VDSL mi Yoksa Fiber mi?

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Bu sabah benim binamin girişine bu kabloları bıraktılar türk Telekom yetkilileri benim öğrenmek istediğim VDSL nedir Fiber nedir VDSL nereye kadar gelir fiber nereye kadar gelir ve bu kabloların kurulumunu daha yapmadılar ankastre takacaklar herhalde sorularım bunlar bu altyapı VDSL mi fiber mı olduğu anlamına gelir ? Bizim sokağa saha dolabı falan koymadılar bunu da belirteyim direk bir logar kapağını açıp kablo çektiler her binaya bu şekilde kablo bıraktılar
7188a5f3cb8f92f0723e68bacd200950.jpg

Tolgaankara291

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Fiber tabikide Vdsl'de 20 25 ping alıyorsan fiberde 7-8 ping alıyorsun.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Fiber tabikide Vdsl'de 20 25 ping alıyorsan fiberde 7-8 ping alıyorsun.
Onu biliyorum zaten de benim binama gelen ne onu sordum bir yerde okuduğumda VDSL sadece saha dolabına gelir oradan bakır kablo ile binalara gider yazıyordu ama bizim burda saha dolabı falan koymadılar direk fiber kabloları fotodaki gibi bina içine uzatıp bırakıp gittiler

Tolgaankara291

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Onu biliyorum zaten de benim binama gelen ne onu sordum bir yerde okuduğumda VDSL sadece saha dolabına gelir oradan bakır kablo ile binalara gider yazıyordu ama bizim burda saha dolabı falan koymadılar direk fiber kabloları fotodaki gibi bina içine uzatıp bırakıp gittiler
Fiber kurulum yaparlar zaten vdsl kabloları kalın oluyor fotoğrafta gördüğüm kabloya göre fiber ki sizde fiber olduğunu söylüyorsunuz fiber kurulum yapılır.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Fiber kurulum yaparlar zaten vdsl kabloları kalın oluyor fotoğrafta gördüğüm kabloya göre fiber ki sizde fiber olduğunu söylüyorsunuz fiber kurulum yapılır.
Yani bana kurulum yapanlar fiber dedi ama ben tam bilmediğim için öyledir herhalde dedim ve bunlar bu kabloyu böyle bırakıp gitti her binaya aynı şekilde acaba böyle kalacak mı yoksa ankastre mı nedir onu kurarlar mı binaya gelip ?

Tolgaankara291

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Yani bana kurulum yapanlar fiber dedi ama ben tam bilmediğim için öyledir herhalde dedim ve bunlar bu kabloyu böyle bırakıp gitti her binaya aynı şekilde acaba böyle kalacak mı yoksa ankastre mı nedir onu kurarlar mı binaya gelip ?
Kurmaları gerek siz müşteri hizmetlerini arayıp kurulum yapılmasını isteyin yarın kurulumu yaparlar.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Kablonun üzerinde hangi iss ve fiber olup olmadığı yazar.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Onu bilmiyorum, kablonun üzerinde yazması gerek.
Hocam kabloya bakınca Fiber yazmıyor ama bakır değil bir Ufak kısmı açık ucunda kablonun Fiber kablo olduğu gözüküyor saydam bir cama benzer bişey var üstünde tek yazan şey Telekom yazıyor sanırsam o kabloyu ankastre kurulumu yapıp bağlayacaklar fttb olarak evlere dağılacak Cat 6 ile peki fttb ise kaç hız alırım çünkü direk kanalizasyon kapağından kablo çektiler baya turuncu ve kalın o kablodan da bu beyaz kabloları her binaya bıraktılar bu şekilde
93bf46e98194101cf060daccd4b47444.jpg

zenith25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Cevabı zaten çok açık fiber de gelen kablo normal telefon kabloları gibi ince ise bunlar fiberdir değilse vdsl olabilir fakat bazen sokağa hatta binanın köşesine kadar fiber gelip binanın içerisine bağlantı yapılmadıysa vdsl ile bağlantı sağlıyorlar bu da normal cat6 kablolar ile oluyor, normal internete bağlanırken dahi laglanıyorsunuz. Öyle bir durum olursa imza toplayıp muhtardan onaylatarak firmaya iletin gelip ilgileniyorlar ama dilekçeyi mutlaka şart koşuyor

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Cevabı zaten çok açık fiber de gelen kablo normal telefon kabloları gibi ince ise bunlar fiberdir değilse vdsl olabilir fakat bazen sokağa hatta binanın köşesine kadar fiber gelip binanın içerisine bağlantı yapılmadıysa vdsl ile bağlantı sağlıyorlar bu da normal cat6 kablolar ile oluyor, normal internete bağlanırken dahi laglanıyorsunuz. Öyle bir durum olursa imza toplayıp muhtardan onaylatarak firmaya iletin gelip ilgileniyorlar ama dilekçeyi mutlaka şart koşuyor
Şimdi benim gelen kablo o zaman Fiber resimdeki kablolar sorduğumda ise fiber demişlerdi sabah ama bu sanırsam fttb yani bina girişine kadar fiber evlere cat6 ile dağıtım ya 10 senedir adam akıllı bir internet kullanmadım da oyuzden içim rahat olsun diye soruyorum kusurabakmayin tam da bilmiyorum bu işleri

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Bu resimdeki kablo İnce cidden telefon kablosu gibi ince su şekilde çekmiştim isterseniz bakın
e3f0c830250e678b007464f66af43080.jpg

zenith25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bu resimdeki kablo İnce cidden telefon kablosu gibi ince su şekilde çekmiştim isterseniz bakın
e3f0c830250e678b007464f66af43080.jpg

Fiber'in kablosu tek kanallı (fotoğrafta 3 kanal görünüyor) ve etrafında sarı tüylü gibi ipler var, bu biraz değişik geldi bana, bir de dışarıdaki kabloların turuncu ve çok daha kalın olması gerekiyor diye biliyorum ama bundan tam emin dğeilim ama yine de bu asla cat6 değil yani VDSL olamaz.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Fiber'in kablosu tek kanallı (fotoğrafta 3 kanal görünüyor) ve etrafında sarı tüylü gibi ipler var, bu biraz değişik geldi bana, bir de dışarıdaki kabloların turuncu ve çok daha kalın olması gerekiyor diye biliyorum ama bundan tam emin dğeilim ama yine de bu asla cat6 değil yani VDSL olamaz.
Hocam o en sağdaki grilik olan şey cam baya bildiğin cam bişey yani aşırı saydam bir kablo ve işte bina içine hemen kapının üst tarafından geçirip bu şekilde bıraktılar binamızda ankastre falan yok bu arada yalın adsl kullanıyoruz şuan herhalde ankastre kurarlar Fiber için dimi ? Ordan da evlere Cat 6 ile dağıtılır

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Turuncu kablo işine gelirsek te bu sabah adamlar baya logari açıp dediğiniz turuncu ve kalın kabloyu çektiler de çektiler bayaa dışarı çıkardılar sonra birşeyler yapıp geri kapattılar o işlemden sonra binalara kabloları bırakıp bir top kabloyu gittiler

zenith25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Turuncu kablo işine gelirsek te bu sabah adamlar baya logari açıp dediğiniz turuncu ve kalın kabloyu çektiler de çektiler bayaa dışarı çıkardılar sonra birşeyler yapıp geri kapattılar o işlemden sonra binalara kabloları bırakıp bir top kabloyu gittiler

Tamamdır bu fiber altyapı demek. Ek olarak öncesinde bahsettiğiniz kablo da fiber ile dağıtımı gösteriyor. Fiber bina içinde cat6 ile değil bu cam kablolar ile dağıtılıyor, binadaki kutudan bu ince kablo ile eve geliyor, önce bir sonlandırıcıya giriyor ardından bu sonlandırıcı küçük kutudan fiber modeme giriş yapıyor ve eve internet dağıtılıyor. Size tavsiyem en yakın zamanda fibere geçmeniz olur, ben 6 yıldır kullanıyorum ve umarım mahrum kalmam diye düşünüyorum, yıllar önce uydunet de coax kablolar ile dağıtım yaptığı için fiber derdik ama kopmalarından illallah etmiştik ailecek, fiberde tek bir esneme dahi olmuyor.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Tamamdır bu fiber altyapı demek. Ek olarak öncesinde bahsettiğiniz kablo da fiber ile dağıtımı gösteriyor. Fiber bina içinde cat6 ile değil bu cam kablolar ile dağıtılıyor, binadaki kutudan bu ince kablo ile eve geliyor, önce bir sonlandırıcıya giriyor ardından bu sonlandırıcı küçük kutudan fiber modeme giriş yapıyor ve eve internet dağıtılıyor. Size tavsiyem en yakın zamanda fibere geçmeniz olur, ben 6 yıldır kullanıyorum ve umarım mahrum kalmam diye düşünüyorum, yıllar önce uydunet de coax kablolar ile dağıtım yaptığı için fiber derdik ama kopmalarından illallah etmiştik ailecek, fiberde tek bir esneme dahi olmuyor.
Nasıl yani hocam sizin dediğiniz direk eve mı gelecek bu fiber ankastre falan kurulmadan benim bildiğim bina girişine bir kutu konuluyor o kutuya Fiber geliyor o kutudan da Cat 6 ile evlere geliyor sizin dediğiniz ise direk eve Fiber kablo çıkıyor inşallah dediğiniz olur gerçek Fiberi yaşamış olurum

zenith25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Nasıl yani hocam sizin dediğiniz direk eve mı gelecek bu fiber ankastre falan kurulmadan benim bildiğim bina girişine bir kutu konuluyor o kutuya Fiber geliyor o kutudan da Cat 6 ile evlere geliyor sizin dediğiniz ise direk eve Fiber kablo çıkıyor inşallah dediğiniz olur gerçek Fiberi yaşamış olurum
Ankastreden kastınız nedir onu tam bilemiyorum fakat fiber bina içine konulan fiber kutusundan, dairelerin içine standart cat6 kablolar ile değil ince fiber kablo ile gelir, sonlandırıcısına kadar girer ve dediğim gibi sonra modeme, eğer modemden kablo ile bağlantı yapmak isterseniz o zaman standart cat6 kablo kullanırsınız veya kablosuz bir şekilde modeme bağlanırsınız o size kalmış.