Yaşadığım Bir Olay

Bu konuyu okuyanlar

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,829
Geçen bir olay yaşamıştım olaydan sonra baya kafam karıştı ki konu üzerine çok düşündüm ama sizin düşüncelerimizi de merak edip konu açmaya karar verdim.

Geçen gün otobüs durağında bekliyordum o sırada bi abi geldi işte o geldikten bir iki dakika sonra ezan okunmaya başladı o sırada bi genç sanırsam 17 yaşlarında kulaklıkla müzik dinliyordu o esnada yeni gelen abi çocuğu nazik bir şekilde uyardı çocuk göz ucuyla abiyi süzdü daha sonra ezan okunuyorsa senin burda ne işin var camide olman gerekmezmi dedi daha sonra abi birşey diyemedi sonra o genç herkesin içinde her dini ılan ahlağı var zannetmesin dedi daha sonrada çekip gitti bu sözü benim beynimde uzun zamandır yankılanıyor peki siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,829
Bence o müzik dinleyen genç müslüman değil gibi geldi bana çünkü HZ Muhammed (s.a.v.) döneminde ezan senini bastırmak için şarkı dinliyorlardı bana öyle geldi yani ırkçı değilim
Bana da öyle geldi ayrıca ırkçı değil de din ayrımcılığı diyelim?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Aslında her iki taraf da haklı. Genci ikaz eden abi nezaketiyle çok doğru bir davranışda bulunmuş; Gencin tepkisel davranması belki yanlış ama uyaran kişiyi de çok okkalı bir şekilde ters-yüz etmiş. Çünkü mantıken ezan okunduğunda elbet müslüman bir kişi eğer iş durumu müsaitse o ezana icabet etmesi farz olan bir durumdur.

Gencin gayri müslim olup olmadığını bilemeyiz ama her hal-ü kâr'da kendisine hidayet dileyelim.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,849
Kendimi dindar bir gözle görmesem bile ezan okunduğunda ve mezarlıktan geçtiğimde müzikli şeyleri kapatırım yada sesi olabildiğince kısarım.

Nasıl derler kimsenin kutsalına nezaketsiz olmam ve olamam. Kendi kişiliğini çözebilen insan için çok önemli şeylerdir bu detaylar.

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,829
yada ergenliği tuttu bizde de var 43 yaşında kırmızı kulaklığı ile...
Giyinişi de bi tuhaftı zaten
Aslında her iki taraf da haklı. Genci ikaz eden abi nezaketiyle çok doğru bir davranışda bulunmuş; Gencin tepkisel davranması belki yanlış ama uyaran kişiyi de çok okkalı bir şekilde ters-yüz etmiş. Çünkü mantıken ezan okunduğunda elbet müslüman bir kişi eğer iş durumu müsaitse o ezana icabet etmesi farz olan bir durumdur.

Gencin gayri müslim olup olmadığını bilemeyiz ama her hal-ü kâr'da kendisine hidayet dileyelim.
Hocam en çok sizin düşüncenizi merak etmiştim beni şaşırttınız
ezan okunurken müzik durdurulur konuşuyorsan susulur diye biliyorum...
Evet
Kendimi dindar bir gözle görmesem bile ezan okunduğunda ve mezarlıktan geçtiğimde müzikli şeyleri kapatırım yada sesi olabildiğince kısarım.

Nasıl derler kimsenin kutsalına nezaketsiz olmam ve olamam. Kendi kişiliğini çözebilen insan için çok önemli şeylerdir bu detaylar.
Aynen

Son düzenleme:

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Ezan kadar çağ dışı bir şey yok. Bu çağ dışı şeyi kutsamakta bir o kadar saçma. Alt tarafı ezan vakti bildirimi. Televizyonu, müziği kısacak ne var? İlla okunacaksa da megafonsuz okunması gerekli. Kilise de çan çalınca bütün cihana duyurma gereği duymuyorlar. Bizimkiler islami şeyleri abartınca çok fazla sevap point kazandığını zannediyor. Çoğu müslümandan daha zararsız olduğum kesin. "Sırf ezan vakti başka şeyle ilgilendim diye cehenneme gireceksem gireyim be!" (Miting alanındaki herkes onu alkışlar)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
saçmalama Ezan davet namaza davet çoğu yabancı misafirler,konuklar ezan sesinden hoşlanıyor çağ dışı değil sesi kontrol ediliyor sorun yok kısık bile...

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
saçmalama Ezan davet namaza davet çoğu yabancı misafirler,konuklar ezan sesinden hoşlanıyor çağ dışı değil sesi kontrol ediliyor sorun yok kısık bile...
Mahalle mescitlerinden bahsediyorum. Sultan Ahmet'te okunuyorsa okunsun. Sürü psikolojisi midir nedir hepsi kızgın emoji atmış.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Adamın yaptığı doğru birşey çocukta kendine göre doğru olanı yaptı belkide aslında bunun müslüman olmakla yada olmamakla bir alakası yok müslüman olan herkes dinin gerekliliklerini yerine getirmiyor olabilir ama ezan duyulunca müzik kapatılır ortam sessizleşir bu saygıdandır..

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,839
Geçen bir olay yaşamıştım olaydan sonra baya kafam karıştı ki konu üzerine çok düşündüm ama sizin düşüncelerimizi de merak edip konu açmaya karar verdim.

Geçen gün otobüs durağında bekliyordum o sırada bi abi geldi işte o geldikten bir iki dakika sonra ezan okunmaya başladı o sırada bi genç sanırsam 17 yaşlarında kulaklıkla müzik dinliyordu o esnada yeni gelen abi çocuğu nazik bir şekilde uyardı çocuk göz ucuyla abiyi süzdü daha sonra ezan okunuyorsa senin burda ne işin var camide olman gerekmezmi dedi daha sonra abi birşey diyemedi sonra o genç herkesin içinde her dini ılan ahlağı var zannetmesin dedi daha sonrada çekip gitti bu sözü benim beynimde uzun zamandır yankılanıyor peki siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?
Genç, müslüman olmayabilir. Büyük ağabeyin durduk yere karışması saçma geldi. Kendi ne yaparsa yapsın, senin ezanını susturmuyor ya. Kendi dinlemiyor sadece. Belki de iyi niyetinden uyarmıştır, bunu da bilemem. Yine de halk arasında bu tür durumlarda birbirlerine karıştıklarında olay çıkabiliyor, bunu biliyorum. ''Bana ne'' desek çoğu şey çözülür herhalde.

Ezan kadar çağ dışı bir şey yok. Bu çağ dışı şeyi kutsamakta bir o kadar saçma. Alt tarafı ezan vakti bildirimi. Televizyonu, müziği kısacak ne var? İlla okunacaksa da megafonsuz okunması gerekli. Kilise de çan çalınca bütün cihana duyurma gereği duymuyorlar. Bizimkiler islami şeyleri abartınca çok fazla sevap point kazandığını zannediyor. Çoğu müslümandan daha zararsız olduğum kesin. "Sırf ezan vakti başka şeyle ilgilendim diye cehenneme gireceksem gireyim be!" (Miting alanındaki herkes onu alkışlar)
Düşmanlık gördüm dostum. :) Ben de inanmıyorum, yanlış anlama. Fakat düşman değilim bu değerlere. İnanan inansın, dinlesin ezanını da. Sanırsam ezandan rahatsız olsaydım sabah vakti uyurken çalmasıyla birlikte beni de uyandırmasına kızardım. Sonuçta sabah vakti Efe Aydal bağırarak sizi uyandırsa mutlu olur muydunuz? :) Ezan okunurken müzik dinlememek gibi kuralları dinlemiyorum bile. Başkasını rahatsız etmeden dinlerim müziğimi.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Ezan kadar çağ dışı bir şey yok. Bu çağ dışı şeyi kutsamakta bir o kadar saçma.
İnancı olmayana, başka dinden olana, ateiste... Kısaca gayr-i müslim olan her insanın inancına, görüşüne saygı duyarım. Lakin müslüman olanın değerlerine böylesine kaba, şen'i ve barbarca saldırılmasına, hakaret edilmesine göz yumamam.

Sosyal olabilirsin, asosyal olabilirsin... Her ne karın ağrısı olursan ol, ama önce insan olmayı, edepli, adaplı olmayı öğren. Terbiyem, edebim sana hak ettiğin cevabı vermeye müsait olmadığı için bu kadarı ile iktifa ediyorum.

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Sonuçta genç müziği kulaklıkla dinliyor, Ezanı dinleyip dinlememesi kendi tercihi. Başka insanların dinlemesine engel de olmuyor. Bu yüzden genç haklı gibi geldi bana.

Necla123??

Asistan
Reaksiyon puanı
199

Yani bilemiyorum kesinde konusmak istemiyorum ama genç müslüman olmayabilir . çünkü ezan okuyunca sesler kesilir müzikler kapatılır o arada sadece ama sadece Ezan sesi yankılanır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adamın yaptığı doğru birşey çocukta kendine göre doğru olanı yaptı belkide aslında bunun müslüman olmakla yada olmamakla bir alakası yok müslüman olan herkes dinin gerekliliklerini yerine getirmiyor olabilir ama ezan duyulunca müzik kapatılır ortam sessizleşir bu saygıdandır..
Aynn