Vista 64 Bit Sorunları

wildermess

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dün vista 64 bit kurdum herkes onu kurmamı tavsiye etti fakat arkadaşlar bazı programları kuramadım desteklemediği için hatta İE 8 beta bile desteklemiyor bana çok yavaş geldi birde programları çalıştırmak 1 dakikamı alıyor acaba 64 bit'e geçmekle hatamı ettim tekrar 32 bit'emi dönsem ?

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
E tabii ki çoğu programın Vista x64 versiyonunu bulman gerekecek.

HeLLxXx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dün vista 64 bit kurdum herkes onu kurmamı tavsiye etti fakat arkadaşlar bazı programları kuramadım desteklemediği için hatta İE 8 beta bile desteklemiyor bana çok yavaş geldi birde programları çalıştırmak 1 dakikamı alıyor acaba 64 bit'e geçmekle hatamı ettim tekrar 32 bit'emi dönsem ?

Şimdilik boş bir hevesten başka bişey değil 64 bit bence.Helede akademik düzeyde programlar kullanıyorsan hiç bir işe yaramaz.Bence hemen 32 bit e geri dön :(:)

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
64 bit destekli programlar oldukça az..

Vista sp1 ile bu sorunu gidermeye çalışsa da 32 bitte kısmen mümkün oldu..

64 bit vistayı bizzat test ettim.. Performans oldukça iyi ama malesef bazı yazılımlar ve driver konusunda sıkıntılar mevcut..

Tavsiyem odur ki; 32 bitten şaşma.. En azından şuan için..

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

bazı programların yavaş çalışması uyumsuzluktan olabilir.. Benim testlerim sırasında bazı programlarda işlemciyi %60 a kadar meşgul ediyordu..

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

32 bitten şaşma :)

X_Codesia

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ayrıca ram ve hdd kullanımınıda 2 kat etkilio neredeyse

wildermess

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
32 bit'e geri döndüm arkadaşlar :)

recepsah

Asistan
Reaksiyon puanı
0
peki ben napıcam? 4gb ram var laptopda ve 1 gb nand ram var. 32 bit en fazla 3 gb ram i desteliyo ve nand belleği hiç desteklemiyor..

Phaleros

Asistan
Reaksiyon puanı
1
64 bit vista ult. kullanıyorum yaklaşık 5 aydır. hiçbir sorunla karşılaşmadım. herşey oldukça hızlı.

sadece oyunların 64 bit desteği yok çok fazla.şimdilik çok memnunum.

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
peki ben napıcam? 4gb ram var laptopda ve 1 gb nand ram var. 32 bit en fazla 3 gb ram i desteliyo ve nand belleği hiç desteklemiyor..

yanlışın var muhterem.. sp1 den sonra 8 gb a kadar destekliyor kendim kullanıyorum.. Sp1 kurulu değilse microsoftun sitesine girerek indirebilirsin.. O zaman düzelecektir..

2fast2furious

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya su vista ultimate x64'i indirebilecegim bi yer varmı?
veya setup'ı olan varsa paylaşabilirmi acaba??

ardaturanoley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben 64 Bit e geçsem mi geçmesemmi tereddüt içindeyim. Bilgisyarda fazla iş yapmıyacam sadece oyunlar için 32 biti mi kullanim yoksa 64 biti mi???

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
yanlışın var muhterem.. sp1 den sonra 8 gb a kadar destekliyor kendim kullanıyorum.. Sp1 kurulu değilse microsoftun sitesine girerek indirebilirsin.. O zaman düzelecektir..

4 GB ve üstü ram desteğini sağlaması için 64-Bit işletim sisteim şarttır.Ayrıca 64-Bit bir sistemde 32-bit yazılımlar sorunsuz çalışır.Driverlar dışında.Henüz bana sorun çıkaran bir yazılım denk gelmedi.Sorun çıkardığına inandığınız yazılımları buraya yazın birlikte çözüm bulalım :)

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Merhaba Arkadaşlar,

64 bit işletim sistemleri konusunda net olmayan noktalar var.

Çıktığı günden bu yana (ya da MS tarafından gönderildiği günden bu yana diyeyim) Windows Vista "x86-64" kullanıyorum. Bu şekilde yazmamın sebebi zaten bu konularda ortaya çıkan en büyük yanlış anlamayı gidermek içindir.

Windows Vista 64 bit sürümü, bugün masaüstü bilgisayarlarda kullandığımız işlemciler gibi, gerçek bir 64 bit işletim sistemi değildir. 32 bit destekli olan bir 64 bit işletim sistemidir. Yani demek istediğim şu: Itanium üzerinde çalışan saf 64 bit sistemler gibi değil, bir nevi geriye dönük uyumluluğu var ve işlemcilerin de 32 bit desteklemesi sayesinde her iki türden de yazılımı çalıştırabiliyor. (aslında işlemcilerde diğer x86 komut setlerinin yanında bir de x86-64/EM64T desteği var demek daha doğru; neyse fazla kafa karıştırmasın).

Vista 64 bit'in en büyük sorunu zamanında sürücülerdi. Olgunlaşmamış 64 bit sürücüler sebebiyle mesele yaşayabiliyordunuz. Bir ara CMedia gibi büyük bir üreticinin kart okuyucu yongası için sürücü bulamamıştım. Bunun haricinde herhangi bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum.

Ah elbette doğrudan sistem sürücüleriyle iş yapan yazılımların da 64 bit'e geçişi sorun olmuştu. Örneğin alternatif ağ kartı sürücüleri üzerinden sistem güvenliğini sağlayan güvenlik yazılımlarının bir süre boyunca Vista 64 bit destekli sürümlerinin çıkmasını beklemiştik. Bu dediklerimin hepsi bir buçuk sene öncesine ait tabii.ŞU an için her şey taş gibi çalışıyor.

64 bit işletim sistemi üzerinde hem bellek adresleme yeteneği gelişmiş durumda, hem de aritmetik işlemler yapılırken inanılmaz bir performans farkı ortaya çıkıyor. Tabii 64 bit işletim sisteminde 64 bit bit yazılım kullanmanız kaydıyla. 32 bit yazılımlar ise, eski işletim sisteminizde nasıl çalışıyorsa, öyle çalışmaya devam ediyorlar.

Linux/Unix'e kıyasla ne kadar verimli olduğu tartışılsa da, Windows Vista’nın çok yanlış anlaşılan bir özelliği var. Vista her zaman belleği kullanır. Boş belleği, Linux gibi, sabit diske takas dosyası açmak yerine sistem bileşenlerini önbellekleme için kullanır. Dolayısıyla eski Windows kullanıcıları "abi iki GB RAM var, açılışta daha 1 GB'ı gidiyor, öldüm bittim" nidalarının sebebi de budur. En azından Windows 98 gibi, Nero ile CD yazarken her veri bir süre RAM'e kopyalanarak belleğin dolması gibi bir olay yaşamıyorsunuz. :)

Uzun lafın kısası, emekleme zamanından ve çok kullanılan bir kart okuyucuyu çalıştıramadığı günlerinden beri Windows Vİsta 64 bit kullanan birisiyim. Sadece farklılık olsun diye değil, özellikle, bir basın mensubu olarak, benden sonra bunu kullanmak isteyeceklerle deneyimlerimi paylaşmak için kullandım. Dolayısıyla, Stone'un dediği gibi sorun çıkarttığına inandığınız yazılımları burada paylaşın, beraberce görelim derdi nedir diye.

Sürücü sorunları kenarda köşede kalmış donanımlar için devam ediyor olabilir. O da artık firmaların mallığı/ayıbı/dengesizliği.

Güzel günler dilerim.

mustapha_84

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bende tabi Berkin Bozdoğan'ınki kadar ayrıntılı olmasa buna benzer şeyler söyleyecektim.Bende 1 yıldır 64bit vista kullanıyorum hiçbir driver sorunu yaşamadım.Program sorunuda yaşamadım çünkü 32bit programlar zaten 64bit sistemde çalışıyor.

tahir40

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar Vista çıktığından beri 64 bit kullanıyorum ve memnunum, Eğer bellek miktariniz 4gb ve üzeri ise 64 bit kullanın derim, faydasını gorursunuz. Sadece sürücülerin ve bazı sayılı programların(Autocad gibi) 64 bit olanlarını seçmeniz gerekiyor,Diğer günlük kullandığınız tüm 32 bit programlar aynen çalışıyor...

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
arkadaşlar ben de Bilgisayar Teknisyeniyim ve bu işi gerçekten severek isteyerek yapıyorum. Bu nedenle Vista çıktığı zamandan ber 64 Bit versiyonunu bulup kullandım. Düşünün Vista'nın ilk Türkçe sürümü bir hafta sonra elimizdeydi ve kurup denemiştik. O zaman 64 Bit'i(Türkçe) henüz Türkiye'de yoktu ama 32 Bit full XP driverleri ile çalışmıştı. Daha sonra 64 Bit(Türkçe) girdi Türkiye'ye ve Berkin abimin dediği gibi ilk zamanlarda driver problemleri yaşanabiliyordu. Ama o da mazi oldu. Bugün Vista'nın herhangi bir sürümünde çalışmayan driver XP'de de sağlam çalışmaz zaten.

Neyse bilgisayarıma 4Gb ram taktığımdan beri 64Bit Vista Ultimate kullanıyorum. Hiçbir program konusunda sıkıntı yaşamadım. Vista 64Bit'te çalışmayan programlar 32Bit'inde de çalışmaz bence. O programın 64-32 Bit sorunu değil OS sorunu vardır ancak.

Bu arada bir arkadaş 4Gb Ramin 32Bit Vista'da da SP1'den sonra göreceğini söylemiş. Evet Microsoft 32Bit Vista'nın da SP1'den sonra 8Gb Ram'a kadar göreceğini söyledi ancak sadece görsel olarak ki bu da performansı artıracağı anlamına gelmiyor. Sadece Bilgisyarım'ın özelliklerinde 4-8 Gb görürsün. Sistem kaynaklarında da, DXDIAG'da da yine 3,2 Gb perfomansında olduğu apaçaıktır ve performans da yine o düzeydedir.

Bu arada 32 Bit ile 64 Bit arasındaki fark sadece işlemciyi daha verimli kullanabilme ile ilgilidir. Ram'i değil. Hatta 64 Bit Ram'i biraz daha savurgan kullanıyor testlerime göre.
32 Bit bir işlemci 2 üzeri 32 işlem kapasitesine sahipken bu 64 Bit'te 2 üzeri 64 olur. Tabi OS ve program desteği de varsa. Yani aslında biz bir yerde kendimizi kandırıyoruz. Piyasada çoğu programın 32 ve 64 Bit versiyonu bulunamayabiliyor. Oyunlarda da en son CRYSIS'ın ilki 64 Bit desteği veriyordu. WARHEAD'da onu da göremedik . . .

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
enteresandır bende 64 bit vista kullanırken sorun çıkaran yazılımları tekrar kurarken kurulum yapılacak dizini c:\program files (x64)\... diye başlar ama ben (64) kısmını sildiğimde sorun kalmıyordu özellikle ilk çıktığında 64 bit winrar winamp olsun sorunlarımı bu yöntemle çözmüştüm ;)

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
Peki 64 bit xp için bilgisi olan varmı ? Deneyimi olan.

real_sinan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bildiğim kadarıyla 64 bit işletim sistemleri 64 bit programları çalıştırdığı gibi 32 bit programlarıda çalıştırabilir. Ama 32 bit işletim siztemleri 64 bit program çalıştıramazlar. Burda asıl sorun senin donanımın, işlemcim, anakartın vs 64 bit için uygun mu?..Eğer donanım açısından sorun yoksa 64 bit her zaman daha iyidir ve daha hızlıdır.

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
64 Bit daha hızlıdır çok da doğru bir kanaat değil aslında.
64 Bit sadece daha fazla işlemi aynı anda yapabilme yeteneğine sahip.
Bunu yaparken de daha çok Ram kullanıyor tabii ki.

Ama günümüz şartlarında kullandığımız tüm programlar 64 Bit olmayacağına göre bazen işkenceye bile dönüşebilir. Düşün; 32 Bit'e kurduğun tüm programları çalıştırıyo diye 64 Bit'e kurdun, sonra ne oldu; aynı işleri aynı hızda daha fazla Ram kullanarak yapmak durumunda kaldı makine. Bu da makineyi hızlandırmaz yavaşlatır. Ama sen dersen ki ben Solidworks, Blender vs 3D, video çevirme, encoding programlarının ve Crysis gibi oyunların 64 Bit'ini kuracam diye sadece o programların işlem yeteneği artmış olur o kadar.

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
32 bitlik programları çalıştırabiliyor denmişti 64 vistanın bi sürümünde . buldum yükledim evet çalıştırıyor ama 32 bitlik winamp yükledim orada şarkı çalarken pc donuyor ve bateriden bas verir gibi ses çıkıyor. sanırım 32 bitlik olmasından kaynaklanıyo

sensir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Vista 64 bitte sorun yok kullanıcılar önce donanım gereksinimlerini kontrol etsinler ayrıca yeni pc alanlara verilen vista starteri kullanıp kimse yorum yapmasın obir tanıtım cdsi full değil

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Sorun çıkarttığına inandığınız yazılımları burada paylaşın, beraberce görelim derdi nedir diye.

Güzel günler dilerim.

Benim bir problemim var

Dün 16 gb kingston flash bellek aldım evimde Vista Ultimate 64 Bit kullanıyorum flashı pc ye taktıgımda normal görüyor bişey atıyorum tahmini kalan süreyi hesaplarken kilitleniyor , biçimlendir diyorum biçimlendirme işlemi tamamlanamadı diyor , cok küçük bir dosya atılıyor (3-5 mb) attıktan sonra bu seferde onlara ulaşamıyorum flash disk'teki alan 0 byte diyor .

Önce flash bozuk sandım daha sonra Viste Home Premium ve Xp kurulu pc'lerde denedim sorunsuz çalıştı

Sorunun çözümü flash'ı duvardan duvara fırlatıp parçalamak mıdır ? Yoksa daha farklı bir çözümü var mıdır ?

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
vista 64 bit altında çalıştıramadığım hiçbir program olmadı
kullanan arkadaşlar yanlış aksttiremesinler
vista altında 32 bit programlarıda çalıştırabilirler
onun için ayrı programfilesx86 ve 32 bit denetim masası vardır

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
64 bit vista ult. kullanıyorum yaklaşık 5 aydır. hiçbir sorunla karşılaşmadım. herşey oldukça hızlı.

sadece oyunların 64 bit desteği yok çok fazla.şimdilik çok memnunum.

katılıyorum bende uzun zamandır kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım. ama şu ana kadar çalıştıramadığım oyunda olmadı.

sistem özelliklerim :
Amd x4 Phenom 9550
5 gb kingston 800 mhz ram
k790 chipsetli anakart.
3870 gddr4 ekran kartı.
500 gb sata hdd.
(reklam olmasın diye özellikle marka vermedim)

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Adobe CS4 e geçince Bende x64 de geçtim.
2 aydır temiz problem yok Photshop 64 bit kullanıyorum ama o da plugin leri desteklemiyor. Plugin kullanacağım zaman 32 bit açıyorum büyük dosyalar açacağım zaman 64 bit gerçekten hız farkı belli oluyor.

Artık 32 bit işletim sistemleri yerine 64 çıkmalı ki yazılımcımlar mecbur kalmalı yoksa tembel firmalar hala yerinde sayacak.