Yeni dövmem ( Diablo 3 )

Bu konuyu okuyanlar

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
[MENTION=195265]Ben Kenobi[/MENTION] , o şeyin adı mest. Sadece hatırlattım. düzeltme değil. :)

kuterkee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana bir tane hadisin doğruluğunu ıspatlayabilir misiniz Nemre ? Çoğu alimler hadislerin bile değiştirilebildiğini zaman içerisinde fıkha göre şekillenebildiklerini savunuyorlarken neyin peşindesin.Dövmeyi beğen yada beğenme.Konuyu açan arkadaşın hicazet istediğini sanmıyorum.Bu konuyu diyaneti arayarak dahi öğrenebilirsiniz.Madem o kadar kati bir kaynak neden profesörlerimiz bile bu konuda kesin bir çizgi sergileyemiyorlar? Onlar bu hadisi bilmiyorlar mı ?
Örn: Prof. Dr. Süleyman Ateş
Diyanet İşleri Başkanlığı

Termo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dövme güzel olmuş, şimdilik güneşten koruyun renkleri oturana ve iyileşene kadar. hızlı iyileşmesi için bepanthen kullanın.

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
abdestte yanlış hatırlamıyorsam ismi de aklımda değil ama ayakkabıya benzer birşey vardı.
bu giyilirse ayak yıkanmadan sadece giyilen o cisim yıkanabiliyordu.
bu da abdestte önemli olanın su değmesi değil temizlik olduğunu gösteriyordu.
dövme yaptırmadım ama geçici dövme pis birşey olsa orada deri çürür.

Su değmeden nasıl temizlik olacak peki ?

Hayır. Dediğin durum sadece bazı zarüretler içindir. Mesela kolu alçıda olan birisi alçının üzerine mesh eder ya da su değdiği zaman olmayan bir yara için bezin üstünde mesh edersin. Normal abdest alırken örtülmez diye biliyorum.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
[MENTION=23272]baaydin[/MENTION] yukarıda arkadaşlar gerekli kaynakçaları göstermiş zaten tekrar yazmanın luzumu yok diye tahmin ediyorum.

Gelelim diğer konuya burada arkadaşımızın yapmış olduğu dövme için neden yaptın nasıl yaparsın gibi bir polimik söz konusu değil sadece bilgilendirme amaçlı açıklama yapılmış bazı arkadaşlarımız bunu da kaynak göstererek desteklemiş zaten. Ama bu siteye genç insanlarda girdiği için özeniyorlar ve ileride pişman olacakları bir uygulamayı benimsiyorlar ve uyguluyorlar. tek sorun sadece bu zaten arkadaş yaptırmış geçmiş burada kimseye bir şey söylemek düşmez sadece saygı duyarız :)

Alnair Alsad

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Gelelim diğer konuya burada arkadaşımızın yapmış olduğu dövme için neden yaptın nasıl yaparsın gibi bir polimik söz konusu değil sadece bilgilendirme amaçlı açıklama yapılmış bazı arkadaşlarımız bunu da kaynak göstererek desteklemiş zaten. Ama bu siteye genç insanlarda girdiği için özeniyorlar ve ileride pişman olacakları bir uygulamayı benimsiyorlar ve uyguluyorlar. tek sorun sadece bu zaten arkadaş yaptırmış geçmiş burada kimseye bir şey söylemek düşmez sadece saygı duyarız :)

Katılıyorum. İnsan bildiğini anlatmakla yükümlü. Arkadaşlar da bunu yapmışlar. :)

mazharr12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bence dövme güzel bir şey ama kafamda hala soru işaretleri var araştırdım bazıları caiz değildir diyor bazıları caiz dir diyor.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Arkadaşın dövmesi kalıcı gibi duruyor.
Eğer öyleyse yaptığının islam dinine göre günah ve haram olduğunu bilmesi gerekir.

Reaksiyon puanı
0
Dinimizde sahih hadisler vardır bunlar güvenilirdir lakin doğruluğu garanti değildir.
Kuran - sünnet - icma - kıyas'tır.Önce Kuran gelir.Ben öyle bir ayete rastlamadım.Koskoca diyanet rastlamadı.Profesörler doçentler rastlamadı.Burada 3-5 kişi fetva verme yetkisini buldu.Neye istinaden.Bende de dövme var ve Elhamdülillah müslümanım.Dövmem var diye abdest alamayacak,namaz kılamayacak dini vecibelerimi yerine getiremeyeceksem o zaman direk cehenneme giderim var mı bir yargıyı böyle kolayca vermek.Ki arkadaş zaten dövme yaptıracağım dinen caiz mi diye sormamış güzel yada değil diye cevap verilecek bir soruyu çarpıtıp bu noktaya kadar getirdiniz helal olsun sizlere.
Dövmen çok güzel olmuş gölgeleri zamanla açılacaktır iyileştiği zaman açık havada bir resim daha koyarsın.

Bana bir tane hadisin doğruluğunu ıspatlayabilir misiniz Nemre ? Çoğu alimler hadislerin bile değiştirilebildiğini zaman içerisinde fıkha göre şekillenebildiklerini savunuyorlarken neyin peşindesin.Dövmeyi beğen yada beğenme.Konuyu açan arkadaşın hicazet istediğini sanmıyorum.Bu konuyu diyaneti arayarak dahi öğrenebilirsiniz.Madem o kadar kati bir kaynak neden profesörlerimiz bile bu konuda kesin bir çizgi sergileyemiyorlar? Onlar bu hadisi bilmiyorlar mı ?
Örn: Prof. Dr. Süleyman Ateş
Diyanet İşleri Başkanlığı

Dostum dalga geçmek için mi yazıyorsun bunları yoksa bizi cahil görüp yutturabilirsem mi diyorsun?
"Resulullahın size verdiklerini alın, yasakladıklarından sakının"![Haşr 7]
Buyur sana ayet illa dövme kelimesinin geçmesi mi gerekiyor içinde inanman için? Demagoji yapmaktan başka bir şey yapmıyorsun, bilmeden cahilce yazıyorsun.
Hadisin ne demek olduğunu biliyor musun? Bence bilmiyorsun o yüzden doğruluğu hakkında şüpheye düşüyorsun.Hadis kısaca Peygamberimizin sözü, fiilidir.Peygamberimizin sözleri ve fiilleri Kuran ahlakadır.Yemesi,içmesi yatması, kalkması kısaca aklına gelebilecek her şeyi Kurana göredir.Hadisler Kuranı Kerimin birer yansımasıdır.Peygamberimiz Kuranı yorumlamış, Hayatını ona göre düzenlemiş, O'nun o şekilde yaşadığını gören insanlar bunları gelecek nesiilere entegre etmişlerdir.Şimdi Hadisler Kuranın yansımasıdır dedik.Diyorsun ki "Bana bir tane hadisin doğruluğunu ispatlayabilir misiniz? Hadislerden şüphen varsa Kurandan da şüphen vardır dostum.Zira insan DOğru olanla yanlış olanı yine Kuranı Kerim sayesinde ayırt edebilir.

Örnek;
AYET:Aranızdaki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden iyi davranışta olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir. 24/32
HADİS:
"Bekarlarınızı evlendirin, zira bu işle Allah onların ahlakını güzelleştirir, rızıklarını artırır ve mürüvvetlerini çoğaltır.

musabbu

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bir dönem futbolcuların çoğu top sakal bırakıyordu. Modası geçince kestiler.
Bakalım dövme modası geçince ne yapacaklar.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
adam konu açıp yeni dövmesini göstermiş. dövmenin caiz/günah olup olmadığını sormamış.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Sormamış ama dövme yaptırmanın günah olduğunu bilmeyenler var.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
günah olduğunu söylemenin yanlış bir yanı yok.
burası dövme konusu.
bu konuya gelip de bilmeyenler olabilir.
bilmeyen bir kişi bilmediğini de bilmiyorsa o linkteki konulara bakmaz
o zaman ne yapmalı ?
İslam dinine mensup değilse dövme yaptıran zaten onu alakadar edecek bir durum yok.
mensup ise bilmesinde ve hatırlamasında bir mahsuru yok.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
günah olduğunu söylemenin yanlış bir yanı yok.
burası dövme konusu.
bu konuya gelip de bilmeyenler olabilir.
bilmeyen bir kişi bilmediğini de bilmiyorsa ne yapmalı ?
İslam dinine mensup değilse dövme yaptıran zaten onu alakadar edecek bir durum yok.
Mensup ise bilmesinde ve hatırlamasında bir mahsuru yok.
yanlış değil ama gereksiz. kendinizi konuyu açan kişinin yerine koyun. bir hevesle konuyu açıyorsunuz. ancak millet konuya doluşup "cehennemde yanacaksın" tarzı sözler sarfediyorlar.

bir insana bir yanlışı anlatmanın da doğru ve yanlış yolları vardır.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
gereksiz değil.
Mensup ise bilmesinde ve hatırlamasında bir mahsuru yok.
olay bundan ibaret.
ama şu konuda haklısın ki üsluba dikkat etmek lazım.
bir insana bir yanlışı anlatmanın da doğru ve yanlış yolları vardır, kesinlikle.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Arkadaşlar doğruları söylemişler.Bizde bilidiğimiz doğruları söylemişiz.
Müslüman ise dövme Peygamber Efendimiz tarafından lanetlenmiştir.
Mesajı yazan arkadaş günah olup olmadığını sormamış,belki Müslüman değil,belkide haberide yok.
Yine söylüyorum,gençken cazip görünen şeyler ileride İnsanoğluna bıkkınlık verebiliyor.Bu arkadaşla ALLAH Ömür veririse 3-5 sene sonra tekrar karşılaşmak isterim.
Geri dönüşüde zor bir eylem bu yaptığı.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Dini açıdan bende zamanında çok araştırdım kendim için değil bu arada sevdiğim biri için, neyse araştırmalarımın sonucu;

-Günah değil,
-Abdest alıyor,
-Ancak dövme sırasında duyulan acı bedene zarar verdiği için, bedene eziyetten günah yazılabilir

-Yapılan araştırmalara göre bi döve yaptıran bi dövme, bi dövme daha derken sayısını arttırıyormuş, ve bu nedenle vücuda eziyet artıyor.

-Yine yapılan araştırmalara göre dövme yaptıranların çok büyük bi kısmı yaşı ilerledikce "keşke"lere başvuruyormuş, çünkü mantıken de 60 yaşında evli barklı torun tosun sahibi birinin her yerinin dövme olması çok itici bir durum.

Sonuç; Müslüman ve namaz kılan, kılmaya çalışanlar için yaptırılmaması gerken birşey. Ancak başına buyruk yaşanların kendi bileceği iş.

Dinde zorlama olmaz.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
insanın mazisini düşünüp derin bir of çekip "neredennnn nereyee" demesi gibi olmuş konu. neredennn nereye!

amacından sapmışlıkta kapatılması gereken konulara emsal teşkil edecek cinsten.

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
O kadar yorum var ama konuyu açandan ses yok. Boşuna yormayın kendinizi :D

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Konuyu açan şahıs,
Hava atma kısmında zaten.
Daha ilk mesajı ve konusuna bakın.

Ben bir şeyi yaptırdıktan sonra etraftan fikir alanları anlamıyorum,

Haa daha yaptırmadan fikir görüş alacaksan eyvallah.

Lakin olmuş bitmiş.
Hoşuna gitmiş ki yaptırmışsın,
Daha ne elaleme sorup görüş alma çabasındasın.
Havadan başka bir şey değil bu.

Dövmeye gelince,kaça yaptırdın kardeş :p

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
geçen küçük bir yazı yazdırmanın fiyatını sormuştuk arkadaşla, adam 100 demişti. bu dövmenin fiyatı en aşağı 1000 TL var :D

Charlie Scene

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Konuyu açan şahıs,
Hava atma kısmında zaten.
Daha ilk mesajı ve konusuna bakın.

Ben bir şeyi yaptırdıktan sonra etraftan fikir alanları anlamıyorum,

Haa daha yaptırmadan fikir görüş alacaksan eyvallah.

Lakin olmuş bitmiş.
Hoşuna gitmiş ki yaptırmışsın,
Daha ne elaleme sorup görüş alma çabasındasın.
Havadan başka bir şey değil bu.

Dövmeye gelince,kaça yaptırdın kardeş :p

Kesinlikle.. :p

Konuyu resmen sapıtmışsınız ...

kuterkee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum dalga geçmek için mi yazıyorsun bunları yoksa bizi cahil görüp yutturabilirsem mi diyorsun?
"Resulullahın size verdiklerini alın, yasakladıklarından sakının"![Haşr 7]
Buyur sana ayet illa dövme kelimesinin geçmesi mi gerekiyor içinde inanman için? Demagoji yapmaktan başka bir şey yapmıyorsun, bilmeden cahilce yazıyorsun.
Hadisin ne demek olduğunu biliyor musun? Bence bilmiyorsun o yüzden doğruluğu hakkında şüpheye düşüyorsun.Hadis kısaca Peygamberimizin sözü, fiilidir.Peygamberimizin sözleri ve fiilleri Kuran ahlakadır.Yemesi,içmesi yatması, kalkması kısaca aklına gelebilecek her şeyi Kurana göredir.Hadisler Kuranı Kerimin birer yansımasıdır.Peygamberimiz Kuranı yorumlamış, Hayatını ona göre düzenlemiş, O'nun o şekilde yaşadığını gören insanlar bunları gelecek nesiilere entegre etmişlerdir.Şimdi Hadisler Kuranın yansımasıdır dedik.Diyorsun ki "Bana bir tane hadisin doğruluğunu ispatlayabilir misiniz?
Hadislerden şüphen varsa Kurandan da şüphen vardır dostum.Zira insan DOğru olanla yanlış olanı yine Kuranı Kerim sayesinde ayırt edebilir.

Örnek;
AYET:Aranızdaki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden iyi davranışta olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir. 24/32
HADİS:
"Bekarlarınızı evlendirin, zira bu işle Allah onların ahlakını güzelleştirir, rızıklarını artırır ve mürüvvetlerini çoğaltır.

Kuranda öyle birşey yok efendim.Bağnaz bağnaz yorum yapmayın.Senin demenle herkese cehenneme girecek o zaman.Fetva verecek makam siz değilsiniz.Ara diyanet işlerini sor.Gerisi seni beni onu ırgalamaz.Din savunmak adına uydurmasyonlarla gelme.Her söyleneni hadis olarak algılayamayız.Hz. Muhammed (sav) zamanında döve yapan yaptıran olmuş mu ? Hadislerin bazılara zaman içinde değişmiştir.Kaynakları çok önemlidir.Madem senin açıklayabileceğin kadar basit bu olaylar rüya mı görüyorsun nasıl bu kadar kati konuşabiliyorsun anlamıyorum ama şu ana kadar geçerli ilim adamlarından hiç biri HARAM olduğunu açıklamamıştır.Atıp tutma burada azcık oku.
ilk ayet
OKU

Madem abdest kabul olmuyor namaz bozuluyor.O zaman senin demene göre benim namaz kılmama felan gerek yok.Çünkü kabul olmayacak.Bunun vebalini kaldırabilecek misin? Bende de dövme var. Bu kadar sığ düşünmeyin.

Termo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1000 çok yaw o kadar tutmamıştır 750 falan belki

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
westarow Güzel olmuş ben beğendim ben de yaptırmak istiyorum ama ne yaptıracağıma karar veremedim daha. Gerçi dövmeyi koluna değil de vücuduna, sırtına falan yaptırsaydın daha iyi olurdu bence ama böyle de güzel.

kuterkee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu arada hadislerden şüphen varsa kurandan da şüphen vardır diyorsun.Bütün alimler hadislerin ne derece doğru yansıtıldığını araştırıken senin haddin midir benim kurandan süphe etmekle suçlamak.Ben hadislere güvenmiyorum diye de bir laf etmedim çıkar at gözlüklerini ve çevrende olup bitenlere bak.Kulaktan dolma haberlerle gelme karşıma.

Alo 190 dı yanılmıyorsam diyanet fetva hattını arayabilirsin.