Yeni Kullanıcılar İçin Linux Mint KDE'ye Alternatif Dağıtımlar

Siz Hangi KDE Sürümü Olan Linux Dağıtımını / Dağıtımlarını Kullanıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    8

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Biliyorsunuz; Linux Mint 19 "Tara"nın çıkmasıyla birlikte KDE sürümü kaldırıldı. Belki KDE'yi seven yeni GNU / Linux kullanıcılarının olması ihtimaline karşı kullanımı oldukça kolay ve KDE ile gelen 3 tane Linux dağıtımını paylaşacağız.
1. Kubuntu:
kubuntu.png

Bu Linux dağıtımı yeni GNU / Linux kullanıcılarına gayet uygun. Bu dağıtım, Ubuntu türevidir. KDE ile birlikte gelir.
İndirme Bağlantısı: Download Kubuntu | Kubuntu
2. Manjaro:
manjaro.png

Bu dağıtım, Arch Linux tabanlıdır ve güncel dağıtım isteyenler için uygundur.
İndirme Bağlantısı: Get Manjaro | Manjaro Linux
3. Antergos:

Antergos, Arch Linux tabanlıdır ve güncel dağıtım isteyenler için uygundur.
İndirme Bağlantısı: Try it | Antergos Linux
Siz hangi KDE sürümü olan Linux dağıtımını / dağıtımlarını kullanıyorsunuz?

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu iş öncelikle KDE'yi baz alan bir dağıtımı kullanmaya başlamakla gelir. Bu tarz dağıtımlar KDE için özel temalar, yamalar ve programlar hazırlamakta ve sisteme adam akıllı çeki düzen vermektedir. Bunun dışında her masaüstünü sunan dağıtımlar fena değildir ancak KDE için özel geliştirilmiş dağıtımlardan daha çiğ olduğu ortadadır. Bu şu gün sorun yapmıyor, lakin korkunç bir açıkla karşılaştığımız zaman

KDE için biçilmiş kaftan olan dağıtımlar: OpenSuSE, Chakra, KaOS, Mageia, PCLinuxOS
Üzmeyecek dağıtımlar: Debian, Arch, Antergos ve Manjaro
Kullanan kafayı yemiştir: Fedora, Kubuntu, Slackware

OpenSuSE 15 uzun süre boyunca gördüğüm, denediğim ve kullandığım en iyi dağıtım diyebilirim. Bu konu hakkında cesurum çünkü Arch'ın da sorunlarıyla da Fedora'nın sorunlarıyla da epey uğraştım. OpenSuSE Leap gördüğüm kadarıyla en takır takır çalışan, üzmeyen ve kuranı memnun eden bir mizaçta. Gayet güzel yapılandırılmış ve donanımlarla sorun çıkarmayan bir halde. Bunun yanısıra Chakra, KDE temel alan bir dağıtım olarak hiç fena değil lakin az bilinirliğinin yanısıra Arch depolarından kopukluğu biraz zorluyor.

Bunun yanında Fedora da, Kubuntu da sorun çıkaran, hantal ve iyi yapılandırılmamış dağıtımlardı. Fedora Kubuntu'dan bir nebze daha iyidir, zira zamanla kendi hatalarını düzelten bir mizacı var. Ancak Kubuntu ezelden beri hep aynı sorunlarla devam ediyor. Bunun yerinde KDE Neon kullanmanız daha akıllıca olacaktır. Ve Slackware, 2018 yılında KDE 4 kullanıyor!

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
OpenSuSE Leap gördüğüm kadarıyla en takır takır çalışan, üzmeyen ve kuranı memnun eden bir mizaçta.
openSUSE Tumbleweed kurmuştum ve pek iyi bir deneyimim olmadı. En son kuracağım dağıtımlardan bir tanesidir.
Kullanan kafayı yemiştir: Fedora, Kubuntu, Slackware
Forumda Kubuntu için kurulum rehberi hazırlayan siz değil misiniz? :p
https://forum.shiftdelete.net/threads/linux-baslangic-kilavuzu-rehber.531160/

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Tumbleweed'i ben de pek sevmemiştim. Bunun yanısıra, cahildik bilmiyorduk. :/

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Manjaro diyorum ben. :) Gördüğüm en iyi KDE'li dağıtımlardan.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
O zaman iyisini kötüsünü @Halktan Biri bilir.
Manjaro diyorum ben. :) Gördüğüm en iyi KDE'li dağıtımlardan.
Tamam, "Linux Mint KDE yerine Kubuntu kullanabilirsiniz." demek istedik. Hemen "Bu dağıtımın KDE'si kötü." demeye başladınız. İki dağıtımın benzer özellikleri olduğu için 1. sıraya yerleştirdim. Başlığa dikkat ederseniz yazdığım dağıtımların Linux Mint KDE'ye alternatif olarak yazdığım görülüyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
İki dağıtımın benzer özellikleri olduğu için 1. sıraya yerleştirdim. Başlığa dikkat ederseniz yazdığım dağıtımların Linux Mint KDE'ye alternatif olarak yazdığım görülüyor.
Evet. Her ikisi de Ubuntu tabanlı olduğundan benzer özelliklere sahip olabilir. Linux Mint anlaşılan Cinnamon ve Mate masaüstü ortamlarına ağırlık vermiş durumda.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Ubuntu da internette gezinirken gereksiz yavaşlık var sanki gibime geldi.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
selamlar. Manjaro hoşuma gitti fakat bir şey soracağım. alttaki görev çubuğu çok büyük. küçültme olayı var mı?

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Arkadaşlar bilgisayarımın şuanki özellikleri.
g4400
8gb ram
gt1030
h110m anakart

Kasmayacak kolay ve ddos gibi özelliği olan wifi şifrek kırıcı vs. olan linux önerirmisiniz.
WifiSlax kullancam da karmaşık geldi.

Bu arada bunları ne yapacaksın diyenler olacak belki lazım olur diye dedim.
Ayrıca yanına bir de windows kurucam etki etmez demi linux'a vs.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Arkadaşlar bilgisayarımın şuanki özellikleri.
g4400
8gb ram
gt1030
h110m anakart

Kasmayacak kolay ve ddos gibi özelliği olan wifi şifrek kırıcı vs. olan linux önerirmisiniz.
WifiSlax kullancam da karmaşık geldi.

Bu arada bunları ne yapacaksın diyenler olacak belki lazım olur diye dedim.
Ayrıca yanına bir de windows kurucam etki etmez demi linux'a vs.
Bildiğim kadarıyla bu tür işlerde Kali Linux kullanılıyor ancak biz, yeni GNU / Linux kullanıcılarının bu dağıtımla başlamasını önermiyoruz. Bu arada Windows'u GNU / Linux'tan önce kurun.

Reaksiyon puanı
5,172
Arkadaşlar ubuntuyu base almayan mint alternatifi, önerisi olan var mı?

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Teşekkürler herkese.
Önce Mint MATE, Sonra Manjaro XFCE, ardından da Antergos ... deneyeceğim. Eğer mintte memnun kalırsam değiştirmem...

Reaksiyon puanı
5,172

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Pardus dan sonra debian saçma olur. Aslında gönlüm Antergosdan yana ancak Manjaro dahil hiç arch kullanmadım. Antergosun pek kullanıcısıda yok sanırım.Sizce sıkıntı yaşar mıyım?
Bence pek fazla sıkıntı yaşamazsın. Antergos, Manjaro kadar fazla kullanılmayabilir ama Antergos'un da kullanıcısı az değil. Hatta @Halktan Biri, Antergos Xfce kullanıyordu.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Debian'ı kullandığım zamanlar sevmiştim (Kubuntu, Arch Linux, Debian arasından; bir çok Linux dağıtımlarına bakmıştım, diğerlerini deneyimlemedim sanırım tam anımsamıyorum da.)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Debian'ı kullandığım zamanlar sevmiştim (Kubuntu, Arch Linux, Debian arasından; bir çok Linux dağıtımlarına bakmıştım, diğerlerini deneyimlemedim sanırım tam anımsamıyorum da.)
Debian iyidir ama doğru ISO indirme ve kurulum konusu, yeni GNU / Linux kullanıcıları için sorun olabilir. Çünkü ana sayfadan direkt inen ISO'ların içinde özgür olmayan yazılımlar yok. Bu ilk başlarda iyi gibi gelebilir ama kurulumda özgür olmayan sürücülere ihtiyaç duyabiliyor ve sorun yaşanabiliyor. O yüzden "non-free ISO"ları indirmek en doğrusu gibi ama bilmeyen için biraz zor.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Debian iyidir ama doğru ISO indirme ve kurulum konusu, yeni GNU / Linux kullanıcıları için sorun olabilir. Çünkü ana sayfadan direkt inen ISO'ların içinde özgür olmayan yazılımlar yok. Bu ilk başlarda iyi gibi gelebilir ama kurulumda özgür olmayan sürücülere ihtiyaç duyabiliyor ve sorun yaşanabiliyor. O yüzden içinde "non-free ISO"ları indirmek en doğrusu gibi ama bilmeyen için biraz zor.
Evet, anımsıyorum, bu açıdan biraz meşakkatliydi; ancak bir kaç hafta kesintisiz kullanmıştım. :D

Son mesajlar