Yandaş Medyanın Yalan Haberi

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
YANDAŞ MEDYA KENDİ SİLAHI İLE VURULDU!

separator3.gif
Radikal dinci Vakit Gazetesi günlerdir CHP’yi Yargıtay Başsavcısı’na şikayet ediyor. Gazetenin iddiasına göre, Alman Dışişleri Bakanlığı CHP’ye para yardımında bulundu.

Bir siyasi partinin yabancı bir ülkeden yardım almasının siyasi partiler yasasına aykırı olduğunun altını çizen gazete, CHP’nin aldığı bu yardım nedeniyle kapatılmasını savunuyor. Bunun için Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’yı telefon yağmuruna tutan Vakit gazetesi, başsavcıya ısrarla partinin kapatılması çağrısında bulunuyor.

Bu çağrı sadece Vakit’le sınırlı değil; yandaş medyanın önemli bir bölümü de bu çağrıyı haber yapıyor!

Odatv bu iddiayı araştırdı:

Önce Vakit Gazetesi’nin iddialarına konu olan belgeye bakalım:
vakit-belge.jpg

Belge 03.12.2005 tarihine ait. Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan gönderilmiş. Vakit’in iddiasına göre CHP’ye para verileceği yazıyor.

Peki, günlerdir basının meşgul olduğu, Vakit’in sonunda Abdurrahman Yalçınkaya’nın inceleme başlattığını iddia ettiği belgede neler yazıyor?
Gerçekten CHP’ye yardım edileceği mi anlatılıyor?
Yanıta şuradan başlayalım:

Birileri Vakit Gazetesi’ni kandırmış.
Ya da Vakit Gazetesi belgeyi çevirmeden, ne yazdığını anlamadan haber yapmış.
Neden mi?

1. Belgeyi Türkçe’ye çevirmeye çalıştık. “Çalıştık” diyoruz; çünkü belge o kadar kötü bir Almanca ile yazılmış ki değil Türkçe’ye çevirmek Almanca olarak dahi bile tam olarak anlaşılamıyor. Devrik cümlelerden oluşan bu belgede, diplomatik üslup bir yana, Alman diline hakimiyet bile söz konusu değil!

Ancak yine de Türkçe’ye çevirmeye çalışırsak:

“DIŞIŞLERI BAKANLIĞI

Gönderilen yer: Friedrich Ebert Vakfi

Sube: Yakın ve Ortadogu; Türkiye

Dosya No:2005/49682

Çok saygıdeğer Bay ve Bayanlar

Dışişleri Bakanlığı Friedrich Ebert Vakfı’nın Türk Sosyal Demokrat Partisi (CHP) ile ilişkilerinin geliştirilmesini maddi (finansal) olarak destekleyecektir.

Türk Partisi (CHP) sosyalist enternasyonale (bu kavram Almanca’da böyle kullanılmaz) üyedir ve bundan dolayı sizin projelerinizin desteklenmesi için iyi bir ortaktır (partner)

Başlangıç için 85.000€ bir destek ön görülmüştür.

Lütfen 2006 Haziran sonuna kadar yukarıda adı gecen partiyi destekleme projenizin sonucunu bize bildirin.

Ödeme sosyal ekonomi bankası tarafından hesabınıza yapılacaktır.”

2. Belgenin ilk üç paragrafı ile dördüncü paragrafı açık çelişki halinde. İlk üç paragrafında Alman Dışişleri Bakanlığı, Friedrich Ebert Vakfı’na CHP’nin vakfın projeleri için iyi bir ortak olabileceğini belirtirken, dördüncü paragrafta vakıftan partiyi destekleme projesinin bildirilmesini istiyor.

3. Bu belgenin gerçek olduğunu kabul edelim. Tüm hatalara rağmen belgenin hiçbir bölümünde CHP’ye para verileceği yazmıyor. Belgede Ebert Vakfı eğer CHP ile çalışmalar yürütürse Alman Dışişleri, Ebert Vakfı’na projelerini gerçekleştirmek için yardım edecek deniyor. Kısacası yardım CHP’ye değil, eğer beraber çalışma yürütürse Ebert Vakfı’na verilecek.

4. Son olarak Alman Dışişleri Bakanlığı’nda Alexander Kaminski isminde biri çalışmıyor. Bu görevlinin ismi bakanlığın çalışanları arasında yer almıyor.

Sonuçta:
Belge Almanca yazılmış gibi durmuyor.

İşin özünde, belgenin Türkçe yazıldığı ve sonra Almanca’ya çevrildiği anlaşılıyor. Belgenin “sahte” olduğunu söylemek zorundayız.

Belge ile Zaman’dan Vakit’e yandaş medya Deniz Feneri’nin intikamını alma amacını güdüyor. Deniz Feneri Davası ile Almanya’da vurulan ve Deniz Feneri davasında üç maymunu oynayan İslamcı Cenah, CHP’yi Alman kaynaklı olduğunu iddia ettiği bir belge ile vurmaya çalışıyor. Belge bulunamayınca yazılıyor.

Son dakika olarak haberimiz yayına hazırlandığı sırada Alman Dışişleri Bakanlığı belgenin sahte olduğunu açıkladı. Başsavcılık ise soruşturma başlatılmadığını duyurdu.

Meselenin aslına ne biliyor musunuz:
Vakit ve yandaş medya kendilerine yollanan her sahte belgeye inanıyor.
Ya da inanmak isteyip hata yapıyor.
Yani bunlar artık gazetecilik yapmıyor.
Bunların tek yaptığı psikolojik harbin yayın organı olmaktır.
Ne yazık ki bu yandaş medyanın içindeki dürüst ilkeli gazeteciler de bu gerçeği bilmelerine rağmen seslerini çıkarmıyorlar.

Odatv. com Vakit’i gazetecilik yapmaya davet ediyor.

http://www.odatv.com/index.php?id=13529

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
:D :D :D
yok yok vakİT - zaman yalan , uydurma yazmaz :D

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Deniz Fenerini yazacaklarına yalan belgelerle uğraşıyorlar.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Legolas en son zaman'a yalan yazmış dediğinde sana o haberin doğrulunuğunu ispatladığımı hatırlıyorum. Bu gazateleri Doğanın gazeteleri ile karıştırmayın, İftira mı yazacaklar?

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
Legolas en son zaman'a yalan yazmış dediğinde sana o haberin doğrulunuğunu ispatladığımı hatırlıyorum. Bu gazateleri Doğanın gazeteleri ile karıştırmayın, İftira mı yazacaklar?

evet :)
(bknz : yukarısı )

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16

Yandaş medya hiç yalan yazar mı? Ergenekon iddiasıyla göaltına alınanları daha iddianame bile ortada yokken neyle suçladı.

- Terörist
- Darbeci
- Katiller
- Pkk yıda bunlar kurdu
- Toplumda kaos yaratacaklardı
- Çetin emeçi, uğur mumcuyu ergenekoncular öldürdü
- Hırsızlar

Bunları sakın okumadım deme..Ya , ortada daha ispatlanmış bir suç yok, iddianame bile açıklanmadan yapıştırılan etiketler bunlar. Tamam bunların içerisinde suçlular vardır. Ya dürüstler için ne diyeceksin? Dürüst bir insana nasıl hırsız,katil, terörist dersin. Bunların nasıl Allah ve islamiyet inancı var? Birde kalkmış bana yandaş medyanın, hükümetin şakşakçısı medyanın doğru yazdığından bahsediyorsun. Bunların deniz fenerinde nasıl ikiyüzlü davrandıkları meydana çok iyi çıktı. Bana kalkıpta bu şakşak medyayı övme

faceoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki, hadi diyelim vakit yanıldı yanlış tercüme ile kapatma davası açılması için baskı yaptı. Neden bir CHP li çıkıp bu iftiradır. Biz böyle bir para almadık, demedi.
Neyse birileri bu ülkede iftira atar birileride bu iftiralara çabucak kanar. Yeterki iftira atanla iftiraya inanan aynı tarafta olsun.

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
CHP'nin bir Alman vakfından para aldığı iddialarını Nazizm ve Almanya uzmanı, Alman Gizli Servislerinin Türkiye Operasyonları diye kitap çıkaran Talip Doğandır. Ayrıca Chp den hariç başka partilerinde yardım aldığını. Bu vakfın Atatürk'e dil uzattığınıda görebilirsiniz.

Adamın canlı konuşmasını izleyin .

http://www.haber7.com/haber/20080924/Abdurrahman-Yalcinkayadan-CHP-icin-ilk-adim.php

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Legolas Hadisene kardeşim, Sana Sorduğum Sorulara cevap bekliyorum, hem burda hemde diğer başlıklarda, ayrıca burda ki iddaaları da ispatlamakla mükellefsin !

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu kadar da aptallık olmaz. Almanca'dan Türkçe'ye çevirmeye "çalıştık" diyen şahıs Türkiye'deki resmi yazıları hiç okumamış herhalde. Özellikle mahkemelerden gelen yazıları bu forumdaki üyelerin %95'i anlamaz! Biz Türk değil miyiz?! Anlamıyoruz ama işte! Çünkü resmi dilde eski kelimeler kullanılabilir, ya da terimsel şeyler.

Sonra belgeyi yazan şahsın Alman Dışişleri Bakanlığında çalışmadığını yazmış. Belgenin tarihine de mi bakmadınız? 2005 yılına ait. 3 yıl içinde tabi ki görev değişimi olabilir!

Bunlar yine de belgenin %100 doğru ve gerçek olduğunu ıspatlamıyor. Gerçek değilse bizim kaybedecek bir şeyimiz yok; ama Almanya'da aslı çıkarsa o zaman bu yazıları yazanların ne kadar aptal oldukları bir kez daha anlaşılacak.

Da neye yarayacak ki?

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Oda Tv Soner Yalçın Hürriyet Yazarı Künyeye bakmıyorlar. Bu oda tv nin daha çok saçmalıkları var ben tekzip ede ede bıktım .

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Yok mahkemeye değil siteye tekzip ediyorum. Medya yalanlarını tek tek ortaya döküyoruz. Siz yandaş meyda diyip işin içinden çıkıyorsunuz. Kolay yolunu bulmuşsunuz. Millet kime inanacak siz düşünün.

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
tekzip in anlamını öğren derim :)
ve giderim :)

ha bu arada tezkip değil tekzip ;)

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim . Anlamını biliyorum sen zahmet etme yazmada problem olmuş. Konuya verilecek cevap kalmamış yazım hatalarım inceleniyor.

Güle Güle

mnyk

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Peki, hadi diyelim vakit yanıldı yanlış tercüme ile kapatma davası açılması için baskı yaptı. Neden bir CHP li çıkıp bu iftiradır. Biz böyle bir para almadık, demedi.
Neyse birileri bu ülkede iftira atar birileride bu iftiralara çabucak kanar. Yeterki iftira atanla iftiraya inanan aynı tarafta olsun.

Emin değilim ama Kılıçdaroğlu söyledi bunu diye hatırlıyorum.

------------------------------

Belgede dikkat çeken durum; imzayı atan kişinin Alman Dışileri Bakanlığı ile bir ilgisinin olmamasıdır. Böylelikle belgenin gerçekliği yoktur.

burock

Doçent
Reaksiyon puanı
0
мυяαт;452083 dedi ki:
forum fazla gergin sanki bu aralar:(

Bu gündem bölümündeki haberlere bir an önce kısıtlama getirilmeli bence...:helpsmilie:

Yasko

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yandaş yalan haber yazarmı onlar çarpılırlar amenna :D