Yeni lens aldım bulanık görüyorum miyop 2.25 düzelir mi sizce

Bu konuyu okuyanlar

Apple Lover

Profesör
Reaksiyon puanı
708
Bendede 15 yaşımdan beri miyop var şu an 21 yaşındayım numaram 2 falan ben bu zamana kadar gözlükle veya lensle hiç düzelme görmedim

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Birkaç gün kullan. Halen daha bulanık görme olursa tekrar doktora gidersin.

Bu arada bulanık görmenin yanı sıra baş ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetlerin oluyor mu?

gujuvala

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Bulanık görme bende de oluyordu arada.Düzeliyor benimkisi.Umarım seninki de öyle olur.

BuraKAyaydinn

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Uzun zaman sonra lensler düzelir mi??
İlk zamanlar (çoğunlukla 3-5 gün sürüyor) alışma dönemi oluyor. Değişebiliyor. İlk zamanlar bulanık görmek gayet normaldir.
Eğer 1-2 hafta geçmesine rağmen hala aynıysa doktora gitmeni öneririm.

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,238
Bendede 15 yaşımdan beri miyop var şu an 21 yaşındayım numaram 2 falan ben bu zamana kadar gözlükle veya lensle hiç düzelme görmedim
aynen, lensi bilmiyorum da gözlük dereceyi daha da arttırıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birkaç gün kullan. Halen daha bulanık görme olursa tekrar doktora gidersin.

Bu arada bulanık görmenin yanı sıra baş ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetlerin oluyor mu?
hocam siz doktor muydunuz?

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Göz tansiyonundan mı şüphelendin?
Bir şeyden şüphelendiğim falan yok.

hocam siz doktor muydunuz?
Evet

aynen, lensi bilmiyorum da gözlük dereceyi daha da arttırıyor
Gözlük numarayı arttırmaz.

Lakin miyop lens veya gözlük takmayla düzelmez.

Bugün kırma kusurlarında numarayı küçülten tek bir şey var, o da ameliyat. Eskiden miyop hastalarında "Radyal Keratotomi" dediğimiz ve neşter kullanılan bir ameliyat yapılırdı. Bu ameliyatta korneaya teker şeklinde kesi yapılarak gözün odağı değiştirilir, böylece numara küçülürdü.

Artık günümüzde bu ameliyatın yerine FAKO, LASIK, EXCIMER LASER gibi daha modern ameliyatlar yapılmaktadır.

Ancak bilinmesi gereken şöyle bir husus mevcut: Bu ameliyatların hiçbirisi hastaya %100 gözlükten, lensten kurtulma garantisi vermez. Daha doğrusu dünyanın en kral göz doktoruna da gitseniz, bir daha orijinal gözünüz gibi bir gözünüz olmayacaktır, bunu belirtmek isterim.

Tabi bu ameliyatlar numarayı küçültüyor, orası ayrı mesele.

Bazı hastalar ameliyat olduktan sonra göz kuruluğu yaşayabiliyor.

Bir de şunu söylemek isterim ki ben 30'lu yaşlardan itibaren göz ameliyatı önermiyorum. Çünkü takdir edersiniz ki insan, belli bir yaştan sonra yaşlanıyor. Ve yaşlılığa bağlı olarak göz, eski kabiliyetlerini bir miktar kaybediyor ve bunun sonucunda yaşlanmaya bağlı görme kaybı yaşanıyor. Bu duruma "presbiyopi" denmektedir.

Presbiyopi görme kaybına yol açtığı için bir yerde illa ki gözlük kullanmak durumunda kalıyorsunuz.

Bunu niye anlattım?

Mesela, 35 yaşındaki bir gözlük kullanıcısı, gözlükten kurtulmak için ameliyat olsa 5-10 yıl sonra bu sefer yaşlandığı için gözlük takacak.

Mantıken bu insanın 3-5 yıl gözlüksüz kalacak diye ameliyat olmasının pek bir alemi yok.

Ama diyelim ki 10 yaşında bir çocuk gözlük kullanıyor olsa, sonuçta önünde yaşayacak uzun yılları var demektir. Bu durumda ameliyat olmaya değer diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Son mesajlar