Windows 7 32-bit için 64 GB a kadar RAM Desteği

Bu konuyu okuyanlar

klon

Asistan
Reaksiyon puanı
19
32patch.png

Internette bircok yerde 32 Bit sistemlerin sadece 4 Gb a kadar RAM desteklerinin oldugu yaziliyor , Bu YANLIS bilgiyi Microsoftun bizzat kendisi Windows Server 2003 Datacenter Edition e 64 GB a kadar RAM destegi vererek yalanliyor Burada , Peki nedir bu 4 Gb hikayesi ? , Microsoft Windows 7 kerneline 4GB engeli koymus , ve daha fazla bir RAM erisimine izin vermiyor , Windows 7 Starter Editionda bu kisitlamayi daha da dramatik bicimde görüyoruz ve bu sürüm sadece 2 Gb a kadar RAM i destekliyor , diger Windows 7 lerde ise bu 4 GB RAM in sadece 3,25 -3,5 GB i kullanilabiliyor.
Rus Programcilardan olusan bir grup (staforce) windows 7 kernelindeki bu kisitlamayi kaldiran bir program yazdi , bu program kernel dosyasi olan ntkrnlpa.exe yi kopyalayip bu kopyadaki kisitlamayi kaldiriyor ve degistirilmis ntkrlICE.exe ile baglanti kurdurtuyor , böylece Windows 7 boot menüsünde yeni bir girdi olusuyor ve kullanici original kernel datasindan boot etme opsiyonunun yaninda düzenlenmis olan ntkrlICE.exe den boot etme imkanina sahip oluyor , sonucta 4 GB RAM in hepsi kullanilabiliyor , böylece Windows 7 nin üst RAm siniri 64 GB a kadar cikiyor (Windows Server 2003 Datacenter Edition gibi)

Devami ve download linki icin bakiniz:
http://www.sordum.com/?p=6250

M.Uzun

Profesör
Reaksiyon puanı
2
gayet güzel program yapılmış ama sorunla karşılaşılır mı ? ona göre yarın sistemimi 32 bit yapıcam 4 gb ram ile :)

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3
soruma cevap yokmu ??

Ben bunu olmasa da yine Rusların yaptığı bir program kullanıyorum ( Donanımhaber Forumda görüp,indirdim)
Pc 4 GB rami görüyor bilgisayarın özelliklerinde 4 GB yazıyor puanım 4,8 idi 4,9 oldu. Ayrıca çalıştıra dxdiag yazınca da 4Gb gözüküyor. Sonuçta aynı mantıkdır herhalde :D

WhiteHawk

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Bilgisayarı başlatınca 2 adet windows 7 seçeneği çıkıyor.Nedendir acaba?

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3
O bende de var üstekinde 128Bit gibi birşeyler yazıyor ona tıklayınca 4 GB görünyor. Sorun değil ama istersen onu açılışta görmemek için seçme saniyesini 0 yapabilirsin böylelikle gözüne batmaz.

WhiteHawk

Profesör
Reaksiyon puanı
43
O bende de var üstekinde 128Bit gibi birşeyler yazıyor ona tıklayınca 4 GB görünyor. Sorun değil ama istersen onu açılışta görmemek için seçme saniyesini 0 yapabilirsin böylelikle gözüne batmaz.

Pardon seçme saniyesini nasıl 0 yapacağım?

şivan2008

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
32patch.png

Internette bircok yerde 32 Bit sistemlerin sadece 4 Gb a kadar RAM desteklerinin oldugu yaziliyor , Bu YANLIS bilgiyi Microsoftun bizzat kendisi Windows Server 2003 Datacenter Edition e 64 GB a kadar RAM destegi vererek yalanliyor Burada , Peki nedir bu 4 Gb hikayesi ? , Microsoft Windows 7 kerneline 4GB engeli koymus , ve daha fazla bir RAM erisimine izin vermiyor , Windows 7 Starter Editionda bu kisitlamayi daha da dramatik bicimde görüyoruz ve bu sürüm sadece 2 Gb a kadar RAM i destekliyor , diger Windows 7 lerde ise bu 4 GB RAM in sadece 3,25 -3,5 GB i kullanilabiliyor.
Rus Programcilardan olusan bir grup (staforce) windows 7 kernelindeki bu kisitlamayi kaldiran bir program yazdi , bu program kernel dosyasi olan ntkrnlpa.exe yi kopyalayip bu kopyadaki kisitlamayi kaldiriyor ve degistirilmis ntkrlICE.exe ile baglanti kurdurtuyor , böylece Windows 7 boot menüsünde yeni bir girdi olusuyor ve kullanici original kernel datasindan boot etme opsiyonunun yaninda düzenlenmis olan ntkrlICE.exe den boot etme imkanina sahip oluyor , sonucta 4 GB RAM in hepsi kullanilabiliyor , böylece Windows 7 nin üst RAm siniri 64 GB a kadar cikiyor (Windows Server 2003 Datacenter Edition gibi)

Devami ve download linki icin bakiniz:
http://www.sordum.com/?p=6250

Bu güzel bilgi için,teşekkürler ...

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Pardon seçme saniyesini nasıl 0 yapacağım?
Şuan xp olan bir pc deyim ama windows 7 içinde aynısı geçerlidir.

bilgisayarım sağ tıkla-Özellikler-Gelişmiş-Başlangıç ve Kurtarma -varsayılan işletim Sistemi ( buraya programı yükledikten sonra ortaya çıkan sistemi seç) Hemen altında saniyeler olan kutucuklar var saniyeleri 0 yap. varsa tikleri de kaldır.

Ondan sonra reset at. İşlem tamamdır.

WhiteHawk

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Teşekkürler dostum.Kafedeyim.Eve gidince deneyeceğim.Tekrar sağol.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Win 7 32 bitte 4 gb rami 3,5 görüyor.Gerçi yakında 64 bit kuracağım için sorun yok he bu program en fazla 4 yada 8 gb kullanılabilen bi anakartın
slotlarını 64 gbye kadar çıkarıyorsa ve hatta bunu sağlıyorsa neyse sustum:D

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ben bunu geçen yıl kullanmıştım.
başlangıçta iki tane seçim yapmak bile hata olabilir olursa orjinali seçin anlamında.
zaten az da olsa hataları var.
mesela kopyalama işlemleri durup dururken kesilebiliyor veya programlarda daha önceden olmayan hatalar meydana gelebiliyor.
en sağlıklısı 64 bit kullanmak

zorsaatler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Linuxa da 4gb sınırı koymuş bu microsoft :) Vay be ne microsoft muş. Linux kerneline bile girmiş adamlar :)

32 bit sistemler 2 üzeri 32 byte yani 4,294,967,296 bayt adresleyebilir. Daha fazlasını 32 bitte kullanmak için Fiziksel Adres Uzantısı (Physical Address Extension) nı açabilirsin ama sık sık mavi ekranla karşılaşman kaçınılmaz. Adamlar birşeyi kapatmışsa, muhakkak sebebi vardır.

Reaksiyon puanı
2,146
Linuxa da 4gb sınırı koymuş bu microsoft :) Vay be ne microsoft muş. Linux kerneline bile girmiş adamlar :)

32 bit sistemler 2 üzeri 32 byte yani 4,294,967,296 bayt adresleyebilir. Daha fazlasını 32 bitte kullanmak için Fiziksel Adres Uzantısı (Physical Address Extension) nı açabilirsin ama sık sık mavi ekranla karşılaşman kaçınılmaz. Adamlar birşeyi kapatmışsa, muhakkak sebebi vardır.

Heh işte buydu demeye çalıştığım :D
Donanımsal değil mi bu engel derken bunu kastetmiştim tercüman oldun sağol :)

klon

Asistan
Reaksiyon puanı
19
linkte yabanci kaynagi da var , Linux a kimin ne koydugu ne beni nede original kaynagini ilgilendiriyor , RUS lar hodri meydan diyor , bir ara da xp pro daki 10 Pc engeli asilamaz server kullanin deniyordu , yine RUS lar kirmisti da bizdeki bircok internet cafeci bu yamayi kullanmisti , haa denersin olmaz buraya yazarsin ona lafim olmaz ama iskembeden yok söyleydi yok böyleydi yazilari bos laf o hardware siniri denileni herkes biliyor ama bunun asilabilecegini hickimse bilmiyordu ,taaki RUS lar herkese kanitlayana kadar olay budur , gerisi sallama , adamlar resimleri ile Micriosfos un engelini astiklarini kanitliyor , deneyen birkac kisi de bal gibi 8 GB ram i gördügünü söylüyor , simdi linux kerneline bile kisitlama koyan Microsoft mu hakli (ki bu yaziya böyle bir yorum sadece bizim milletten gelir , cünkü windowstaki 4 GB sinirini asan bir yama icin ama linux tada bu kisitlama var demek kadar Abes bir yorum olamaz) . Lütfen dayatma bilgilerle , denemeden , yorum yazmayiniz , olaylara sadece önyargimizla baktigimizdan Türkiyede ÜRETIM diye birsey olmuyor , baskalari yapar biz kullaniriz , baskalari 32 bit te 4 GB siniri var der biz inaniriz , elalemde cikar iste milleti böyle kandirmislar der bunu da ispatlar.

Birde sunu diyenler var
işlemcilerde PAE (Physical Address Extension) diye bir sistem var ve bellek adreslemede 32 değil, 36 bit kullanıyorlar. Bu da teoride adreslenebilen bellek miktarını 64 GB'a çıkartıyor. Uygulamadaysa PAE sorun çıkartabilen ve performans sıkıntısı da yaratabilen bir sistem
Eh be adam yukaridaki linkte sana Windows Server 2003 Datacenter Edition un resmi sayfasindaki 32 bit sürümün destekledigi RAM sinirini vermisim 64 GB (asagida birdaha vereyim)
http://msdn.microsoft.com/en-us/lib...px#physical_memory_limits_windows_server_2003

Hani bu PAE sorunluydu , Microsoft millete sorunlu ürünlü satiyor ozaman , kisacasi Microsoft millettin parasini almak icin cok güzel tribüne oynuyor ellerindeki teknolojinin %10 unu veriyorlar piyasaya ve milleti inek gibi sagiyorlar , mesele bundan ibaret.

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben bu pc işinden çok iyi anlamam ama bu tip programların özelliklede rusların yaptığı programların işe yaradığına inanıyorum.
benim laptop 4GB rame sahip ve 32 bit.
Bilgisayarım-özellikler- 4GB ram gözküyor, çalıştra dxdiag yazınca 4GB gözüküyor. Yani işe yaradığını düşünüyorum varsa bakmamı istediğiniz bir bölüm bakım söyleyebilirim. Böylelikle işe yarayıp, yaramadığını öğrenebiliriz :D
Not: 4.8 olan puanım 4.9 oldu

klon

Asistan
Reaksiyon puanı
19
4 degil de mesela 8 GB yada üzeri olabilseydi (anakartin desteklemesi gerek tabii) , ve burada resimlerini verebilseydiniz kanit niteliginde sunardik , kendim deneyemedim (eski bir laptopum var maxuimum RAm miktari 2 GB), ama deneyen bir iki arkadas dogrulugunu onayladi

yunus_66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işletim sistemi 2 tane gözüküyor msconfig den ilkini sil o ekran gelmeden normal şekilde açılır

nr6630

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
4 degil de mesela 8 GB yada üzeri olabilseydi (anakartin desteklemesi gerek tabii) , ve burada resimlerini verebilseydiniz kanit niteliginde sunardik , kendim deneyemedim (eski bir laptopum var maxuimum RAm miktari 2 GB), ama deneyen bir iki arkadas dogrulugunu onayladi

slm sana çok katılıyorum ve program ressssmen işe yarıyor windows 7 32 bit imde 6 gb ram aslannn gibi kullanıyorum hemde tümünü.. bazı cahiller neden indirip denemek yerine boşş boşş konuşuyo. danalar.. isteyene istediği resmi koyarım buraya benim anakart asus 16 gb ram desteklidir ve 8 yapıcam ben o 6 yı onun bile resmini koyarım buraya

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
2 gb ram ım var 64bit windows 7 ultimate kullanıyorum

niye ?

çünki daha hızlı sizde deneyin. ve 64bit programları kullanın HALA 32 Bit diye diretmektense bunu yapmak daha kolaydır ayrıca windows8 in sadece 64bit olarak çıkartılması taraftarıyım.

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3
2 GB ram da 64 bit işletim sistemi kullanmak çokta mantıklı değil bence. Ayrıca sıradan standart bir kullanıcı sizin bahsettiğiniz hızı hissedemez aksine daha yavaş olduğunu düşünebilir. Yanlış hatırlamıyorsam ben 64 biti kurduğumda daha çok sistem kaynaklarını tüketiyor. Hala 64 biti destekleyen program sayısı yeterli değil 32 bit program çalışır mı çalışır ama o zaman 64 bit kurmanın manası kalmaz. Klasik tavsiyelerdendir ama 4 GB ve üzeri raminiz varsa kullanın.

mayten

Asistan
Reaksiyon puanı
2
1. soru bunu ruslar yaptı ise sistemde yapılan degişiklik ram belleklerde bilgi tutma vb güvenlik acıgı oluşturuyormu bu konuda bilgisi olan yok onun için denemeye degmez

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
2 GB ram da 64 bit işletim sistemi kullanmak çokta mantıklı değil bence. Ayrıca sıradan standart bir kullanıcı sizin bahsettiğiniz hızı hissedemez aksine daha yavaş olduğunu düşünebilir. Yanlış hatırlamıyorsam ben 64 biti kurduğumda daha çok sistem kaynaklarını tüketiyor. Hala 64 biti destekleyen program sayısı yeterli değil 32 bit program çalışır mı çalışır ama o zaman 64 bit kurmanın manası kalmaz. Klasik tavsiyelerdendir ama 4 GB ve üzeri raminiz varsa kullanın.

ben her hangibi bir sorun yaşamıyorum aksine 64bit te sistemim çok daha hızlı çalışıyor

ayrıca sırf 64 bit 7z programı bile 64bit işletim sistemi kurmam için yeterli bir sebep bana faydası olan ama zararı olmayan birşey için niye bu kadar uğraşayım üstteki arkadaşlara da yazıyorum 32bit te sorun yaşıyorlarsa ram konusunda geçin adam gibi 64bit e hem o ram ın tamamını doğal olarak kullanın hemde 64bit program ve driver ları daha hızlı kullanın seçim sizin :)

Longh0rn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bu tür yamalar sadece bilgisayarın özelliklerinde 3 . küsür gb üstü görünmesini sağlıyor ama kullanamıyorsunuz işlemlerde 3. küsürden yukarı çıkmıyor ram kullanımı :) kısacası görüntü var işlev yok