USRobotics'ten Güçlü Ndx Serisi

Bu konuyu okuyanlar

Önde gelen kişisel ağ çözümleri üreticisi USRobotics, İstanbul'da yaptığı tanıtımda yeni ürünlerini ve teknolojilerini tanıttı. Geniş kablosuz ağ alanı dikkatinizi çekiyorsa, bu haberi atlamayın.

[flash=400,326]http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=-8048652448684545618&hl=en[/flash]​

USRobotics, geçtiğimiz gün basına tanıttığı Ndx serisi kablosuz ağ ürünleriyle beraber, henüz 802.11n standardı tam olarak gelmese bile çok yüksek veri aktarım hızlarına imza atabilecek ürünlerini görücüye çıkarttı. Ev veya ofisler için genişletilmiş kapsama alanı ile yüksek hızı beraber götüren Ndx serisi kablosuz ağ ürünleri, geniş bant erişim noktasından ADSL modeme sahip erişim noktasına ve ağ kartlarına kadar sistemin ihtiyaç duyulabilecek her parçasını içeriyor. Sistem teorik olarak 270 Mbit/s veri aktarım hızını destekliyor.

Gelişmiş Mesafe ve Kapsama Alanı

Temel olarak USRobotics'in Ndx serisi ürünleri, MIMO teknolojisine dayalı bir teknik kullanıyor. Yeni nesil kablosuz ağ teknolojilerinin can damarı olan MIMO, yani çoklu giriş çoklu çıkış tekniği, hem sinyal gücünün daha fazla olmasını sağlıyor hem de sinyal şiddetinin çevreye göre oldukça düştüğü noktalar olan “ölü noktaları” en aza indiriyor. Bu tekniğin temel prensibi, birden fazla anten kullanarak giriş ve çıkış sinyallerini farklı antenlere ayırmak ve daha güçlü hale getirmek şeklinde özetlenebilir.

usr_ndx_router.jpg

KOBİ'ler için Ağ Üzerinde Depolama

Toplantıda en dikkat çeken ürün ise USR8700 model ismine sahip ağ depolama sistemiydi. Küçük bir bilgisayar kasası gibi duran üründe dört adet değiştirilebilir SATA disk yuvası bulunuyor. Yuva başına 500 GB sığayı destekleyen ürünle ağ üzerinden 2 TB seviyesine kadar depolama alanına sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca RAID 0/1/5/10 ve JBOD desteğiyle disklerinizi istediğiniz biçimde çalıştırabiliyorsunuz. Ağ üzerinden başlatmayı destekleyen ürünle isterseniz özel yazılımıyla bilgisayarınızı gerçekzamanlı olarak sisteme yedekleyip bir felaket anında USR8700 üzerindeki disk görüntünüzden sisteminizi başlatabiliyorsunuz.

Birçok küçük işletmenin ve hatta ileri düzeydeki ev kullanıcılarının dikkatini çekeceğini düşündüğümüz USR8700, basit bir yerel ağda hizmet verebildiği gibi, içinde barındırdığı işletim sisteminin de desteğiyle uzaktan FTP erişimine de imkân veriyor. Bu da gerektiğinde mekândan bağımsız şekilde istediğiniz dosyalara erişim imkânı veriyor.


Bilgi İçin:
USR
Yazan: Berkin Bozodoğan
SDN – http://shiftdelete.net
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
Bir şey sorabilir miyim?
Genelde bütün kablosuz modemlerde görüyorum bunu.
Hep "MIMO Teknolojisiyle geniş kapsama alanı" diyorlar ama hiç o kapsama alanının ne kadar olduğunu yazmıyorlar. Neden?
 

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Ben de katıldım o toplantıya. Rakamlar şu anda aklımda değil ama tüm toplantının elimizde videosu vardı. Hatırladığım kadarı ile, rakamlar yerine izafi kavramlar verildi. Mesela kablosuz adsl modemler (802.11.g) bir ev içerisinde rahatlıkla kablosuz ağ hizmeti verirken, Maxg teknolojisi evin bahçesi ve sokağa kadar bu işlemi çok başarılı bir şekilde uzatabiliyor. Diğer standart kablosuz adsl modemle bunu çok iyi başaramıyor.

802.11n standardına göre ise bu mesafe 500 metreye çıkıyor ;)
 

SDN Son Haberler

Üst