Yakında Askere Gidecekler İçin Temel Askerlik Öncesi Eğitimi

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
asker_vatka.jpg

Türkiye’de her bebek bilmemkaçbin dolar borçla doğmakla birlikte erkek bebekler ekstradan bir de vatan borcu ile doğarlar. Söz konusu erkek bebeklerin yeterince şanslı olanları dönem dönem bu borcu da yine dolar cinsinden ödeme şansı bulurlarken genelde borcun tahsili 5.5 ay ile 15 ay arasında değişen süreler boyunca memleketin bir köşesinde yeşil kamuflaj giyerek kral tv izlemek suretiyle yapılır. Bu yazımızda, halk arasında askerlik, resmi evrakta mecburi hizmet olarak bilinen bu sürece daha kolay adapte olmanızı sağlayacak bazı önemli bilgileri bir araya topladık. Buyrun, bizi rahatta dinleyin:

1. "Ben bu dönem gideyim, hem biraz kafamı dinlerim, uzaklaşmış olurum" düşüncesinden artık sıyrılın. Şurada kaç kişiyiz, birbirimizi kandırmanın alemi yok. Kafa dinlemek için 180 erkekle aynı koğuşta yatılacak bir yere gidilmeyeceğini bizim kadar siz de biliyorsunuz. En güzeli yanınıza bir kulak tıkacı alın. Hiç olmazsa gece horlamalarının önüne bir nebze geçersiniz.

kafa_dinlemek.JPG

2. Nasıl olsa bunları bir şekilde duyacaksınız, tek kalemde biz söyleyelim de bitsin: "Askerlikte mantık aramayacaksın, mantığını nizamiyede bırakacaksın","Oralarda fazla sivrilme, çok ön plana çıkma, ama hiçbir şeyi yapamam da deme" ve "Rütbesi burasında (omuz) olandan değil, burasında (kolun üst bölümü) olandan kork"

astsubaylar.jpg

3. Haki renge kendinizi yavaş yavaş alıştırın. Oraya gittiğinizde iç çamaşırlarınıza dek haki giyecek, ilk günlerde gece uyanıp tuvalete kalktığınızda bazı uzuvlarınızı tanıyamayarak "Nasıl bir ıspanak verdilerse her yanım yemyeşil olmuş ya" diyeceksiniz. Şimdiden alışın.

asker_donu.jpg

4. Sallantıda, kavgalı gürültülü ya da işte bir nedenden emin olmadığınız bir ilişkiniz varsa askere gitmeden önce muhakkak ayrılın (gerçi askere gitmeyecek olsanız bile ayrılın, öyle hayat mı geçer lan?). Şimdi siz askere gideceksiniz diye aranız normalde olduğundan çok daha iyi olabilir, geçici bir ateşkes ilan edilmiş olabilir. Bunlara aldanmayın. En fazla 2 hafta sürer o bahar havası. Sonrası ankesörlü telefon başında sevgiliyle kavga etmek ve aynı telefon aracılığıyla terk edilmektir. En iyisi bitirin öyle gidin, kafanız rahat olsun.

asker_kart.jpg

5. Gitmeden önce muhakkak güzel bir banyo yapın. Uzunca bir süre o banyoyu keyifle anacak olmanız bir yana, muhtemelen 2013'ün ilk günlerine dek vücudunuza sabun değmeyecek. Yıllardır işe yaramayan küveti doldurun, uzun saatler boyunca duştan çıkmayın... Zira 2013'te gireceğiniz o ilk banyo maksimum 3 dakika sürecek ve siz "Beyler 2 kere kafa 1 kere vücut yıkadım" gibi tuhaf rekorlarla avunacaksınız.

askeri_banyo.jpg

6. Ailenizle bol bol vakit geçirin. Sizi en yakın tarih olarak yemin töreninde görecekler. Siz onları belki tanıyacaksınız ama onlar 900 kadar yeşil giymiş, suratı kararmış, kulağı kızarmış birbirinin neredeyse tıpatıp aynısı asker arasında sizi ayırt edemeyecekler. Bugün Türkiye'de doğum evlerinden sonra en çok çocuk karışıklığı yemin törenlerinde yaşanıyor, bunu unutmayın. Noolur noolmaz başka bir ailenin evladı olmakla yüzleşirsiniz diye, önceki ailenize şimdiden doyun, doymaya çalışın.
askerlik-yemin-toreni.jpg

- Bizim oğlan şu arkadaki değil mi? - Atatürk o

7. Askerde o üniformaların içinde, herkes alabildiğine aynı görünürken, mevcut şartlar içerisinde herkesle arkadaş olabilir, işin içine biraz da duygusallık girdiğinden gereğinden fazla samimiyet kurabilirsiniz. Saçmalamayın. Askerden sonra gece gündüz sizi arayacak, "Devremmm nörüyonnn yaaa" diyerek sizi kendinizden tiksindirecek o arkadaşlara bu fırsatı tanımayın...

asker_arkadasi.jpg

- Sen de benim hatalarımdan birisin

8. Yanınıza mutlaka vatka alın. "Şimdi kendimi gösterir, ansızın yükselirim ben orda. Yüzbaşı falan yaparlarsa, rütbeler havalı dursun omzumda" düşüncesiyle değil elbette… Ayağınızı delicesine vuracak botlarınızı, üzerine ranza basarak ezdikten sonra içine koyacaksınız vatkaları... Askerlik o andan itibaren sizin için bulutlarda yürümek gibi olacak!

asker_vatka.jpg

- Vatka, orkid ve diğer askeri mühimmatlar...

9. Şu ana kadar anlatılanlara bakıp "yok ben yapamıycam galiba bu işi" diyorsanız profesyonel orduya geçişin hızlandırılması yönünde çaba gösterin. Aralık celbinde gidiyorsanız eğer, bunun için önünüzde yalnızca 1-2 gün var. O nedenle elinizi çabuk tutmalısınız. 2 günde Resmi Gazete’de yayınlattınız yayınlattınız. Yoksa işiniz zor biraz...
10. Son olarak askerlikle ilgili size verilen tavsiyeleri (yukarıdakiler de dahil olmak üzere) dikkatle dinleyin ve sonra hepsini unutun. Çünkü hiçbiri işe yaramayacak. Askerlik dediğiniz şey giyilen standart üniformalar yüzünden her ne kadar dışarıdan her yerde aynıymış gibi gözükse de esasen herkesin askerliği diğerinden farklıdır. O yüzden kimsenin tecrübesi kimseye fayda etmez. yaşayarak öğreneceksiniz nasılsa... Hadi hayırlı tezkereler!

Kaynak

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Yakında Askere Gidecekler İçin Tavsiyeler
Askere gitmeyin.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Askere gidecekler düşünsün :D [MENTION=39818]Mai Nai[/MENTION]

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Okudum yaaa laaaa.
pis.png

son cümleyi görünce kaynağa baktım
pis.png

O değilde hamamdaki hatunlar güzelmiş
oleyo2gif.png

01xÖMERx01

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ben Hariç +19 Lardan Ses Yokk :) Nolduu Yaaaa

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Konu Askerlik Olunca :)

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Tabii.. Kimse askerde tuvalet temizlemez, dayak yemez zaten :D Herkes Rio karnavalına gider :D

Hayalini kur, keyfine bak Selman :D
Berbat bir ortamda daha fazla karamsar olmaa gerenk yok :D

Hem Brezilya şart değil, Arjantin olur, Küba olur :p

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
askere gitmek iyi dediler gitim baktim sefelat içindeyiz:D kimse ne yaptigini bilmiyor amaç ülkeyi korumak felan degil orda anladim olayi
bütün halinde hareket etmek sadece pro askerler vardi ciddi felan işi onlar yapiyor zaten biz amele gibiydik işte onlar ülkeyi koruyor asil
6 ay yaptim kisa dönem ordaki ortam çok tuhaf millet delirmiş gibi zanedersin:D herkez önüne bakarak yürüyor etrafiyla baglantiyi kesmiş
kafayi yicektim orda :laugh:

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
asteğmen olanlara her türlü bilgi paylaşımında bulunurum. hele de hudutta görev yapacaksa.

YEMEKTEYİZHASAN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
En geç ne zaman oluyorsa o zamana kadar erteletmeyi düşünüyorum. Bunu vatanını sevmeyen biri olarak algılamayın. Gidenler hep derler askerliğin saçma bişey olduğunu.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Güldürdün mübarek :D

Yazdıkları doğru ama, sonunu da iyi bağlamışlar :D

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Mutlaka saçınızı kestirip gidin yoksa benim gibi askerliğin ilk gününde dünyanın en hızlı tıraşını olup 2 gün banyo ararsınız.

lpsln

Asistan
Reaksiyon puanı
0
En geç ne zaman oluyorsa o zamana kadar erteletmeyi düşünüyorum. Bunu vatanını sevmeyen biri olarak algılamayın. Gidenler hep derler askerliğin saçma bişey olduğunu.

kimse vatanını sevmiyor diye yorumlamaz ama geç gittiğin vakit insana daha zor oluyor,25 yaşında gittim geleli 10 ay olmuş,acemi birliğindeki takım komutanı 21 yaşında teğmendi,hadi onu sineye çektik,usta birliğinde 21 veya 22 yaşındaki en üst devre sana emir veriyor,pozisyon olarak iyi bir yerde değilsen çakallar ters ters konuşuyorlar,bunlara hazırlıklı ol..

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Mutlaka saçınızı kestirip gidin yoksa benim gibi askerliğin ilk gününde dünyanın en hızlı tıraşını olup 2 gün banyo ararsınız.

Aynen saçlarınızi üç numaraya vurup gidin yoksa orda hem traş için sıra hemde bir sürü insanin kullandığı bir makine ile traş olmak zorunda kalırsıniz ben olup gidenlerdenim millet traş olmak için sıra beklerken ben kantinde idim.

lpsln

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hiç bişey değilde o 21 yaşındaki takım komutanı teğmenin istirahat zamanlarında gelmesi veya yemek yerken gelmesi halinde ayağa kalkmak çok zoruma giderdi,insan babasını geç odaya falan dedesi bile girse ayağa kalkmazken ona kalkıyosun,insan geç yaşta gittiği zaman bunlar çok koyuyor..

hızıracil

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Aynen saçlarınızi üç numaraya vurup gidin yoksa orda hem traş için sıra hemde bir sürü insanin kullandığı bir makine ile traş olmak zorunda kalırsıniz ben olup gidenlerdenim millet traş olmak için sıra beklerken ben kantinde idim.
kısa dönem olarak yaptığım için sadece 2 defa kışlada traş oldum uzun dönem olsam :scared:

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Bir de ben ilk çarşı iznimde çarşıda tıraş olup kışlaya dönmüştüm. Komutanlardan yemediğim fırça kalmamıştı. Meğer her asker tıraşı asker tıraşı değilmiş. :p

Sonra hep kışlada oldum. Berber görevindeki asker tezkereyi alınca da bölük bölük dolaşıp berber aramıştık. :)

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Gidecek arkadaslara Allah yardim etsin. Ben 82/2 yaptim askerligi. Askerligim boyunca asla of demedim.cunku deseydim askerlik cekilmezdi. Atalarimizin yaptigi Askerlik yaninda bizim yaptigimiz Askerlik sadece teoride kaliyor. Askerlik insana sabri, plan ve programli hareket etmeyi, sorumluluk duygusunu, emir komuta zincirinde sorumluluk bilincini ve daha bir cok olumlu ozelligi kazandirir. Ayrica asla plakalari saymayin. Askerlik isi mantik isidir. Her isi microsoftun step step kitaplari gibi yapmaya alisin.

hızıracil

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Gidecek arkadaslara Allah yardim etsin. Ben 82/2 yaptim askerligi. Askerligim boyunca asla of demedim.cunku deseydim askerlik cekilmezdi. Atalarimizin yaptigi Askerlik yaninda bizim yaptigimiz Askerlik sadece teoride kaliyor. Askerlik insana sabri, plan ve programli hareket etmeyi, sorumluluk duygusunu, emir komuta zincirinde sorumluluk bilincini ve daha bir cok olumlu ozelligi kazandirir. Ayrica asla plakalari saymayin. Askerlik isi mantik isidir. Her isi microsoftun step step kitaplari gibi yapmaya alisin.
iyi tamam of demeyelimde bazı durumlarda dememek de elde değilki kardeş