Asus EEE PC 1000H'de Windows 7 çalışıyor

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Laptopmag'den Joanna Stern, Microsoft'un profesyönel geliştiriciler konferansında Windows 7'nin (Ultimate) beta sürüm diskini elde ettikten sonra, işletim sistemini Asus'un EEE PC modellerinden birisinde denemiş.

Microsoft'un, Windows 7'nin netbooklarda da çalışabileceğini söylediği gibi, çalışmış. Söz konusu modelde 1.6 GHz'de çalışan bir Intel Atom işlemci ve 1 GB bellek bulunuyor ve Stern'e göre oldukça da iyi çalıştırıyor, yine kendisinin aynı cihaza Vista Basic yüklediği zamanda olduğu gibi. Ama sürücü konusunda sorunlar olmuş beklendiği üzere, zira bu bir beta sürüm ve çoğu firma tam sürümünün ardından sürücülerini duyurur. Tabi yine ATi gibi Windows 7 için beta sürücüler hazırlayanlar da çıkabilir. Yine de, Asus'un verdiği XP sürücülerini kullanarak, çoğu aygıtı tanıtmayı ve kullanılabilir hâle getirmeyi başarmışlar.

İşletim sistemini başlatması 58 saniye sürüyor, XP ile ise 40 saniyede başlıyor. Sistem başladıktan sonraki masaüstü, sizi pek de şaşırtmıyor. Çünkü Windows 7 diye kimseye söylemeseniz, Vista olduğunu zanneder.

Bir sonraki resimde ise, Windows 7 ile gelen yeni bir özellik dikkati çekiyor, ağ yöneticisi. Vista'da kablosuz ağa bağlantı kurabilmek için birazcık daha uzun uğraşmanız gerekirken, görev çubuğundan doğru birkaç tıklama ile Windows 7'de kablosuz bir ağa bağlanabiliyorsunuz.

Göze ilk çarpan kablosuz bağlantı kolaylığından sonra, onu gölgede bırakan ise, performansı olmuş. Skype'de sohbet edip, Wordpress'e yazı yazıp, GIMP'de resim düzenlerken ve FileZilla ile video dosyası yüklerken hiç takılma yaşanmamış. Basit gibi görünse de, sadece Skype'den sonra açılacak programlarda bile, Vista'da takılmalar yaşanabilirdi. Ne de olsa söz konusu bir netbook ve Skype de hantallaştırıcı bir yazılım. Açıkcası ben çift çekirdekli bir bilgisayarda bile çalışmasına tahammül edemiyorum. Bu programın bir de tüysıklet versiyonu olsa iyi olurdu.

Grafik performansı konusuna gelirsek, web tarayıcısında flash video izlenirken sorun çıkmamasına rağmen, 720p video oynatımında takılmalar olmuş. Yine Skype'de, iki kişi karşılıklı video görüntülü konferans yapmaya çalışırken sorun çıkmış, iki kişinin kamerası aynı anda görüntülenememiş.

Vista'da en çok yakınılan şeylerden birisi, ağır olması ve XP'ye göre çok sistem kaynağı tüketmesidir. Windows 7 ise, bahsimizdeki incelemede, hiçbir uygulama açık değilken bellekte 485 MB yer tutarak nisbeten iyi performans sergilemiş.

Windows 7'nin cihaza verdiği not ise, 2.3. Vista ise 2.7 olarak puanlandırıyor.

Şu ana kadar görüldüğü kadarıyla, 1 GB belleği olan bir 1.6 GHz Atom netbookunuz varsa, Windows 7 düşünülebilir. Ama video oynatma işin içine girince biraz afallıyor. İşletim sistemi şu an beta aşamasında ve geliştirme ve hata gidermeleri, iyileştirmeleri sürecektir, belki son sürümü, netbooklar için daha uygun çözüm olabilir. Zaten Microsoft, XP'nin fişini o zamana çoktan çekmiş olur. Şu an XP uzatma dakikalarını oynuyor. Bellek fiyatları zaten iyice düştüğünden, belki bellek tüketimine o kadar yoğunlaşmazlar. Ama işlemciye binen yükü azaltmaları gerektiği muhakkak. Netbook gibi hesaplama gücünden ziyade, taşınabilirlik ve batarya ömrü olan cihazlarda önemi daha da öne çıkıyor.

Kaynak