Öneri Yazılım İçin Windows mu? MacOs mu?

Bu konuyu okuyanlar

jokor34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve şuan ki laptop artık dökülüyor, bende çalışıp para biriktirdim ve beni uzun vade götürecek bir bilgisayar arıyorum.

Oyun vs. oynamıyorum sadece yazılım işlerimi görsün yeterli, yeni tanıtılan M2 Macbook Air almayı düşünüyorum.

Sorum şu:
Ben daha önce macOs kullanmadım ve dolayısı ile neler yapılır veya yapılmaz bilmiyorum. Windows ile yapıp macOs ile yapamayacağım bir şey var mıdır? veya windows makinaya ihtiyaç duyacağım bir senaryo oluşacak mıdır?

Bir diğer konu ise ben güncel satış desteği kesildiğinden bir kaç programın crack versiyonlarını kullanıyordum şuan ki bilgisayarımda, macOs ile de bunu yapabilir miyim?
Herkese teşekkürler.

Son düzenleme:

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
Linux'ta;
  1. Java
  2. C/C++
  3. Python
  4. CSS, HTML, PHP, JS
  5. MySQL
dillerini geliştirebilirsin.

Ayrıca Unity 3D'de var ve onun üzerinde C# ile oyun yazabilirsin.

Not: Konun ilk başlığı böyle değildi. O yüzden böyle öneri yazdım.

Son düzenleme:

jokor34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kusura bakmayın başlığı biraz daha açıklayıcı yazmam gerekiyormuş, soruyu tekrar sorayım :D

Windows mu? yoksa MacOs mu?

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Kusura bakmayın başlığı biraz daha açıklayıcı yazmam gerekiyormuş, soruyu tekrar sorayım :D

Windows mu? yoksa MacOs mu?
Benim de sana bir sorum var Windowssa hangi bilgisayar mac ossa hangi özelliklere sahip olanı. Sana rahat bir deneyim ve uzun ömür sağlayacak sistem bence Mac OS olur ama Mac OS a crack yüklenir mi bilemiyorum. @Applemania sen gelsene bir.
Mac - Modelleri Karşılaştırın
Ha birde Apple Mac Air M2 ile Macbook pro yakın fiyatlarda ikisinin de 16gb ramli 512gb SSDli versiyonu 36.000 TL.

as1m

Asistan
Reaksiyon puanı
80
Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve şuan ki laptop artık dökülüyor, bende çalışıp para biriktirdim ve beni uzun vade götürecek bir bilgisayar arıyorum.

Oyun vs. oynamıyorum sadece yazılım işlerimi görsün yeterli, yeni tanıtılan M2 Macbook Air almayı düşünüyorum.

Sorum şu:
Ben daha önce macOs kullanmadım ve dolayısı ile neler yapılır veya yapılmaz bilmiyorum. Windows ile yapıp macOs ile yapamayacağım bir şey var mıdır? veya windows makinaya ihtiyaç duyacağım bir senaryo oluşacak mıdır?

Bir diğer konu ise ben güncel satış desteği kesildiğinden bir kaç programın crack versiyonlarını kullanıyordum şuan ki bilgisayarımda, macOs ile de bunu yapabilir miyim?
Herkese teşekkürler.
Bana kalırsa windows almanı tercih ederim,neden soracak isen çok özgürsün ve kaynak bulman daha rahat olur diye düşünüyorum.Çoğu kişi yazılım için farklı işletim sistemlerini tercih etsede tercihim yine windows olur.

jokor34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana kalırsa windows almanı tercih ederim,neden soracak isen çok özgürsün ve kaynak bulman daha rahat olur diye düşünüyorum.Çoğu kişi yazılım için farklı işletim sistemlerini tercih etsede tercihim yine windows olur.
Evet ama benim macbook istemedeki asıl sebebim pil ömrü ve taşınabilirlik, sadece macos`a geçince keşke geçmeseydim şu işimi halledemiyorum der miyim diye merak ediyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim de sana bir sorum var Windowssa hangi bilgisayar mac ossa hangi özelliklere sahip olanı. Sana rahat bir deneyim ve uzun ömür sağlayacak sistem bence Mac OS olur ama Mac OS a crack yüklenir mi bilemiyorum. @Applemania sen gelsene bir.
Ha birde Apple Mac Air M2 ile Macbook pro yakın fiyatlarda ikisinin de 16gb ramli 512gb SSDli versiyonu 36.000 TL.
Bütçem zaten sınırlarda ve yeni M2 Macbook Air`ı zaten öğrenci indirimi ile alacağım PT geldiğinde, dolayısı ile 36k bütçemin hali üstünde ki onu da öğrenci indirimli hali 30k olsa bile oda bana fazla gelir :)

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
Oyun oynanmayacaksa linux ikisininde içinden geçer yazılım departmanında.

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Evet mac seni yarıyolda bırakır.

Windows gibi bir nimet varken macOS kullanmak,sadece ve sadece(artık şart değil onu yapan emulatörler var) Iphone ve mac a program yazacaksan gerekli olur.

Geri kalan herşey için windows.Aşırı özgürlüklerin var.Ücretsiz herşeyi yükleyebilirsin,crackleyebilirsin,windowsta çalışmayıp macOS de çalışan bir kod derleyici ile ben daha karşılaşmadım.

Ayrıca windowsta sınırsız bilgisayar seçeneğin var.kaç para , çözünürlük kaç k, pili ne kadar gitsin, kaç inç olsun hepsi var.Macda sadece 2-3 tane onlarda hayvan gibi para.
O paralara değmez hele bide yazılım yapacaksan.

Bide bu kadar kapitalist bir şirketin bilgisayarını almak koyun sürüsüne katılmak demekdir.
yav video oynatıcı, notepad, paint bunlar para ile satılabilir mi? akıl mantık var..

O kadar para verecen diyecen la işten sıkıldım bi crysis 3 atayım, oda ne atamıyorsun.O kadar para verdiğin bilgisayarda 2 el oyun atamıyorsun.

O paralara müthiş oyun laptobu alırsın,paşalar gibi yazılımda yaparsın.NOKTA

jokor34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet mac seni yarıyolda bırakır.

Windows gibi bir nimet varken macOS kullanmak,sadece ve sadece(artık şart değil onu yapan emulatörler var) Iphone ve mac a program yazacaksan gerekli olur.

Geri kalan herşey için windows.Aşırı özgürlüklerin var.Ücretsiz herşeyi yükleyebilirsin,crackleyebilirsin,windowsta çalışmayıp macOS de çalışan bir kod derleyici ile ben daha karşılaşmadım.

Ayrıca windowsta sınırsız bilgisayar seçeneğin var.kaç para , çözünürlük kaç k, pili ne kadar gitsin, kaç inç olsun hepsi var.Macda sadece 2-3 tane onlarda hayvan gibi para.
O paralara değmez hele bide yazılım yapacaksan.

Bide bu kadar kapitalist bir şirketin bilgisayarını almak koyun sürüsüne katılmak demekdir.
yav video oynatıcı, notepad, paint bunlar para ile satılabilir mi? akıl mantık var..

O kadar para verecen diyecen la işten sıkıldım bi crysis 3 atayım, oda ne atamıyorsun.O kadar para verdiğin bilgisayarda 2 el oyun atamıyorsun.

O paralara müthiş oyun laptobu alırsın,paşalar gibi yazılımda yaparsın.NOKTA
Bir kaç forumda da apple düşmanı denk geldi :D olsun fikirdir ancak tekrar soruyorum, sorduğum soru basit.

Ben oyun oynamıyorum, benim bilgisayarı sağa sola taşıyıp prize bağlamadan kullanmam ve uzun yıllar lazım. Şimdi bu kriterlere göre en iyisi mac bilgisayarlar, o halde sorumu tekrar soruyorum.

Örneğin ben windows bilgisayarlar ile ios yazamıyorum.(Emilatör demeyin nolur 50k yada pc alsan emilatörler düzgün çalışmıyor).

Aynı şekilde atıyorum bana kardeşim .NET yazmak istediğinde windows pc lazım macos ile .NET yazamazsın, diyebilir misiniz(.NET örneği verdim çünkü öncesinde mac ile .net yazılmıyordu artık yazılıyor).

Soruyu basitçe tekrar yazıyorum.

Windows ile yazıp MacOs ile yazamayacağım bir şey var mı? ve crack programların çoğunu MacOs`da bulabilir miyim?

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Bir kaç forumda da apple düşmanı denk geldi :D olsun fikirdir ancak tekrar soruyorum, sorduğum soru basit.

Ben oyun oynamıyorum, benim bilgisayarı sağa sola taşıyıp prize bağlamadan kullanmam ve uzun yıllar lazım. Şimdi bu kriterlere göre en iyisi mac bilgisayarlar, o halde sorumu tekrar soruyorum.

Örneğin ben windows bilgisayarlar ile ios yazamıyorum.(Emilatör demeyin nolur 50k yada pc alsan emilatörler düzgün çalışmıyor).

Aynı şekilde atıyorum bana kardeşim .NET yazmak istediğinde windows pc lazım macos ile .NET yazamazsın, diyebilir misiniz(.NET örneği verdim çünkü öncesinde mac ile .net yazılmıyordu artık yazılıyor).

Soruyu basitçe tekrar yazıyorum.

Windows ile yazıp MacOs ile yazamayacağım bir şey var mı? ve crack programların çoğunu MacOs`da bulabilir miyim?
Pil ömrü için windows'unda mac kadar iyi iş çıkarabileceğine ben inanıyorum.

Yav emulatör dediğimde nes gibi birşey düşünme.

Artık zamarin var, react native var, flatter var.

Bu arada mac düşmanı değilim. Az çok bende kullandım.
Sonrada mantığımı kullandım.

Karşılaştırmalarda derler bak hep mac ,windowstan daha iyidir. Ama hiç parayı hesaba katmazlar.
Çünkü alacağın 1 mac 10 windows bilgisayar parasıdır.Öyle olduktan sonra hayvan gibi windows alır geçersin bence.

windows code çoğu işi karşılıyor linux,mac hepsinde çalışıyor.
Benim baktığım zamanlarda visual studio yoktu oda gelmiş, ama performansı nasıldır bilmiyorum.

Yinede .NET yazmak isteyipde macOS kullanmak bence akıl karı değil.

Diyosan ki bende cix görünecem, caffelattemi alıp starbuckslarda gezecem.
Para senin paran istediğini al.

jokor34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pil ömrü için windows'unda mac kadar iyi iş çıkarabileceğine ben inanıyorum.

Yav emulatör dediğimde nes gibi birşey düşünme.

Artık zamarin var, react native var, flatter var.

Bu arada mac düşmanı değilim. Az çok bende kullandım.
Sonrada mantığımı kullandım.

Karşılaştırmalarda derler bak hep mac ,windowstan daha iyidir. Ama hiç parayı hesaba katmazlar.
Çünkü alacağın 1 mac 10 windows bilgisayar parasıdır.Öyle olduktan sonra hayvan gibi windows alır geçersin bence.

windows code çoğu işi karşılıyor linux,mac hepsinde çalışıyor.
Benim baktığım zamanlarda visual studio yoktu oda gelmiş, ama performansı nasıldır bilmiyorum.

Yinede .NET yazmak isteyipde macOS kullanmak bence akıl karı değil.

Diyosan ki bende cix görünecem, caffelattemi alıp starbuckslarda gezecem.
Para senin paran istediğini al.
.NET yazıcam demedim de hani yazmak istediğimde yazabiliyorum sonuçta, birde fiyat olarak o kadar fark olduğunu düşünmüyorum 3060 monster bilgisayarlar(orta seviye) 25k civarı aynı para, bence abarttığın kadar arada fark yok, pil kapasitesi mac kadar olan bilgisayarlarda güç olarak mac ile alakası yok, vs code`da apple silicone güncellemesi aldı baya hızlı çalışıyor.

Sanırım mac ile yapamayacağım bir şey yok o yüzden kararımı mac bilgisayar yana kullanıyorum.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Tabiki Mac os.İki Apple ürünü arasında MacBook Air alması bence daha mantıklı.Mac os a crack yükleneceğini zannetmiyorum.Crack ve benzeri tarzı şeyler için Windows bir bilgisayar almalı.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Evet ama benim macbook istemedeki asıl sebebim pil ömrü ve taşınabilirlik, sadece macos`a geçince keşke geçmeseydim şu işimi halledemiyorum der miyim diye merak ediyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bütçem zaten sınırlarda ve yeni M2 Macbook Air`ı zaten öğrenci indirimi ile alacağım PT geldiğinde, dolayısı ile 36k bütçemin hali üstünde ki onu da öğrenci indirimli hali 30k olsa bile oda bana fazla gelir :)
Sizin bütçe ne kadar hocam ? 256 lik olanlardan almayın.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Parası olan neredeyse tüm developerlar Mac cihaz kullandığından mac diyorum. Cihaz kasa-ekran kalitesi, M serisi işlemlerle birlikte fan sesinin tarih olması, uzun pil ömrü gibi konularla Mac cihazlar öne çıkıyor. İşletim sistemi seviyesinde macOS gerçekten muazzam. Windows cihaz da yaptığın her şeyi (Visual Studio direkt çalıştırmaz ama Visual Studio for Mac, VSCode, Rider gibi opsiyonlar var) yapabileceğin gibi ileride iPhone'a vs. mobil yazmak istersen mac cihaz almaktan başka çaren yok.

10 yıl üzeri tecrübeli bir developer olarak kesinlikle Mac almalısın diyorum.

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
"Parası olan neredeyse tüm developerlar Mac cihaz kullandığından mac diyorum." param var mac umrumda değil saçma bir cümle.
"mobil yazmak istersen mac cihaz almaktan başka çaren yok." hayır var mobil yazan herkesde mac var sanıyorsan zaten tartışmaya gerek yok.
"uzun pil ömrü gibi konularla Mac cihazlar öne çıkıyor." evet doğru tek yanlış hayatımda hiç hatırlamıyorum ki laptobu pilde kullandım. Heryer priz. uçakta kod yazmayı düşünmüyorsan kafaya takılacak birşey değil. Kaldı ki haftalarca pilde kullanmıyorsun.Kullansan bile 4-5 saatte bir kafada acaba bitecek mi oluyor o yüzden takıyorsun fişe kafa rahat.
"M serisi işlemlerle birlikte fan sesinin tarih olması" kod yazarken ne fan sesi? benim cyberpunk 2077 çalışırken sadece fan sesi dikkatimi çekti onun haricinde hayal dünyanızda nasıl bir fan sesi var?
"10 yıl üzeri tecrübeli bir developer olarak kesinlikle Mac almalısın diyorum." çok daha fazlasına sahip olabilmek varken neden mac?
7 Yıl üzeri bir developer olarak kesinlikle almamalısın diyorum. Don't be an I-diot.

jokor34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Parası olan neredeyse tüm developerlar Mac cihaz kullandığından mac diyorum." param var mac umrumda değil saçma bir cümle.
"mobil yazmak istersen mac cihaz almaktan başka çaren yok." hayır var mobil yazan herkesde mac var sanıyorsan zaten tartışmaya gerek yok.
"uzun pil ömrü gibi konularla Mac cihazlar öne çıkıyor." evet doğru tek yanlış hayatımda hiç hatırlamıyorum ki laptobu pilde kullandım. Heryer priz. uçakta kod yazmayı düşünmüyorsan kafaya takılacak birşey değil. Kaldı ki haftalarca pilde kullanmıyorsun.Kullansan bile 4-5 saatte bir kafada acaba bitecek mi oluyor o yüzden takıyorsun fişe kafa rahat.
"M serisi işlemlerle birlikte fan sesinin tarih olması" kod yazarken ne fan sesi? benim cyberpunk 2077 çalışırken sadece fan sesi dikkatimi çekti onun haricinde hayal dünyanızda nasıl bir fan sesi var?
"10 yıl üzeri tecrübeli bir developer olarak kesinlikle Mac almalısın diyorum." çok daha fazlasına sahip olabilmek varken neden mac?
7 Yıl üzeri bir developer olarak kesinlikle almamalısın diyorum. Don't be an I-diot.
Sanırım emilatörden ios yazdıracaksın, anladım hocam 7 sene boşa gitmiş.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Birçok editörün veya araştırmacının testlerine baktığımızda fişe takılı olmadan ve en uzun ömürlü, en iyi performansı veren Apple bilgisayarları oluyor. Dahası burada Windows'un özgürlüğünden bahsederken korsan kullanımdan bahsedenlere katılmıyorum; herkes hırsız değil. Kaldı ki Apple'ın MS Office alternatifi ücretsiz programları da var.

Bence Apple M2 Macbook Air çok iyi. Özellikle yeni nesi tasarımı beni de heyecanlandırdı. Daha tecrübe edilmedi ama imkanım olduğunda veya olursa ben de almak istiyorum. Diğer yandan oyun oynasan bile eğer sadece PC için geliştirilen oyunlar değilse ve Apple'ın Arcade'sinde dahi eğlendirecek oyunlar bulmak mümkün.

Son olarak o Mac'in özelliklerine sahip o kadar güçlü ve konforlu makineler de o kadar ve belki daha fazla pahalı.

Fatihke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Sorum şu:

Herkese teşekkürler.
Linux gayet yeterli html css de filan

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Birçok editörün veya araştırmacının testlerine baktığımızda fişe takılı olmadan ve en uzun ömürlü, en iyi performansı veren Apple bilgisayarları oluyor. Dahası burada Windows'un özgürlüğünden bahsederken korsan kullanımdan bahsedenlere katılmıyorum; herkes hırsız değil. Kaldı ki Apple'ın MS Office alternatifi ücretsiz programları da var.

Bence Apple M2 Macbook Air çok iyi. Özellikle yeni nesi tasarımı beni de heyecanlandırdı. Daha tecrübe edilmedi ama imkanım olduğunda veya olursa ben de almak istiyorum. Diğer yandan oyun oynasan bile eğer sadece PC için geliştirilen oyunlar değilse ve Apple'ın Arcade'sinde dahi eğlendirecek oyunlar bulmak mümkün.

Son olarak o Mac'in özelliklerine sahip o kadar güçlü ve konforlu makineler de o kadar ve belki daha fazla pahalı.
"herkes hırsız değil" bende buna katılmıyorum hiç internetten dizi film de mi izlemedin??? hırsızlıksa hepsi hırsızlık.Herşeye para mı veriyon yani (winrar dahil)

erdogan.uguz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
konuyu hortlattığım için öncelikle herkesten özür dilerim. şu parası olan mac alır bezginliğini bırakın. bunlar şehir efsanesi.

neredeyse 20 yıldır pro olarak yazılım geliştiriyorum. c++, c#, java, php asp.net vs vs vs, çok proje yaptım, çok kütüphane ile çalıştım. şuan gözdem python, velhasıl kelam yazılımcı olacam hangi makinayı kullanacağım diye bir soru sormamak gerek,

ihtiyaca göre makina kullanmak gerek, etrafa hava atayım, biraz tırmalayım, 4 m2 alanda şekilli şüküllü bir dünyam olsun istiyosan mac alacaksın, bu arada deneyimli bir mac kullanıcısıyım.

velevki yazılım geliştircem yenilikleri deneyecem kendimi çok ama çok geiştircem diyorsan da windows kullanacaksın,

datacenterden çıkmayacam diyorsanda linux veya daha pro olan unix kullanacaksın,

ama mutlaka windows kullanman gerek, şunu net diyeyim teknoloji dünyasının diktatörü apple dir, eğer windows olmasaydı bugün herkesin önünde teknoloji bukadar yaygın olmayacaktı, çünkü microsoft çıktı piyasayı kırdı ve pc leri herkesin evine girmesine olanak sağladı, milyonlarca kütüphane gelişmesine ortam sağladı, bugün dünyada bukadar çok yazılımcı varsa bu microsoft ve windows sayesindedir, bugün windowsu piyasadan silin ortada diktatör bir apple ve xcode kalır, emperyalist bir java kalır, bunların altında çırpınan pythoncular phpciler vs vs kalır.

bugün ekran kartları bile nvidia mesela windowsta başka macta başka çalışıyyor (winde daha iyi)

diyeceğim o ki, havaalanlarında hava atacaksan, avm lerde şekil yapacaksan, kendini kısacaksan mac iyidir,

şunada değineyim, windows a yapılan saldırı ve çıkartılan virüsler kadar mac a saldırı veya virüs çıksa, mac performansı yerlerde gezer. bukadar mevzuya rağmen windows yine iyi bir işletim sistemi ve iyi çalışıyor, windows çalıştığında arkada çalışan servislere bakın birde mac çalıştığında bakın.

işin özeti windows makina herzaman iyidir, seni özgür kılar,