Ubuntu 10.04 Masaüstü Özelleştirme Rehberi

Bu konuyu okuyanlar

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ubuntu 10.04 Masaüstü
Özelleştirme Rehberi

Ekran görüntüleri ile adım adım anlatım

Ubuntu 10.04 Desktop Customization Guide

Step by step tutorial with screenshots

Ubuntu-10-04-Desktop-Customization-Guide-2.jpg

Bu adım adım öğreti yazısı Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx) işletim sistemi için oluşturulmuştur ve Linux masaüstü görünümünün nasıl göz alıcı, pratik, basit ve modern olarak değiştirelebileceğini konu almaktadır.
Başka bir ifade ile değişikliğe uğramış masaüstünüz aşağıdaki gibi görünecektir.

ilk hali >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> değişiklik sonrası

Değişiklik Öncesi
Başlangıçta neler gerekli:

1. Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx) işletim sistemi (Masaüstü Sürümü);
2. AWN (Avant Pencere Gezgini);
3. Hoş bir duvar kağıdı.

Adım 1 - AWN Kurulumu

Ubuntu Yazılım Merkezini açıp arama kutusuna AWN yazıyoruz ve arıyoruz.

a1dda0c2.png

3033a5c8.png

Avant Window Gezgini arama sonuçlarının birinci sırasında gözükecek. "Kur" düğmesine tıklayın ve yüklenmesini bekleyin.

Not: Bu kurulum için şifreniz gereklidir!

AWN yüklendikten sonra Ubuntu Yazılım Merkezini kapatın.

Adım 2 - Masaüstü Temizliği

Alt Panel üzerinde sağ tıklayın ve "Bu Paneli Sil" seçeneğini seçin...

ae93891a.png

Bir uyarı penceresi gelecek. "Sil" düğmesine tıklayın...

9e503b86.png

Ve şimdi, sildiğimiz alt panel yerine Awant Windows Gezginini yerleştirelim. Uygulamalar -> Donatılar -> Avant Pencere Gezgini yolunu izleyerek yazılımı çalıştırın...

68442e8e.png

Anında ekranın altında bir dock göreceksiniz.. Fakat şimdi, iki simge yer alıyor ve oldukça çirkin bir görünümü var. AWN yapılandırması için sonraki adıma gözatın.

Şimdi, üst panelin sağ kısmındaki herşeyi (her bir ayrı seçenek için sadece sağ tıklayıp) "Panelden Sil" seçeneğini ile silin. Ta ki hepsi gidene kadar...

5f37917f.png

Şu anda masaüstünüz bu şekilde gözükmeli...

888cb1a8.jpeg

Adım 3 - Avant Pencere Gezgini Yapılandırması

AWN dock' un bir köşesine sağ tıklayıp "Yuva Tercihleri" seçeneğini seçin...

b0587489.png

b37c6570.jpeg

Burası rehberimizin en önemli parçasıdır! Awn seçeneklerini aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi ayarladığınızdan emin olun...

80033f2b.png

"Start Awn automatically" seçeneğini işaretlediğinzde, AWN için otomatik başlatma klasörü oluşturma tercihiniz sorulacak. "Evet" deyip geçiyoruz...

"Task Manager" sekmesinde ihtiyacınız duyduğunuz / tercih ettiğiniz olan yazılımları (sol üstteki) orijinal Ubuntu menüsünden sürükle bırak yöntemi ile AWN içerisindeki "Launchers" kutusuna bırakıyoruz....Buradaki öğeler "sürükle bırak" yapılarak tekrar düzenlenebilir...

Son ekran görüntüsünde yer alan uygulamalar:

· Cairo Main Menu
· Separator
· Launcher/Taskmanager (varsayılan olarak içeriyor)
· Separator
· Expander
· Separator
· File Browser Launcher
· Cairo Clock
· Weather Applet
· Notification Area

Listeyi yukarıdaki sıra ile yaptığınızdan emin olun ! Herhangi bir kayıp öğe veya sıra diziliminde düzenlediğinizden dock bizimkinden farklı görünecektir. İşlemleri tamamladığınızda tercihler penceresini kapatın.

Adım 4 - Son Dokunuşlar

Şimdi, üst panelin sol kısmındaki herşeyi (her bir ayrı seçenek için sadece sağ tıklayıp) "Panelden Sil" seçeneğini ile silin. Ta ki hepsi gidene kadar...

de43f370.png

Paneli yoketmek için, üzerinde sağ tıklayın ve "Özellikler" seçeneğini seçin...

"General" sekmesinde, "Autohide" seçeneğini işaretleyin ve boyutu 21 e getirin...

"Background" sekmesinde "Solid color" seçeneğini seçin ve style slide düğmesini "Şeffaf" konumuna getirin...

"Close" düğmesine tıkladığınızda ve üst panel yalan olacak!
Cairo Main Menu uygulamasına sağ tıklayıp "Places" simgesini kaldırın...

File Browser Launcher uygulaması üzerinde sağ tıklayın (klasör sağdadır, saatin hemen önündedir.) ve "Seçenekler" i tıklayın. "Behavior" seçimini "Multiple icons" olarak ayarlayın...

...ve "Places" sekmesinden, görmek istemediğiniz seçeneklerin işaretini kaldırın...

Notification Area uygulaması üzerinde sağ tıklayın ve değerleri resimde görülen değerlere getirin. (Number of icon rows is 1, Extra offset 2 ve Icon size %72 dir)...

Masaüstünde sağ tıklayın, "Masaüstü Arkaplanını Değiştir" seçeneğinde çok güzel bir duvar kağıdı seçin ve uygula komutu verin, ve baştanbaşa yeniden oluşturduğunuz modern bir Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx) masaüstü karşınızda!

Don't forget to drop a link with your own screenshots!

Kaynak

ubuntu-logo.png
ubuntu-logo.png
ubuntu-logo.png
ubuntu-logo.png
ubuntu-logo.png
ubuntu-logo.png

Diğer Alternatif :

(Uyguladıktan sonra Türkçeye çevirmeye çalışacağım)

w3OcG_thumb.jpg

How to fully replace your GNOME panels with AWN

Published September 9, 2010

Long to ditch the old-skool GNOME panels and rock it with a dock and some bling?
A very nice reader by the handle of sub7i dropped off a tutorial detailing exactly how you can achieve this. Everything you need is provided – from a swish HD video demoing what you need to do to a sexy Ubuntu-theme matching AWN theme created especially for this.

Many thanks to Sub71.

Fully replace traditional “gnome-panel” with much more revolutionize Avant-Window-Navigator dock

Ever got bored with ugly, classic and less powerful Gnome-panel and wanted something new, modern and features rich. If so follow this tutorial and I guarantee you’ll be impressed.
In this tutorial, we’ll do the followings:

1. Completely (but reversibly) remove gnome-panel from Ubuntu session.
  2. Customize AWN so it combines all the functions gnome-panel introduces (and yet more!)

Step 1 – Install the latest AWN version

Open the terminal and enter the followings two lines:
sudo add-apt-repository ppa:awn-testing/ppa && sudo apt-get update
sudo apt-get install avant-window-navigator-trunk python-awn-extras-trunk awn-applets-c-extras-trunk dockmanager-daemon dockmanager

Step 2 – Use AwOken or Faenza-dark icon sets (optional)

Of-course you can stick to the default ubuntu-mono icons but in my experience AwOken (or even Faenza) icons give much better visual results.

Step 3 – Setup AWN dock

Because it’s hard to explain the steps with plain text, I made this video that explains the steps easily.
But before we start download this theme

for AWN, which I made especially to match Ambiance colours.

Step 4 – Remove gnome-panel

To prevent gnome-panel from showing and distressing the new “amazing” look of your desktop, open the terminal and enter:
sudo mv /usr/bin/gnome-panel ~/gnome-panel
The previous line deletes gnome-panel from your system but keeps a copy of it in your home directory. In case you want it back in the future, just enter:
sudo mv ~/gnome-panel /usr/bin/gnome-panel
Note: when you remove gnome-panel you can’t use Alt+F2 to open run dialog, nor Alt + F1 to open gnome main menu. If this is an issue you can also set the panel to auto-hide.

Thanks sub7i!

Kaynak

beyazad

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Mükemmel bir paylaşım Rise. Çok tebrikler :clap:

---------- saat 10:57 eklendi ---------- önceki mesaj saat 10:55 eklenmişti ----------

Why English? Or are you going to translate it?

Kaynak ingilizce. Sayfalar dolusu şeyi çevirecek hali yok ya. Bilgiyi bulmuş paylaşmış. Herşey apaçık ortada zaten. İlla Türkçe olmasına gerek yok...

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Mükemmel bir paylaşım Rise. Çok tebrikler :clap:

---------- saat 10:57 eklendi ---------- önceki mesaj saat 10:55 eklenmişti ----------

Kaynak ingilizce. Sayfalar dolusu şeyi çevirecek hali yok ya. Bilgiyi bulmuş paylaşmış. Herşey apaçık ortada zaten. İlla Türkçe olmasına gerek yok...

Herkes İngilizce anlamıyor + Türkçe bir forumdayız ve daha önce böyle bir şey olduğunda keyloger çeviri yapılmasını rica etmişti.

beyazad

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Herkes İngilizce anlamıyor + Türkçe bir forumdayız ve daha önce böyle bir şey olduğunda keyloger çeviri yapılmasını rica etmişti.

Tamam anlıyorum seni Türkçe bir forumdayız da resimlerle güzel bir şekilde anlatılmış zaten. Bu kadar şeyin çevrilmesi çok zaman alır. Google'a çevirttirsen saçma sapan bişey olur. Bilgiyi buluyorsan paylaş, bilmiyorsan öğren demiş SDN. :yes:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Tamam anlıyorum seni Türkçe bir forumdayız da resimlerle güzel bir şekilde anlatılmış zaten. Bu kadar şeyin çevrilmesi çok zaman alır. Google'a çevirttirsen saçma sapan bişey olur. Bilgiyi buluyorsan paylaş, bilmiyorsan öğren demiş SDN. :yes:

:) Tamam bir şey demedik. Ben dergi işim bitince çeviririm.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Why English? Or are you going to translate it?
Çok fazla metin yok, haklısınız kısa sürede çevrilebilir.
Çeviri işine girişmek istemedim,

Hatta aynı şeyleri (sistemimde kurulu olan) Sabily üzerinde yaparak paylaşmayı düşündüm, doğrusu bu olurdu zaten.

Eğer zamanınız olursa sizden ricamız olur :)

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
aslında evet resimler fazlasıyla açıklayıcı.

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
Ben türkçeye çevirdim :p

İngilizce dilinden Türkçe diline çeviri
cleardot.gif
Latince alfabeyle göster

Ubuntu 10,04 Masaüstü Özelleştirme Rehberi

adım ekran görüntüleri ile öğretici adım

Okurlarımızın isteği ve de bugün Bağımsızlık Günü ABD'de olduğu için, bizim eski masaüstü özelleştirme Ubuntu işletim sistemi ve diğer büyük Linux dağıtımları GNOME masaüstü ortamı ile güçlendirilmiş için öğretici canlandırmaya karar verdik.

Bu adım adım Ubuntu 10,04 LTS (Lucid Lynx) işletim sistemi için oluşturulmuş özel öğretmen ve nasıl göz-şekerleme, pratik, basit ve modern içine bir Linux masaüstü görünümü değiştirmek için size öğretecektir. Diğer bir deyişle, doğru pezevenk masaüstü ve görünüm değişikliği:

Bu durum, bu >>>>>>>>>>>>>>>>>> kadar

Şeyleri başlamak için ihtiyacınız olan:

1. Ubuntu 10,04 LTS (Lucid Lynx) işletim sistemi (Desktop Edition);
2. Kılçık (Avant Window Navigator);
3. Güzel bir duvar kağıdı.

Adım 1 - Kurulması kılçık

Hemen başlayın, olur izin verilsin mi? Öncelikle Avant Window Navigator yüklemeniz gerekir, bu nedenle size kılçık aramak için Ubuntu Software Center (Uygulama -> Ubuntu Software Center) kullanmanız gerekir ...

Avant Window Navigator arama sonuçlarında ilk girişi olacak. Adil tıkırtı "Install" butonuna yüklemelisiniz.

Not: Parolanız kurulumu için gerekli olacaktır!

Yükleme işlemini bitirmesini bekleyin ve Ubuntu Software Center kapatın.

Adım 2 - Masaüstü Temizleme

alt panelde sağ tıklayın ve "Sil Bu Panel" seçeneğini seçiniz ...

Bir uyarı penceresi açılacaktır. "Sil" butonuna tıklamanız yeterli ...

Ve şimdi,'s Avant Window Navigator ile değiştirin sağlar. Uygulamalardan Aç -> Aksesuarlar -> Avant Window Navigator ...

Hemen altındaki dock göreceksiniz. Ama şimdi, sadece iki simge görünür ve çirkin görünüyor. kılçık yapılandırma için bir sonraki adıma bakın.

hepsi gitmiş kadar Şimdi, üst panel (her öğe üzerinde sadece sağ tıklayıp sağ tarafında ve gelen "Kaldır Panelinden" seçeneğini seçin herşeyi kaldır ...

Şu anda masaüstü aşağıdaki gibi olmalıdır ...

Adım 3 - Navigator Avant Window yapılandırma

kılçık rıhtım bir köşesinde sağ tıklayın ve "Dock Preferences" seçeneğini seçin ...

Bu kılavuzun en önemli parçası! Eğer kılçık seçeneklerini ayarlamak emin olun tam ekran aşağıdaki gibi ...

Eğer kılçık bir autostart dizin oluşturmak izin vermek istiyorsanız zaman otomatik olarak "seçeneğini" Başlat kılçık kontrol edeceğim, sen istenecektir. Tıklamanız yeterlidir "Evet" ...

"Görev Yöneticisi" sekmesinde sadece "fırlatma" kılçık kutu orijinal Ubuntu menüsünden favori uygulamaların kısayolları sürükleyin gerekir. Öğeleri sürükle bırak ile yeniden olabilir ...

son screenshot, elma yer almaktadır:

路 Kahire Ana Menü
路 Ayırıcı
路 Launcher / taskmanager (varsayılan) dahil
路 Ayırıcı
路 Expander
路 Ayırıcı
路 Tarayıcı Launcher Dosya
路 Kahire Saat
路 Hava Applet
路 tebliğ alan

Eğer tam sırası yukarıda listelenen koyun emin olun! bizimkinden farklı görüneceğini herhangi biri ya da dock kaçırmayın. Tercihler penceresini kapatın bitirdiniz.

Adım 4 - Final dokunuyor

hepsi gitmiş kadar Şimdi, üst panel (her öğe üzerinde sadece sağ tıklayın ve gelen "Kaldır Panelinden" seçeneğini seçin herşeyi kaldır ...

amacıyla panel, üzerine sağ tıklayıp kaybolur ve seçme yapmak için "Özellikler" ...

"Genel" sekmesinde, "Autohide" seçeneğini işaretleyin ve 21 Boyut set ...

"Arkaplan" sekmesinde "Katı renk" seçeneğini seçin ve Style slayt sürükleyin "Şeffaf" ...

"Close" butonuna ve panel kaybolacaktır!

Doğru tıklayarak Kahire Ana Menü elma dan Places simgesi çıkarın ...

Dosya Launcher uygulaması (sağda Klasöre sağ tıklayın, saatin önünde) ve "seçeneği" Tercihler seçin. Set "Davranış" ile "Çoklu simgeler" ...

"Yerler" sekmesinden ne sizin dock görmek istemiyorum ... ve uncheck, ...

tebliğ alan uygulamanın üzerine sağ tıklayın ve ayarlamak sonraki ekran (Adet simgesi satır görmek seçenekleri 1 ise, Extra ofset 2 ve Icon büyüklüğü 72 %)... olduğunu

Bir güzel duvar kağıdı sağ tıklandığında ve "Change okul sırası geçmiş" seçeneğini seçerek, ve buraya revamped Ubuntu 10,04 LTS (Lucid Lynx) masaüstü olduğunu!

kendi ekran ile bir bağlantı damla unutmayın!

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Rambo bu senin değilde google'ın çevirisi sanki :D

By the way; may Allah be pleased with you, rise; thank you very much :)

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Yok yanlış anlamışsın :D
Mealen Şöyle buyurmuş evowinds:
"Yeri gelmişken (veya "Bu arada" diye de anlaşılabilir) Allah senden razı olsun rise,
çok teşekkür ederim(veyahut da "çok müteşekkirim").

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
o kadar kusur kadı kızındada olur

sadece başını kaçırmışım

beyazad

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
kusura bakma ama berbat bi çeviri :D

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Anlaşıldı bu yazıyı kendim hazırlayıp Türkçe resimlerle vermem gerekiyor,
En kısa sürede gelecek.

Yok yanlış anlamışsın :D
Mealen Şöyle buyurmuş evowinds:
"Yeri gelmişken (veya "Bu arada" diye de anlaşılabilir) Allah senden razı olsun rise,
çok teşekkür ederim(veyahut da "çok müteşekkirim").
from all of us..

Bir ingilizce modasıdır gidiyor ya neyse :D

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
teşekkürler

bu başarıyı google babaya borçluyum :p

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Anlaşıldı bu yazıyı kendim hazırlayıp Türkçe resimlerle vermem gerekiyor,
En kısa sürede gelecek.

from all of us..

Bir ingilizce modasıdır gidiyor ya neyse :D

Yok yapma. Ben bugün bir sürü görselini hazırladım. Yarısı bitti. Ama işim olduğu için bırakmak zorunda kaldım. Yarın halleder, koyarım.

emrcnd

Asistan
Reaksiyon puanı
1
güzel olmuş :) ama ben özelleştirince çok kasıyor :S o yüzden özelleştirmeden internet te dolaşacağım zaman kullanıyorum.

muratveb

Müdavim
Reaksiyon puanı
56
Ubuntu çok güzel gelişiyor. Aslında bunları görünce yine laptoba ubuntunun elimdeki son cd'lerini kurmak istedim fakat kurunca şöyle bir sorunum var. Görünürde herşey normal NVidia ekran kartınıda kendi bulup indirio internetten. Fakat video izlerken insanları grileştirilmiş bi efekt verilmiş gibi gösterio. Yani sanki insanlara gri efekt vermişsiniz. Öyle gösteriyor. Bi kac oynatıcı denedim olmadı sonuc aynı sırf o yüzden yine kendi orjinal sistemine dönmek zorunda kaldım. Yoksa ubuntu cok hoşuma gitti :(

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
çok çabuk vazgeçmişsin

aslında her linux sorununda kolay çözüm yolları vardır

keşke önce bi sorsaydın

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
windowstakine benzer masaüstü araçlarını linux için nereden bulabilirim acaba ? (yada bu araçlara ne deniliyor :D )

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
windowstakine benzer masaüstü araçlarını linux için nereden bulabilirim acaba ? (yada bu araçlara ne deniliyor :D )
Kde masaüstü kullanan bir dağıtım (Mesela Pardus, Mandriva, Opensuse) kullanırsan eğer Plasmoid deniliyor. Eğer Gnome masaüstü kullanan bir dağıtım (Ubuntu, Fedora, Opensuse (yine :) ) kullanırsan da Screenlet var, Gdesklet var. Kurcalarsan elbette ki daha fazlası vardır :)

muratveb

Müdavim
Reaksiyon puanı
56
Harika. Bende yaptım şimdi aynen resimdeki gibi oldu mükemmelmiş bu ubuntu ya. Daha bu gün geçmeme rağmen çok zevkliymiş :))

Daha öncede kurmuştum aynı kurduktan 2 saat sonra kaldırmak zorunda kalmıştım. Kaldırmamdaki sorunsa video izlerken insanların yüzlerini yeşil gösteriodu. Sanırsam ekran kartı driverini yanlış yüklemiştim. Bu deva ubuntunun kendi ekran kartını yani yazılımkurarken yanına (önerilen) ibaresi olanı secip kurdurdum. Canavar gibi oldu :D Harika bi görünümü varmıs

Ayrıca bunu bizimle paylaştığın için teşekkürler rise üstad.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bugün ilk defa Ubuntu tabanlı ve KDE masaüstü ile gelen dağıtımlardan KXStudio 10.04 sürümünü Live DVD olarak kullandım. Kurulum yaptığım UBUNTU dan hızlı.. İnanmayanlar için "Halep ordaysa arşın burda" diyorum..
Hiç kurcalamaya gerek kalmadan çalışan DVD haliyle dahi hayran bıraktı beni.
Resmen yükle beni diyor :D

Ezcümle : Ubuntu bile KDE ile güzel :)

tipitip

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben şu üstteki paneli silemedim paneli sil seçeneği soluk a dostlar bi el atsanız..

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
ben şu üstteki paneli silemedim paneli sil seçeneği soluk a dostlar bi el atsanız..

Ubuntu'da paneli silmek sıkıntılı. Panellerin tamamını silemiyorsun. Görünmez yapabiliyorsun şu an için. Diğer türlüsü sıkıntılı ve yapmak istemezsin de.

Son mesajlar