Haber Uzay Hakkında Sıra Dışı Bilgiler

Bu konuyu okuyanlar

Ozkan3443

Öğrenci
Katılım
17 Temmuz 2022
Mesajlar
20
Reaksiyon puanı
1
Puanları
3
Yaş
21
Uzay Hakkında En Çok Merak Edilen 4 Sıra Dışı Bilgi!


Uzay her zaman en çok merak edilen, hakkında yüzlerce soru bulunan bir alandır. Elbette ki insanların dünya dışında olup bitenlere dair merak içerisinde olası da gayet doğaldır. Özellikle NASA’ya ait olan uzay aracının Mars’a inişiyle birlikte uzaya dair soruların da sayısında artış yaşanmıştır. Perseverance Mars yüzeyine başarılı bir şekilde indikten sonra; birçok yeni bilgi öğrenmiş olsak da bu yeni bilgiler beraberinde yeni soruları da getirdi. İşte Uzaya dair karşımıza çıkan 4 sıra dışı bilgi!

Güneş Sistemimiz Tam 4.571 Milyar Yaşındadır!

Uzay hakkındaki en korkutucu bilgi; Güneş’in yaklaşık olarak 5 milyar yıllık bir süreç içerisinde ‘’Kızıl Dev’’ olarak isimlendirilebilecek bir şekilde genişlemesi yer alıyor. Çünkü Güneş bu şekilde genişleyince artık dünyada da hayat kalmayacak! Sadece dünya mı? Elbette ki hayır! Bildiğimiz tüm gezegenler de yok olacak! Güneş sistemimizin yaşının 4.571 Milyar yıl olduğu düşünüldüğünde Güneş’in Kızıl Dev olmasına pek de çok vakit kalmamış gibi…

Mars’taki Olympus Mons Güneş Sisteminin En Büyük Dağıdır!

Son zamanlarda bilim insanlarının yürüttükleri çalışmalar neticesinde Mars gezegeninde bulunan Olympus Mons’un güneş sisteminin en büyük dağı olduğu ortaya çıkmıştır. Tabi bu durum; Olympus Mons’un şimdiye kadar keşfedilen en yüksek dağ olduğu anlamına da gelmektedir. Şöyle ki bu dağ Everest Dağı’nın tam 3 katından da daha büyük bir dağdır.

Jüpiter Yörüngesinde 79 Uydu Barındırıyor!

Jüpiter Güneş Sistemi içerisinde yer alan gezegenler arasında en çok uyduya sahip olan bir gezegen olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam 79 uydusu bulunan Jüpiter; aynı zamanda Güneş Sistemindeki en büyük aya sahiptir. Jüpiter’in sahip olduğu ve Ganymede olarak isimlendirilen ayın büyüklüğü 5.262 km çapındadır. Bu da Jüpiter’in uydusunun Merkür gezegeninden bile büyük olduğu anlamına gelmektedir.

Mars’ta Bir Gün 24 Saat 39 Dakika 35 Saniye Sürmektedir

Uzayda bir Mars Günü tam 24 saat 39 dakika ve 35 saniye uzunluğundadır. Bunu ilk duyduğunuz zaman Mars’taki bir günün Dünya’daki bir günden kısa olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu hatalı bir yaklaşım olacaktır. Neden mi? Çünkü Mars Güneş etrafında dünyadan çok daha yavaş dönmektedir. Bu da Dünya’daki bir yıllık sürenin tam olarak 687 Mars gününe eşit olduğu anlamına gelmektedir.

Kuantum Mekaniği ve Görelilik Kuramları yazısını okumak için tıkla!
 
Üst