Windows 7 ve ubuntu kurulu hdd'ye ek olarak pardus 2011 kurmak

styleer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarımda şu anda windows 7 kurulu.ayrıca aynı hdd ayrıdığım iki alan var bunlarda birine ubuntu kurdum. şu anda iki işletim sistemini başarılı bir şekilde kullanabiliyorum.

hdd'den 20 gb lık boş bir alanda pardus 2011 kurmak istiyorum.acaba açılış sırasında herhangi bir sorun olurmu?

normal de şu anda windows 7 ve ubuntu açılışta seçeneklerde çıkıyor.pardus 2011 kurduğum zaman açılışta hangi işletim kullanma seçenekleri çıkarmı yoksa direk herhangi bir işletim sisteminde açılış mı yapar.?

mutahhar

Profesör
Reaksiyon puanı
15
ubuntu grub 2 yi pardus 1.5 i kullanıyor sanırım. pardus kurarken önyükleyiciyi kurmazsan sanırım sorun olmaz. pardus'u kurduktan sonra ubuntu'dan grub u güncellersen pardus'u listeye ekleyecektir.

styleer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki kurulum sırasında önyükleyici kısmında özel ayarlar kısmında mı ayarlamalar yapmalıyım.

kurulum esanasında tam olarak neler yapmalıyım bir açıklama var mı?

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Pardus kurulumu sırasında önyükleyiciyi nereye kuracağınızı soruyor. O ekranda önyükleyiciyi kurma diyeceksiniz. Yalnız belirli bir sırayı takip etmeniz lazım. İlk windows, sonra pardus ve son olarak da ubuntu'yu kurmanız şart.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Senin yapmak istedigini ben denedim. Hatirladigim kadari ile Pardus'u kurduktan sonra acilista gruba ekleme sorunu cekmistim. Daha dogrusu yapamadim. Sonra ayni grubu kullanan iki tane Linux surumunu windowsun yanina kurdum. Gorunuste sorun olmuyor. 3 tane sistem yan yana calisiyor. Ama performans epey dusuyor. Mesela windows acayip hantallasmisti. Sonra yapamadim vaz gectim 3 isletim sisteminden. Benim bilgisayarim cok yuksek ozelliklere sahip degil, orta ayarda bir bilgisayar. Ondan olabilir mi bilmiyorum. Ama normalde iki isletim sistemi ayni anda guzel calisiyor. O zaman bende sormustum ayni soruyu, birisi demisti "olur ama tavsiye etmem. 3.yu kuracacaksan sanal makine kullan" demisti.

styleer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bLaCkSouL şu anda windows 7 ve ubuntu kurulu.pardus 2011 kuracağım ilave olarak.

sanırım sen ubuntuyu sil sonra pardus 2011 kur ardından ubunutuyu tekrar kur diyorsun.

peki ubunutuyu silmeden mümkün değilmi

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Konunun üzerinden biraz geçmiş ama yazayım. Ubuntu'yu silin demiyorum. Ayrı bir disk bölümüne pardusu normal olarak kurun. Pardus kurulum sırasında size önyükleyiciyi nereye kurayım diye soruyor. O ekranda önyükleyiciyi kurma seçeneğini seçip devam ediyorsunuz. Kurulum bittikten sonra ubuntuda grubu yeniden yazdırmanız gerekiyor listeye pardusun eklenmesi için.