Windows 7 32-bit için 64 GB a kadar RAM Desteği

Bu konuyu okuyanlar

EhemmiyetsiZ

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Pardon seçme saniyesini nasıl 0 yapacağım?

0 saniye yapmana gerek yok bildiğim kadarıyla bilgisayarim > özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > Başlangıç ve kurtarma 'dan beklemeyi kaldırabiliyorsun ve aynı zamanda hangi işletim sisteminin başlamasını istiyorsan onu seçebiliyorsun.

equivalent

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Güzel ama hiç gerek yok. x64 sistem kurarım daha iyi hem sağlıklı da olur :)

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Vay canına......... Fabrikasyon olarak 2 çeker arabayı yazılımla 4 çeker yapmayı başaranlar olmuş <:)

Arkadaşlar, canlar, kuzular. Olay yazılımsal değil donanımsaldır. Mimari diyoruz yahu! Ha işletim sistemini bios u kaldırırsınız ama olmaz o işler <:)

Sizin yaptığınız Tofaş Şahin etiketini kaldırıp Ferrari yapmak. Şeklen Ferrari ama bildiğin şahin yani <:D

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Normal olarak 32 bit işletim sistemi 3.2 gb RAM e kadar destekliyor. 64 bit ler daha fazla (üst sınırı bilmiyorum)32 bitleri RAM sınırını artırmak için PAE kernel çıkarıldı. yani 32 bit olduğu halde yeni bir kernel le (yazılımla) 3.2 den fazlasını destekliyor.Kısacası yazılımla olabilir bence... Yalnız mesela 8 gb lık RAM olan 32 bit le yine 8 gb RAM olan 64 bit arasında hız mutlaka farklı olmalı. Bu da aktarım hızını artıran işlemciden kaynaklanmalı. Çok emin olmasam da cash bellek gibi.

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Adresleme sistemiyle alakalı bir şey. Microsoft'un veya başka birinin sistem üzerinde oynaması ne derece doğru bir yöntem ve bu yönetim işleyeceği meçhul :)

klon

Asistan
Reaksiyon puanı
19
adamım 32 bit windowsa 8 gb rami tanıttın diyelim (rusların yaptığı bu) fakat bu rami 4 gb dan fazlasını 32 bit sistemde kullanamazsın. çünkü 32 bit sistem o kadar adresleme yapamaz. matematiğe aykırı. istersen dene ..
bu iş aynı çin malı çakma 32gb flaşh diskler gibi sisteme takıyorsun boş alan 32gb görünüyor ama 4 gb dan fazla veri yükleyemiyorsun

Vay canına......... Fabrikasyon olarak 2 çeker arabayı yazılımla 4 çeker yapmayı başaranlar olmuş <
Arkadaşlar, canlar, kuzular. Olay yazılımsal değil donanımsaldır. Mimari diyoruz yahu! Ha işletim sistemini bios u kaldırırsınız ama olmaz o işler <
Sizin yaptığınız Tofaş Şahin etiketini kaldırıp Ferrari yapmak. Şeklen Ferrari ama bildiğin şahin yani <

Her iki yorumu da yazan arkadaslara önerim bunlari aynen ingilizceye cevirip Microsofta milleti dolandirdigini yazmalari cünkü :
Windows Server 2003 Datacenter Edition (32 Bit) , 64 GB RAm destegi veriyor , hernedense hickimse bu linke bakmadigi icin yada bakip anlamlandiramadigi icin tekrar veriyorum:
http://msdn.microsoft.com/en-us/lib...px#physical_memory_limits_windows_server_2003

Lütfen üstteki yorunmlarinizi Microsofta iletiniz , Tesekkür ederim

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu söylediğiniz
Physical Address Extension (PAE) oluyor. Bu programda anladığım kadarıyla bu özelliği etkinleştiriyor. Aşağıdaki adreste MS nasıl etkinleştirileceğini anlatmış. Ayrıca donanımın bir özelliği imiş. Yani her donanımda çalışmayabilir.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa366796(v=VS.85).aspx

Konu biraz eski ama madem hortlamış :)

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
64 bit deteklemeyen donanımlar için bu çözüm kullanılabilir ancak, 4 ve üzeri ram kullanılabilecek sistemler zaten 64 bit destekli olduğu için böyle bir uğraşa girmeden direk 64 bit kurulması daha anlamlı geliyor.

klon

Asistan
Reaksiyon puanı
19
islemcisinin 64 bit destegi olan arkadaslarin zaten bu tür seylere ihtiyaclari yok , bu sadece : "böyle birseyde var aklimizin bir kösesinde bulunsun tarzinda birseydi" , yoksa saniyorumki artik yenilerde 64 bit destegi olmayan islemci kalmadi , ve yaptigim denemelerde (müsteri pclerinde) 64 bit windows un (Windows 7) cok daha seri ve stabil calistigini gözlemledim.
selamlarimla

VurguN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
güzel paylaşımda ne gerek var 32 bite zaten çoğu işlemcide 64bit desteği var.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Beyler az çok bilgiliyim, size şöyle diyeyim; desteklenen ram adresleme olayının 2 üzeri diye hesaplandığı doğru ve 4gb desteklemesi lazım eğer işletim sistemi 32 biti destekliyorsa ama çoğu zaman ekran kartları onboardda olsa ayrıcada alıp taksanız otomatik olarak ramin belli bir yüzdesini kendine cache eder ve kendisi kullanır bu sırada evet bir sınır var ve evet aşılabilir ama yazılımsal bir aşırmadan bahsediyoruz yani olay işlemciyle ram arasından direk gerçekleşmiyecek, işlemci işlemi yaptıktan sonra ram e yazacağı gibi yazdığı bilgiyi geri çağırırkende işlem yapıp öyle çağıracak. Bir bakıma aslında rendering yapmıyorsanız oyun ve başka programlar için ramin yükselmesinin pek bir anlamı yok çünkü sistem aslında normalinden daha yavaş çalışacaktır çoğu zaman bu kendisini fazla göstermeyebilir ama ramde yapılacak iş ne kadar büyürse işletim sisteminiz o kadar yavaşlayacaktır bunuda belirtmek isterim isterseniz ram benchmark'larıylada test edebilirsiniz. Bu rus arkadaşlarda büyük olasılıkla datacenterda kullanılan yazılımla aynı mantıkta bir yazılım yapmışlar yada direk aynı yazılımı alıp yeni windowslara uyarlamışlat hatta şöyle bir olasılık dahi var microsoft belli bir süredir tek bir işletim sistemi yapıp sonra onun özelliklerini kısarak yada sadece mesela library dosyalarını falan o versiyonundan çıkartıp aslında içinde yokmuş gibi gösteriyor ama altyapı orada kalıyor yani çok daha basit yolları olabilir ayrı bir yazılım yapmaktan veya var olan bir yazılımı baştan uyarlamaktan...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selamun aleykum benım laptop win7 32 bitti 2 gb ram vardı yetmedıgı ıcın 4 gb daha aldım 6 gb oldu ama 32 bit desteklemedıgı ıcın yararsızdı mecbur 64 bit uyumlu win7 kurdum laptopa bu kezde oyunlarımda direckt SDk hatası almaya basladım hiç bir oyunumu oynayamıyorum ınternetten bu sorun ıcın bır cok sey ındırdım caresını bulamadım acaba bılgısayarım 64 biti desteklemiyormu veya 6 gb ram i kullanabılcegım herangı bı format yokmu xp wista ne olursa artık yeterkı cozulsun su sorun ya :/

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selamun aleykum benım laptop win7 32 bitti 2 gb ram vardı yetmedıgı ıcın 4 gb daha aldım 6 gb oldu ama 32 bit desteklemedıgı ıcın yararsızdı mecbur 64 bit uyumlu win7 kurdum laptopa bu kezde oyunlarımda direckt SDk hatası almaya basladım hiç bir oyunumu oynayamıyorum ınternetten bu sorun ıcın bır cok sey ındırdım caresını bulamadım acaba bılgısayarım 64 biti desteklemiyormu veya 6 gb ram i kullanabılcegım herangı bı format yokmu xp wista ne olursa artık yeterkı cozulsun su sorun ya :/

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar merhaba; buradaki yazıları okudum ancak bazı bilgiler gerçeği yansıtmıyor.

32 bit işlemci yaklaşık 4gb bir hafızayı adresleyebiliyor ancak bu hafızadan kasıt sadece ram değil.
Ekran kartı da bunun içinde yani 1gb ekran kartınız olursa sizin ram en fazla 3gb adreslenebilir.

pae ile 4 gb dan fazla ram işletim sistemi (!) tarafından adreslenebilir. ancak tek bir uygulama ne şekilde olursa olsun 32 bit mimaride 4gb üzerini kullanamaz. pae nin sağladığı avantaj eş zamanlı çalışan 1 den fazla uygulama için görülebilir.

klon

Asistan
Reaksiyon puanı
19
İNGİLİZCE (Konunun derin açıklamaları ile neden Mümkün olduğunun açıklaması) - caps ları ile birlike:
http://www.geoffchappell.com/notes/windows/license/memory.htm

ALMANCA (nasıl olduğu ve neden yanlış bilindiğinin açıklanması)
http://www.unawave.de/windows-7-tipps/32-bit-ram-sperre.html

Ve tekrar ve yine Windows Server 2003 Datacenter Edition (32 Bit) , 64 GB RAm destegi veriyor:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa366778%28VS.85%29.aspx#physical_memory_limits_windows_server_2003

Sordum un Türkçeye kazandırdığı binlerce bilgiden sadece biri idi

blues-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba ,

Link çalışmıyor, yenilemenizi rica ederim.

Win starter kullanıyorum .

Saygılar.