Windows 10 "ürün anahtarı etkinleştirilemedi" sorunu

Bu konuyu okuyanlar

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Maalesef ucuz Windows 10 lisans satanların çoğu volume falan. Bundan dolayı bu tiplere hiç güvenemiyorum.

Yapabileceğin iki şey var: Ya yeni bir lisans alacaksın,ya da lisanssız halde kullanmaya devam edeceksin. Dediğim gibi lisanssız olanlar çok agresif değil ama o sağ altta olacak olan watermark belki seni rahatsız edebilir.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Tüh. Galiba sorunu bulduk.

Volume olanlar şirketlere veriliyor. Böylece tüm çalışanlar kullanabiliyor. Bu lisanslar kişisel kullanım için değil. Microsoft bunu farkederse lisansı iptal edebiliyor. Sanırım bu oldu. 3 ay sonra farkettiler.
Başıma gelene bakın yahu az hızlasın diye SSD taktırdık lisansız kalacağız. Peki önerin nedir?

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Başıma gelene bakın yahu az hızlasın diye SSD taktırdık lisansız kalacağız. Peki önerin nedir?
Üst mesajımı editledim. Oraya da yazdım.

Arkadaş bence gereksiz bir şekilde lisans değiştirmiş. Ssd değişse büyük ihtimalle hiçbir sorun çıkmayacaktı. Anakart değişse tamam ama ssd....

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Üst mesajımı editledim. Oraya da yazdım.

Arkadaş bence gereksiz bir şekilde lisans değiştirmiş. Ssd değişse büyük ihtimalle hiçbir sorun çıkmayacaktı. Anakart değişse tamam ama ssd....
O zaman en yakın zamanda ben yine bilgisayarcının yolunu tutayım...

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Eğer orada değiştirecekse oradan bu cmd ile tekrar kontrol et. Retail sürümü ise ne güzel. Onlar ayrı olarak alınan kişisel lisanslar ve bilgisayardan bilgisayara transfer edilebiliyor. Onu sen Windows’tan kendin de alabilirsin ama bayağı bir pahalılar. Sanırım home sürümü 1300₺’ydi. En pahalısı ama aynı zamanda en az risklisi.

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Ne uğraşıyorsun Microdows Winsoft ile @grbzz abi? Kur Ubuntu temelli bir dağıtım. Ben de yeni başladım bu Linux'a ama emin ol aşırı basit.

Yok keymiş,
Yok BSOD'muş
Yok virüsmüş
bunların hiçbiri yok Linux'ta.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Ne uğraşıyorsun Microdows Winsoft ile @grbzz abi? Kur Ubuntu temelli bir dağıtım. Ben de yeni başladım bu Linux'a ama emin ol aşırı basit.

Yok keymiş,
Yok BSOD'muş
Yok virüsmüş
Bir kenarda Windows kalsın diğer tarafa da Linux dağıtımı kur @grbzz abi.
Bu mesaj Linux Mint 20.1 XCFE üzerinden atılmıştır.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Eğer orada değiştirecekse oradan bu cmd ile tekrar kontrol et. Retail sürümü ise ne güzel. Onlar ayrı olarak alınan kişisel lisanslar ve bilgisayardan bilgisayara transfer edilebiliyor. Onu sen Windows’tan kendin de alabilirsin ama bayağı bir pahalılar. Sanırım home sürümü 1300₺’ydi. En pahalısı ama aynı zamanda en az risklisi.
Zaten bilgisayarı değiştirmeyi düşünüyorum ama şu an işimi gördüğü için 1-2 yıl sonraya bıraktım. Böyle olursa şayet 1300 lira vereceğime gider yeni alırım. Bir de ben internetten çok fazla alışveriş yapıyorum kart bilgileri falan, e-devlet... korkmaya başladım yani. Riskli bir durum varsa kapağını açmam. Artık nasıl düzeltecekse düzelsin, demek ki bir haltlar karıştırdı anladığım kadarıyla. Alıp sattı mı ki acaba benim anahtarımı? :D Öyle bir şey mümkün mü?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok keymiş,
Yok BSOD'muş
Yok virüsmüş
Bir ücreti falan var mı peki Linux'un? Eğer Windows kadar kolaysa kurmayı düşünürüm. Başka bir sistem kullanmadım çünkü bugüne kadar.

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Zaten bilgisayarı değiştirmeyi düşünüyorum ama şu an işimi gördüğü için 1-2 yıl sonraya bıraktım. Böyle olursa şayet 1300 lira vereceğime gider yeni alırım. Bir de ben internetten çok fazla alışveriş yapıyorum kart bilgileri falan, e-devlet... korkmaya başladım yani. Riskli bir durum varsa kapağını açmam. Artık nasıl düzeltecekse düzelsin, demek ki bir haltlar karıştırdı anladığım kadarıyla. Alıp sattı mı ki acaba benim anahtarımı? :D Öyle bir şey mümkün mü?
En az risklisi için demiştim zaten. Lisanssız olan da o watermark dışında büyük bir sıkıntı yapmaz.

Arkadaş bilgisayarınla oynamış orası kesin. İstersen bilgisayarına format atabilirsin ve biraz daha güvenli olmak için de işlemlerini başka bir cihazdan yapabilirsin.

Senden lisansı alıp satma işi aklıma gelen ilk şey ama bu tam olarak nasıl oluyor emin değilim. Ucuza satılan Windows 10 lisansları çoğunlukla volume veya oem oluyor. Oem olanları devre dışı bırakıp satmak değil de daha çok o bilgisayar şirketinden araklıyorlar diye düşünüyorum. Normalde Oem lisanslar anakarta kaydolup transfer edilemiyor ama çoktan kaydedilmiş olan bir Oem lisansı devre dışı bırakılıp transfer edilebiliyor mu tam olarak emin değilim. Bundan dolayı da arkadaşın lisans değiştirmesini saçma buldum.

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580

Bir ücreti falan var mı peki Linux'un? Eğer Windows kadar kolaysa kurmayı düşünürüm. Başka bir sistem kullanmadım çünkü bugüne kadar.
Abi Linux tümden beleş, kullanması da kolay 1 haftada alışır çok seversin, kullandığın programlar neler bilgisayarda?

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Bedava.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
CMD üzerinden OEM anahtarınızı not alın.

Kod:
wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Microsoft Store'den ShowKeyPlus'ı yükleyin.

ShowKeyPlus uygulamasının
[Check Edition] sekmesinden
ürün anahtarınızı girerek Check edin.
Editition yazan kısımda ürün anahtarınızın hangi sürümde çalıştığını gösterir. <-- Bu sürümü yüklemeniz gerekiyor.

Uygulamanın [Home] sekmesine gelin.
Installed Key (yüklü olanı, yani şu an etkinleşmemiş sürüm ürün anahtarını)
OEM Key (Orijinal) anahtarınız yer alır (ki bu CMD ile öğrendiğiniz key olacaktır).

OEM'in geçerli olan sürümü yüklerseniz, etkinleştirme sorunu kalkacaktır.

Son düzenleme:

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808

Linux da ücret mi? :D Tabii ki ücretsiz, GNU altında ücretsiz, herkese açık paylaşılır Linux. Kurulumu Calamares yazılımı sayesinde çok kolaydır. Her seviyeye hitap eder:

Yeni kullanıcı: Ubuntu temelli distrolar
Orta Seviye: Arch tabanlı kolay distrolar
İleri seviye: Arch, Gentoo

(distro=dağıtım, sürüm)

Daha sayamayacağım birçok özelliği var Linux'un. Tonlarca masaüstü ortamı seçeneği, tamamen özelleştirebilir arayüz, tonla tema vs...

Ha bir de Linux'a -afedersin- sevsen virüs bulaştıramazsın, çok nadir olur. Onu da güvenlik duvarı kendi halleder. İki günde 1 güvenlik güncellemesi, kernel güncellemesi gelir Linux'a. Dediğim gibi daha sayamayacağım tonla özellik. Sen bir geç gerisi gelir zaten.

@Ram_kafasi, @Mert Şefik, @GNU or NOT, @Im A Yeni Kullanıcı buyrun gelin. Linux camiasına yeni birisi katılıyor sanırım!

Linux yardım Sunucumuz: Join the Ramondia2 GNU/Linux Discord Server! gelin yardımcı olalım :)

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Konuya baktım da birsürü yanlış bilgiyle dolu. Lisansların süresi 1 yıl değildir. Ayrıca sisteminiz HP, MSI gibi bir firmaya aitse ve bu firma size windows lisansıyla sattıysa firmayla iletişime geçin. Eğer kendiniz sistem toplayıp n11 vb. yerden lisans aldıysanız büyük ihtimalle MSDN lisansına denk gelmişsinizdir.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Ben Çarşamba günü katıldım.
Linux da ücret mi? :D Tabii ki ücretsiz, GNU altında ücretsiz, herkese açık paylaşılır Linux. Kurulumu Calamares yazılımı sayesinde çok kolaydır. Her seviyeye hitap eder:

(distro=dağıtım, sürüm)

Daha sayamayacağım birçok özelliği var Linux'un. Tonlarca masaüstü ortamı seçeneği, tamamen özelleştirebilir arayüz, tonla tema vs...

Ha bir de Linux'a afedersin sevsen virüs bulaştıramazsın, çok nadir olur. Onu da güvenlik duvarı kendi halleder. İki günde 1 güvenlik güncellemesi, kernel güncellemesi gelir Linux'a. Dediğim gibi daha sayamayacağım tonla özellik. Sen bir geç gerisi geliz zaten.

@Ram_kafasi, @Mert Şefik, @GNU or NOT, @Im A Yeni Kullanıcı buyrun gelin. Linux camiasına yeni birisi katılıyor sanırım!

Linux yardım Sunucumuz: Join the Ramondia2 GNU/Linux Discord Server! gelin yardımcı olalım :)

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808

(distro=dağıtım, sürüm)

Ha bir de Linux'a afedersin sevsen virüs bulaştıramazsın, çok nadir olur. Onu da güvenlik duvarı kendi halleder. İki günde 1 güvenlik güncellemesi, kernel güncellemesi gelir Linux'a. Dediğim gibi daha sayamayacağım tonla özellik. Sen bir geç gerisi geliz zaten.

Unuttuğum bir şey var: Linux kurunca fişek gibi oluyor cihaz. 5 Firefox + Zoom + Discord + Spotify + XFCE masaüstü varken maksimum %30 yiyor bende. RAM boşta sadece 600MB

ArcoLinux_2021-02-26_19-54-53.png
ArcoLinux_2021-02-26_19-55-12.png

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

Son kullanıcı için geliştirilen Linux Mint vb. Dağıtımları kullanmak için ücret ödemeniz gerekmez. Bu tarz dağıtımlar ücretsizdirler ve aynı zamanda özgür yazılım ailesinin bir parçasıdırlar. Sistemi istediğiniz gibi değiştirip geliştirme olanağınızın olduğu ve kafanıza göre sistemi özelleştirip istediğiniz şekle sokma imkanınız da var ayrıca. WINE ve Steam Proton ile GNU/Linux dağıtımlarına destek vermeyen çoğu program ve oyunda kolay bir şekilde çalıştırılabiliyor zaten. GNU/Linux dağıtımları tamamen ücretsizdir demekte olmaz aslında, örnek olarak Redhat'in bazı ürünleri para ile alınıp satılır ama bu durumu genele yayarsak para ile alınıp satılan dağıtım bulmak ücretsiz olanı bulmaktan daha zordur bile denilebilir.

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Şu an 2 ihtimal var 1.si Diski aldığınız yer yeni windows kurunca eski lisansı almamış o yüzden illegal yollarla yazılımı kırmış ya da windows lisansınız olmadığından windows size deneme lisansı atamış. Eğer hotmail hesabınızı sisteme bağladıysanız bir ihtimal eski lisans anahtarınızı görebilirsiniz. Aşağıdaki sayfa yardımcı olacaktır. Buna benzer bir yolla anakart değiştirince giden Retail Lisansımı bulmuştum.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
@grbzz abi ben toplasan 1,5 ay kullandım Linux'u. Hemen alıştım, zor değil, özelleştirilebilir. Eğer test etmek istersen sanal makineye kurup test edebilirsin.

Sizinki hangi dağıtım?
ArcoB ama Arch veya Manjaro kurmayı düşünüyorum.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
@grbzz abi ben toplasan 1,5 ay kullandım Linux'u. Hemen alıştım, zor değil, özelleştirilebilir. Eğer test etmek istersen sanal makineye kurup test edebilirsin.
Sanal makine olayını tavsiye etmem, test edilecekse USB bellek ile LIVE olarak kullanılmasını tavsiye ederim. Sanal makinede gerçek deneyim elde edilemiyor maalesef.

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Hatta ben Windows'a alıştım, ille de Windows gibi olsun dersen Zorin OS ve Windowsfx dağıtımları var. Ama pek önermem.

@grbzz abi sen bir kur veya LIVE olarak dene. %110 eminim ki seveceksin. O hafifliği, o güvenirliği, o şeffaflığı çok seveceksin. Başlangıçta Linux Mint Cinnamon öneririm sizin için. Büyük ihtimalle bilgisayarınız iyidir.

Reaksiyon puanı
6,405
Bence korsana hiç bulaşmaya gerek yok önerim ürün anahtarını etkinleştirmeden kullanmanız zaten hiç bişey olmucak sadece pcye kişileştirme yapamıcaksınız ve altta ise windowsu etkinleştirin die bi yazı göreceksiniz :)
Herkese merhaba, bugün derse girmek için laptopumu açtım ben karşıma "ürün anahtarı ekinleştirilemedi, ürünün süresi yakında dolacak" tarzında bir uyarı çıktı. Bilgisayarıma herhangi bir başka bir işlem uygulamadım. İçindeki yazılım da aldığım ilk günle aynı diye düşünüyorum. Sadece 2-3 ay önce SSD taktırmıştım. Bu neden olabilir mi acaba? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Konuya baktım da birsürü yanlış bilgiyle dolu. Lisansların süresi 1 yıl değildir. Ayrıca sisteminiz HP, MSI gibi bir firmaya aitse ve bu firma size windows lisansıyla sattıysa firmayla iletişime geçin. Eğer kendiniz sistem toplayıp n11 vb. yerden lisans aldıysanız büyük ihtimalle MSDN lisansına denk gelmişsinizdir.
Benimki Asus toplama filan değil. Firmayı arasam kesin bir çözüm bulabilir miyim?
Şu an 2 ihtimal var 1.si Diski aldığınız yer yeni windows kurunca eski lisansı almamış o yüzden illegal yollarla yazılımı kırmış ya da windows lisansınız olmadığından windows size deneme lisansı atamış. Eğer hotmail hesabınızı sisteme bağladıysanız bir ihtimal eski lisans anahtarınızı görebilirsiniz. Aşağıdaki sayfa yardımcı olacaktır. Buna benzer bir yolla anakart değiştirince giden Retail Lisansımı bulmuştum.
Bunu da bir deneyeceğim. Teşekkürler.

Bağlantıdaki konu anlatıyor aslında. :)
Görmemişim kusura bakma :)

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Benimki Asus toplama filan değil. Firmayı arasam kesin bir çözüm bulabilir miyim?

Bunu da bir deneyeceğim. Teşekkürler.

Görmemişim kusura bakma :)
@grbzz
İşlemler kolay, hiç boşuna başka yerleri falan aramana, yardım almana gerek yok. :)