Windows'un Yanından Linux'u (Ubuntu,Pardus,Debian vb.) Silmek İçin En Kolay Yöntem !

Bu konuyu okuyanlar

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Windows işletim sisteminizin yanından Linux işletim sisteminizi kaldırmak için önce MBR'den Grub önyükleyicisini kaldırmanız ve Windows önyükleyicisini kurmanız gerekir.
Sonra ise Disk Yönetiminden Linux dosyalarının bulunduğu bölümleri silmek gerekir.

Bunun için önce bu linkteki fixmbr.exe dosyasını indirin: Google Drive - MBR Fixer bu dosya MBR'ye Windows önyükleyicisini yazmamızı sağlayacak.

Şimdi aşağıdaki adımları eksiksiz uygulayın:

Oraya çıkacak hiçbir sorundan ben sorumlu değilim, lütfen deneyiminiz yoksa anlayan birisine yaptırın.

1- İndirdiğiniz fixmbr.exe dosyasını C:\Windows\System32 yoluna taşıyın.
73166

2- CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve şu kodu girin:
mbrfix fixmbr

3- Gelen uyarıya Y yazarak devam edin ben Grub önyükleyicisini kaldırmayacağım için N yazdım.
73167

4- İşlem tamamlandımı CMD'den çıkın şu anda Grub'u silmiş bulunuyoruz. (Eğer hata verirse ve grub silinmez ise kesinlikle sonraki adımlara geçmeyin aksi halde Windows'da Linux'da açılmayabilir ve Format atmak zorunda kalırsınız !!!)

5- Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ve yönete basın açılan pancereden disk yönetimini seçin.
73168

6- Linuxun (Ubuntu vb.) kurulu olduğu diskleri silin (bendekileri işaretledim genelde sürücü harfi bulunmayanlar linux'a ait olur sizinkiler farklı olabilir dikkat edin önemli dosyalarınızın olduğu bölümleri silmeyin.)

7- Silmiş olduğunuz boş bölümleri dilerseniz kullandığınız bölümlere ekleyerek depolama alanınızı genişletebilirsiniz.

Bu adıma kadar hatasız geldiyseniz şu anda Linux işletim sisteminizi başarıyla sildiniz. Cihazınızı yeniden başlatın ve sonucu görün :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu devirde kaldı mı MBR? Arıza olmasın? Biostan seçiyoruz artık zaten işletim sistemini.