Siber güvenlik uzmanlığı hakkında

Bu konuyu okuyanlar

slinux20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba;

Öncelikle lisede bilgisayar ile ilgili bir bölüm okumadım, üniversitede bilgisayar ile ilgili bir bölüm okumadım(çeşitli nedenlerden dolayı bilgisayar ile ilgili bölümleri okuyamadım, nasip olmadı ancak bilgisayara ilgim büyük) ancak bu sene inşAllah farklı bir bölümden lisans diplomamı alacağım.
Sizinde bildiğiniz gibi ülkemizde malesef kimse istediği bölümü okuyup sevdiği işi yapamıyor..
Neyse kısa bir giriş yaptıktan sonra sormak istediğim konuya geleyim
Ben bilgisayar/bilişim alanında çalışmak istiyorum yani ileride bilgisayar/bilişim alanında mesleğim olsun istiyorum bu bağlamda birkaç sorum olacaktı sizlere

1-Bilgisayar/bilişim sektörünün hangi alanlarında çalışabilirim. Şuan için Siber güvenlik üzerine eğitim alıp çalışmak istiyorum ama sizinde fikrinizi almak istedim tavsiye edeceğiniz alanlar var mıdır?

//Siber Güvenlik uzmanlığı üzerine devam edecek olursak.. ( Muhtemelen bu soruları Mr robot izledikten sonra hazırladığımı düşüneceksiniz :) )
1-Ülkemizde Siber Güvenlik Uzmanlığının iş olanakları nedir? sektörde bu alanda rahat iş bulabilir miyim ?
2-Siber Güvenlik Uzmanlığı ortalama maaşları nedir ?
3-Siber güvenlik uzmanlığı olmak için ne yapmam gerekiyor ?
4-Siber Güvenlik Uzmanı olmak için kendime bir yol haritası hazırladım ,hazırlamış olduğum haritayı inceleyip bana fikrinizi söyler misiniz? Bu yol haritasında bu kısma gerek yok veya bunlarıda eklemelisin gibi..

--Hazırlamış olduğum yol haritası--
0 İngilizcemi geliştirmek için ingilizce kursuna yazılmak (Bilgisayar/bilişim sektörü için olmazsa olmaz)
0 2 yıllık (uzaktan eğitim) bilgisayar ile ilgili bir bölümü (bilgisayar programcılığı) bitirip daha sonra dgs sınavı ile bilgisayar mühendisliğine geçmek (uzaktan eğitim) yada sınavdan iyi alabilirsem direk uzaktan eğitim Bilgisayar mühendisliği okumak.
0 Siber güvenlik uzamnlığı ile ilgili bazı kurumlar kurs açıp eğitim veriyor (özel kurumlar veya devlet (örn: TSE ))ve bu eğitimin sonucunda sertifika almak
0 Siber güvenlik ile ilgili uluslar arası geçerliliği olan bazı sertifikaları almak (örn: cisco vs.. sertifikalarını almak )

Eklemem çıkarmam yada değiştirmem gereken yerler var mı ?

Hazırlamış olduğum yol haritası ile ilgi bazı sorularım var!
1- 2 yıllık için bilgisayar/bilişim olarak sadece bilgisayar programcılığı alanı mı var başka bölümlerde var mı ? Benim için hangi bölüm gerekli siber gübenlik uzmanlığı yada yazılım için..
2-Bu sene (Aöf’den) lisans mezunu olacağım inşAllah, üniversitelerin uzaktan eğitim bilgisayar programcılığı alanına sınavsız olarak 2.üniversite kapsamında yerleşebilir miyim yoksa tekrar ygs lys sınavına girmem gerekir mi ?
3-Üniversiteler arasında ve örgün ile uzaktan eğitim arasında bölüm dersleri farkı olabilir mi ? hangi üniversitenin uzaktan eğitimini tavsiye edersiniz ? (bilgisar programcılığı ile ilgli ve dgs sonrasında bilgisayar mühendisliği ile ilgili )
4-2 yıllık bilgisayar programcılığı alanında diplomamı aldıktan sonra dgs ile yine uzaktan eğitim olarak bilgisayar mühendisliği alanına yerleşebilir miyim ? kaç sene daha okumam gerekecek 2+ ?
5-Uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliğini bitirdiğim takdirde diplomam örgün eğitimde okuyanların ile aynı mı olacak yoksa uzaktan eğitim ibaresi yazacak mı ve mühendislik lisans diploması olacak mı ?
6-Bilgisayar mühendisliği bazı dersler için laboratuvar dersleri oluyormuş birebir fakülteden almam gereken peki uzaktan eğitim okuyacağım (farklı bir ilde ) bu durum nasıl olacak.
7-Dgs ile Bilgisayar mühendisliğine geçiş hakkında bilgilendirir misiniz ? (4 yıla tamamlama lisan için )
8-Yazılım mühendisliği =Bilgisayar mühendisliği midir yoksa farklı alanlar mıdır ? Siber güvenlik uzmanlığı için bana hangisinin diploması gerekli.

Uzman arkadaşlar içinde birkaç sorum var ?

1-Siber güvenlik uzmanlığı ile ilgili hangi kurumların hangi alanlarından kurs almalıyım listesi..
2-Siber güvenlik uzmanlığı ile ilgili hangi kurumların devlet, özel ve uluslararası sertifikaları almalıyım listesi ..

Not:Israrla uzaktan eğitim istememin sebebi şuanda çalışmak zorunda olmam !
Çok fazla soru sorduğumun farkındayım sizleri sıkmak istemem ancak bu alanda bilgi edinmek istiyorum bu bağlamda aklımdaki soruları sormaya çalıştım.

İlginiz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen moderatör:

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
türkiyede siber güvenliği uzmanı adında bir iş olduğunu sanmıyorum.
çünkü türkiyede siber güvenlik yok. türkiye çin ve rusyadan sonra en çok spam çıkışı olan ülke. nüfusa oranlarsak birinciyiz.
emniyet birimleri dahil birçok devlet kurumu defalarca hacklendi. hatta .tr alan adını yöneten odtü bile hacklendi.
japonyada olsa millet harakiri yapar bizimkiler olabilir normaldir dediler :D

özetle direkt böyle bir alan yok. bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri veya kendini geliştiren alaylılar bu işlere bakıyor.
okul olarak yönetim bilişim sistemleri ve bilgisayar mühendisliğini seçebilirsiniz.
2 yıllık bilgisayar programlamanın müfredatı çok hafif. oradan öğreneceğinin sana bir faydasının olacağını sanmıyorum.
dgs den faydalanan çok arkadaşım var. o kadar zor bir sınav değil. en kötü ihtimal olarak düşünebilirsin.

türkiyede bir firmanın bilgi işlemine girdiğinde senden sadece güvenlik değil tüm diğer konulardada çalışmanı isterler.
ne yazık ki türkiyede firmaların özel bilişim güvenliği elemanı çalıştıracak ne güçleri nede vizyonları var.

bizdeki firmalar daha çok hayatta kalma üzerine çalışıyorlar.

devlette ise durumlar şu an karışık. tib btk gibi kurumlar geçmişte farklı yasalarla bu alanı düzenlemeye çalıştılar.
hepsi yetersiz ve uygulanamaz şeylerdi. zaten altdan paralelciler fışkırdı. kimin bu saçmalıkları hazırladığı ortaya çıktı.

şimdilerde o kurumlar yeniden yapılanıyor. şu an türkiyede devletin bilişim güvenliğinden aktif olarak sorumlu olan kurum mit.

sen mezun olana kadar siber güvenlik teşkilatı gibi bir teşkilat kurulacaktır mutlaka. onlarda bilgisayar mühendisi alacaklardır.

sana önerim okulunu bitirdikten sonra. linux akademi gibi saygın kurumlardan güvenlik ve linux eğitimleri alman.
kendini bu alana adarsan başarılı olmaman imkansız. bilişim işi zeka kadar sabır gerektirir. bir hacker hedefini aylarca yoklar ama hedef onu sadece 1 anlık görür.