USB Bellek Bootable Sorunu.

uSuLca

Asistan
Arkadaşlr usb yı bootable yapıyorum ama sorun şu ki; Son safhada CD den çekiyoruz iso yu ama benim Sürücüm çalışmıyor sabitten isoyu da çekemiyorum olmuyor. Bir el atın Allah rızasına..
Bootable yaparken kullandığım yol da şu..

Bu şekildeki bootable da alternatif sunabilecekler yada CD kullanmadan başka boot etme yolu varsa söylerseniz çok sevinirim.


PeToUSB Başlığı altında programımız açılıyor ve herhangi bir değişiklik yapmadan Start basarak öncelikle USB Belleğimizi biçimlediriyoruz. {programı açmadan USB Belleğin takılı olması gerekir}

Ekrana gelen uyarı penceresini Evet diyerek devam ediyoruz. Kısa bir bekleyişten sonra format bitiyor ve PeToUSB programına geri dönüyoruz.

Daha sonra açık olan program ve sayfaları kapatmadan;
Başlat >> Çalıştır >> cmd yazıp Enter komutlarını izliyoruz.

MS-Dos Ekranı geliyor ve şu komtları yazıyoruz..
cd Desktop Enter
cd usbxp Enter {indirdiğiniz usb boot dosyasını masaüstünde olduğunu varsayıyoruz, değilse usbxp klasörü adı altında oraya taşıyın}
bootsect.exe /nt52 H: Enter {sizde H: olmayabilir, bu şuanda bilgisayarınızda takılı olan USB Belleğin sürücü harfi olarak değişebilir}

Ekrana: Bootcode was succesfully updated on all targeted volumes. yazısı geldi ise işlem tamam demektir ve açık olan bu MS-Dos ekranını kapatabilirsiniz.

Ayrıca PeToUSB programınıda Close'ye tıklayarak kapatıyoruz.

İlk açtığımız siyah ekranda bazı değişiklikler olduğunu farketmişsinizdir. Artık Windows yada hangi işletim sistemini boot olarak yüklemek istiyorsanız onu CD-ROM'a takıyoruz ve 1 yazıp Enter'a basıyoruz.
*Karşımıza klasör seçme ekrannı gelecektir. Windows CD'sini tatığımız sürücüyü seçip ve Tamam'a tıklayın.


Daha sonra tekrar MS-DOS ekranına geri döneceksiniz ve bu sefer 3 yazıp Enter'a basalım.
*Bu aşamada ise USB Belleğin takılı olduğu sürücüyü sadece harf kodu ile belirtiyoruz ve Enter ile onaylıyoruz.

Bu işlemden sonra tekrar seçim ekranı gelecektir. Şimdide 4 yazıp Enter'e basarak CD-ROM'daki veriyi bilgisayar kendi belleğine alacak daha sonrada USB Belleğe kopyalacaktır.

Bu işlemlerden sonra karşınıza gelen uyarı, bilgi ekranlarına Evet, E, Tamam vb.. ifadelerle onaylayarak devam edin. MS-DOS ekranını kapatmayın. özellikle CD-ROM'dan kopyalama ve geri USB Belleğe yapıştırma aşamalarında uzun süre beklemeniz gerekecektir. {tahmini 5dk - 10dk}

KIRMIZI RENKLİ YERLER SORUN OLANLAR ARKADAŞLAR.
 

uSuLca

Asistan
İŞletim sistemi fark eder mi bilmiyorum ama ben win7 ve Pardus için usb yi bootable yapmak istiyorum.
 
Üst