Windows 7, Pentium II'de Çalışıyor

Yavuz Şahin-1

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Windows 7'nin düşük yeterlilikteki PC konfigürasyonlarında çalıştığı biliniyor. Fakat konfigürasyonun en düşük limiti ne olacak?

Geçtiğimiz hafta içersinde Amerika'da çılgınca bir test yapıldı. Windows 7 Beta sahibi, işletim sistemini Intel Pentium II 266 MHz işlemci ve 128 MB belleğe sahip bir bilgisayara kurdu. Sorunsuz kurulum sergileyen Windows 7 işletim sistemi 96 MB bellekle de aynı sistemde çalıştı. Sistemde 64 MB bellek olduğun da ise ekranda "yetersiz hafıza" ve yeniden başlat seçeneği çıktı ve kurulum gerçekleşmedi.
windows 71245418873.jpg
Windows 7 işletim sisteminin 10 yıl önceki donanım konfigürasyonun da çalışması oldukça garip bir durum aslında. Ama şunu söylemekte fayda var. Bu sistemde Windows 7 işletim sistemi çalışıyor olsa bile bu her ihtiyacınızı karşılayacak anlamına gelmiyor. Tabii ki sistemin performansı oldukça düşük. Şimdi herkes Microsoft'tan haber bekliyor. Bakalım Microsoft, Windows 7'nin minimum sistem gereksinimini ne zaman açıklayacak?

:: Windows 7 kullandığınız sistemin işlemci ve belleği nedir?

Yazan: Yavuz Şahin
SDN - http://shiftdelete.net

cakabuba

Asistan
Reaksiyon puanı
0
eski 4mb ramli 16renk isa ekran kartlı 386ma halaoğlum windows95 kurmuştu. Yalan olmasın 15 dakika da falan açılıyordu. Solitairein bitiş animasyonunu 3 dakika da tamamlıyabiliyordu. Hakikaten çalışıyor. Sıkmıyorum elinde 386 bulunanlar deneyebilirler. Windows95in setup dizinini sabit disklerine kopyalayıp kuruyorsun, çok kolay. Makine elimde olsa resmini eklerdim. Geçen yaz ben yokken annem hepsini çöpe atmış. (ekran kartını 286 ile karıştırmışım şimdi farkettim değiştirdim...)

tmpuser

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ya boşverin bunları Kullanamadıktan sonra 2 saat içinde kurmayı başarmışsın çok mu önemli

P4 3.06 da bile kasıyor

Windows 7 i kurunca İşlemcinin feleği şaşıyor yarım saatte bi işlemi yapıyor.

agkorkmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Amaçları xp'yi bitirmek şu anda microsoft'dan bi yetkili türkiyeyi dolaşarak büyük firmalarda windows 7 sorun yaşanacak programları inceliyor.

sevindi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya boşverin bunları Kullanamadıktan sonra 2 saat içinde kurmayı başarmışsın çok mu önemli

P4 3.06 da bile kasıyor

Ram nedir? Ben Dual Core 1.6 da fazla bir kasma göremedim ama 2 GB ram vardı..

tmpuser

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ram nedir? Ben Dual Core 1.6 da fazla bir kasma göremedim ama 2 GB ram vardı..

sendeki dual core işlemci kasmaz sende zaten

bendede 1.5 ram var minimumdan fazla
ama kasıyor

asusbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

P4 3.06 da bile kasıyor

aynı işlemciden bende var hıza gelince kesinlikle katılmıyorum.2gb ram ile harika performansı var.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383

P4 3.06 da bile kasıyor

P4 de bile mi?:) Neredeyse 10 senelik bir işlemciden ve 2010'da sunumu yapılacak bir işletim sisteminden bahsediyorsunuz. Sizce kasması normal değil mi?

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
P 4 2.0 Ghz işlemci ve 1 GB RAM ile kullanıyorum..
XP ve Vistanın 1 hafta sonra şişmeye başladığı bu sistemde,
Windows 7 hiçbir zaman aynı şeyi yapmadı.
Sadece build 7201 de olan gariplikleri saymazsak..

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Pentium M 1.6 ghz 1 gb ddr333 ram ve intel 915 128MB ekran kartı.sistemde kasılma yok ama ekran kartını tanımadığı için grafik performansı düşük.resmi driver olmadığı için (vista için de yok) xp uyumluluk moduyla yarım yamalak yükledim.performans biraz arttı ama yine de istediğim düzeyde değil.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
P4 3.06 da bile kasıyor

P4 den P4 e fark var dostum, sendeki 423-pin'mi? , 478-pin'mi? 775 mi?
32bit mi 64 bit mi Extreme edition mı, Hyper Threading'mi? daha sayabileceğim bi sürü fark var.

775 pin HT serisinden düşükse hele 423 pin serisinden ise ona P4 demek bile gereksiz, adı öyle sadece :) fakat P4 LGA775 HT olan bir seri varki çift çekirdek mantığı ile çalışır 64 bittir.

Yeterli seviyede Ram varsa tıkır tıkır çalışır en güzel p4 işlemcilerinden biridir.

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
ben P4 3,2ghz işlemcide kullanıyorum şuanve RocKhan nin dediğine katılıyorum soket farkı çok değişiklik oluşturuyo bunu sadece Win 7 ded değil xp de de görebilirsiniz iyi dikkat ederseniz

tmpuser

Profesör
Reaksiyon puanı
1
P4 den P4 e fark var dostum, sendeki 423-pin'mi? , 478-pin'mi? 775 mi?
32bit mi 64 bit mi Extreme edition mı, Hyper Threading'mi? daha sayabileceğim bi sürü fark var.

775 pin HT serisinden düşükse hele 423 pin serisinden ise ona P4 demek bile gereksiz, adı öyle sadece :) fakat P4 LGA775 HT olan bir seri varki çift çekirdek mantığı ile çalışır 64 bittir.

Yeterli seviyede Ram varsa tıkır tıkır çalışır en güzel p4 işlemcilerinden biridir.

P4 3.06 775 socket Hyper threading technologhy Prescot İşlemci ye sahibim
1.5 ram var

P4 de bile mi?:) Neredeyse 10 senelik bir işlemciden ve 2010'da sunumu yapılacak bir işletim sisteminden bahsediyorsunuz. Sizce kasması normal değil mi?
Ama sistem gereksinimlerinde minimimum 1GHz de çalışır diyor Windows 7 hafifliğiyle övünüyor Yoksa bende biliyorum eski bi işlemci olduğunu
.
.
Anlatmak istediğim öyle çok uuzun süre takılamalar donmalar yok tabiki ama hissedilir bi takılma donma yaşanıyor pencere açıp kapatırken
.
.
BU işletim sistemine en kötüsünden olsa bile an az bi çift çekirdekli işlemci lazım rahat kullanım için
.
.

talha_252

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Siz celeron la win 7 çalıştırmaya devam edin :D Yeni bir sistem için elbetteki daha iyi bir sisteminiz olması gerekiyor.Yoksa ölene kadar aynı pc yi kullanacaksınız? :hammer:

tmpuser

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Siz celeron la win 7 çalıştırmaya devam edin :D Yeni bir sistem için elbetteki daha iyi bir sisteminiz olması gerekiyor.Yoksa ölene kadar aynı pc yi kullanacaksınız? :hammer:

Valla ben bilgisayarı alalı 2 sene oldu ozaman çok pahalıydı Çift çekirdekler

512 mb lik bi ram yüz milyonun üstündeydi fiyatı :hammer:(şimdi 20 milyona bile var)

2 sene içinde çok şey değişti (çok kötü zamanlamada almışım)

Valla 4 sene olmadan değiştirmem bilgisayarı Çünkü nasıl olsa o da teknolojiye yenik düşecek kullanabildiğim kadar kullanırım ben :drool:

nasıl olsa oyun oynamıyorum işimi görüyor

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Benim sistemim Vista'yı bile iyi çalıştırıyordu. 1.5 gb ramim var. 7'de de pek fark görmedim. Bazı programlar hızlı başlıyor ama hepsi değil.

O da Vista gibi harddiskten çok fazla ses getiriyor ve ben o sesten nefret ediyorum.

Çok şükür şu anda kullandığım işletim sistemi hiç ses çıkarmıyor.

laztopak

Asistan
Reaksiyon puanı
0

P4 3.06 da bile kasıyor

hd tach ile harddiskini gözden geçir ekran görünütüsü koyda tedavisini bulalım. normalde kasmaması lazım ;)