Windows vs Linux

Bu konuyu okuyanlar

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
O zaman verdiğim adresten indireceksin.

Sonra da keyfini süreceksin. :) Buradan yardımcı oluruz biz sana, sakın o konuda bir şüphen olmasın. Yeter ki dene.

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
7 dakika kaldı inmesine.Bu en son çıkan sürümü değil mi:)

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Şimdi disk alanlarıma baktımda D diskim stabil oraya kuramam.Ordaki dosyalar önemli:)C diskinde windows7 var.E ise 4gb yer alanı var:)Bir daha format atacam yani dolayısıyla...:D

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Şimdi disk alanlarıma baktımda D diskim stabil oraya kuramam.Ordaki dosyalar önemli:)C diskinde windows7 var.E ise 4gb yer alanı var:)Bir daha format atacam yani dolayısıyla...:D

Hayır gerek yok formata. Windows 7'nin olduğu sürücü kaç GB?

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Şimdi sistemim İngilizce olduğu için sana Türkçesini yazamayacağım ama Disk Bölümleme kısmını bulabilir misin? C sürücüsünü bölümleyip format atmadan boş alanından bir kısmını başka bir sürücü olarak ayırabiliyorsun.

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Bulamadım bir türlü o kısmı:(

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Vista ile geldi o özellik 7 de de vardır heralde. Yapman gereken : Bilgisayarım [Sağ Tık]>Yönet>Disk Yöneticisi

Küçültmek istediğin birime sağ tıklayıp birimi küçült diyorsun dosya sistemine zarar vermeden 2 ye böler.

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Disk yöneticisi kısmını bulamadım.

Böyle bir ekran var:)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Orada Disk Yönetimi'ne tıklayacaksın. Depolama'nın altında.

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Sağolun şimdi dosyayı cdye çekmekte iş.Isoburner var ama o çok sorunlu:)

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Valla çok sağolun şimdi yatmak durumundayım yarın okuldan gelince yaklaşık 17.00 suları size Linuxdan yazacam tek korkum driver:)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Valla çok sağolun şimdi yatmak durumundayım yarın okuldan gelince yaklaşık 17.00 suları size Linuxdan yazacam tek korkum driver:)

Sürücüler konusunda sıkıntının olmayacağına inanıyorum. :)

İyi geceler, Karmic Koala'lı rüyalar... :)

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
sevgili jea,
son yazışmamızdan bu yana Kubuntuyu indirdim. Buradaki bir iletide biraz dengesiz olduğu betimlenmiş. Bunu sisteme install etmeden deneme amaçlı cd ye çekip, cd den kullanmak istiyorum. Önerirmisin? Yoksa sadece ubuntu yu mu çekeyim.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
@Fantoma, Jea'ya sormuşsun ama ben de yazayım.

Deneme içinse bence Mandriva Live Kde cdsini indir. Yani sadece cdden kullanmak için daha uygun.

Gnome'u denemek istiyorsan da Fedora live cdyi öneririm. Ne de olsa Ubuntu sadece cdden çalıştırmak için tasarlanmamış, aynı zamanda kurulum amaçlı...

Fedora ve Mandriva'nın kurulum için DVDleri var. Live olanlar daha çok deneme amaçlı.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Sağolasın dostum deneyeceğim. Veya bu iso yu cd ye attıktan sonra benim ikinci hddye yüklesem sistem açılışında mbr sorunu çıkar mı? win xp pro kullanıyorum.

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Mandriva kurmak ve kullanmak çok kolaydır...
Hiç bir sorun olmaz...
Uyarı:Yanlışlıkla xp kurulu diskini gösterme...

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
sevgili jea,
son yazışmamızdan bu yana Kubuntuyu indirdim. Buradaki bir iletide biraz dengesiz olduğu betimlenmiş. Bunu sisteme install etmeden deneme amaçlı cd ye çekip, cd den kullanmak istiyorum. Önerirmisin? Yoksa sadece ubuntu yu mu çekeyim.

Kubuntu kullanmadım ben hiç. Çünkü KDE'yi sevmiyorum. Deneme amaçlı CD'den kullanabilirsin tabii ki. Ama şunu da unutma, hiçbir sistemi yüklemeden tam performans alamazsın. Ekran kasar, pencereler yavaş açılır, vs.

Sağolasın dostum deneyeceğim. Veya bu iso yu cd ye attıktan sonra benim ikinci hddye yüklesem sistem açılışında mbr sorunu çıkar mı? win xp pro kullanıyorum.

İkinci sürücüye Ubuntu'yu (veya Kubuntu'yu) kurarsan, Ubuntu GRUB'u yüklüyor. GRUB seçeneklerinde Windows en altta olur. Sana 10 saniye seçim tanıyor. Tabii ki sen Ubuntu'yu açıp GRUB'u düzenleyebilirsin, GRUB için tema yükleyebilirsin. gnome-look.org sitesinde çok güzel temalar var.

GRUB seçeneklerini düzenlemek istersen diye birkaç şey yazayım.

Windows'u öne almak isteyebilirsin GRUB seçeneklerinde. Bunun için Ubuntu'yu açtıktan sonra Uçbirim'i çalıştır. Uçbirim'de şu işlemleri yap:

Kod:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Karşında çıkan dosyada oynama yapman gereken yerler olacak. Windows'u GRUB seçeneklerinde öne almak için yapman gereken, Windows bölümü ile ilgili kısmı bulup Ubuntu bölümünün üstüne taşımak.

Windows ile ilgili kısım şöyle bir şey olacak (tam olarak aklımda değil):

Kod:
#title Microsoft Windows Vista
#root (hd0,1)
#savedefault
#makeactive
#chainloader +1
Bunu, Ubuntu ile ilgili olan kısmın üstüne alacaksın. Bahsettiğimiz kısım şunun altında bulunuyor:

Kod:
[FONT=Courier 10 Pitch]## ## End Default Options ##[/FONT]
"CTRL + F" kombinasyonu ile menu.lst dosyasında istediğin kısmı direk bulabilirsin.

Eğer varsayılan seçim süresini değiştirmek istersen, (GRUB başladığında hiçbir tuşa basmazsan, 10 saniye sonra varsayılan işletim sistemi otomatikman seçiliyor. Varsayılan seçim süresi dediğim şey bu 10 saniye.) yine CTRL + F kombinasyonu ile "timeout" kısmını bulup, yanındaki değeri değiştirebilirsin. Eğer GRUB ekranı görünmeden istediğin işletim sistemine girsin istiyorsan, 0 ver bu değere.

Everalone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Live Cd olarak denemek istiyorsanız sizlere önerim

flash bellek üzerine isoyu yazdırın böylece usbden daha hızlı kullanabilirsiniz linuxu

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
yazı güzel ve açıklayıcı olmuş fakat Windows 7'nin 1 gb ram ile her türlü çalışır şeklinde yorumlanması biraz eksik bir açıklama olmuş. Bu cümleden hareketle 1 gb ram ile windows vistada sorunsuz çalışır. Sanıldığı üzere windows 7 ile inanılmaz performans gelişimi falan yoktur. sadece aero sisteminde bazı iyileştirmeler ile daha düşük sistemlerde aero kullanımının önü açılmıştır.

bunu 3dmark testlerine dayanarak söylüyorum. ileriki günlerde tamamlanmış windows 7 ile yapılan testleri karşılaştırır görürsünüz.

bunun dışında asp'yi yeteneksiz ilan etmekte pek doğru değil. çıktığı günki teknolojiyi baz alarak konuşmak gerekli.

Ayrıca microsoft genel satış politikası olarak en çok özelliği en kolay arabirimle sunuyoruz cümlesi ile kendini tanıtıyor ve eminimki gerek windows arayüzü ile gerek visual studio ile geliştiricilere sunulan kolaylıklarla bu cümlenin hakkını veriyor. tabii ciddi bir ücret karşılığında.

Sanırım windows'u bu kadar popüler yapan geliştiriciler için suncuğu araçlardaki kolaylıklar. böylece daha çok geliştiriciyi kendi saflarına çekme şansı doğuyor. bu geliştiricilerin windows'a kazandırdığı programlarda başka kullanıcıları çekiyor. Geliştiricileri kullanarak dolaylı olarak çektiği kullanıcı kitlesi sayesinde popülerliğini koruyor ve bunu bir döngü haline getirmiş oluyor.

Bence bu döngüyü kırmanın tek bir anahtarı var o da geliştiriciye kolaylık sunmak. Bu noktada qt adımı ciddi kitle toplayabilir. Umarım önümüzdeki günlerde qt'nin çalışabileceği platformlara nokinanın yanında diğer cep telefonu ve dizüstü bilgisayar üreticileride destek verir.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
yazı güzel ve açıklayıcı olmuş fakat Windows 7'nin 1 gb ram ile her türlü çalışır şeklinde yorumlanması biraz eksik bir açıklama olmuş. Bu cümleden hareketle 1 gb ram ile windows vistada sorunsuz çalışır. Sanıldığı üzere windows 7 ile inanılmaz performans gelişimi falan yoktur. sadece aero sisteminde bazı iyileştirmeler ile daha düşük sistemlerde aero kullanımının önü açılmıştır.

bunu 3dmark testlerine dayanarak söylüyorum. ileriki günlerde tamamlanmış windows 7 ile yapılan testleri karşılaştırır görürsünüz.

bunun dışında asp'yi yeteneksiz ilan etmekte pek doğru değil. çıktığı günki teknolojiyi baz alarak konuşmak gerekli.

Ayrıca microsoft genel satış politikası olarak en çok özelliği en kolay arabirimle sunuyoruz cümlesi ile kendini tanıtıyor ve eminimki gerek windows arayüzü ile gerek visual studio ile geliştiricilere sunulan kolaylıklarla bu cümlenin hakkını veriyor. tabii ciddi bir ücret karşılığında.

Sanırım windows'u bu kadar popüler yapan geliştiriciler için suncuğu araçlardaki kolaylıklar. böylece daha çok geliştiriciyi kendi saflarına çekme şansı doğuyor. bu geliştiricilerin windows'a kazandırdığı programlarda başka kullanıcıları çekiyor. Geliştiricileri kullanarak dolaylı olarak çektiği kullanıcı kitlesi sayesinde popülerliğini koruyor ve bunu bir döngü haline getirmiş oluyor.

Bence bu döngüyü kırmanın tek bir anahtarı var o da geliştiriciye kolaylık sunmak. Bu noktada qt adımı ciddi kitle toplayabilir. Umarım önümüzdeki günlerde qt'nin çalışabileceği platformlara nokinanın yanında diğer cep telefonu ve dizüstü bilgisayar üreticileride destek verir.

Sadece 1 GB RAM meselesi değil, orada vurgulamak istediğim şey netbook piyasasıydı. Vista işletim sisteminin 1 GB RAM'de ağır çalıştığı bir gerçek. Çünkü bellek kullanımı konusunda hiç becerikli değil ve zamanla hantallaşıyor her Windows sistemi gibi. Windows 7 ise ilk kurulumdan itibaren hızlı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Ancak üzülerek söylüyorum, onun da sonu Vista'nınki gibi oldu. (Kendi sistemimde başıma gelen şey.) Buradan da anlıyorum ki "Her Windows sistemi zamanla hantallaşır." sözünün geçerliliği Windows 7 ile devam ediyor benim için.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Evet Jea,
Ubuntuyu 2.HDDye kurdum ve şimdi oradan yazıyorum. Üstelik hiçbir uğraştırma gerektirmeden bağlanıverdi. Artık biraz inceleme zamanı. Yanı bu bölümde bazı sorularım olacak ilerde.
Hoş kal.

-mert

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şuan çıkan oyunlar linux da oynanmadığı sürece linux oyuncakdan öteye geçmez :)

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
şuan çıkan oyunlar linux da oynanmadığı sürece linux oyuncakdan öteye geçmez :)

hem işletim sistemini oyun aracı olarak görüyorsun
hem de linux'e oyuncak diyorsun
windowsçu işte:hammer::thumbdown:

not:bu arada ben wine sayesinde senden çok windows oyunu oynuyorumdur linux'te