Windows 7 nasıl bu kadar başarılı oldu ?

Sizce bu başarının sırrı nedir ?

• Kullanılan toplam oy
    63
  • Anket kapatılmış .

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
725a1145.jpg

Microsoft' un en yeni işletim sistemi Windows 7 son kullanıcıdan ve iş dünyasından büyük çoğunlukla tam puan aldı.

Sizce bu başarının arkasındaki sebep(ler) ne(ler)dir ?

Not-1 :Anketimizde birden fazla seçeneği işaretleyebilirsiniz.
Not-2 :Sadece Windows 7 ile ilgili bir ankettir; İşletim Sistemi tartışmasına dönüştürmeyiniz..!

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Bence hepsi, Microsoft Windows 7 ile beraber gerçekten çok başarılı bir işletim sistemine imza attı.

murat_57_

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ilk defa şişmeyen bir sistem gördümde o yüzden başarılı oldu üstelik kullanımı donanım tanıması vs.. çok hızlı ve rahat.

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
donanım tanıması pekte başarılı değil. Kurulu gelen dizüstümü ultimate çevirdiğimde sürücülerin yarısını tanımadı. Bence en büyük etken microsoftun bilgisayar üreticilerine baskı yapması. Mecburen yeni ürünler win7 ile standart geliyor. Ee ben aldığım yeni makine xp kuramıyorsam ya da vista desteği yok ise 7 ye mecbur bırakılıyoruz. Alternatifi yok gözüküyor. Bir süre daha bu durum devam edecek win7 piyasayı ele geçirecek. Sayılı xp kullanan kalacaktır. İnternet explorer 9 xp de çalışmıyor. Windws7 ye uygun makine varsa neden başka sistem kullanayım ki. İşimi görüyor, beni üzmüyor. Bence bu güne kadar microsoftun çıkardığı başarılı işletim sistemleri içerinde ki en iyisi bu.

Reaksiyon puanı
6
güncelleme yaparak tanınmamış sürücülerin tanınmasını sağlaması en başarılı özelliklerinden biri

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
vista yı çıkarıp para koparmaya çalışıp, üstünü kapatıp bakım yapılmış halini çıkarıp daha fazla para koparmak için windows 7, windows vista için aynı işlemi neden yapmadılar dersiniz.

Ay Parçası

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Vista' nın açtığı yaralara merhem olması seçeneğini daha çok destekliyorum nedeni microsoft vistadan çok şey bekledi ama istediği beklentiyi alamayınca kendini affettirmek için windows 7 gibi bir işletim sistemine ihtiyaç duydu bir nevi vistadan aldığı yarayı windows 7 le büyük ölçüde kapattı tabi buna başarıda eklenince herkesin takdirini kazandı bunun için bu seçeneğe oy verdim

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
vistanın aero arayüzünü daha iyi programlayıp farklı bir şey gibi sundular. zaten vista windows 7 programlanırken sürenin uzaması üzerine oluşan baskıyı azaltmak için çıkartıldı. işini iyi yaptı microsoft geliştiricileri vista ile aldıkları nefesle yarım kalan işlerini tamamladılar.

ayrıca performansının harika olması (adeta xp kadar hafif olması :D) konusunda ciddi miktarda yalan haber çıkması da güzel bir reklam oldu.

aslında her microsoft işletim sistemi kadar başarılı (windows me hariç) fakat başarılı olması aero gibi bir arayüzü hiç kastırmadan çalıştıracağı gibi bir mucizeye sahip olduğu anlamına gelmez.

fakat ben hala vistadaki o mükemmel gelişmiş arama neden windows 7 de kullanılmadı anlayamıyorum. arama motorunda özellik var fakat arayüzde yok. örneğin kamera modeli:model şeklinde fotoğrafların exif bilgilerinde arama yapmak gibi bir özellik varken arayüze ve yardım dosyalarında kesinlikle yer almıyor.

sanırım gerçekten başarılı olduğu için windows 8'de yenilik olarak duyuracaklar

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
windows 7 bas bayada şişiyor benimki obez oldu resmen :D
Bakalım sizin görüşünüzü paylaşan kaç kişi çıkacak ?
Bırakın finali, RC sürümünü son güne kadar kullandım; ilk günkü gibi yani taş gibiydi :D
Obezite Windows' un önceki işletim sistemlerinde yani tarihte kaldı.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Yapılan muazzam reklam kampanyası, yani göz boyama ile başarılı oldu bence.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Yapılan muazzam reklam kampanyası, yani göz boyama ile başarılı oldu bence.
Başka seçeneklerin rolü yok mu diyorsunuz ?

Mesela Vistadan nefret edenlerin neler yaptıklarını duyduğunuzu/okuduğunuzu tahmin ediyorum.
Windows 7 hakkında bugüne kadar "başarısız", "işe yaramaz" türünden yakıştırmalar duymadım ben.

Sadece göz boyama ile dünya genelinde ve kısa sürede lisanslı/lisanssız bu kullanım oranına yükselebileceğine inanmak biraz zor..
Kaç kişinin gözünü boyayabilirsiniz, göz boyama ile nereye kadar gidebilirsiniz ???

Ankete eklemeyi unuttuğum en önemli başarı faktörlerinden biri de Vista gibi insanları donanım yükseltmek zorunda bırakmamasıdır.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Muhakkak etkisi var diğer seçeneklerin de, ama bana göre zaten Vista da Microsoft standartlarına göre başarılı bir işletim sistemiydi. Fakat o kadar eleştiri oldu ki insanların beyni yıkandı neredeyse, denemeyen insanlar bile Vista kötü demeye başladı. Ben Windows 7 ile Vista arasında çok büyük bir fark göremedim açıkçası. Sizin için öyle olabilir ama Microsoft benim süper diyebileceğim bir işletim sistemi yapamadı şu güne dek. Hep dar bir kalıp içerisine insanları sokmaya çalışan bir yaklaşım var.

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Hepsi..

Ve bana kalırsa Win7 ile gelen süreçle beraber artıkı o bahsi geçen dar kalıplarda kırılmaya başlanacak...
Görsellik, Performans, Kullanıcı Dostu Bir Yapı, Tam Donanım Desteği, Stabil Bir Çalışma ve Sağlam Bir Yedekleme...
Şimdilik bu güzellikler yeter de artar bile..

moz

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bence Vista başarısızlığından ve / veya kabusundan sonra şapkasını önüne koyup düşündü nerede hata yaptık diye. Sonucunda kullanıcıların sesine kulak tıkadığını anladı ve betasını daha erken çıkardı bu sefer kullanıcıdan gelen bilgileri gerçekten değerlendirdi. Ortaya Win7 çıktı.

netfaruk

Doçent
Reaksiyon puanı
11
yüksek sistem gereksinimleri istememesi en büyük etken yani p4 (478) bilgisayarlarda bile oldukça iyi performans sergiliyor

nic_ufuk

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Vistayı kullanamadığım için xpnin bir üstü olarak görüyorum Windows 7'yi bu işareti seçiyorum
Görsellik ve sistem olarak kullanıcı dostu olması

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
iyi iyi.. good... lakin hala güvensiz, kusura bakmayın... chain rulaz!!!

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Hepsi.Benim için ayrıca başlat Menüsünün farklı olması:D

MrDeNNiS

Asistan
Reaksiyon puanı
16
XP altyapısında Vista görünümlü işletim sistemi :)

tr_alparslan

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Görsellik ve sistem olarak kullanıcı dostu olması

Tabiki. . .

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Bana göre Windows 7 projesi Vista'yla aynı projede yer alıyordu. Milyon dolarları kaldırmak için önce vasat bir işletim sistemini (Vista'yı) piyasaya sürdürler. Hemen arkasından Windows 7' yi piyasaya sürdüler. Böylelikle deyim yerindeyse tam 12'den vurmuş oldular. Belki bu teori sizlere saçma gelebilir ama ben bunun bilinçli olduğuna inanıyorum.

Konuyla alakası yok ama işin işinde para olunca Microsoft, ABD stratejisini uyguladığını düşünüyorum. Nedir ABD stratejisi; ''önce bölgede sorun yarat sonra o sorunu çöz'' yani bölgede sorunu yaratır ve çözümüne karşılık pastadan en büyük payını alır. Microsoft'ta bunu yaptı.

mned

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Yukardakilerin hepsi seçeneğine kadar verilen seçenekler windows 7'nin artılarını ifade ediyor.