Windows 10 Format Sonrası Bazı Fonksiyonlarım ve Sürücülerim Çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

IExlusive

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar hepinize selamlar heryer de araştırdım fakat benim gibi hata alan birilerini rastlamadım Ayın 11.10.2020 Tarihin de Windows 10 Sürüm 2004 özellik güncelemesini yükledim asıl olayım bundan sonra başlıyor güncelledikten sonra ben oyunlarımı veya programları rahatlıkla sağ tıklayıp Grafik İşlemciyle Çalıştır diyip açıyordum fakat bu sürüm 2004 özelliğin de yoktu işte Microsofttan tutun Laptop'umu aldığım yeri falan aradım Nvidia ile iletişime geçtim en son nvidia bana yeni gelen güncellemede kaldırıldığını falan söylediler nvidia ile iletişime geçmeden önce microsoft müşteri temsilcisi bilgisayarıma girip güncellemeyi kaldırdı bende sorun olur diye akşam aldığım yedeğe dönmeye karar verdim geri yükleme yaptıktan sonra akşam bilgisayarı kapattım sabah açtığımda bilgisayarım böyle donuyor kasıyor ağır ağır windows tuşuna basıyorum 5 dakika sonra falan geliyor bunlar ayın 12.10.2020'de başladı o zamandan beri tekrar Microsoft ile iletişime geçtim Lenovo'yla iletişime geçmemi söylediler bende geçtim Lenovo müşteri temsilcisi beraber sıfırlama işlemi yapacağımızı söyledi bende kişisel verilerim ve dosyalarımın olduğunu bunların yedeklerini alıp daha sonra yapabilir miyiz diye söyledim onlar da evet dedi 16.10.2020 tarihin de bütün dosyalarımın yedeklerini alıp bilgisayarı komple sıfırlamak istedim bilgisayarı sıfırla diyip bütün herşeyi sıfırlamasını seçtim Saat 17:00'da başladı bu işlem ve Sabah saat: 05:00 - 06:00 arasında bitirmişti kardeşim uyanıp ayarlarını falan yaptı fakat bilgisayarı kontrol ettiğim de Bluetooth uygulamasını açamıyorum ve bağlanamıyorum diğer sıkıntım şu Bilgisayarımın üstünde bulunan tuşlardan mikrafon ve kamera tuşlarına da tıklıyorum fakat açılmıyor mikrafonumdan ses geliyor fakat açıp kapattığıma dair bir simge gözükmüyor aynısı touch pad'de de öyle tıklıyorum açık mı değil mi anlayamıyorum USB portlarım çalışmıyor Klavye ve mouse'umu algılamıyor Flash Belleğimi de algılamıyor Aygıt Yöneticisine girdiğim de Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicilerinden > USB xHCI Uyumlu Ana Bilgisayar Denetleyicisi Sarı Ünlem Gözükmektedir ve Özelliklere girdiğim de şu yazıyor " Windows bu aygıt için gereken sürücülerin dijital imzasını doğrulayamıyor. Yeni yapılan bir donanım veya yazılım değişikliği hatalı imzalanmış veya bozuk bir dosya veya bilinmeyen bir kaynaktan gelen kötü niyetli bir yazılım yüklemiş olabilir. (Kod 52) Diyor. Bundan Öncesinde bilinmeyen aygıt diyordu. Tekrar Microsoft Müşteri Hizmetlerini Aradım Onlar Baktı Sürücüleri Güncel Değil Diyip Lenovo'ya Yönlendirdiler Lenovo'yı aradım durumu izah ettim Lenovo Recovery Ortamı diye birşey indirdiler bilgisayarımı adama özellikle sorduğum halde USB Portumu algılamıyor takınca algılayacak mı dediğim de program algılayacak dedi ve indirmesini bekledim o sırada takip adımlarını söyledi indirmesi bitti USB Kısmına geldim Flash Belliğimi taktım ve algılamadı biliyordum böyle olucağını ve tekrar sıfırlama işlemi yaptım tekrar aynı hatalar mevcut birde Bilinmeyen Cihazlar ve Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicilerin de Sarı ünlem Çıkıyor Driver Hub diye bir program indirdim güncel olmayan ve eksik olan sürücleri buldu onları yükledi Bilinmeyen Cihazları Gitti fakat Seri Veri Yolu Denetleyicileri gitmedi. Allah aşkına bana yardımcı olun Ayın 11.10.2020'den beri uğraşıyorum canımı çok sıktı dert oldu yani eskisi gibi olmasını istiyorum biri bitiyor biri başlıyor lütfen arkadaşlar çözümünü gösterin ya da bir yol bıktım çünkü usandım bu sorunla uğraşmaktan.

Marka: Lenovo ideapad 320

Sizin çözümlerinizi bekliyorum eğer olmazsa yetkili servise verip onlar bakıcak artık en son

qO2Rxv.png

Son düzenleyen moderatör:

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,639
O tarz programlar çok fazla yanlış sürücü yüklüyor olsa da genelde tavsiye etmemekle birlikte sizin gibi durumun karıştığı bir sisteme tavsiye etmek durumundayım Driver Booster programı ile güncelleme yapın.

IExlusive

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
O tarz programlar çok fazla yanlış sürücü yüklüyor olsa da genelde tavsiye etmemekle birlikte sizin gibi durumun karıştığı bir sisteme tavsiye etmek durumundayım Driver Booster programı ile güncelleme yapın.
Sorunumu kökten çözer mi peki

Son düzenleyen moderatör:

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,639
Hayır kullanmayın o tarz programları.
Arkadaş zaten o tarz programları kullanıp sürücüleri altüst etmiş :D bari daha bildiğimiz bir program ile daha denesin sorununu kökten çözeceği şaibeli ama çözme ihtimali var elbet
Diğer seçenek ise bilgisayarınızın marka modelini google'a yazıp markanızın sitesinde bulunan bütün sürücüleri indirmeniz ve yalnızca oradaki sürücüleri yüklemeniz yönünde olacaktır ve bu en güvenilir en doğru ve mantıklı olan işlemdir, tabi eğer yaparsanız

Mehmet Aldemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
712
Bilgisayar üreticisinin sitesinden indir sürücüleri.

IExlusive

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaş zaten o tarz programları kullanıp sürücüleri altüst etmiş :D bari daha bildiğimiz bir program ile daha denesin sorununu kökten çözeceği şaibeli ama çözme ihtimali var elbet
Diğer seçenek ise bilgisayarınızın marka modelini google'a yazıp markanızın sitesinde bulunan bütün sürücüleri indirmeniz ve yalnızca oradaki sürücüleri yüklemeniz yönünde olacaktır ve bu en güvenilir en doğru ve mantıklı olan işlemdir, tabi eğer yaparsanız
Yazdıklarımı keşke baştan sona kadar okusaydınız ben onları kurarak alt üst etmedim bilgisayarımı format attıktan sonra oldu o adımları zaten bir çok kez denedim faydası olmadı hata yine aynı hataları çözer mi diye kurdum çözmedi önerdiğiniz driver booster da çöp hata devam ediyor sadece bilinmeyen cihaz sorununu çözdü USB portlarım hala çalışmıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayar üreticisinin sitesinden indir sürücüleri.
Denedim zaten birşey değişmediği için konu açtım

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
xHCI sürücünüzü Windows Update ya da Windows Update Catalog üzerinden indirip kurun.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
yapman gereken şey basit.

1 formatlamadan önce bilgisayarının sitesinde marka modelden tüm uyumlu win 10 sürücülerini indireceksin. ekran kartı driverini da indireceksin.
2 win 10 formatlayacaksın.
3 internete bağlanmadan bilgisayarındaki driverları kuracaksın..
4 windows update ile kontrol edeceksin eksik/fazla bir yazılım var mı diye..
5 bişiler kurup restart attıktan sonra aygıt yöneticisine bakacaksın, soru işaretli birşey varsa ona çift tıklayıp, ayrıntılar/özellik bölümünden donanım kimliklerine girip oradaki yazanları internette araştırıp indireceksin..
6 her yazanı indirmemen gerekiyor. virüslü olabilecek exe lerden kaçınman gerekiyor. anakartın sitesinde olmayıp sende olacak ne var merak ettim doğrusu.

7 ve son: kesinlikle driver booster tarzı programlar kullanmayacaksın. kafasına göre yüklüyor çoğu şeyi.

edit: donanım kimliklerindeki şeyi yaz buraya. beni de etiketle. bakalım sürücüsüne.. bi daha da driver booster gibi şeyler kullanma.. bunun için servise verilmez.

tanıdık olsan team viewer ile bağlanıp çözeyim dicem ama tanışmıyoruz. donanım kimliğini at bakalım sen.

2.edit: yardımcı olucam sana ben. olmadı recovery yapar baştan çözeriz herşeyi.. dert etme. hallolur. yazılım sıkıntısı var.

3. edit: birsürü ideapad var. marka modeli tam öğren.. bazen laptop arkasında, bazen pilin alt tarafındaki bantta yazar..

örnek:

320-15ISK Laptop (ideapad)...gibi​

Son düzenleme:

IExlusive

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
yapman gereken şey basit.

1 formatlamadan önce bilgisayarının sitesinde marka modelden tüm uyumlu win 10 sürücülerini indireceksin. ekran kartı driverini da indireceksin.
2 win 10 formatlayacaksın.
3 internete bağlanmadan bilgisayarındaki driverları kuracaksın..
4 windows update ile kontrol edeceksin eksik/fazla bir yazılım var mı diye..
5 bişiler kurup restart attıktan sonra aygıt yöneticisine bakacaksın, soru işaretli birşey varsa ona çift tıklayıp, ayrıntılar/özellik bölümünden donanım kimliklerine girip oradaki yazanları internette araştırıp indireceksin..
6 her yazanı indirmemen gerekiyor. virüslü olabilecek exe lerden kaçınman gerekiyor. anakartın sitesinde olmayıp sende olacak ne var merak ettim doğrusu.

7 ve son: kesinlikle driver booster tarzı programlar kullanmayacaksın. kafasına göre yüklüyor çoğu şeyi.

edit: donanım kimliklerindeki şeyi yaz buraya. beni de etiketle. bakalım sürücüsüne.. bi daha da driver booster gibi şeyler kullanma.. bunun için servise verilmez.

tanıdık olsan team viewer ile bağlanıp çözeyim dicem ama tanışmıyoruz. donanım kimliğini at bakalım sen.

2.edit: yardımcı olucam sana ben. olmadı recovery yapar baştan çözeriz herşeyi.. dert etme. hallolur. yazılım sıkıntısı var.

3. edit: birsürü ideapad var. marka modeli tam öğren.. bazen laptop arkasında, bazen pilin alt tarafındaki bantta yazar..

örnek:

320-15ISK Laptop (ideapad)...gibi​

Ben zaten en ufak şey için kolay kolay teknik servise vermem laptop konusunda ilk defa teknik servise yolluyorum herşeyi denedim onca yola baktım fakat benim gibi aynı hatayı alan yok fakat farklı hatalar alan mevcut tekrar Lenovo'ya bağlanıp durumu aktardım Garanti kapsamında teknik servise alacaklarını söylediler bugün kargo'ya verdim görücez bakalım. 2-3 Kere formatladım yine aynı hata USB Portları çalışmıyor Kamera'nın driverını kurduğum halde kamera hatası veriyor Bluetooth desteklediği halde onun da driverını kurup tekrar Bluetooth hatası veriyor ilginç. Driver Boost konusuna gelecek olursak ilk defa denedim zaten onda da bir cacık çıkmadı. İlgilendiğin için teşekkür ederim gelişmelerden haberdar edicem.

emre4276

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
inşallah bilen birisi çıkar ya bendede aynı hata var