Windows 7 Xp'ye Çevirme sorunu

FATIH_999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar bende lg x130 var üzerinde win 7 starter geldi ben buna usbden xp kurmak istiyorum flash diski sorunsuz ayarladım kurulumda şöyle bir sorunum var normalde xp format atarken gelen disk bölme ekranında harddiski görmüyor sadece flash diskin hafızasını görüyor bunun nedeni ne olabilir? birde bu windows7 de kablosuz internetimi ethernet çıkışına paylaştırabilirmiyim normalde xp de ağa sağtıklayıp özellikler dediğimizde paylaşım geliyor 7 de bu yok

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
önce win7 de xp'yi kuracağın kadar bölümü ayır hdd'den usb'den kurduğun için disk bölme gelmeye bilir...

FATIH_999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
peki nasıl ayırabilirim bu bölümü?

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
başlat>bilgisayar>sağ clik>yönet>disk yönetimi buraya geldikten sonra önce hdd daralt diecen nekadar ıstıyorsan daraltacan sonra daralttıgın alanın üstunde sağ clik yeni birim oluştur dedinmi olay bitmiştir..

FATIH_999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
cevabınız için teşekkür ederim deneyim bakalım sonucu buraya yazarım

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
bende aynını win7 nın yanına ubuntu kurarken yaşamıştım..

FATIH_999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şöyle bir hata verdi "dinamik diskler bu işletim sistemi tarafından desteklenmiyor" bunun sebebi ne olabilir?

---------- saat 19:05 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:52 eklenmişti ----------

pc de 4 bölüm var ondan olabilirmi? 2 tane oem bölümü var bunlar üzerinde işlem yapılmıyor diğer 2 tanesi ise c ve d

---------- saat 19:37 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:05 eklenmişti ----------

d yi silip yeniden oluşturdum ama yine aynı kurulumda flash diski görüyor:(

---------- saat 19:43 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:37 eklenmişti ----------

çözdüm arkadaşlar bu sorunu yaşayanlar harddisklerini biostan ide olarak seçsinler sorun kalmıyor:)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir bios yüzünden mi bu kadar şey :)

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
Neyse sorunu çözmüşsün. Söylemeye gerek kalmadı

FATIH_999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yaw sorma kaç gündür uğraşıyorum lanet olası biosu ide ye çevirdim düzeldi :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bios tam bir felaket o zaman :D

CRY_WOLF

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sanırım SATA sürücüleriyle ilgili bi olay o. Win7'nin içinde kendiliğinden geliyor sürücüler fakat orijinal XP cdsinde kendiliğinden yok diye biliyorum. O yüzden ya bu sürücüleri XP kurulumuna dahil edeceksin, ya da yaptığın gibi BIOS'tan IDE modunu seçerek halledeceksin.

FATIH_999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şuan sorun yok kurulum devam ediyor bakalım usb normalden daha uzun sürüyor windows 7 yi kaldırmadım 2 vindows kuruyorum sorun yaşamam inşallah

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
şuan sorun yok kurulum devam ediyor bakalım usb normalden daha uzun sürüyor windows 7 yi kaldırmadım 2 vindows kuruyorum sorun yaşamam inşallah
:) Yaşarsın sorunu,açılışta sadece xp görülecek ve windows 7'yi açamıyacaksın:D Çünkü sistem kurulurken eskiden yeniye doğru kurulur sen yeni olan windows 7'den sonra xp kurarsan sorun kaçınılmaz...

FATIH_999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
farklı bir disk oluşturdum ona kuruyorum xp yi, açılmasada sorun yok bir daha atarız formatı yolunu bulduk nasıl olsa :)

volkanos

Profesör
Reaksiyon puanı
138
üstad ediğin gibi yaptım şu an xp kuruyorum driverleri x130 ile gelen cd ile kursam tanır mı teşekkür ederim.win7 ağır kalıyodu x130 da şu an xp kuruyorum driver sorunu yaşarmıyım.deneyimlerini paylasırmısın verdiğin bilgi sayesinde xp kurabiliyorum çok teşekkür ederim.önceden denediğimde hasbelkader xp kurmayı başarmıştım fakat masa üstü gelmiyordu pc reset atıyordu fakat dediğin gibi ahci yi ide yapınca sorun ortadan kalktı masa üstü geldi driver sorunu olursa nasıl çözerim orjinal cd tüm driverleri kurarmı.

tuncaysal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar bende x130 umu win7 den xpye çevirdim ama tam bir iskence :cursing: gözü kapalı xp yükleyen biriyim ama bu netbookda işletim sistemi değişimi zor bi olay. gerekli püf noktaları yazayım size, 1 gb lık bi flash diskinizi (eski fb lerin bazıları bu işi yapamıyor) ve windows xp cdnizi yanınıza alın ve aşağıdaki programı indirin

http://hotfile.com/dl/92777409/0c57d54/Novicorp_WinToFlash.rar.html

bu program ıle ılgılı anlatılcak pek bısey yok basıt bı program flash dıskınıze wındows yuklucektır.
bu işlem yaklasık 20 dk sürer bu sirada sizde x130 zunuzun biosuna gırın ve hdd ayarını ahcı dan ide ye çevirin ve boot sırasına 1.sırayı usb devıce yapıp kayıtedın daha sonra tekrar acın ve yaptıgınız bıos ayarının kaydelıp edılmedigıne bakın, bu önemlı.

daha sonra usb nıze xp yuklendıkten sonra, diskinizi x130 takın ve netbookunuzu açın önunuze gelen ekranda 1. satırı secin ve enterlayın windows kurulum ekranı çıkacaktır c: part.ınıza xp kurumunu yap deyin,koplayama işlemini yaptıktan sonra yeniden başlayacaktır,yeniden başladıgı zaman karşınıza çıkan seceneklerden debug part.1 seçenegi secin ve xp kuruluma devam edsin bundan sonra xp kurulumu bitene kadar yeniden başlama ihtiyacı duydukca bu secenegi secerek devam ediceksınız.

kurulum tamamlanıp xpnız açıldıktan sonra öncelikle boot ayarlarını yapılandırmanız gerekır;
başlat->çalıştır->c:/boot.ini enter yapın
açılan txt sayfasının içini aşağıdaki linkteki txt dosyasının içindeki ile değiştirin ve kaydet deyin

http://hotfile.com/links/92789268/ec16ba0/Boot_Dosyas_Dzeltmesi.txt

böylece açılıştaki sorunu ortadan kaldırmıs olucaksınız.
artık biostakı açılırken yani boot ayarlarındaki usb device sçeneğini hdd olarak düzeltebilirsiniz.

lg x130 zunuzun değişik vers. mevcuttur bu yüzden netbookunuzun altında yer alan m/n den sonra yazan bölümdeki driverleri indirmenizi tavsiye ederim driverleri indirebiliceğiniz site aşağıdadir benim modelim x130-A.ASB6TT oldugu için bu sayfayı yolluyorum siz search for another model den kendi modeliniz bulursunuz.

http://www.lg.com/ae/support/produc...documents&targetPage=support-product-profile#

yalnız tüm driverleri indirdikten sonra bu lan driverini mutlaka indirip kurmalısınız yoksa internete bağlanmakta güçlük çekersiniz;

http://hotfile.com/dl/92784580/846faf3/RalinkWLAN.exe.html

office yüklerkende installer sorunu yaşarsanız aşağıdakileri uygulayınız

Bu işlem icin Windows CD'sine ihtiyaç duyacaksınız.

1. Windows CD'si içerisinde c:\i386 klasörünü bulun ve iki kere tıklayarak bu klasörün içerisine girin.
2. FP40EXT.CAB2 Dosyasını bulun bu dosyayıda iki kere tıklayarak açın. Açılmıyorsa 7-zip programı işinize yarayacaktır (www.7-zip.org) adresinden temin edebilirsiniz.

3. FP40EXT.CAB2 dosyasının içerisinde fp4ault.dll dosyasını bulun.

4. Yukarida bahsedilen fp4ault.dll dosyasını c:\program files\common files\microsoft shared\web server extensions\40\bin klasörüne kopyalayın.

5. Office 2007 kurulumu yeniden başlatın.

UMARIM FAYDALI OLUR YAZDIKLARIM. :)