Windows 7 Ağ Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Selam arkadaşlar masa üstü bilgisayarım XP, buradan ev ağı kuruyorum, ikinci bilgisayarım netbook Windows 7 starter kurulu modemden router aracılığı ile internete bağlı.

Amacım iki bilgisayar arasında dosya alış verişi, yani internet bağlantısı değil, masa üstü bilgisayardan normal ev ağı kuruyorum tüm ayarları yapıyorum, netbookdan bakıyorum tamam ana bilgisayarı görüyor, dosya alabiliyorum fakat netbook a restart atınca ya da ethernet kablosunu çıkarıp yeniden taktığımda ağ gözükmüyor, ev ağı kurma işlemini her seferinde baştan yapmam gerekiyor.

Nerde eksik yapıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
O konuları okudum, bende şifre problemi filan yok, ağ kurmayı da biliyorum, benim sorunum ağ kurmak değil, ağı kurdukdan sonra netbook'a restart atınca ağın kaybolması. Her seferinde baştan ağ kuruyorum, bunun nedenini arıyorum.

fogu78

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Sebep Windows 7 nin sürümü olabilir mi? Starter başlangıç sürümü bildiğim kadarıyla da çoğu özellikten yoksun?

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Sebep Windows 7 nin sürümü olabilir mi? Starter başlangıç sürümü bildiğim kadarıyla da çoğu özellikten yoksun?

Benim de aklıma o geldi ''öyle olabilir mi acaba'' diye düşündüm, fakat ağ kuruluyor, başarılı bir şekilde dosya alabiliyorum, starter sürümün eksiği, W7 üzerinden ağ kurup Xp de görememem sanırım, ama Ağ'ı XP'den kurup W7 den nete girince Xp yüklü makinama girip dosya alabiliyorum.

Kalan tek sorun restart atınca ya da ethernet kablosunu çıkarınca ağ'ın kaybolması :(

Google'ın altını üstüne getirdim sorunu ve cevabını bulamadım.

fogu78

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Netbook ta deepfreeze tarzı/benzeri ayarları geri yükleyen bir uygulama/yazılım/ayar vb var sanırım.

Hiç bağlanmasa sürümden diyeceğim ama bağlanıp restartta ayarların sıfırlanması aklıma öyle bi ihtimal getirdi. :S

Windows 7 de Ev Ağı yerine Ortak Ağ vs denedinmi?
Benim kullandığım bilgisayarda Windows 7 Ultimate var, diğer bilgisayarımda Windows XP Professional var. Windows Xp olan bilgisayardan Ip adresi ile ağdan Windows 7 olana girebiliyorum. Ama Windows 7 Ağ da kendisi arayıp bulamıyor diğerini.

bayertan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir çok sitede gördüm çok ilginç vista ve win7 ile win xp ,birbirini kabloluda problemli, kablosuzda kesinlikle görmüyor.. diğe işte size çözüm...

vista veya win7 de sürüm önemli değil..aynı mantık
1.Masaüstünden kablosuz ağ simgesini sağ tıklayın
kablosuz ağları yönet tıkla
2. ekle en soldaki segmeyi tıkla geçici ağ oluştur ileri
3. ağ adını yaz wpa şifreni yaz en az 5 karakter tüm kullanıcılar kullansını seç
4. ağ seçeneğin temiz olsun
5. Ağ segmesinde solda altta sol tıkla bağlantı ismin çıkar kullanıcı bekliyor der..

6. En önemli nokta dikkat...Dosya paylaşımı için
Masaüstünden kablosuz ağ simgesini sağ tıklayın
kablosuz ağları yönet tıkla gelişmiş ağ ayarlarını değiştir
dosya paylaşımını aç, parolalı paylaşımı kapa işaretlenecek.
7. İkinci önemli nokta C veya D de Hdd boş bir klasör aç sağ tıkla özellikler Paylaşım (Share) seçeneneğine gel Ortadaki simgeyi tıkla Everyone tıkla ekle yi tıkla okuma yazmayı da seç tabi paylaş de bir kaç dk bekle.

8.Xp de Kullanılabilir Ağ lardan verdiğin ağ ismini seç parolanı yaz gir. XP de bir klasörü paylaştır ağ simgesine tıkla o kadar win7 otamatik ağ ayarını değiştiriyor zaten

9. bunları yapman için bilgisayarlar aynı çalışma grubunda olacak xp ve vista Ip noları otamatikte duracak ok.. inşallah yardımcı olmuşumdur...

tarumoloji

Müdavim
Reaksiyon puanı
44
Ben şöyle bir çözüm yolu bulmuştum.

Öncelikle bilgisayarları "WorkGrup" olarak ayarlayıp her iki bilgisayarın ağ bağlantı ayarlarını ve paylaşım dosyalarını açtım daha sonra Win7' de ağ parola korumalı paylaşımı kapattım pclere reset attıktan sonra çalıştıra
"\\pc adı\" (Tırnaklar yok) komutunu yazınca paylaşılan dosyalar önüme geldi. Her reset, açma kapamadan sonra "\\pc adı\" yazmak gerekiyor ne yazzık ki!

loveprince

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende de var iki win7 bilgisayar ancak sürümleri farklı olmasada sorun yaşıyorum. Güvenlik duvarını devre dışı bırakmayı denedim, ip ve dns i elimle girmeyi denedim ancak bir türlü sınırlı erişim sorununu aşamadım. Çözememekte çok kötü hissettiriyor insana.:bored: