Soru Yazılıma hangi dille başlamalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

barisprlk0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Öncelikle ne yapmak istediğine karar ver (oyun geliştirme , web geliştirme , uygulama geliştirme , yapay zeka vb.) çünkü oyun geliştirici olmak istiyosan html css öğrenmen neredeyse hiç işine yaramaz. Ha diyosan ki ben önce bi programlamaya hakim olayım sonra yolumu çizerim, python öğren python programlamayı sana kavratacaktır cünkü diğer dillere göre daha basit bir dil. Bu sayede dilin zorluğuyla uğraşmadan programlamayı anlayacaksın. Hatta belki pythonu sever oradan devam edersin çünkü kolay olmasından bağımsız çok iyi bir dil. Python öğrendikten sonra farklı bir programlama dilinin temellerini öğrenmen çok çok kolay olur. Değişen 3-5 kelimeymiş gibi gelir. Son olarak HTML & CSS 'de yaptığını hemen görmen seni motive edecektir bu yüzden de HTML CSS ile başlayabilirsin.
(detaylı olarak konuşmak istiyosan özelden yaz discord vereyim)
Mesaj otomatik birleştirildi:

usta amacın oyun yazmaksa kesinlikle python ile başla bende oyun yazıyorum pycharm de , Anlaşılması daha basit ve daha kolay. Pygame de yazmalısın bence oyun.
Oyun geliştiricisi olacaksa python yerine c# veya c++ öğrenmesi milyon kat daha avantajlı.

Reaksiyon puanı
5,172
peki c# öğrenirken bir yandanda html css bakmak doğru olurmu yoksa birine odaklanıp öğrenmelimiyim
Doğru olmaz. C# uçsuz bucaksız bir dil. Sadece C# a odaklan.

Buna ek olarak yazılım öğrenirken hiçbir kodu ezberleme. İlk etapta bir yere not al. Sonra oraya dön bak sürekli. Biraz daha uzmanlaşınca bu işlemi kendi notlarınla değilde internetle yaparsın. Bu neden önemli dersen bugün bir yazılım şirketine gittiğinde göreceğin ilk şey herkesin 2. ekranında google yada tarayıcı açık olduğudur. Sürekli tarayıcıdan bir şeyler alıp kopyalayıp kendi kodlarında kullanırlar. Bunu öğrenmek her şeyden önemli.

Aksi takdirde ben her şeyi ezberleyim mantığına girersen yazılım denen şeyin zorluğu 1000le çarpılır en az. Öğrenme hızın ise çok yavaşlar. Sonuçta yazılım bu kadar sözel bir şey olsa yazılım mühendisliği tüm dünyada sayısalla değil eşit ağırlık yada sözelle alırdı.

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
usta amacın oyun yazmaksa kesinlikle python ile başla bende oyun yazıyorum pycharm de , Anlaşılması daha basit ve daha kolay. Pygame de yazmalısın bence oyun.
Oyun için Python öğrenmek tam bir zaman kaybıdır . Pygame da bende çok oyun yaptım ancak gerçek bir oyun yapmak istiyorsanız (bana göre) kesinlikle bir oyun motoru kullanarak yapmalısınız Bunun içinde ya C# yada C++ bilmek gerekir .

Kollenkima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
teşekkür ederim

çok zorlarmı şuan ingilizceyi yeni öğreniyorum yani ingilizcem temel
yok usta fazla zorlamaz ben şimdi bir kod örneği bırakacagım buraya yaptıgım oyundan bunun gibi şeyler var. Anlarsın Ders videoları izlersen.

for event in pygame.event.get():
if event.type == pygame.QUIT:
pygame.quit()
sys.exit()
print(event)
if event.type == pygame.KEYDOWN:
if event.key == pygame.K_s:
karşilayici_1.asagi_hareket()

if event.key == pygame.K_w:
karşilayici_1.yukari_hareket()

if event.key == pygame.K_UP:
karşilayici_2.yukari_hareket()

if event.key == pygame.K_DOWN:
karşilayici_2.asagi_hareket()

if event.type == pygame.TEXTINPUT:
if event.text == 's':

bu kodda mesela yön tuşları ayarlıyorsun(attığım örnek zor gelebilir ama öğrendikten sonra kolay şeyler). Zaten oyun proglamlamak varsa kafanda pythonda surekli aynı şeyi kullanıyorsun def,if,for,class gibi şeyler.

teşekkür ederim

çok zorlarmı şuan ingilizceyi yeni öğreniyorum yani ingilizcem temel
Yinede baktığın zaman sana en kolay hangisi geliyorsa o proglamlama dilinden başla dostum.

Son düzenleme:

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
yok usta fazla zorlamaz ben şimdi bir kod örneği bırakacagım buraya yaptıgım oyundan bunun gibi şeyler var. Anlarsın Ders videoları izlersen.

for event in pygame.event.get():
if event.type == pygame.QUIT:
pygame.quit()
sys.exit()
print(event)
if event.type == pygame.KEYDOWN:
if event.key == pygame.K_s:

if event.key == pygame.K_w:
karşilayici_1.yukari_hareket()

if event.key == pygame.K_UP:
karşilayici_2.yukari_hareket()

if event.key == pygame.K_DOWN:
karşilayici_2.asagi_hareket()

if event.type == pygame.TEXTINPUT:
if event.text == 's':

bu kodda mesela yön tuşları ayarlıyorsun(attığım örnek zor gelebilir ama öğrendikten sonra kolay şeyler). Zaten oyun proglamlamak varsa kafanda pythonda surekli aynı şeyi kullanıyorsun def,if,for,class gibi şeyler.
Öncelikle PyGame de yeni oyun yapmaya başladığınızı ve bunun heycanı içinde olduğunuzu düşünüyorum . Eğer oyun geliştirme ve ya yapma bir gibi bir düşünceniz varsa PyGame i bırakıp Oyun motoru kullanmanızı öneririm tabi ki bunlar içinde farklı diller gerekiyor Python iyi bir dil ancak Oyun geliştirme de yetersiz olduğunu düşünüyorum

Kollenkima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Öncelikle PyGame de yeni oyun yapmaya başladığınızı ve bunun heycanı içinde olduğunuzu düşünüyorum . Eğer oyun geliştirme ve ya yapma bir gibi bir düşünceniz varsa PyGame i bırakıp Oyun motoru kullanmanızı öneririm tabi ki bunlar içinde farklı diller gerekiyor Python iyi bir dil ancak Oyun geliştirme de yetersiz olduğunu düşünüyorum
usta ben zaten eğlencesine yazıyorum ana mesleğim oyun yazmak olmaz zaten gelecekte. İnşallah Data structure üzerine gelişeceğim. Arkadaş oyuz yazmakla ilgileniyormus ve de hiç temeli yok muş oyuzden bu orneği yazdım