USB belleğe Ubuntu kurmak (HDD yok)

berkay95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
HDD kafa atıyor . Her açılışta bu sorunu yaşıyorum . HDD görmüyor 2-3 defa kapatıp açıyorum yok . 2-3 dakka bekliyorum o zaman açılıyor . İnternette baktım çözümü yokmuş . Kafa değişimide çok pahallıymış . Bende ssd ye geçmek istiyorum fakat şuan alamam . Bende 8 gb lık usb belleğe ubuntu kurup internet için kullanmayı düşünüyorum . Chrome filan çalıştırsa yeter . Başka işim yok . Şimdi bunu yapabilirmiyim ? 8 gb yeter mi ?

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bilgisayardan ubuntu iso dosyasını usb belleğe yazdır.Orada Ubuntu'yu Dene seçeneği var oradan açarsın.

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Kusura bakmayın biraz alakasız olucak ama benimde şöyle bir sorunum var. Ben USB'ye ubuntu kurmaya çalışırken biraz saçmaladım ve usb zarar gördü şimdi bilgisayara takınca usb görünmüyor nasıl düzeltebilirim :) ?

berkay95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayardan ubuntu iso dosyasını usb belleğe yazdır.Orada Ubuntu'yu Dene seçeneği var oradan açarsın.

USB Flash Diske Linux Mint 13 (Ubuntu) Kurulumu

USB Linux Mint 13 gereksinimleri:

* 2GB veya daha büyük flash bellek (Fat32 dosya sistemiyle biçimlendirilmiş ve boş)
* Linux Mint 13 ISO dosyası
* Universal USB Installer
* USB'den boot edebilen bir anakart (2005 ve sonrasında üretilenler destekliyormuş.)

Nasıl yaparım:

** LinuxMint 13 ISO dosyasını indirin:

** Flash belleğinizi bilgisayarınıza bağlayın ve mümkünse diğer USB depolama sürücülerini çıkarın.

** Universal USB Installer'ı indirip çalıştırın. Şu pencere açılacak:

001uz.png

** "I Agree" butonuna tıklayın.

002di.png

** Resimdeki ayarları yapın:

Step 1'de indirmiş olduğunuz Linux dağıtımını seçin
Step 2'de "Browse" butonuna tıklayın ve iso dosyanızın yerini gösterin.
Step 3: Üzerine yükleme yapacağınız USB sürücüyü seçin. Format kutucuğunu işaretleyin.
Step 4: Burada 2 seçenek var.
a- Linux Mint üzerinde yaptığınız değişikliklerin (dil seçenekleri, duvarkağıdı, kurduğunuz programlar, kullanıcılar vs.) bir sonraki oturuma saklanmasını istiyorsanız -ki bir süre USB'den deneyecekseniz bence isteyin- diskinizin büyüklüğüne bağlı olarak 1000MB'tan az olmayacak miktarda bir persistence değeri seçin.
b- Değişikliklerin kaydedilmesini istemiyorsanız ya da USB belleği sadece kurulum için kullanacaksanız, burada bir değişiklik yapmayın. Dikkat: Çok küçük bir değer girerseniz ileride kullanım sırasında sürekli olarak "Disk dolu" uyarısı alırsınız.

** "Create" diyin.

** Yanlış bir sürücü seçmediğinizden emin olun ve bir gün herkesin duymak istediği o cevabı verin:

"Evet"

Program kendi kendine pencereler açacak, bir şeyler çevirecek. Siz bu arada işlerinize bakın."Installation Done, Process is Complete!" yazısı çıkınca "Close" diyin.

** İşlem tamam.

Bilgisayarı yeniden başlatın, BIOS'tan veya Boot Menüsünden başlatma sürücüsü olarak USB diskinizi gösterin. Ekrana şu menü geldiğinde beklememek için "Enter" tuşuna basın:
003zk.jpg

Sistem başlayacak ve Gnome masaüstünüz sizi karşılayacaktır.

Not 1:
Flash belleklerin okuma-yazma hızları, sabit disklere göre çok çok düşüktür. Dolayısıyla Mint'imiz, sırf bu nedenle yavaş çalışacaktır. Sabit diskinize kurduğunuzda hızlı, zaman geçtikçe yavaşlamayan bir bilgisayarınız olacak.

Not 2:
Linux dağıtımlarını (en azından bir çoğunu), kullanmakta olduğunuz Windows sürümlerini kaldırmadan aynı bilgisayara kurabilirsiniz.

Not 3:
Flash bellekten veya Live CD'den çalışan Linux sürümleri bilgisayarınızda kalıcı hiçbir değişiklik yapmaz. Diski çıkarıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bilgisayarınız az önce yaşadığı hiçbir şeyi hatırlamayacaktır. Yaşanan her şey flash diskte kalmıştır.

Düzeltme: Eklemeyi unuttuğum bir şey var. Bu işlemden sonra flash belleğinizde kalan boşluğu hem Windows hem linux altında kullanmaya devam edebilir; belleği mp3, video oynatıcı gibi cihazlarınıza da bağlayabilirsiniz. Diskin tamamı Linux için formatlanmaz.

Bu arkadaş çok iyi anlatmış . Şuan yapıyorum . Deneyip editleyeceğim .

berkay95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorunsuz kurdum . Hizi gayet iyi ara sira takilmalar oluyor . Sonucta usb bellek . Mozillada flash yok sanirim suan chrome kurdum super oldu . Suan pc hdd yi goruyor merak ettigim hata verdiginde de duzgun calisacak mi .

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
[MENTION=333325]berkay95[/MENTION] mantık olarak anlatımlar aynı anlamda :D ne gibi hatadan bahsediyorsun?

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Hocam bunda oyun çalıştırabilir miyim ? Steam den CS GO yu çalıştırmasını istiyorum . Fps düşüşü yaşar mıyım ?
Ubuntu için oyunlar var ben minecraft oynuyorum sıkıntı yok.Diğer oyunlarda fps düşüsü yaşanacağını sanmam.Ama usb bellek üzerinden oynayamassın diye biliyorum.

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Hocam bunda oyun çalıştırabilir miyim ? Steam den CS GO yu çalıştırmasını istiyorum . Fps düşüşü yaşar mıyım ?
Windows programları için wine yüklemelisin çalışacağının garantisini vermiyorum winehq'dan bak yüklerken nelerin lazım olduğu yazar orada

Reaksiyon puanı
2,146
bi flash bellek yükleyici görevi görecek kurulurken de bi diğerini seçip kuracaksınız, grub da aynı yere kurulmalı, bi keresinde kurmuştum böyle

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Kusura bakmayın biraz alakasız olucak ama benimde şöyle bir sorunum var. Ben USB'ye ubuntu kurmaya çalışırken biraz saçmaladım ve usb zarar gördü şimdi bilgisayara takınca usb görünmüyor nasıl düzeltebilirim :) ?

Belleğin ölmüş. Yenisini alarak düzeltebilirsin.

Reaksiyon puanı
16,118
ne marka,nerden aldın? bende de transcend 4gb vardı bozuldu aldığım teknosa forum bornova'ya taşınmıştı oradaki teknosa tekno asist'e götürdüm iş,faura olmadan sadece ambalajı vardı onuda içine koymuştum hiç itiraz etmeden 8gb sandisk cruzer edge ile değiştirdiler garantisi olmalı.

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
ne marka,nerden aldın? bende de transcend 4gb vardı bozuldu aldığım teknosa forum bornova'ya taşınmıştı oradaki teknosa tekno asist'e götürdüm iş,faura olmadan sadece ambalajı vardı onuda içine koymuştum hiç itiraz etmeden 8gb sandisk cruzer edge ile değiştirdiler garantisi olmalı.
SanDisk (16) ama alalı bayağı oldu kırtasiyeden almıştım :) Galiba değişim felan olmaz

Reaksiyon puanı
2,146

ölmemiştir, ext olarak biçimlenmiştir windows görmüyordur, hp format tool gibi programlarla biçimlendir

berkay95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows programları için wine yüklemelisin çalışacağının garantisini vermiyorum winehq'dan bak yüklerken nelerin lazım olduğu yazar orada

CS GO ubuntu ile uyumlu diye biliyorumda yine olmaz sanırım ne kadar hızlı bir sistem olsada flashdan açtığım için takılmalar donmalar olabiliyor .

Herkese yardımları için teşekkür ederim .

Reaksiyon puanı
16,118
ben 8gb sandisk'te denedim vasat usb hdd hızında değil donuyordu slax donmayabilir de fransız..

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Linuxte gparted görüyor ama biçimlendirme yaptığım zaman salt okunur hatası alıyorum
/etc/fstab'a bak bir girdisi varsa sil yoksa çıkarıp tak chown ile sahipliğini al yine olmazsa unmount edip okunabilir olarak mount et. Ayrıca chmod 777 izni versen de olur

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
/etc/fstab'a bak bir girdisi varsa sil yoksa çıkarıp tak chown ile sahipliğini al yine olmazsa unmount edip okunabilir olarak mount et. Ayrıca chmod 777 izni versen de olur
Kusura bakmayın Linuxten çok iyi anlamıyorum biraz daha açıklayıcı olabilir misiniz ? :) (Linux mint kullanıyorum)

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Kusura bakmayın Linuxten çok iyi anlamıyorum biraz daha açıklayıcı olabilir misiniz ? :) (Linux mint kullanıyorum)
terminale
Kod:
sudo pluma /etc/fstab
sonra orada /dev/sda1 gibi girdiler vardır /dev/sdb1 girdisi varmı diye bir bak varsa sil yoksa şunu yaz
Kod:
 sudo chmod 777 /dev/sdb1
olmazsa çıkar tekrar tak dosya yöneticisinden güvenli kaldır yada unmount et sonra şunu yaz terminale
Kod:
 sudo mount -o remount,rw /buraya flash yolu yazılacak dosya yöneticisi ile aç ctrl + L'ye bas oradaki yol

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
terminale
Kod:
sudo pluma /etc/fstab
sonra orada /dev/sda1 gibi girdiler vardır /dev/sdb1 girdisi varmı diye bir bak varsa sil yoksa şunu yaz
Kod:
 sudo chmod 777 /dev/sdb1
olmazsa çıkar tekrar tak dosya yöneticisinden güvenli kaldır yada unmount et sonra şunu yaz terminale
Kod:
 sudo mount -o remount,rw /buraya flash yolu yazılacak dosya yöneticisi ile aç ctrl + L'ye bas oradaki yol[/QUOTE]
Çok sağolun deneyeceğim :)

berkay95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dün roket gibi çalışan Chromeda videoları hızlı hızlı açan sistem bugün aşırı yavaşlamış sürekli donuyor kitleniyor basit bir sayfada bile donuyor zorla kapatla yapıyorum . 4 gb alan da ayırmıştım bu kadar çabuk dolacağını beklemiyordum . Varmı başka önerdiğiniz işletim sistemi ? İnternet için kullanacağım film filan izlemiyorum ama basit küçük videoları sorunsuz açacak , sayfaları iyi kötü açacak ?

berkay95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şuan Linux Mint kurdum ve harika çalışıyor . Ubuntu tam bir işkenceymiş anaşılan . Şuan hızı iyi bakalım kaç günde donmaya başlayacak .

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Şuan Linux Mint kurdum ve harika çalışıyor . Ubuntu tam bir işkenceymiş anaşılan . Şuan hızı iyi bakalım kaç günde donmaya başlayacak .
Ben normal olarak bilgisayara ubuntu kurmuştum (512 MB rami var) kurulum da bile takılmalar yaşadım. Mint kurdum ve çok iyi hızlı şekilde çalıştı :) Mint hala hızlı

berkay95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben normal olarak bilgisayara ubuntu kurmuştum (512 MB rami var) kurulum da bile takılmalar yaşadım. Mint kurdum ve çok iyi hızlı şekilde çalıştı :) Mint hala hızlı

Hocam bunda şimdi ne kadar boş alan olduğunu nerden bakacağım ? Kurulum sorsında 6 gb alan ayırdım (USB 8 gb) bunun ne kadarının boş ne akdarının dolu olduğunu nerden görebilirim ?

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Hocam bunda şimdi ne kadar boş alan olduğunu nerden bakacağım ? Kurulum sorsında 6 gb alan ayırdım (USB 8 gb) bunun ne kadarının boş ne akdarının dolu olduğunu nerden görebilirim ?
Sistem Gözlemcisini açınca sistem sekmesinde kullanılabilir disk alanı yazıyor :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

terminale
Kod:
sudo pluma /etc/fstab
Kod:
 sudo chmod 777 /dev/sdb1
Kod:
 sudo mount -o remount,rw /buraya flash yolu yazılacak dosya yöneticisi ile aç ctrl + L'ye bas oradaki yol[/QUOTE]
İlk kodu girince bomboş bi sayfa açıldı. İkinciyi girdim bişi yazmıyor diye hiç bişi olmadı :) Güvenli kaldır yapamıyorum çünkü bilgisayarda görünmüyor Gparted görüyor sadece :(