Soru Yaşadığım Bir Olay

morofobik

Profesör
Geçen bir olay yaşamıştım olaydan sonra baya kafam karıştı ki konu üzerine çok düşündüm ama sizin düşüncelerimizi de merak edip konu açmaya karar verdim.

Geçen gün otobüs durağında bekliyordum o sırada bi abi geldi işte o geldikten bir iki dakika sonra ezan okunmaya başladı o sırada bi genç sanırsam 17 yaşlarında kulaklıkla müzik dinliyordu o esnada yeni gelen abi çocuğu nazik bir şekilde uyardı çocuk göz ucuyla abiyi süzdü daha sonra ezan okunuyorsa senin burda ne işin var camide olman gerekmezmi dedi daha sonra abi birşey diyemedi sonra o genç herkesin içinde her dini ılan ahlağı var zannetmesin dedi daha sonrada çekip gitti bu sözü benim beynimde uzun zamandır yankılanıyor peki siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aslında her iki taraf da haklı. Genci ikaz eden abi nezaketiyle çok doğru bir davranışda bulunmuş; Gencin tepkisel davranması belki yanlış ama uyaran kişiyi de çok okkalı bir şekilde ters-yüz etmiş. Çünkü mantıken ezan okunduğunda elbet müslüman bir kişi eğer iş durumu müsaitse o ezana icabet etmesi farz olan bir durumdur.

Gencin gayri müslim olup olmadığını bilemeyiz ama her hal-ü kâr'da kendisine hidayet dileyelim.

_Zaur_

Dekan
Kendimi dindar bir gözle görmesem bile ezan okunduğunda ve mezarlıktan geçtiğimde müzikli şeyleri kapatırım yada sesi olabildiğince kısarım.

Nasıl derler kimsenin kutsalına nezaketsiz olmam ve olamam. Kendi kişiliğini çözebilen insan için çok önemli şeylerdir bu detaylar.

morofobik

Profesör
yada ergenliği tuttu bizde de var 43 yaşında kırmızı kulaklığı ile...
Giyinişi de bi tuhaftı zaten
Aslında her iki taraf da haklı. Genci ikaz eden abi nezaketiyle çok doğru bir davranışda bulunmuş; Gencin tepkisel davranması belki yanlış ama uyaran kişiyi de çok okkalı bir şekilde ters-yüz etmiş. Çünkü mantıken ezan okunduğunda elbet müslüman bir kişi eğer iş durumu müsaitse o ezana icabet etmesi farz olan bir durumdur.

Gencin gayri müslim olup olmadığını bilemeyiz ama her hal-ü kâr'da kendisine hidayet dileyelim.
Hocam en çok sizin düşüncenizi merak etmiştim beni şaşırttınız
ezan okunurken müzik durdurulur konuşuyorsan susulur diye biliyorum...
Evet
Kendimi dindar bir gözle görmesem bile ezan okunduğunda ve mezarlıktan geçtiğimde müzikli şeyleri kapatırım yada sesi olabildiğince kısarım.

Nasıl derler kimsenin kutsalına nezaketsiz olmam ve olamam. Kendi kişiliğini çözebilen insan için çok önemli şeylerdir bu detaylar.
Aynen

Son düzenleme:
Ezan kadar çağ dışı bir şey yok. Bu çağ dışı şeyi kutsamakta bir o kadar saçma. Alt tarafı ezan vakti bildirimi. Televizyonu, müziği kısacak ne var? İlla okunacaksa da megafonsuz okunması gerekli. Kilise de çan çalınca bütün cihana duyurma gereği duymuyorlar. Bizimkiler islami şeyleri abartınca çok fazla sevap point kazandığını zannediyor. Çoğu müslümandan daha zararsız olduğum kesin. "Sırf ezan vakti başka şeyle ilgilendim diye cehenneme gireceksem gireyim be!" (Miting alanındaki herkes onu alkışlar)

Logithx

Profesör
Adamın yaptığı doğru birşey çocukta kendine göre doğru olanı yaptı belkide aslında bunun müslüman olmakla yada olmamakla bir alakası yok müslüman olan herkes dinin gerekliliklerini yerine getirmiyor olabilir ama ezan duyulunca müzik kapatılır ortam sessizleşir bu saygıdandır..