Yandex Mail kullananlar için önemli

Bu konuyu okuyanlar

ferhataydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Yandex Mail ne kadar güvenli?" sorusunu kendime sordum ve bir şey denemek istedim.

Ekşi Sözlük'te yazmış olduğumu aynen aktarıyorum.

dün öğle saatlerinde mail adresleri için ne tür güvenlik önlemleri aldıklarını merak edip test etmeye başladım.

benim adım ve soyadım ile daha önceden alınmış bir mail adresi için; hesabın bana ait olduğuna, fakat şifresini ve güvenlik sorusunu unuttuğuma dair kendilerine mesaj attım.

çok kısa bir süre içerisinde cevap gönderip benden kimliğimle beraber çekilmiş olduğum bir fotoğrafımı istediler.

ekran görüntüsü 1: http://i40.tinypic.com/wsjip3.jpg

aynen bu şekilde bir fotoğrafımı çektim ve gönderdim.

yine çok kısa bir süre içerisinde cevap verdiler ve benim almamış olduğum fakat bana devredilmesi talebinde bulunduğum mail adresini hemen verdiler.

ekran görüntüsü 2: http://i44.tinypic.com/vigml3.jpg

yeni şifre ve güvenlik sorusu belirleyerek hesaba giriş yaptım.

o da ne! hesabı almış kişinin mailleri dahi olduğu gibi duruyordu.

daha sonra kendilerine aşağıdaki soruları yönelttim:

"1-) devretmiş olduğunuz xxx@yandex.com adresini gerçekte benim kullandığımı nereden tespit ediyorsunuz da bir kimlik ve bir fotoğrafla bana verebiliyorsunuz?

2-) bu ülkede binlerce ferhat aydın var. herhangi biri çıkıpta 'bu adres benim, buyrun kimliğim buyrun fotoğrafım' diyerek sizinle irtibata geçse bu adresi bana vermiş olduğunuz gibi bir başkasına da devretme ihtimaliniz nedir?"

ekran görüntüsü 3: http://i44.tinypic.com/fnvw5.jpg

tabi yetkililer bu tür bir mesajla karşılaşacaklarını ummuyorlardı.

aradan bir süre geçtikten sonra yandex o tarihe geçecek olan cevabını gönderdi.

buyrun:

"bize bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz, bu hesaba erişiminizi engelledik.

güvenlik açısından bize önemli bir ders vermiş oldunuz, bunun için ayrıca teşekkür ederiz."

ekran görüntüsü 4: http://i44.tinypic.com/11kxrew.jpg

bu olaydan sonra yandex ne tür güvenlik önlemleri alacak merak ediyorum.

Sorumu tekrarlıyorum, Yandex Mail sizce güvenli mi?
Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nedir?

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Ahaha süpermiş valla. Gmail'den başkası yalan birde sms doğrulamasını aç gözün arkada kalmaz.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Sayende açıklarını kapatırlar işte :) Google olsa telefondan arardı herhalde :D

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
sonu komedi gibi erişimi tekrar engellemişler :D

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Peki bu mailleşmenin doğru olduğundan nasıl emin olacağız? Ben yandex gibi bir firmadan gelen mailde gülücük işaretini görebileceğimizi düşünmüyorum...

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Vay babağn anağn kemüğüne. İleride lazım olur diye almıştım bir tane, kullanmıyorum. En iyisi gmail.

ferhataydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Daha önce aynı kişi tarafından gönderilen başka bir mail gülücük vs.

http://www.r10.net/1068180448-post38.html

Teşekkür ederim.

Peki bu mailleşmenin doğru olduğundan nasıl emin olacağız? Ben yandex gibi bir firmadan gelen mailde gülücük işaretini görebileceğimizi düşünmüyorum...

Burada vermiş olduğum ekran görüntülerinde; yetkili şahsın adı soyadı, yazışma tarihi, uygulanan işlem, parola değiştirme bağlantısı ve ticket numaraları var.

Siz ne tür bi kanıt bekliyorsunuz?

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
en azından açıklarını öğrenmişler :D

magicxxL

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ee ferhat kardeşim mail gitti mi şimdi :)

ferhataydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ee ferhat kardeşim mail gitti mi şimdi :)

Eposta adresini kullanmak isteseydim çok rahat kullanmaya devam ederdim.

Bu iyi niyeti suistimal falan etmek değil, tamamen bir güvenlik denemesiydi.

Eğer öyle olmasa durumu Yandex'e itiraf etmezdim. :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Kusura bakmayında bu durum banada inandırıcı gelmedi... Öyle bi istekte bulunulduğunda kimlik bilgilerinin olduğu bi fotoğraf neden istensinkiii??.. Saçma..

ferhataydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kusura bakmayında bu durum banada inandırıcı gelmedi... Öyle bi istekte bulunulduğunda kimlik bilgilerinin olduğu bi fotoğraf neden istensinkiii??.. Saçma..

Saçma olan; her şeye şüpheyle yaklaşıp muhaliflik yapmaktır.

Önce; gülücük işaretine, noktaya virgüle takıldılar.

Şimdi de kimlik istenmesine.

Burada kanıtlı belgeli bir durumdan bahsederken bile inanmanız için daha ne yapılabilir?

Bu kadar şüpheci olmaya gerek yok. Ticket numarası yandex'e gönderilebilir. Durumdan bahsedilebilir. Bakalım nasıl bir uygulama yapmışlar.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
İyide arkadaşım Türkiye de milyon tane Ferhat Aydın var. Mesela benim adımda Murat Kılınç kalksam şimdi Yandex e desemki bu isimdeki adres bana ait ama şifresini ve güvenlik sorusunu filan unuttum bana bu adresi vermenizi istiyorum desem bana ne derler acaba??...

Yani kusura bakmada benden fotoğraflı kimliğimi istemeleri çok saçma olmaz mı sencede??..

ferhataydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyide arkadaşım Türkiye de milyon tane Ferhat Aydın var. Mesela benim adımda Murat Kılınç kalksam şimdi Yandex e desemki bu isimdeki adres bana ait ama şifresini ve güvenlik sorusunu filan unuttum bana bu adresi vermenizi istiyorum desem bana ne derler acaba??...

Yani kusura bakmada benden fotoğraflı kimliğimi istemeleri çok saçma olmaz mı sencede??..

Buradan hodri meydan. Ben hesabımın şifresini verebileceğimin teklifini yapıyorum.

Peki sen olayın gerçek olduğunu görünce ne yapacaksın?

Reaksiyon puanı
2,146

Olay o zaten, birsürü ferhat aydın var siz nasıl olur da mail adresini bana verirsiniz hemen diyor.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Buradan hodri meydan. Ben hesabımın şifresini verebileceğimin teklifini yapıyorum.

Peki sen olayın gerçek olduğunu görünce ne yapacaksın?
Tamam ıspatlayabiliyorsan eyvallah.. Ne diyelim..

Bide şöyle bişey var Yandex e üye olurkun mail adresi alırken diğer eposta servislerinin yaptığı gibi hariçten bi eposta adresi istemiyor muydu acaba??.. Ben şu an hatırlayamadımda.. Aslında böyle yapması lazım.. Üye olurken hariçten bi eposta adresi isteyip şifre unutulduğunda veya sorun çıktığında diğer eposta adresiyle o kişiyle iletişime geçilmeli aksi halde böyle güvenlik zafiyetleri meydana gelir...

Yandex e üye olurken böyle haricen bi eposta adresi istiyor mu??..

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Tamam ıspatlayabiliyorsan eyvallah.. Ne diyelim..

Bide şöyle bişey var Yandex e üye olurkun mail adresi alırken diğer eposta servislerinin yaptığı gibi hariçten bi eposta adresi istemiyor muydu acaba??.. Ben şu an hatırlayamadımda.. Aslında böyle yapması lazım.. Üye olurken hariçten bi eposta adresi isteyip şifre unutulduğunda veya sorun çıktığında diğer eposta adresiyle o kişiyle iletişime geçilmeli aksi halde böyle güvenlik zafiyetleri meydana gelir...

Yandex e üye olurken böyle haricen bi eposta adresi istiyor mu??..

ben istiyor diye hatırlıyorum :) ama girmek zorunlu mu onu hatırlamıyorum :)

ferhataydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben istiyor diye hatırlıyorum :) ama girmek zorunlu mu onu hatırlamıyorum :)

Benim bildiğim kadarıyla eposta hizmeti veren sitelerin tamamına yakın alternatif eposta adresi girmeyi kişinin kendi tercihine bırakır.

Genelde ise güvenlik sorusunu mecburi kılar.

Burada önemli olan nokta,

Yandex'ten eposta devralma talebinde bulunurken, "alternatif eposta adresime de erişemiyorum" deseydim, sonuç değişmeyecekti.

Yine kimlik ile çekilmiş fotoğraf gönderildiği takdirde eposta adresini bana devredeceklerdi.

GaMeRR119

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Şuandan İtibaren Yandex'ten Ciddi Ciddi Daha Doğrusu Yandex'in Güvenliğinden Ciddi Ciddi Tereddüt Etmeye Başladığım Gibi Güvenimde Sarsılmış Durumdadır...

ferhataydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şuandan İtibaren Yandex'ten Ciddi Ciddi Daha Doğrusu Yandex'in Güvenliğinden Ciddi Ciddi Tereddüt Etmeye Başladığım Gibi Güvenimde Sarsılmış Durumdadır...

Vermiş olduğu eposta hizmetinde bu tür yanlış uygulamalar yapan bir arama motoru, diğer hizmetlerinde de acaba bu denli tecrübesizce davranabilir mi?

Cochineal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yandex yeni bir şirket değil,türkiyeye yeni geldi sadece, böyle bir hatayı nasıl yaparlar aklım almıyor.Denemek için açtığım e-posta adresini kullanmayacağım,aslında beğenmiştim ama bu hata sıradan bir hata değil.Ben hemen hemen bütün bilgilerimi e-posta adresimde saklıyorum.Böyle bir hata sonucu o bilgilerimi kaybetsem,yandex zararımı karşılayacak mı ?

ferhataydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yandex yeni bir şirket değil,türkiyeye yeni geldi sadece, böyle bir hatayı nasıl yaparlar aklım almıyor.Denemek için açtığım e-posta adresini kullanmayacağım,aslında beğenmiştim ama bu hata sıradan bir hata değil.Ben hemen hemen bütün bilgilerimi e-posta adresimde saklıyorum.Böyle bir hata sonucu o bilgilerimi kaybetsem,yandex zararımı karşılayacak mı ?

Zannedersem karşılayamaz.

O yüzden daha güvenliğe çok daha fazla önem veren şirketleri tercih etmeli.
Özellikle eposta kurtarma seçeneklerinde cep telefonuna kod gönderenler, güvenlik bakımından diğerlerine göre daha iyi durumdadır.

Ayrıca bu tür önemli bir konuda diğer üyelerden de yorum beklemekteyim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aynı sorunu bende yaşadım arkadaşlar... mail hesabıma ait şifreyi unuttum... parola sıfırlama maili göndermiyorlar alternatif e-posta belirtmiş olmama rağmen... hatırlayamazsanız hesabınız gider dedi açıkça aynı vatandaş...

ferhataydın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aynı sorunu bende yaşadım arkadaşlar... mail hesabıma ait şifreyi unuttum... parola sıfırlama maili göndermiyorlar alternatif e-posta belirtmiş olmama rağmen... hatırlayamazsanız hesabınız gider dedi açıkça aynı vatandaş...

Benden sonra zaten olaydan ders aldıklarını belirtmişlerdi :)

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bu Konudan Sonra Yandex mailimin Güvenlik durumunu ve Ayarlarını Bir Kontrol Edeyim .

ulass09

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Adam demiştir kim uğraşacak bakayım eğer gerçekten Ferhat ise vereyim gitsin demiştir :D