Rehber Windows Vista neden tutulmadı?

Bu konuyu okuyanlar

Tarihbilgilisi

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
182
Vista, 2006 yılında çıkmış işletim sistemidir.
Zamanında çok ileri bir işletim sistemi, donanım yetersizliği yüzünden Vista tutulmadı çünkü XP 64 MB, Vista 1 GB istiyordu. Düzgün çalışması için işlemci olarak Core 2 Duo, 120 GB HDD ve 2 GB RAM gerekiyor. 128 MB ekran kartı RTM sürümü buglarla dolu bir sürümü ama SP2'de düzeltildi.
Ama insanlar Windows 7'yi hem sade SP2 ye göre de stabil olduğu için onu kullandılar.
Ama Vista kullanmaya 7 çıktığı için gerek kalmadı.
Günümüze gelirsek Vista sadece zevk için iyi.
Günümüzde Windows 10 LTSB ve LTSC tercih edilebilir.
Yada Linux dağıtımı kurup Vista teması yapıp da kullanabilirsiniz.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Vista, 2006 yılında çıkmış işletim sistemidir.
Zamanında çok ileri bir işletim sistemi, donanım yetersizliği yüzünden Vista tutulmadı çünkü XP 256 MB, Vista 2 GB istiyordu. Düzgün çalışması için işlemci olarak Core 2 Duo, 120 GB HDD ve 2 GB RAM gerekiyor. 512 MB ekran kartı RTM sürümü buglarla dolu bir sürümü ama SP2'de düzeltildi.
Ama insanlar Windows 7'yi hem sade SP2 ye göre de stabil olduğu için onu kullandılar.
Ama Vista kullanmaya 7 çıktığı için gerek kalmadı.
Günümüze gelirsek Vista sadece zevk için iyi.
Günümüzde Windows 10 LTSB ve LTSC tercih edilebilir.
Yada Linux dağıtımı kurup Vista teması yapıp da kullanabilirsiniz.
Düzelen eden çok bir şey olmadı. Benim eski bilgisayarımda SP2'de düşük benchmark sorunları ve yavaş sağ tık menüsü sorunu vardı. Ha birde Aero buga giriyordu (kendi kendine aerolite vs olma sorunu vardı).

Son düzenleme:

Tarihbilgilisi

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
182
Düzelen eden çok bir şey olmadı. Benim eski bilgisayarımda SP2 de düşük benchmark sorunları ve yavaş sağ tık menüsü sorunu vardı. Ha birde Aero buga giriyordu (kendi kendine aerolite vs olma sorunu vardı).
2020 yaz ayında anlatmıştın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve de birşey buldum Google'ya Windows Vista neden tutulmadı diye aratırsanız benim technopat konusu çıkıyor.

WinXP

title.wma
Reaksiyon puanı
165
Düzelen eden çok bir şey olmadı. Benim eski bilgisayarımda SP2'de düşük benchmark sorunları ve yavaş sağ tık menüsü sorunu vardı.
Katılıyorum. Eski bilgisayarıma deneme amaçlı vista kurmuştum, 7den daha yavaş çalışıyor. Aerodan uygulamalara kadar yavaş. (Ekran kartı vista destekli bir ekran kartı, palit nvidia geforce 8400 gs)

Son düzenleme:

Tarihbilgilisi

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
182
Katılıyorum. Eski bilgisayarıma deneme amaçlı vista kurmuştum, 7den daha yavaş çalışıyor. Aerodan uygulamalara kadar yavaş. (Ekran kartı vista destekli bir ekran kartı, palit nvidia geforce 8400 gs)
?

Sertifika hatası için uğraşmıştım.

Son düzenleme:

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Microsoft'un şu ana kadar en büyük saçmalıklarından birisi Başlat Menüsü'nü kaldırmış olmasıve ısrarla geri getirmiyor olması.

Windows 11'deki menüde bir düzen yok, bir şey yok.

Windows 7'de "Jump List" vardı ama artık yok yok.

Windows 7'de "Aero Glass" vardı ama artık o da yok.

Windows 8'den itibaren "Ayarlar" menüsü çıktı lakin kafa karışıklığından başka bir şey değil. Ayarların yarısı Denetim Masası'nda, yarısı "Ayarlar" menüsünde.

Ve bu saçmalık halen daha Windows 11'de ısrarla devam ediyor.

Bence "Ayarlar" menüsü komple iptal edilmeli ve Denetim Masası'na geri dönülmeli.

Ben bir şey kaldıracağım zaman halen daha "appwiz.cpl"yi kullanan insanlardanım.

Tarihbilgilisi

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
182
Lineage 14.1 kursaydın.

Bende neden yavaş değildi bu sırf Vista'yı kötülemek.(Abartıyorsun,fanboy değilim gerçekleri söylüyorum.)

Düzelen eden çok bir şey olmadı. Benim eski bilgisayarımda SP2'de düşük benchmark sorunları ve yavaş sağ tık menüsü sorunu vardı. Ha birde Aero buga giriyordu (kendi kendine aerolite vs olma sorunu vardı).
Hocam hatasız oluncada çok zevk veriyor,benim eski notebook'da öyleydi.

Son düzenleme: