Win 7 ultimate mi yoksa xp mi?

oğuzhan58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba.Formattan önce işletim sistemim XP SP3 idi fakat şuan WİN 7 ULTİMATE kurulu.Ben mi alışamadım yoksa bana mı yavaş geliyor anlamadım.Öyle ahım şahım bir pc de değil.Özellikleri:

İntel Pentium 4 CPU 2,66 GHZ

1 GB Ram

ekran kartım on board...

sizce hangi işletim sistemini kullanayım.Teşekkürler.

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Benim önerim: XP'ye dönmeyin, 9-10 sene öncesinin işletim sistemi. Ama 1 GB ram alırsanız iyi olur.

EXPERT21

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba.Formattan önce işletim sistemim XP SP3 idi fakat şuan WİN 7 ULTİMATE kurulu.Ben mi alışamadım yoksa bana mı yavaş geliyor anlamadım.Öyle ahım şahım bir pc de değil.Özellikleri:

İntel Pentium 4 CPU 2,66 GHZ

1 GB Ram

ekran kartım on board...

sizce hangi işletim sistemini kullanayım.Teşekkürler.

ram çok az bence bu sistemle win7 kullanma. işlemcinde çok eski zaten nerden bakarsan 6 7 yıllık bi işlemci sen xp devam et win den verım alamazsın canın çok sıkılır.. ne zaman güzel bir sistem toparlarsan win7 geçebilirsin.. saygılar

non4m3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gecen yıl aynı sistemle ben win7 ultimate kullanıyordum hiçbir sıkıntı yok rahat rahat kullan.

MaxwééL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
senin için xp gibi görünüyor kullan derim rahat edersin.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Grafik kartın onboardmış. Bence de Windows 7 ye hiç geçme. XP' de kal.

Benimde onboard grafik kartın var. Win 7' nin görselliği zorluyor PC' yi. O yüzden mecbur XP' ye döndüm.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
sistemin biraz daha iyi olsa kesinlikle windows 7 derdim ama bu sistemle xp de kalman daha iyi olur
sistemini yükseltirsen hiç düşünmeden windows 7 ye geç derim tabi .

ETerNiTYy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir arkadaş uygun teşhiste bulunmuş, ram in en az 2 gb olması lazım win 7 için. Oyun oynayacaksanız, en az 1 gb daha ram bulmaya çalışın, işlemciye de bakarak ram durumuna göre de şu anda xp ideal seçim olacaktır.

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
xp den başkası kar etmez, bu sisteme xp gider , 1gb ramla ancak w7 kullanabilirsin ama hızda problem çekersin , nedense şu xp yi hala seviyorum..

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Kesinlikle bu sisteme XP tavsiye ederim, Win7 Ağır gelebilir.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
xp kullan, win7 kurulabilir ama çok donmalar yaşarsın verim alamazsın.

artera

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu sistemle xp de aldığın verimi win7 ile alamazsın.eğer bir kaç takviye yaparsan win 7 ye geç.ama şuan xp de kal derim

MaxwééL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayrıca xp'de daha üstün oyun performansı alabilirsin bu sistemin içinde geçerlidir

sinanyc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
arkadaşım işlemcin çok düşük win7 görselliği kullandığından ısınma artar bu yüzden donmalar kasılmalar olur ram belleğin en az 1.5 gb olmalı 2gb anakartına fazla gelir aşırı ısınma yaşarsın aynı marka ve özellikte tahminim üzerine ddr400 ram kullanıyorsun bir adet 512 mb ram daha alarak sisteme ekle açılış kapanış ve program çalışmaları hızlanır ama yinede yavaşsa ekran kartın onboard buda demektirki en fazla 64mb gelir yada bilemedim 128mb.
bu da ram bellekden destek alıyor demektir donanımın ram lere ihtiyacı var bu yüzden nerden bakarsan en az ramlerin 64mb sini ekran kartına yönlendiriyor buda donanımı kasıyor en azından ikinci el bir 256 lık nvidea ekran kartı almanı tavsiye ederim . şayet bu dediklerimi yapar yine memnun kalmazsan ozaman xp ye dön ama bu sefer xp sistemini uçuracak bunada emin ol çünki yükselttiğin bu değerler xpyi coşturur ben aynı sistemi kullanıyorum sadece hdd dem 8gb lık fazlası lazım değil bana allah kolaylık versin saygılar

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Gecen yıl aynı sistemle ben win7 ultimate kullanıyordum hiçbir sıkıntı yok rahat rahat kullan.

Herkes XP tavsiye etmiş, non4m3 dışında. Bu mesajı dikkate alın bence :yes: ( Hemde ilk mesajı, hoş geldin diyelim bu arada )

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, sisteminizde oyun oynamak onboard ekran kartı nedeniyle XP de pek mümkün değil. Win7'de de oyun oynamanız ( özellikle yeni oyunları ) mümkün olmayacak.

Daha önce P4 2.6 işlemcisi olan 512 ram'li bir bilgisayara Win7 Ultimate kurdum. Bilgisayarın zorlanacağını, kasacağını düşünüyordum aslında ama, bir süre kullanınca performansına çok şaşırdım açıkçası.

Evet sisteminizin özellikler iyi değil ama, bilgisayarınızda Win 7 rahatlıkla çalışır. :thumbup:

Freude

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Çift Çekirdek 2.66 ghz işlemci
4 gb ram
1 gb ekran kartı ile xp sp3'ü ısrarla kullanıyorum hâla . w7'ymiş vistaymış cart curt geçeceksin bunları.
biz eski toprağız =)

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
P4 3.0 işlemcili bilgisayarımı win 7 ile uzun süre kullandım. Ram takviyesi yapıp Win 7 kullanmanı öneririm. yok oyun oynuyorum dersen xp de kal çünkü hayli kasar.

oğuzhan58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

--- Mesaj Güncellendi ---

Herkes XP tavsiye etmiş, non4m3 dışında. Bu mesajı dikkate alın bence :yes: ( Hemde ilk mesajı, hoş geldin diyelim bu arada )

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, sisteminizde oyun oynamak onboard ekran kartı nedeniyle XP de pek mümkün değil. Win7'de de oyun oynamanız ( özellikle yeni oyunları ) mümkün olmayacak.

Daha önce P4 2.6 işlemcisi olan 512 ram'li bir bilgisayara Win7 Ultimate kurdum. Bilgisayarın zorlanacağını, kasacağını düşünüyordum aslında ama, bir süre kullanınca performansına çok şaşırdım açıkçası.

Evet sisteminizin özellikler iyi değil ama, bilgisayarınızda Win 7 rahatlıkla çalışır. :thumbup:

Öncelikle win7 ultimate den memnunum.ram 1 gb ikende sorun yoktu ama ben rami 2gb yaptım.oyun sevmem.sadece gamyun ve facede okey plus.sadece ekranla ilgili sorunum var oda facede okey plusta taşları sürüklerken yavaşlama oluyor.onada 128 yada 256 lık ekran kartı alsam yeterli gelir mi?

Arkadaşlar hepinize tşklr.WİN7 den gayet memnun kaldım.Ram'i 2 gb yaptım.1 gb ikende sorun yoktu.Oyun sevmem.Sadece gamyun ve facede okey plus.Tek sorunum face okey plus ta taşları sürüklerken yavaşlamalar uzun süre sonra ise ağırlaşmalar oluyor.Onun içinde 128 yada 256 lık ekran kartı alsam yeterli gelir mi?Zaten bu sistemle gittiği yere kadar devam edeceğim.

Birde şöyle bir pc almayı düşündüm ama karar veremedim.Sizinde bilgilerinizi alayım.

AMD FX6100 Bulldozer, 3.3 GHz 14 MB Cache, Altı Çekirdekli İşlemci,
8 GB DDR3 Bellek,
500 GB SATA Disk,
2 GB 128 Bit NVIDIA VGA (1 GB DDR3 ayrılmış video belleği),
400 W Gamer Kasa,
Windows 7 H.Premium 64 bit,

FİYAT : normal fiyatı 1600 ama klavye,mouse ve monitör almayacağımdan pazarlık yapmadım henüz.

ENİGMA-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sistemin iyi olsa wın7 derdim ama en azından bi ekran kartı ve ram al öyle wın7 kullan. Ama bu sistem için en iyisi XP.

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27

Öncelikle win7 ultimate den memnunum.ram 1 gb ikende sorun yoktu ama ben rami 2gb yaptım.oyun sevmem.sadece gamyun ve facede okey plus.sadece ekranla ilgili sorunum var oda facede okey plusta taşları sürüklerken yavaşlama oluyor.onada 128 yada 256 lık ekran kartı alsam yeterli gelir mi?

Arkadaşlar hepinize tşklr.WİN7 den gayet memnun kaldım.Ram'i 2 gb yaptım.1 gb ikende sorun yoktu.Oyun sevmem.Sadece gamyun ve facede okey plus.Tek sorunum face okey plus ta taşları sürüklerken yavaşlamalar uzun süre sonra ise ağırlaşmalar oluyor.Onun içinde 128 yada 256 lık ekran kartı alsam yeterli gelir mi?Zaten bu sistemle gittiği yere kadar devam edeceğim.

Birde şöyle bir pc almayı düşündüm ama karar veremedim.Sizinde bilgilerinizi alayım.

AMD FX6100 Bulldozer, 3.3 GHz 14 MB Cache, Altı Çekirdekli İşlemci,
8 GB DDR3 Bellek,
500 GB SATA Disk,
2 GB 128 Bit NVIDIA VGA (1 GB DDR3 ayrılmış video belleği),
400 W Gamer Kasa,
Windows 7 H.Premium 64 bit,

FİYAT : normal fiyatı 1600 ama klavye,mouse ve monitör almayacağımdan pazarlık yapmadım henüz.

Win 7 konusundaki tavsiyemi dikkate aldığınız için teşekkürler.

Win7 ile Facebook'ta Okey Plus oyununda yaşadığınız takılma sorununun sebebini bulmanız gerekir. Ekran kartınız onboard olduğundan veya güncel sürücüsü yüklenmediğinden kaynaklanıyor olabilir. Belki de internet tarayıcınızdan kaynaklı olabilir, farklı bir internet tarayıcı kullanarak deneyin birde. İşlemcinin yetersizliğinden de kaynaklanıyor olabilir.

Diğer taraftan oyun oynamayı sevmediğinizi belirtmiştiniz ama, 1600 TL civarında, bahsettiğiniz özelliklerdeki bilgisayar ile ne yapacağınızı merak ettim. Bilgisayar alırken öncelikle kullanım amaçlarınızı belirlemeli ve bu amaçlara uygun bir sistem toplamanızı tavsiye ederim. Zira bahsettiğiniz sistem Facebook'ta okey oynamak için fazla ve gereksiz bir sistem açıkçası. :)

Ekran kartının ve kasanın marka model bilgisi olmadığı için kesin konuşmak istemiyorum ama, 400 watt'lık PSU bulunan Gamer kasa, ekran kartı ve sistemin geri kalan parçaları için yetersiz olabilir.

Ayrıca 1600 TL ile çok çok daha iyi bir sistem toplamak mümkündür sanırım.

oğuzhan58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Win 7 konusundaki tavsiyemi dikkate aldığınız için teşekkürler.

Win7 ile Facebook'ta Okey Plus oyununda yaşadığınız takılma sorununun sebebini bulmanız gerekir. Ekran kartınız onboard olduğundan veya güncel sürücüsü yüklenmediğinden kaynaklanıyor olabilir. Belki de internet tarayıcınızdan kaynaklı olabilir, farklı bir internet tarayıcı kullanarak deneyin birde. İşlemcinin yetersizliğinden de kaynaklanıyor olabilir.

Diğer taraftan oyun oynamayı sevmediğinizi belirtmiştiniz ama, 1600 TL civarında, bahsettiğiniz özelliklerdeki bilgisayar ile ne yapacağınızı merak ettim. Bilgisayar alırken öncelikle kullanım amaçlarınızı belirlemeli ve bu amaçlara uygun bir sistem toplamanızı tavsiye ederim. Zira bahsettiğiniz sistem Facebook'ta okey oynamak için fazla ve gereksiz bir sistem açıkçası. :)

Ekran kartının ve kasanın marka model bilgisi olmadığı için kesin konuşmak istemiyorum ama, 400 watt'lık PSU bulunan Gamer kasa, ekran kartı ve sistemin geri kalan parçaları için yetersiz olabilir.

Ayrıca 1600 TL ile çok çok daha iyi bir sistem toplamak mümkündür sanırım.

Mrb..XP kurulu iken sorun yoktu.WİN7 kurulduktan sonra okey plusta taş sürüklemede sorun yaşadım.(taşlar yavaş hareket ediyor) buda işlemci ile alakalı bir durum olmadığının göstergesidir bence.mesela oğlum süpercan oyununu rahatlıkla oynayabiliyor.XP de iken oynayamıyordu.(oyun açıldıktan sonra otomatik kapanıyordu) ama dediğin gibi farklı internet tarayıcısında deneyeceğim birde.

bahsettiğim pc için ise oğlum için düşünüyorum.Tabi bende arada sırada takılırım :) bu konuda çalıştığım şirketin bilgi işlem müdüründen yardım alacağım.sorun yok ;) kendine iyi bak

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Bence 2GB ram tak win7 ye geç hiç durma... :)