VDSL2 İşi Tamam!

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Türk Telekom'un yeni nesil internet bağlantısı VDSL2 konusunda yürüttüğü çalışmalar sonuca ulaştı. TK onaylı tarifeleri ve çıkış zamanını açıklıyoruz.

Türk Telekom, aradaki eskiyen teknolojileri atlayarak doğrudan dünya çapında yeni standart olarak yaygınlaşmaya başlayan VDSL2 teknolojisini Türk kullanıcısıyla buluşturuyor. Telekomünikasyon Kurumu'ndan gelen tarife onayıyla birlikte Türk Telekom'un internet servis sağlayıcılara uygulayacağı fiyatlar da kesinlik kazandır. Gelen bilgilere göre 16 megabitlik bağlantı için 98 YTL, 32 megabitlik bağlantı ise 128 YTL fiyatlarıyla servis sağlayıcılara sunulacak. VDSL2 kullanıcılarının ödeyeceği ücretlerin ise 16 megabit için 129 YTL, 32 megabit için ise 169 YTL düzeyinde olacağı düşünülüyor. Hizmet 10 gün içinde hane ve şirketlere verilmeye başlanacak.

Bilgi için:
Türk Telekom
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
4 Mbps için 89 ytl ödeme yaparken 16 mbps için 129 ytl ödeme yapar daha iyi. İnternet cafeciler kullanabilir aslında. :)

Bu arada telekomünikasyon kurumunun ismi bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu olacakmış galiba doğrumu. Bunuda sorayım dedim :)

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Şuan için VDSL2'ye geçmem olanaksız görünüyor. Peki ADSL için indirim olacak mı ?

kadkaf

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
yaa modemler nerde alınacak diye tıklıyorum... bişey yok nasıl işbu sadece forumamı yönlendirmek amacınız...

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
vdsl2'nin bu fiyatlarla gelmesi iyi, nasıl iyi? adsl fiyatlarına da önünde sonunda yansımalı bu açıdan iyi :)

@DN@N

Doçent
Reaksiyon puanı
5
o değilde şu limitsiz 1 mbit bağlantıyı 30 a düşürseler 49 milyon ağır oluo bide o ay limete bakıom 80 gb ın üstüne çıkamazsam :D verdiim paraya yazık diom :D

bence vdsl ev kullanıcıları için deil
mantıklı da değil
32 mbit alıpta ne yapacan o hızı destekleyen bi site varmıki;
ama arkadaşın dediği gibi internet cafeler ve şirketler için olabilir alabilir

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
@DN@N dedi ki:
o değilde şu limitsiz 1 mbit bağlantıyı 30 a düşürseler 49 milyon ağır oluo bide o ay limete bakıom 80 gb ın üstüne çıkamazsam :D verdiim paraya yazık diom :D

mantıklı da değil
Nasıl ya destekleyen site var mı ? Alıp çatır çatır download yapmak var :D

@DN@N

Doçent
Reaksiyon puanı
5
OmerCagatay dedi ki:
@DN@N dedi ki:

mantıklı da değil
ya
vdsl aldıktan sonra bi kaç tane rapid üyeliğin olmalı sonra en az 2 ayda bir 500 gb lık hdd alman lazım sonra belli bir süre sonra indirecek bişi kalımıo denemiş biri olarak söluyorum ama istemezmiim 32 mbit ama mantıklı deil

rampapa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
8 mb lik bir tarife daha koymaları lazım 49 milyona ev kullanıcıları için
adsl den vdsl e göç başlar o zaman

helperman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tabii ya hep acaba bize de bir tarife değişikliği varmı diye heyecanla girdiğimiz bu başlıkta hevesimizi kursağımızda bıraktı (A)

4 gb kotayı bozdur bozdur harca anasını satayım Zzz Bizi düşünen yok, kahroluyorum ya :#

kuzgun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dünya bizim ödediğimiz ücretlerle hangi hızla internete bağlanıyor, biz hangi hızla bağlanıyoruz bu fiyata??? :mad: SDN üyeleri olarak gösteri mi yapsak taksim meydanında ADSL fiyatlarını protesto için... ama dur bizi de döverler sonra... >X< :*

rocky61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vdsl gelsin gelmesinede bence ev kullanıcıları için fazla 4096 makul bir fiyat olsun yeterli benim içöin...

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
@DN@N dedi ki:
OmerCagatay dedi ki:
@DN@N dedi ki:

mantıklı da değil
ya
vdsl aldıktan sonra bi kaç tane rapid üyeliğin olmalı sonra en az 2 ayda bir 500 gb lık hdd alman lazım sonra belli bir süre sonra indirecek bişi kalımıo denemiş biri olarak söluyorum ama istemezmiim 32 mbit ama mantıklı deil
orası öyle bende bu aralar indircek bişey bulamaz oldum, 250 gblık ve 150 gblık hdd'yi doldurunca hâl böyle oldu.. Zzz

curse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi Güzel Yapmiş
Benim 1024 Kb ile Baglantim var fakat son 1 aya yakindir bir kaç kez 1024Kb ile baglandigini gördüm..
Bazen hiç baglanmiyor.. ARadim Dalga geçercesine modeminize destek vermiyor dediler.. bir daha aradim gelip baktilar .. adam santrali aradi... hiç bir şey yapmadi daha dogrusu soruna bakmaya gelen adam daha çift tıklamayi bile zor başariyordu. adam santrali aradi. ve bana söyledigi şudur ; santral yogun oldugu için böyle oluyor dedi. dalga geçer gibi bir olay. ve hala düzelmedi sorun..
Artik TTnet. Vdsl2 den önce Normalde düzgün Çalişmayan ADSL leri ve Kadrosundaki Elamanlari bir göz geçirse işini bilen insanlar olsa daha iyi olucak. Vdsl de 32megabitlik lerde 1Megabit ile baglanir kala kaliriz öyle

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ADSL için fiyatlar konusunda da birşey yaparlar artık. Ve bildiğim kadarıyla VDSL2 için fiber optik kablolar lazım eğer öyleyse ADSLcilerde fiber optik kablodan bağlanmalılar ve eğer buda böyleyse kota gibi zımbırtılara ihtiyaç duymayacaklar ve yine bu böyleyse fiyat/kota süprizi yaşıyacağız.

yasin8619

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Peki (L) VDSL2 (L) biz ev kullanıcıları acaba ne zaman kullanabilriz tahminlede bulunabir misiniz ???
hayali bile güzel rapid den habire download yapmak vay beee!!! :D acaba rapiddeki 105 kb/sn indirme o zamam kaç olurki? :)
hesaplayamıyorum ;) biri bana hesap makinesi versin ya da acil hesaplasın :S matematiğim yetmiyor

tktukaci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
curse dedi ki:
İyi Güzel Yapmiş
Benim 1024 Kb ile Baglantim var fakat son 1 aya yakindir bir kaç kez 1024Kb ile baglandigini gördüm..
Bazen hiç baglanmiyor.. ARadim Dalga geçercesine modeminize destek vermiyor dediler.. bir daha aradim gelip baktilar .. adam santrali aradi... hiç bir şey yapmadi daha dogrusu soruna bakmaya gelen adam daha çift tıklamayi bile zor başariyordu. adam santrali aradi. ve bana söyledigi şudur ; santral yogun oldugu için böyle oluyor dedi. dalga geçer gibi bir olay. ve hala düzelmedi sorun..
Artik TTnet. Vdsl2 den önce Normalde düzgün Çalişmayan ADSL leri ve Kadrosundaki Elamanlari bir göz geçirse işini bilen insanlar olsa daha iyi olucak. Vdsl de 32megabitlik lerde 1Megabit ile baglanir kala kaliriz öyle
Gerçekten butun yazan arkadaşlar doğru şeyler yazmışlar.
Ttnet turk halkına yapacaığı en iyi hizmet yaptığımız sözleşmelerde yazan 1mbit kesintisiz bağlantı olayını sağlasınlar! Daha çok muşteri kazanmak için mevcut kullanıcılar artık bağlanamaz hale geldiler! ve vdsl2 den sonra 1 mbit bağlantı da kota olayını da kaldırsınlar bence ki turk halki olarak internet neymiş oğrenelim doyasıya kullanalım! (tabii videofon projesinden sonra da hiç kimse boyle birşey beklemesin tabii).

ilgicekici

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Almanya da yaşayan dayım geldi bir hafta önce. İnternet hızından konu açıldı ve bana söyledikleri karşısında resmen içim gitti :(

52 euro aylık ücret ödüyormuş (Bu ücret içine telefon ve internet dahil, yani bizde ki gibi iki ayrı fatura derdi yok ). Almanya ve Türkiye ile telefon konuşması bedeva, internet hızıda 12 Mbit o_O o_O

Bizde böyle bir tarife herhalde 400 ytl gibi bir ücret ederdi %( VDSL'yi de artık ne zaman kullanırız allah bilir...

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
vdsl2 nin adsl'ye avantaji nedir?
daha ucuzu daha iyi/hizli hizmet mi?
dusuk snr marjinlerinin yuksek hiza olanak kilabilmesi mi?
asimetrik olmadigi icin gereksiz tikanma yasatmamasi mi?
yoksa hepsi bir arada mi?
ya da hicbirisi mi?

turkiye'nin iletisim teknolojilerinde biraz geriden gelse de gelismesi guzel birsey...

BetrayeR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kozyatağındaki ataşehirde alt yapı kuruldu. ve şu anda bu hizmeti orada kullananlar var. 2009 başına kadar tüm istanbulu vdsl2 h,zmetine kavuşturacaklarını ifade ediyorlar. Hadi Hayırlısı

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
BetrayeR dedi ki:
Kozyatağındaki ataşehirde alt yapı kuruldu. ve şu anda bu hizmeti orada kullananlar var. 2009 başına kadar tüm istanbulu vdsl2 h,zmetine kavuşturacaklarını ifade ediyorlar. Hadi Hayırlısı
Onlar kavuşturur ama halk kavuşmaz o fiyatlarla :D

FATAL1TY01

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yasin8619 dedi ki:
Peki (L) VDSL2 (L) biz ev kullanıcıları acaba ne zaman kullanabilriz tahminlede bulunabir misiniz ???
hayali bile güzel rapid den habire download yapmak vay beee!!! :D acaba rapiddeki 105 kb/sn indirme o zamam kaç olurki? :)
hesaplayamıyorum ;) biri bana hesap makinesi versin ya da acil hesaplasın :S matematiğim yetmiyor

Rapidde 1mbit bağlantıyla LEVEL 3 ten 120 kb/sn ile dosya çektiqimizi düşünürsek saniyede teorik olarak 4 MegaBayt yapıor TTnette bu altyapı varken 3.5 MB la falan anca çekeriz rapidden :} ;D

AdAnA ya ne zaman geLir acaba :I

erdem67tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu arada bilgim yanlış ise lütfen düzeltin. Daha önce ki duyumuma göre, duyum diyorum ondan bundan duydum bende net bir şey bilmiyorum. VDSL2 kullanabilmek için Telekom Santrallerine bellirli bir mesafe şart var diye duydum. Belilrli bir mesafenin üzerindeki aboneler bu hizmetten faydalanamayacak diye biliyorum.  Ne kadar doğrudur Ne kadar Yanlıştır Onuda Bilemiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Bir diğer konuda Videofon bana göre tam bir fiyasko sadece ADSL  kullancılarına özgü bir şey oluşu bu fiyaskoyu dahada büyütüyor neden derseniz bende Kotasız 4096 varken ben ne yapayım videofon'u çünkü MSN+WebCam+Mikrofonlu Kulaklık bana yetiyoda artıyor bile

recosoft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
VDSL2 için mesafaler:

1.5 Km: 12.96 - 13.8 Mbps
1 km: 25.92 - 27.6 Mbps
300 metre: 51.84 - 55.2 Mbps

technonur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
FATAL1TY01 dedi ki:
yasin8619 dedi ki:

Rapidde 1mbit bağlantıyla LEVEL 3 ten 120 kb/sn ile dosya çektiqimizi düşünürsek saniyede teorik olarak 4 MegaBayt yapıor TTnette bu altyapı varken 3.5 MB la falan anca çekeriz rapidden :} ;D

AdAnA ya ne zaman geLir acaba :I
hesabında ufak bi hata var 120kbyte/saniyede ama sen saniyede 4mbayt indiririz demişsin :) 1dakikada ortalama 5-7mb arasında download yapabilirsiniz 1024kbit hız ile
bu arada vdsl tamamen fiberoptik yapı üzerinden verilmiyor santrale kadar fiberoptik santralden sonra bakır kablolar kullanılıyor telekomun vdsli seçmesindeki amaçta o zaten az parayla çok kazık atmak :) eğerki hepsi fiberoptik olsa mesafe çok önemli olmaz ve çoook daha yüksek değerler görebilirdik malesef :(