Windows 7 ye dönüş?

akkayaoguz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yıl içerisinde aldığım g6 serisi HP notebookumu 29tl karşılığında 2 Windows 8'e yükselttim. Windows 7'nin Home Basic paketini kullanıyordum. Pek memnun değildim. Ancak Windows 8'de de aradığım rahatlığı bulamadım. Bilemiyorum belki de alışkanlıklardan kopamadığım içindir. Konuya gelirsek. Şu an Windows 8 kurulu olan sistemime dosya kaybına uğramadan bir de Windows 7 Ultimate yüklemek istiyorum ama Sabit diskim tek parça. Ne yapabilirim?

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Dosyalarınızı kaybetmeden downgrade yapmanız mümkün değil diye biliyorum.

seablack2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windows 8'de downgrade yapmanız maalesef ki mümkün değil ancak size şöyle bir çözüm üretebilirim.
Bilgisayarınızdaki sürücüyü Bilgisayarım-yönet-disk yönetimi - sabit diskiniz - birimi küçült 'işlemi yaparak diskiniz ikiye bölebilirsiniz.
Ardından D sürücünüze Windows 7 kurup windows 8 i gözardı edersiniz. Bilgisayar açılırken windows 7 ile açılır ve windows 8'i görmez boot kaydını.Onu da windows 7 ile işlemleri tamamladıktan sonra EasyBCD adlı programla yapabilirsiniz.Boot'a windows8'in mbr kaydı eklediniz mi çift işletim sisteminiz olur.

akkayaoguz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 8'de downgrade yapmanız maalesef ki mümkün değil ancak size şöyle bir çözüm üretebilirim.
Bilgisayarınızdaki sürücüyü Bilgisayarım-yönet-disk yönetimi - sabit diskiniz - birimi küçült 'işlemi yaparak diskiniz ikiye bölebilirsiniz.
Ardından D sürücünüze Windows 7 kurup windows 8 i gözardı edersiniz. Bilgisayar açılırken windows 7 ile açılır ve windows 8'i görmez boot kaydını.Onu da windows 7 ile işlemleri tamamladıktan sonra EasyBCD adlı programla yapabilirsiniz.Boot'a windows8'in mbr kaydı eklediniz mi çift işletim sisteminiz olur.

Ben de tam olarak bunu istiyorum. Ama bu konuda hiç bilgi sahibi değilim. Bu şekilde iki işletim sistemini birden kullanmanın dezavntajları var mıdır? Sabit diskimdeki dosylara her iki işletim sisteminden de rahatlıkla ulaşabilir miyim? Programlarımı açarken kurulumu yaptığım disk ve işletim sistemi diğerinde çalışmasına ne kadar engel olur? Demek istediğim.. İki işletim sistemine birden sahip olmak avantaj mıdır yoksa uğraş mıdır? Windows 8'e para ödedim ve online yükseltme yaptım dolayısıyla elimde basılı dvdsi yok.. Daha sonra yeniden yükleme yapmam mümkün değil sanırım. O sebeple silmek istemiyorum..

seablack2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tekrardan merhaba, konuyu biraz hortlatmış olacağım ama :) konuyu baymadan probleme dönelim, iki işletim sisteminde dosyalarınızı rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Programları tekrar kurmanız gerekecektir.Birincil diskiniz boot kaydını barındırdığından C: Diski daha hızlı çalışacaktır.İki işletim sistemini kullanmak hem boşa yer işgali hemde kaldırmak istediğinizde sizi uğraştırır.Windows 8 orjinallik sertifikası dizüstü / masaüstü bilgisayarınızın altında yer alır internet üzerinden yada bana ulaşarak size windows 7 pro oem indirilebilir dosyası temin edebilirim o işletim sistemini indirip dvd'ye yazdırdıktan sonra kendi lisansınızı girerek orjinal olarak kullanabilirsiniz.

HYuksel

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Bence bir süre daha win 8 kullan alışır sonra da vazgeçemezsin, win 8 bir de Classic Start Menu programını kur tam olur..

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ayni dert bende de var. Bilgisayarin markasi ayni, Hp Pavilion G6. Bilgisayar Win8 ile geldi. Win7 yi kurmayi denedim, cd'den baslatamadim makinayi. Gecerli boot dosyasi olmadigini falan soyledi. Usb'den de baslatamadim. Isin icine efi/uefi gibi olaylar giriyormus. Tam olarak bilmiyorum ne olduklarini, isin acikcasi. Yaptigim arastirmalara gore bilgisayara format atmadan(bilgileri kaybetmeden) win7'yi yuklemek munkun degil / cok zor. Bir takim islemler yapmak gerekiyor.

Eger konu hakkinda onerisi olan olursa memnunniyetle dikkate alirim.