Yazılımcılık

Bu konuyu okuyanlar

Caner Uluğmayan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar ben Türkiyede herhangi bir üniversitede yazılım okumak istiyorum ne cok kötü nede cok iyi bir üniversite olucak bu benim için ve mezun olduktan sonra Amerika'da iş başvurusunda bulunucam bu başvuruda benim hangi üniversitede okuyup okumadığım onemlimidir benim bildiğim kadarıyla iş bende bitiyor ve kendimi geliştirmeden kendimi yırtmadan olmayacak bunu biliyorum ama bu hangi üniversitede okuduğum cok onemli olurmu 4 senelik üniversite tecrübesi istiyorlar birde sadece okadar benim misal atıyorum Manisa veya Alanya'da yazılım okumam onlar icin bişey fark eder mi onlar için önemli olan şey aslında tecrübe yetenek ve 4 senelik üniversite tecrübesi değil midir ? Dinlediğim röportajlarda bundan bahsediliyordu hep çünkü.

YgzYr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
65
yazılıma ünide başlayıp yazılım okuycaksan zorlanırsın

Caner Uluğmayan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bunu göze alıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

4 yıllık bir süreçte zamanimi hiç bos gecirmicem her zaman kendime birşeyler katıcam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve ondan sonrasında da oyle olucak

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Arkadaşlar ben Türkiyede herhangi bir üniversitede yazılım okumak istiyorum ne cok kötü nede cok iyi bir üniversite olucak bu benim için ve mezun olduktan sonra Amerika'da iş başvurusunda bulunucam bu başvuruda benim hangi üniversitede okuyup okumadığım onemlimidir benim bildiğim kadarıyla iş bende bitiyor ve kendimi geliştirmeden kendimi yırtmadan olmayacak bunu biliyorum ama bu hangi üniversitede okuduğum cok onemli olurmu 4 senelik üniversite tecrübesi istiyorlar birde sadece okadar benim misal atıyorum Manisa veya Alanya'da yazılım okumam onlar icin bişey fark eder mi onlar için önemli olan şey aslında tecrübe yetenek ve 4 senelik üniversite tecrübesi değil midir ? Dinlediğim röportajlarda bundan bahsediliyordu hep çünkü.
Sonu TÜ olsun yeter ODTÜ İTÜ vs gibi.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Yurt dışındaki büyük firmalarda üni önemli olabiliyor ancak ismi coğu kez önemsiz. Küçük ve orta boy işletmeler için yurt içi ve dışı farketmeden üninin kendisi de ismi de önemli değil.

Genel olarak üni olayına hele ki ODTÜ / İTÜ gibi isim olayına cok takılmamanı öneririm cunku gideceğin Amerika'daki işveren de büyük ihtimalle üni'lere ve isimlerine takılmıyor olacak :)

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
4 yıllık bir süreçte zamanimi hiç bos gecirmicem her zaman kendime birşeyler katıcam
O iş öyle olmuyor işte, eğer evden uzak şehirde üniversite kazandıysan, mecbur yurt ya da ev tutman lazım. Yurtta kalırsan eğer ders çalışman zorlaşıyor, yurt ortamında asla verimli ders çalışamazsın, odada ayağını şap şap yere vurup terlikle yürüyen mi dersin, yan odada öküz gibi bağıran mı dersin, müzik açıp dinleyen mi dersin, yani imkansıza yakındır bu ortamlarda ders çalışıp kendini geliştirmeye çalışmak. Yazılımdan önce İngilizce şart. Adam gibi bir İngilizcen olacak, bu olduktan sonra işin kolay, kaynaklar ingilizce, türkçe kaynak sıkıntısı çok, kod yazarken önüne hata çıktığında o hata mesajı ingilizce, o hatayı stackoverflow gibi sitelerde aratman lazım onlar da İngilizce. İngilizceyi hallettiğini varsayarsak, yazılım dediğin alan tek bir alandan ibaret değil ki. Web, mobil(android/ios), form, yapay zeka vs...

Sen hangisinde uzmanlaşmak istiyorsun? Ona göre ilerlemen lazım. Okulda verilen teorik eğitim önemlidir ama bunu pratiğe dökmen lazım, yurtta kaldığını varsayarsak, okul dersleri ile gününün bir kısmı geçecek, o derslerin üstüne katman için çalışman lazım, bu çalışma ortamını yurtta bulamayacağın için kütüphanelere gitmeye başlayacaksın ama orada da ne kadar verimli çalışabilirsin sana bağlı biraz. Ben mesela tek başıma daha rahat çalışabilen biriyim, kalabalık ortamlarda dikkatim bozuluyor ve verimli çalışamıyorum. Yurtta kalmayacaksan o zaman diğer seçenek ev tutmak olacak, ki bu bir nebze daha rahat olur. Masrafı daha çok olsa da ev daha rahat olduğu için kendine daha çok zaman ayırabileceksin ve bu zamanı daha değerli geçirebileceksin.

İşte o işler senin dediğin gibi olmuyor...

Son mesajlar