Ubuntu vs Pardus

Bu konuyu okuyanlar

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Pardus kullan rahat et ;)
ilk olarak 1 - 2 yıl önce kurdum pc ye ama pek kullanamamıştım :D
daha sonra yeni versiyonları denedim ve Pardus'ta kaldım.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Kesinlikle Ubuntu, istemiyorsan Mandriva kur!

En kolay işletim sistemleri bunlar. Daha önce Linux kullanmadıysan tavsiyemdir sakın ama sakın Pardus'la başlama! Bir süre sonra zaten istediğini kullanırsın.

Sıfırdan başlayacaklar için en kolayı Mandriva diyorum ben.

firariçocuk

Doçent
Reaksiyon puanı
7
ben 2009 pardusu çok beğendim ve görünümü çok güzel.yani ubuntuyu görünüm olarak sollamış bile.ancak kde çökmesi bazen sinir ediyor ve bu sadece pardus le ilgili değil linux dağıtımların genelinde kde ve bazı programlarda çaökme uyarıları çıkıyor.düşünsenize amsn hatta firefox ta bile çökme oluyor ve bi daha düzelmiyor.bunun sebebi linux sistemleriin genel olarak stabiliteyi yakalayamadığı anlamına mı geliyor acaba???

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
ben 2009 pardusu çok beğendim ve görünümü çok güzel.yani ubuntuyu görünüm olarak sollamış bile.ancak kde çökmesi bazen sinir ediyor ve bu sadece pardus le ilgili değil linux dağıtımların genelinde kde ve bazı programlarda çaökme uyarıları çıkıyor.düşünsenize amsn hatta firefox ta bile çökme oluyor ve bi daha düzelmiyor.bunun sebebi linux sistemleriin genel olarak stabiliteyi yakalayamadığı anlamına mı geliyor acaba???

Linuxa bağlamamak lazım KDE çok hızlı gelişiyor tam stabil oldu derken tekrar sıçrama yapıyor. Stabillik istiyorsan Gnome den şaşmayacaksın. Görüntü olarak şuan gnome bana hoş geliyor kde ye ısınamadım bir türlü ama genel olarak bakılırsa kde göze hoş gelir. Kişisel görüşüm Gnome 3.0 ile bu değişir. Zaten ubuntu tarafında şuan en çok konuşulan konular boot time ve görünüm

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Kesinlikle Ubuntu, istemiyorsan Mandriva kur!

En kolay işletim sistemleri bunlar. Daha önce Linux kullanmadıysan tavsiyemdir sakın ama sakın Pardus'la başlama! Bir süre sonra zaten istediğini kullanırsın.

Sıfırdan başlayacaklar için en kolayı Mandriva diyorum ben.

İşte bu kadar...
Yeni başlayanlar için Mandriva ;kavradıktan sonra DEBIAN:devil::devil:

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ben ilk kez ubuntuyla başladım
hiç de beğenmedim
gün içerisinde sildim
pardus daha kolay geldi
şu ilk başlayanlara ubuntu önerip soğutuyorsunuz linux'ten
Türkiye'de windowsçuların linux'e ettikleri laflar aslında ubuntuya

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Bende Çoğunu Denedim En Güzel Ubuntu Geldi Bana . Kullanabilirliği Çok Kolay

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Ubuntu, arkasında Canonical olduğu için kadrolu geliştiricileri sayesinde bugün olduğu gibi önümüzde ki dönemde de en çok tercih edilen Linux dağıtımı olacaktır.

Çünkü paket (yani program) sıkıntısı yok.Çoğu dağtıma göre daha stabil (Pardus'ta stabil ona lafım yok),herhangi bir sorunla karşılaştığınızda kısa sürede çözebiliyorsunuz.Çünkü kullanıcı sayısıyla doğru orantılı olarak problem çözümlerini daha kolay buluyorsunuz.Bütün masaüstü yöneticileri düzgün çalışıyor.Pardus 2009'da gnome sorunu halen devam ediyor.

Ama sonuçta hepsi linux hepsi açık-kaynak ben Ubuntu kullanıyorum ama diğer dağıtımları desteklediğim gibi Pardusu da destekliyorum.

MSDN

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Herkesin zevki farklıdır. Kendiniz deneyin derim ben. Ama Pardus daha kolaydır. En fazla 3 gün içinde uzmanlaşırsın :)

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Herkesin zevki farklıdır. Kendiniz deneyin derim ben. Ama Pardus daha kolaydır. En fazla 3 gün içinde uzmanlaşırsın :)

3 günde linux öğrenemezsin...:lol::lol::lol::lol:
Windowsu bile en az 1 ayda temel seviyede öğrenebilecekken...
Biraz abartmışsın...

Ubuntuyu boşver DEBİAN kur...:

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Biraz abartmışsın...

Hala Red hat için bir şey demedin. Bir cevap bekliyorum.

MSDN

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Biraz abartmışsın...

Bende abarttığımı sezdim ama kde tabanlılar çok kolay kullanılıyorlar.

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Biraz abartmışsın...

Ubuntu zaten Debian üzerine kurulu ve arasında herhangi bir fark yok. Hatta kullanabilirlik Ubuntu' da biraz daha artırılmış durumda. Bu tavsiyenin nedenini anlayamadım doğrusu.

NuCLeuS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pardus konusunda pek birşey söyleyemem. Ben usb belleğe Ubuntu kurdum. Kendime göre de biraz özelleştirdim. Sana da tavsiye ederim. Başkasının bilgisayarına otururken hep usb bellekle açıyorum bilgisayarı. Acemi insanların bilgisayarlarında bir sürü virüs oluyor :biggrin:

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
gnome kullanilacaksa ubuntu kde kullanilcaksa pardus baskasi degil kubuntu cubuntu fasa fiso bende kubuntu 2 gün zor duruyor pc de ya bir sorun cikiyor ya bir paketbyükledigimde acilmiyor ,cok paket varmis banane ,ise yararmi o önemli acemi kullanici icin pardusdan baska bir dagitim öneremiyorum ,ben hepsini denedim cünki bende zamaninda acemi idim ,size söyle diyim eger pardus varsa bende linux vardir yoksa ya ubuntu vardir yada hic linux yoktur,kesinlikle mandriva yada opensuse ye hic yaklasmayin ,kesinlikle bir sey eksiktir ,yine sözün en sonu pardus kur rahat et digerleirni kur sana zahmet sunlarida kur olayi vardir.

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
tamam o zaman şöyle birşey desem :p en geniş türkçe program haznesi olan hangisi ingilizcem biraz gıtta :$ (olsun 7. sınıfa yeni geçtim :p )

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
verdik ya:D
ha pardon yanlış okumuşum
o zaman mandriva
ama ne yapacan o kadar programı
pardus yeterli program sunuyor

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı