Yapay oyunda mıyız ?

Bu konuyu okuyanlar

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Son zamanlarda sanki gerçeklikten uzak yaşıyoruz gibi geliyor. Hayatımızda sanki her şeyin iyi olduğu bir oyunda yaşıyormuşuz gibi. Ev, araba, teknolojik aletler, başka başka şeyler. Sanki büyük bir oyunun içindeyiz. Gerçeklerden uzak. Birisi öldü mü ? Dua edelim veya inancımız neyse onu yapalım o gün biraz karamsarız. Sonra hiçbir şey olmamış gibi devam. Doğru ölenle de ölünmüyor. Hayatlarımız bile monoton iş ev vs her gün aynı şeyler. Hayatın hep iyilik ile dolu olduğu küfür bile yokmuş gibi olan programlar. Hırslarımızın dünya eşyaların üzerine kurulu olması ne bileyim tuhaf geliyor kendimi bile açıklayamıyorum. Neyi seviyorsak hangi hobiyi hayatımızın ondan ibaret olması. Sanki herkes uyuyor. Bir rüya görüyor. Matrixdeki neonun uyanış sahnesi geldi aklıma link de bırakırım. O şekildeyiz sanki. Gerçekte olan, yapay bir oyunun içindeymişiz gibi geliyor. Sizlerle paylaşmak istedim sadece....

Reaksiyon puanı
3,027
"Yapay oyun" çok farklı bir terim olmuş. Simülasyon diyelim ona. Matrix filmi bunu oldukça iyi ele alıyor. Simülasyonda yaşıyor olmamız çok uzak bir ihtimal değil. Ama bunu kesinlikle bilemeyiz. Gerçekliği sorgulayabilecek canlılar değiliz. Bence hayat, bunları düşünmek yerine iyi hissedeceğimiz şekilde yasamak için var. Simülasyon teorisi üzerine epey düşündüm, sonunda vazgeçtim. Kafa patlatılacak bir konu değil.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
"Yapay oyun" çok farklı bir terim olmuş. Simülasyon diyelim ona. Matrix filmi bunu oldukça iyi ele alıyor. Simülasyonda yaşıyor olmamız çok uzak bir ihtimal değil. Ama bunu kesinlikle bilemeyiz. Gerçekliği sorgulayabilecek canlılar değiliz. Bence hayat, bunları düşünmek yerine iyi hissedeceğimiz şekilde yasamak için var. Simülasyon teorisi üzerine epey düşündüm, sonunda vazgeçtim. Kafa patlatılacak bir konu değil.
Birde herkes anlayış bekliyor ama kimse anlayış göstermiyor. Bize dayatılan bir şey var sürekli. Gençken oku. Sonra iş bul. Çalış. Aile kur. Çocuk yap. İkinci çocuğu yap. Birikim yap. Ev al. Araba al. İhtiyarladın mı? Ahirete yönel. Emekli ol. Sanki farkında olmasakta hayatımız planlanmış gibi değil mi? Arada bir sürü olay yaşıyoruz halbuki. Kimse onları sorgulamıyor. Okuyan insanlara bilgili, okumayanlar cahil gözüyle bakılıyor. Fikirlerimiz bile dayatma gibi matrix gibi. Neden böyle düşünmeye başladım onu da bilmiyorum

Reaksiyon puanı
3,027
Birde herkes anlayış bekliyor ama kimse anlayış göstermiyor. Bize dayatılan bir şey var sürekli. Gençken oku. Sonra iş bul. Çalış. Aile kur. Çocuk yap. İkinci çocuğu yap. Birikim yap. Ev al. Araba al. İhtiyarladın mı? Ahirete yönel. Emekli ol. Sanki farkında olmasakta hayatımız planlanmış gibi değil mi? Arada bir sürü olay yaşıyoruz halbuki. Kimse onları sorgulamıyor. Okuyan insanlara bilgili, okumayanlar cahil gözüyle bakılıyor. Fikirlerimiz bile dayatma gibi matrix gibi. Neden böyle düşünmeye başladım onu da bilmiyorum
Bu sana kalmış bir şey, toplumun dayattığı düzen standart bir yaşam sunar. Önemli olan konfor alanından çıkabilmek.