Ygs ve Lys ye hazırlanan arkadaşlar

ygs-lys konusunda rolünüz nedir?

• Kullanılan toplam oy
    30
  • Anket kapatılmış .

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
önce neden itiraf bölümüne yazdım onu söliyim çünkü bir suç işledim :)
sonra niye başlığı böyle yazdığımı söliyim aşırı soru çözmekten işledim bu suçu :D
ve hikayeme başlıyorum

çalışmaya başlamamın 1. saatindeydim tarih sorularını bitirmiş matematiğe geçmiştim ve 50. sorudan sonra kayış koptu ama ben yine ıkınara ıkına zorluyodum 80. soruya doğru((((üşenmedim demin saydım)))) açlık belirtileri, kaşıntılar, adrenalinin hafif belirtileri... 100. soru civarlarında tuvalet ihtiyacı, miğde bulantısı, adrenalin ve durduk yere şarkı söylemeler...artık saatin kaç olduğunu bile bilmiyordum gecemi gündüz mü diye camdan havaya bakıyordum 200. soruda... kafayı yemiş ayakları, soruları ezgisel biçimde söylemeler başladı...
210 soruda sayı problemlerinin son testini çözmeye koyuldum
tuvaletimi tutma kapasitem 100 de 100 dolmuş sınıra ulaşmış ama yine inat ediyorum...
hem adrenalin hem sıkkınlığın son derecesinde karşıma çıkan (daha doğrusu benim okuduğum) soru:

Ali, Can'a 4 lira verirse paraları eşit oluyor. Can, Ali'ye 2 lira verirse, Ali'nin parası Can'ın parasının 1 lira fazlasının 2 katı oluyor.

Buna göre, başlangıçta sınıfta kaç öğrenci vardır?

kafayı yemiş halde elime ne geçerse fırlattım masayı bir güzel süpürdüm fırlattığım bir kitabı hala bulamıyom :D

ardından baktım soruyu yanlış okumuşum :D

sorunun aslı:

Ali, Can'a 4 lira verirse paraları eşit oluyor. Can, Ali'ye 2 lira verirse, Ali'nin parası Can'ın parasının 1 lira fazlasının 2 katı oluyor.

Buna göre, başlangıçta Can'ın kaç lirası vardır?

tabi iş işten geçmiş logitech kablosuz klavye mefta olmuş ben de başında kahkaha atıyom :D

çünkü 30 saniye bile bakmadığım soru için bir saat öfke çıkardım...

size tavsiyem matematik olmuyosa olmuyo sıkmayın suyunuz çıkar benim gibi...

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Geçen sene bizimde ömrümüzü yedi bu matematik aynen dediğin gibi matematik olmuyorsa olmasın.Sözel hazırlanın kasmayın çalışma zevki kalmıyor :)

karavali

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ahaha :D gitti kablosuz fare :D

burdan şunu çıkarttım :D sınavsız geçiş en iyisi siir strres yok :DFSD:F:SDF:S:DF:

Rom.

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
177
ahaha :D gitti kablosuz fare :D

burdan şunu çıkarttım :D sınavsız geçiş en iyisi siir strres yok :DFSD:F:SDF:S:DF:

Evet aynen ben sınavsız önlisansa geçtim ordan da dgs de hiç kasmadan hatta hiç çalışmadan bi lisans bölümüne yerleştim seneye 3. sınıf olacağım, önlisans da kurulan arkadaşlıklar, ortamlar ve yaşama olan katkısı gerçekten azımsanacak birşey değil neler yaşamadım ki orada bea :) şimdi lisans bölümümü de keyifli okuyorum şükürler olsun ama bölümde hocalar dgs ile gelenlere karşı bi antipati içinde ancak o önyargıyı da kırıcaz illa ki.
Meslek liseli olmak ayrıcalıktır :wink: farkında olan ve kendi şansını yaratabilene tabii ki :)

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
önce neden itiraf bölümüne yazdım onu söliyim çünkü bir suç işledim :)
sonra niye başlığı böyle yazdığımı söliyim aşırı soru çözmekten işledim bu suçu :D
ve hikayeme başlıyorum

çalışmaya başlamamın 1. saatindeydim tarih sorularını bitirmiş matematiğe geçmiştim ve 50. sorudan sonra kayış koptu ama ben yine ıkınara ıkına zorluyodum 80. soruya doğru((((üşenmedim demin saydım)))) açlık belirtileri, kaşıntılar, adrenalinin hafif belirtileri... 100. soru civarlarında tuvalet ihtiyacı, miğde bulantısı, adrenalin ve durduk yere şarkı söylemeler...artık saatin kaç olduğunu bile bilmiyordum gecemi gündüz mü diye camdan havaya bakıyordum 200. soruda... kafayı yemiş ayakları, soruları ezgisel biçimde söylemeler başladı...
210 soruda sayı problemlerinin son testini çözmeye koyuldum
tuvaletimi tutma kapasitem 100 de 100 dolmuş sınıra ulaşmış ama yine inat ediyorum...
hem adrenalin hem sıkkınlığın son derecesinde karşıma çıkan (daha doğrusu benim okuduğum) soru:

Buna göre, başlangıçta sınıfta kaç öğrenci vardır?

LEEEEEEEEYYYYYYYYYYYYYNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

kafayı yemiş halde elime ne geçerse fırlattım masayı bir güzel süpürdüm fırlattığım bir kitabı hala bulamıyom :D

ardından baktım soruyu yanlış okumuşum :D

sorunun aslı:

Buna göre, başlangıçta Can'ın kaç lirası vardır?

tabi iş işten geçmiş logitech kablosuz klavye mefta olmuş ben de başında kahkaha atıyom :D

çünkü 30 saniye bile bakmadığım soru için bir saat öfke çıkardım...

size tavsiyem matematik olmuyosa olmuyo sıkmayın suyunuz çıkar benim gibi...

o da olmadan olmuyor
ben geçen ygsde mat sorularını hep salladım bugün yine 40tl verdim sınav için gram hazırlık yok

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Akşam akşam güldürdün kardeş ya Tüm Ygs lys ye çalışan arkdaşlara şimdiden başarılar diliyorum :)

fredyy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Problemler sıkıntılı bir konu gerçekten.çok fazla alıştırma yapmak gerekiyor ve mümkünse kafanın boş olması :)

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Girsek de Matematik ortalamasını mı yükseltsek ne:D

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ha yeni anladım pardon :D

matematiği geometrisi iyi olan arkadaşlar yakında çözemediğim soruları burada paylaşıcam yardım edersiniz demi?

adrasa

Dekan
Reaksiyon puanı
37
ha yeni anladım pardon :D

matematiği geometrisi iyi olan arkadaşlar yakında çözemediğim soruları burada paylaşıcam yardım edersiniz demi?

Sayısalı sağlam olan arkadaşlar var, isimlerini tam hatırlayamadım ama görürlerse yardımcı olurlar sana. :D

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tamam bir tane geliyor:

a ve b birer gerçel sayı olmak üzere a(kare) + b(kare)+2a+4b+8 ifadesinin alabileceği enküçük değer kaçtır?
a-4 b-2 c1 d3 e5

kolay gelsin size. ipucu: parabolden yapılıyor ama ben hocanın söylediğini anlamadım :S

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
tamam bir tane geliyor:

a ve b birer gerçel sayı olmak üzere a(kare) + b(kare)+2a+4b+8 ifadesinin alabileceği enküçük değer kaçtır?
a-4 b-2 c1 d3 e5

kolay gelsin size. ipucu: parabolden yapılıyor ama ben hocanın söylediğini anlamadım :S

a ve b değerleri için parabolun tepe noktasını bulup o değerleri yerine koyman gerekiyo.
-b/2a formülünden a için tepe değer -2/2=-1
aynı formüle göre b nin tepe değeri -4/2=-2
yerlerine koyarsak cevap 1+4+(-2)+(-8)+8=3
cevap d)3

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben en iyisi parabolü bi çalışiim bu gün çünkü bişey bilmediğimin farkına vardım saol [MENTION=105823]bt38[/MENTION]

ha cevap doğru çözüm de hocanın yaptığının aynısı tekrar saol :)

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
tamam bir tane geliyor:

a-4 b-2 c1 d3 e5

Hayatında öğrendiğin en güzel konu türev olacak ve sınavlara girmeden bir bak derim, şöyleki türev her şeyi buldurur sana özellikle bu tarz sorularda :D
a için türev : 2a+2=0 diyip burdan a'yı -1 bulduk.
b için türev: 2b+4=0 diyip b'yi -2 bulduk.
yerine yazdık ve cevap 3

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
üniversiteye hazırlanan arkadaşlar için güzel bir tanışma sitesi.
türkiyede veya yurt dışında hangi üniversiteyi hedeflediğini söylüyorsun kayıt olup burayı hedefleyen diğer insanlarla tanışıyorsun. site tamamen ücretsiz :D http://www.mezun.com

Granikos

Doçent
Reaksiyon puanı
13
ulan bende giricem ama bi gram çalısmıyorum

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ulan bende giricem ama bi gram çalısmıyorum
Vallahi ben ekol hocadan video izliyip bir kaç test çözüyom sonra anladım deyip geçiyom sınavda da çıkınca nası oluyosa tam yapıyom :D
yani çalşmaya gerek yok gir bi yandan sdn de takıl bi yandan da video dizle ben öyle yapıyom :D

buskudar

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Bundan önceki sınav sorularına bakıyorum o zamanlar öss ve öys varmış şimdi ygs ve lys oldu. o eski sorular ne kolay be abi :) bide diyorlar ya ben senin yerinde olucaktım varya... filan asıl ben 1980lerde olucaktım varya :D bu yıl sınava giricem ama lys çok zor soruyorlar. hele o trigonometri :D ömür törpüsü

Munitionis

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Geçen senin kurbanlarındanım:crying:. Şuan bilgisayar mühendisliği birinci sınıfındayım finallerle cebelleşiyorum:blink:.Yaşadığınız o büyük sıkıntıyı en iyi bilenlerdenim. Kat sayi farkinin kaldırılmasından sonra fenden eşit ağırlığa ve sözele kayan çok oluyor sayısaldan yerleşme geçen sene çok kolay oldu.Yani kisacasi oturun Mat çalişin ULEYN:hammer:..Umarığım istediğiniz yerlere kapak atabilirsiniz :D

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Geçen senin kurbanlarındanım:crying:. Şuan bilgisayar mühendisliği birinci sınıfındayım finallerle cebelleşiyorum:blink:.Yaşadığınız o büyük sıkıntıyı en iyi bilenlerdenim. Kat sayi farkinin kaldırılmasından sonra fenden eşit ağırlığa ve sözele kayan çok oluyor sayısaldan yerleşme geçen sene çok kolay oldu.Yani kisacasi oturun Mat çalişin ULEYN:hammer:..Umarığım istediğiniz yerlere kapak atabilirsiniz :D
abi stratejim tam da bunun üzerine :D

Granikos

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Vallahi ben ekol hocadan video izliyip bir kaç test çözüyom sonra anladım deyip geçiyom sınavda da çıkınca nası oluyosa tam yapıyom :D
yani çalşmaya gerek yok gir bi yandan sdn de takıl bi yandan da video dizle ben öyle yapıyom :D

antrenmanlarla mat kitabı aldım anca onu çözüyom :D

artık mat bitti türkçeyi zorlaştırıyorlar

Munitionis

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Aklından gecen gelecek seneye bırakmatır kesin :confused1: sonra bu sene sıkı çalışıyımda giriyim ahahh ne sıkıntıydı be arkadaş :bored: ben dişinizi sıkıp :mrgreen: hazır katsayı farkı varken kapak atın derim..

YEMEKTEYİZHASAN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Var ya şu sistem bu lanet eğitim sisteminin üzerinden yürümese, yüzüne bile bakmam.

Ama yapıcak bişey yok; bu eğitim sisteminden kurtulmanın yine tek yolu : Çalışmak.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Çalışmak iyi güzel de tek yetmiyor. Sınav herşeyi belirliyor o halde ona hazırlıklı olmak lazım, soğuk kanlı olunmalı, olaylar hep kontrol altında tutulmalı. Örneğin ben önceki sene girdim ve ygsde Türkçe zordu ve uzundu. Herkes türkçe 40 soru 70dk sürünce bıraktı, ama her bölüm o kadar olamaz elbet biri uzunsa diğeri kısadır diyip hepsini yetiştirip fazla fazla zaman arttırdım. Yani olaylara uzaktan bakın o esnada. Tabiki çalışman da lazım ama aklını kullanıp senden çok çalışanların önüne rahatlıkla geçersin. Ben sınavın şike olaylarını vs hariç tutarak tabi düzgün ve doğru olduğunu düşünüyorum. Sorular kaliteli, eleme yönünden başarılı. Körü körüne soru sorulmuyor artık. Bir zamanlar üniversitede işe yarayacak şeyler sorulmazdıi o yüzden lisede öğrenilmezdi falan. Bir de dediğim gibi şike falan olmasa...

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir gerizekalı olan benim ygs başvurusu girişimim

saat 12:00 da kalktım bilgisayarı açtım sdn ye girdim çıktım saat oldu 13:30.
üstüme bi tşört bi kapşonlu hırka aldım yanıma da aldım lise diplomamı çıktım yola..
bindim 36 t ye (cebeci-taksim) otobüs de ne kadar boğuk ne kadar pis kokuyo anlatamam..
Allahtan ilk durağa yakın bir duraktan biniyorum da oturacak yer buldum.
otobüs giderken benim midem bulanmaya başladı.
okula 2 durak uzak halıcıoğlunda kendimi attım otobüsten durağın arkasına istifar edip rahatladım.
giderken ceplerimi yokladım önü arkayı baktım diploma yok!
ulan dedim demekki inmeden önce duyduğum düşme sesi oydu...
halıcı oğlundan başladım yürümeye güner akın, dilnihat lisesini felan geçtim kasımpaşaya doğru 54 ht ye bindim istikamet taksim hareket amirliği..
bendeki de mallık neden cebeci hareket amirliğine gitmiyorsam...
taksim hareket amrliği dedi 36 t tarlabaşından dönüyor buraya gelmiyor.
döndüm tarla başına yürümeye başladım otobüslerin gittiği istikametten..
kasımpaşa stadyumunu gören durağın önünden geçerken gördüm 36 t yi ve bindim.
şoför abidden rica ettim Allah o abiden razı olsun aradı 13:30 otobüsündeki şoförü bana yardım etti.
Şoför cebeciden 16:45 de kalkacağını söyledi biz de 15:40 gibi kasımpaşanın oradayız.
Abi dedi sen en iyisi bi arkadaşını ara yunus emre son durakta 16:50 gibi olsun oradan alsın diplomayı.
Tabi züürt ağa olaran benim telefonum yok J.
Abinin bir de özel telefonunu rica ettim :D
Bu müşkül durumda telefonunu tam hatırladığım arkadaşım ve dostum olan adamı aradım tabi J
O da ne adamın telefonu kapalı.
İçimden a dan başlayarak sıralıyorum küfürleri…
Adama dedim abi başkasını hatırlamıyom..
Adam yine de yardım etti karşıdaki otobüsün kodunu söyledi son durakta biraz bekle o gelir dedi.
Adam harbi adammış yani.
5 e on kala geldi 36 t ama kodu bi numara eksikti. Fakat saat tutuyo diye gittim sordum benden sonra geliyo dedi.
Ben o yarım saat bekleme süresince donmamak için münübüs durağından bir çay bakkaldan adı aklıma gelmeyen bi şeker döner felan derken haftalık harçlığımı tükettim resmen.
Havanın soğuk olması değil ayakkabılarımın yazlık olmasıydı beni donduran.. kışlık ayakkabım var ama yazlıklar rahat hem de en geç 3 e kadar işim biter eve dönerim diye almadım kışlıkları (ahhhhh)
Sonunda 17:15 gibi otobüsteki şöförden aldım diplomayı.
Şu an saat 17 43 ve ayaklarım bitik :D

ata sözü : akılsız başın cezasını ayaklar çeker...

Munitionis

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Arkadaş sen bi sayısalcıya doğru yol al o ne şanstır öyle :D