Yardım Windows 11 Sıfırladıktan Sonra Oluşan Performans Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

ErenB3424

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Adsız.jpg

Sorunu tam olduğu gibi aşağıya yazdım. Windows 10 kullanıcısıydım ve hiçbir sorun yaşamıyordum. Aşağı da saydığım sorun bir kere dahi olmadı. Temiz USB ile format attım ve Windows 11'e geçiş yaptım. Bunda da sorun olmamıştı. Her şey aynı performansında çalışıyordu ancak bilgisayarı satacaktım ve vazgeçtim sonradan. O sırada Windows'un kendi sıfırlaması ile 1 kere sıfırladım. Sonrasında LoL'ü yüklediğimde bu sorun ile karşılaştım. Kısacası Format ile Windows 11'e yükselttiğimde herhangi bir sorun yoktu ancak Windows 11'in sıfırlama özelliğini kullanınca sadece LoL'de böyle oldu. Sizce bu nasıl düzelir? Tekrardan sıfırlamam mı gerekiyor?

Gördüğünüz gibi, sağ üst kısımda FPS: 106 yazıyor ancak Afterburner uygulamasında yani sol üstte 60 FPS yazıyor. 60 yazdığına da bakmayın. Normalde sürekli 40-55 arası oluyor ve takıldığını sürekli olarak hissediyorum. 60 gördüğünüz için sabitleme var diye düşünmeyin, fotoğrafta öyle denk gelmiş. Normalde de zaten 60FPS sabitleyerek oynardım ve gram takılma olmazdı. Hatta eskiden Afterburner ve LoL'ün FPS'i eşit veya birbirlerine çok yakın olurlardı. 150 aşağısını görmesi bile zordu. Bu sorunu sadece League Of Legends oyununda yaşıyorum. Başka bir oyunda böyle bir soruna denk gelmedim.

Sistem;
AMD RYZEN 5 2600 TRAY 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 İşlemci
XPG 8GB Gammix D30 Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram
MSI B450M-A PRO MAX 4133MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart
MSI Radeon RX 570 ARMOR 4G OC 4GB GDDR5 256Bit Ekran Kartı
ADATA 480GB SU630 SATA 3.0 2.5 SSD (520MB Okuma / 450MB Yazma)
Mesaj otomatik birleştirildi:

1659629273030.png

Yine oyunda aldığım bir ss. 34'e kadar düşüyor.

Son düzenleme:

Miri_98

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Sıkıntı sürücü kaynaklıda ola bilir. Ancak işletim sistemi diye düşünüyorum. Çünkü bende aynı işletim sistemini sıfırladıktan sonra windows pencerelerini açıp kaparken takılma hiss ediyorum sanki hz düşüyormuş gibi hiss veriyor. Bide BF2042 eskiden bir güncellemeden sonra FPS düşmüştü ancak sıfırladıktan sonra FPS düzeldi yani Win11 hayla satbil değil ve her güncelleme birşeyleri düzeltirken birşeyleri boza biliyor. 1 yıl geçti ya hayla düzeltemiyorlar. Bu arada oyunu kaldırıp yeniden kurmayı deneyin.