Ubuntu Kurulumu

Windows mu Ubuntu mu? Hangisi daha iyi?

• Kullanılan toplam oy
    92

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
300 dolarınız cebinizde kaslın istiyorsanız, Türkçe arabirime sahip olan son derece başarılı işletim sistemi Ubuntu'nun nasıl kurulacağını adım adım anlatıyoruz.

Açık kaynak kodlu işletim sistemlerinden Ubuntu, Linux dünyasındaki en başarılı dağıtımlarından biri. Kurulumu ve kullanımı son derece basit olan Ubuntu'nun son sürümü olan Ubuntu 9.04, Türkçe dil desteğinin yanı sıra en yeni donanımları da tanıyarak performanslı bir işletim sistemi sunuyor.

Ubuntu 9.04'ü indirmek için buraya tıklayın.

İhtiyacınız olan tüm temel yazılımları (Ofis paketi, fotoğraf düzenleme, ses ve video oynatıcıları, mesajlaşma ve internet araçları, vb) bünyesinde barındıran Ubuntu, 25 saniyeden daha az bir sürede açılarak size zaman kazandırıyor.

Adım Adım Anlatıyoruz!

Aşağıdaki bağlantı üzerinden, adım adım Ubuntu 9.04 kurulumunu öğrenebilir ve arabiriminde gezintiye çıkarak size ne sunduğuna bakabilirsiniz.

:: Bomba soru geliyor; Ubuntu mu? Windows mu?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
linux sürümlerinin daha alacağı yol var..
malesef windows..

geceyürüyen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İhtiyaca göre değişiyor. Mesela ubuntu oyun konusunda windowstan baya bir geri kalıyor. Fakat diğer uygulamalar konusunda windowstan üstün olduğunu anında gösteriyor.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
SDN yine güzel bir çalışma ile karşımızda..

Ubuntu artık benim için öcü değil:)

Ben vista kullanıyorum.Ubuntuyu sistemime ek olarak kurarsam bilgisayar ahngi programla açılacak?

Bir sorum daha var ben ubuntuyu kaldırmak istediğimde izleyeceğim yol ne olacak?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Oyun için Wine kullanılabilir diyorlar ama denemedim.

Bu arada Ubuntu, temel bilgisayar kullanımı için gerçekten çok iyi.

İhtiyacınız olan her şey için bir yazılım var.

Özet: Herifler yapmış :D

orphy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Ben vista kullanıyorum.Ubuntuyu sistemime ek olarak kurarsam bilgisayar ahngi programla açılacak?

Bir sorum daha var ben ubuntuyu kaldırmak istediğimde izleyeceğim yol ne olacak?

Herhangi bir programla açılma söz konusu değil ZorhaK. Nasıl sen farklı iki windows sürümünü farklı disk bölümlerine kuruyorsan aynı şekilde ubuntuyu kuracaksın ve bundan sonra bilgisayar açılışında windowsun "mbr"si değil linux'un GRUB'u karşılıyacak seni. Yani karşına seçenekler gelecek windows mu ubuntu mu diye. Sen seçerek hangi işletim sistemini kullanmak istediğini göstereceksin.

Ubuntu'yu kaldırmak için de kurulu olduğu disk bölümüne format atmak en iyi çözümdür. Ancak bu sefer de yukarda bahsettiğim mbr yi tekrar yerine koyman gerekir ki bu farklı bir konu. Pardus forumlarında Türkçe kaynak bulabilirsin bununla ilgili. Eğer kısa bir iş olsaydı bahsedebilirdim ama anlatması biraz uzun:happy:

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177

Açılış ekranında sana soruyor zaten hangi sistemden açıyım diye,sana default olarak 5 saniye seçme süresi veriyor sen bu süre içinde hiç bi sistemi seçmezsen 5 saniye sonra Vista açılmaya başlıyor ;)
Bu özelliği de yine ubuntu altında değiştirebiliyorsun; Açılışta kaç saniye beklemesi gerektiğini, Eğer seçim yapmazsan o 5 saniye sonra hangi sistemin açılmasını istediğini felan :)

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Cevap veren arkadaşlar sağolun.Ben daha önce D ye farklı bir sistem kurmuştum.Ama iş sistemi kaldırmaya gelince çuvallamıştım.Elimdeki sistemimi de kaybetmeyi göze alıp komple format atmıştım pc ye.:(

yani sonradan kurdugum sistemi(D Yİ) formatlamıştırm.Ama pc açılırken yine soruyordu hangisiyle açayım diye..

O zaman da yardım aramıştım netten ama karışık bir konuydu sanırım..

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Memurların, öğrencilerin ve öğretmenlerin bence Linux kullanması lazım. Pardus, maalesef yeniliklere yetişemez oldu. Ubuntu ile devam edilsin derim ben.

orphy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayrıca Ubuntu'nun yeni sürümünün elinde güzel bir cd ile olmasını isteyen arkadaşlar birazcık ingilizce ile http://shipit.ubuntu.com/ adresine girerek ücretsiz olarak cd siparişi verebilirler. Sipariş falan dediğime bakmayın tamamen ücretsiz. Sadece adresinizi giriyorsunuz ve kayıt oluyorsunuz istediğiniz sürümden istediğiniz kadar cdyi adresinize postalıyorlar. Yalnız şu anda yeni sürüm çıktığı için sistem bir kaç günlüğüne çalışmıyor. Cdler çıkmadı heralde daha.

Cevap veren arkadaşlar sağolun.Ben daha önce D ye farklı bir sistem kurmuştum.Ama iş sistemi kaldırmaya gelince çuvallamıştım.Elimdeki sistemimi de kaybetmeyi göze alıp komple format atmıştım pc ye.:(

yani sonradan kurdugum sistemi(D Yİ) formatlamıştırm.Ama pc açılırken yine soruyordu hangisiyle açayım diye..

O zaman da yardım aramıştım netten ama karışık bir konuydu sanırım..

Aslında çok da karışık bir konu değil arkadaşım. Bu tarz bir sorunun olduğunda biraz araştırmayla öğrenebilirsin çözümünü. Ben daha önce hem ikinci bir windows hem de linux konusunda bahsettiğin sorunlarla karşılaştım ve araştırarak cevaplara ulaştım. Ayrıca bu tarz bir sorunun olduğunda SDN forumlarına bile konu açsan sana yardımcı olmaya çalışacak arkadaşlar kesinlikle olacaktır ben de dahil.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Ben de Ayrı bi sürücüye kurmuştum ubuntu 8.10 kurmuştum ve bi kaç gün kullanıp kaldırmıştım tabii yüklediğim sürücüyü formatlayarak :) bende bir sorun olmadı bilgisayar yine otomatik olarak Windows'tan açıldı..
Senin sorununun kaynağı yüklediğin sürümün eski olmasıyla alakalı sanırım bu yeni sürümlerde bu hataların giderildiği kanaatindeyim...

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
sistemi kurduğun diske format attıktan sonra diskin mbr'sini yani hangi sistemle açılacağını soran grub'u silmek için windows cd'si takıp önce kurulum, sonra tamir diyorsun ve windows sana mbr'de bir sorun var düzelteyim diye soruyor, ya da başlangıç seçenekleriyle ilgili bir sorun var tarzı bir şey söylüyor, düzelt deyince kısa sürede tamam.

ama yıllar yılı birden fazla linux dağıtımı ve windows'lar arasında daha prof bir MBR çözüm üisterim diyenlere supergrub isimli yazılımı öneririm, her tür grub mbr tamiri vs yapan bir livecd'dir (çalışan cd). yani kalıp olarak indirip cd'ye yazarsınız.

bertan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
salak ubuntu daha hdd yi görüp kuramadı kendini, yüzde 95 wirelessi daha bir çok şeyi göremeyecekti kurulsa da. son kullanıcıya ulaşması şu aşamada imkansız.. en fazla kurup kurup kaldırırız ya da windows altında biyerlerde saklarız.. paralı maralı yapçak bir şey yok, çok yaşa windows..

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Kesinlikle ubuntu ben yaklaşık 1 ay öncesine kadar linuxun sadece bir işletim sistemi olduğunu bilen ama hiç kullanmayan bir windows kullanıcısıydım.

saolsun bilgisayar öğretmenim sayesinde ubuntuyla tanıştım. Birkere kullandıktan sonra windowsun benim için bir anlamı kalmamıştı artık hemen ubuntu yükledim ve yükleme ile ilgili sorunlar yaşadığım için kurulumu wubi ile windows içerisinden yaptım yani şuan windows olmazsa ubuntuda yok:) ama mutluyum. Oyun manyağı Değilseniz her yönüyle ubuntu windowsa farkını koyuyor..

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
salak ubuntu daha hdd yi görüp kuramadı kendini, yüzde 95 wirelessi daha bir çok şeyi göremeyecekti kurulsa da.

Son sürüm, özellikle de kablosuz ağ kartlarını desteklemek konusunda çok başarılı. Bir sorun yaşamadım ben 3 makinede de.

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Güzel bir anlatım ile Linux'un öcü bir işletim sistemi olmadığını göstermişsiniz. Teşekkürler.

Ben 3 yıldır tek sistem olarak Linux dağıtımlarını kullanıyorum. Aslında linux mu windows mu anketlerini de hiç sevmem çünkü bazıları daha açık kaynağın ne olduğunu dahi bilmeden ahkam keserek "tabiki windows" cevabıyla kestirip atarlar. Üstüne de linux'ada bir sürü laf atarlar.

İşte o kişi veya kişiler hiçbir maddi çıkar gözetmeden çalışan gönüllü insanların emeğine ve harcadıkları vakitlerine saygısızlık yapmış olur. Yorum yapacak arkadaşlar bunları mutlaka düşünsüler.

Edit: Al işte. Dakika 1 gol 1. Salak ubuntu diyen bir salak çıktı bile.

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
ggüzel asında ama ben windows daha tercihimdir, ubantu kendini geliştirirse belki ubantu kullanımı artabilir...

erkek2

Asistan
Reaksiyon puanı
1
iyi güzel konusuyorsunuz da bu ubuntuda windows live messenger olmuyor. diger msnler de berbat. ubuntunun icinde Pidgin diye bir programla msne girilebiliyor !!!

cözüm windows ve ubuntuyu bir arada kullanmak. yarim saa bir saat ubuntu. msn falan gerekirse windows. ubuntuyu kurmadan da deneyebilirsiniz acilinca 4 secekteki en üst secenekten. bilgisayarim acilmadiginda ubuntu ile dosyalarimi kurtarmistim. hayat borcluyum. pardusta iyi olsa da ubuntu tercihimdir.

ayrica türkiye okullara neden pardus da koymuyor sasiyorum. daha ne istiyon pazar emrinde.. pardus iyi degil demektense destek olun pardusa. benim laptop eski ve yavas ondan kipirdayamiyorum.

benim icin bundan sonra sadece ubuntu var diyen cok kisi duydum. ama windows live messenger olmadan dayanamam ben :D windows + Ubuntu = mutluluk :)

oyumu basarisindan dolayi ubuntuya verdim :) bu sürümü denemedim ama güzel olduguna eminim

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
güzel konu olmuş.
birde ubuntuyla windows xp yada vistanın enerji tüketimini masaya yatıralım :D

Fati[H]eaT

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle ubuntu ben yaklaşık 1 ay öncesine kadar linuxun sadece bir işletim sistemi olduğunu bilen ama hiç kullanmayan bir windows kullanıcısıydım.

saolsun bilgisayar öğretmenim sayesinde ubuntuyla tanıştım. Birkere kullandıktan sonra windowsun benim için bir anlamı kalmamıştı artık hemen ubuntu yükledim ve yükleme ile ilgili sorunlar yaşadığım için kurulumu wubi ile windows içerisinden yaptım yani şuan windows olmazsa ubuntuda yok:) ama mutluyum. Oyun manyağı Değilseniz her yönüyle ubuntu windowsa farkını koyuyor..

ibretlik hikayeler:(:stuart:

knightx

Profesör
Reaksiyon puanı
15
ben windows kullanıyorum fakat ubuntu daha güzel geliyo bana windowsa göre daha değişik yönleri var
ankette ubuntuya tıklayacaktım diğerlerine tıkladım baktım bi bnen tıklamışım:D

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Oyun için "Cedega" adlı ücretli programı kullanabilir.Ücretli dediğime bakmayın bir yolunu bulursunuz siz :D Oyun listesi: The Cedega Gaming Service - Play PC games on Linux
Birkaç yıl önce Diablo II'yi denemiştim gayet güzel oynayabilmiştim. Wine ile oyun oynamaya çalışmayın linux hakkında pek bilginiz yoksa ben kafayı yiyordum denerken :)

Vmware üzerinde denedim 3B dışında tüm özellikleri çok iyi çalışıyor. Normal kurulum yapmadan sanal olarak denemenizi tavsiye ederim.

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
iyi güzel konusuyorsunuz da bu ubuntuda windows live messenger olmuyor. diger msnler de berbat. ubuntunun icinde Pidgin diye bir programla msne girilebiliyor !!!

cözüm windows ve ubuntuyu bir arada kullanmak. yarim saa bir saat ubuntu. msn falan gerekirse windows. ubuntuyu kurmadan da deneyebilirsiniz acilinca 4 secekteki en üst secenekten. bilgisayarim acilmadiginda ubuntu ile dosyalarimi kurtarmistim. hayat borcluyum. pardusta iyi olsa da ubuntu tercihimdir.

ayrica türkiye okullara neden pardus da koymuyor sasiyorum. daha ne istiyon pazar emrinde.. pardus iyi degil demektense destek olun pardusa. benim laptop eski ve yavas ondan kipirdayamiyorum.

benim icin bundan sonra sadece ubuntu var diyen cok kisi duydum. ama windows live messenger olmadan dayanamam ben :D windows + Ubuntu = mutluluk :)

oyumu basarisindan dolayi ubuntuya verdim :) bu sürümü denemedim ama güzel olduguna eminim

ubuntu altında, windows'a ait bir yazılım çalışmıyor diye ubuntu'yu karalayan zihniyet bi tek bizde olsa gerek. aynen böyle devam edin.

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
8.10 sürümünü kaldrımadan 9.04 kuran oldu mu?Kurduğum programları tekrar kurmak istmiyorum.Eğer bir sorun çıkartıyorsa da baştan kuracaz,kaçışı yok :D

geceyürüyen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Oyun için Wine kullanılabilir diyorlar ama denemedim.

Bu arada Ubuntu, temel bilgisayar kullanımı için gerçekten çok iyi.

İhtiyacınız olan her şey için bir yazılım var.

Özet: Herifler yapmış :D
.exeuzantılı çoğu program ve oyun Wine adlı program ile çalışıyor fakat oyunların fps değerleri baya bi düşük oluyor. Grafikler akıcı bir şekilde değil de sanki 20 fps'ye kilitlenmiş bir biçimde gösteriliyor. Cs 1.6 oynayayım dedim sanki crysis ultra high detail seviyesinde oynarcasına takıntılar yaptı. Fakat linuxun kendine hasa farklı türlerde oyunları var ve azımsanmayacak derecede iyi oyunlar. Bir de ati ekran kartı kullanıcılarına kötü haber. Birazcık beklemeleri gerekecek. ubuntunun 9.04 sürümü ati marka ekran kartlarının %90 nını desteklemiyor 3D bakımından. Mecburen yeni driverler çıkana kadar beklememiz gerekecek.

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Troy, anlatımda 8. Adımdaki resimdeki ayar ile yine Windows'u silmiyormuydu? :)

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Ubuntu HER TÜRLÜ iş ve kullanıcı ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap veriyor. Oyun çok oynuyorsanız windows çaresizlikten :(