Ubuntu 10.10 Beta İndirilmeye Hazır

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174

Bir kaç dakika önce, Ubuntu geliştirme takımı Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat) işletim sisteminin Beta sürümünü yayınladı.

Ubuntu 10.10 Beta
yeni duvar kağıdı ve geliştirilmiş bir tema, yeni bir kurulum programı ile güçlü Shotwell fotograf düzenleyici içeriyor.

GNOME 2.32 Beta 1 varsayılan masaüstü ortamı ve birçok bileşen güncellenmiş olarak sunuluyor.
Mozilla Firefox 3.6.9 ve Transmission BitTorrent istemcisi 2.04 sürümüne yükseltilmiş.

Kernel paketleri Linux kernel 2.6.35.3 sürümüne dayalı 2.6.35-19.28 sürümüne yükseltilmiş.

Son olarak kullanıcılar Ubuntu Software Center aracılığıyla program satınalabilecekler.

Kubuntu 10.10 Beta masaüstü ortamı olarak bir çok cezbedici özellikler barındıran KDE Software Compilation 4.5.0 kullanıyor.

PulseAudio varsayılan ses sunucusu, BlueDevil varsayılan bluetooth aracı, Plasma Netbook varsayılan Global Menu, Rekonq varsayılan tarayıcı ve Ubiquity kurulum aracı elden geçirilmiş olarak sunuluyor.

Xubuntu 10.10 Beta yeni duvar kağıdı eklenmiş olarak masaüstü ortamı Xfce 4.6.2 kullanıyor.

Yeni Beta sürümlerini denemek için aşağıdaki bağlantıdan istediğinizi seçebilirsiniz.

Ubuntu 10.10 Beta | Ubuntu

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Goruntu olarak pekfark yok gibi. Indirmeden surum yukseltme yolu ile deneyebilir miyiz arkadaslar?

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
ubuntuda da satınalma lafı kullanılmaya başlandı ya tamam artık... bu gidiş iyi değil :p

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Tuhafınıza giden nedir? Kaç aydır bağıra bağıra söylüyorum, Linux demek bedava demek değildir hiç bir zaman. Ama Ubuntu'nun kendisi her zaman beleş kalacaktır, o farklı bir konu...

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Tuhafınıza giden nedir? Kaç aydır bağıra bağıra söylüyorum, Linux demek bedava demek değildir hiç bir zaman. Ama Ubuntu'nun kendisi her zaman beleş kalacaktır, o farklı bir konu...

Garantisi varmı?
Dsmartta hiçbir zaman paralı olmayacaktı :D

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
İlerki zamanlarda Windows bile ücretsiz olacak. Ubuntu'nun ücretli olacağı görüşüne inanmak anlamsız olur.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
paralı olacak demiyoruz da, ufaktan program bilmem ne satışı başladı, özgürlük darbe aldı...

Paralı programlar Linux içinde söz konusuydu ve öyle de olacak. Ama kimse zorlanmıyor, ücretli yazılımın ücretsiz alternatifi de var. Lisans olayı ile farklılaşıyor herşey.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Program satışı yeni birşey değil ki, Örneğin Nero Linux için var ve ücretli versiyonuda var buna benzer bazı programlarda var. Limewire PRO gibi vs.. Bu özgürlüğün darbe alması değil, aksine Linux tarafının gelişmesine sebeb olur. Linux, kendini kapatarak, darbe vs gibi sözlerin arkasına sığınarak gelişemez. İlla ki açılmak gerekliydi ve o dönemler başladı. Bakınız:Google.. Çoğu ürünü ücretsiz fakat çok kaliteli.. Umarım bir gün Ubuntu'da aynı şekilde olur..

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
paralı olacak demiyoruz da, ufaktan program bilmem ne satışı başladı, özgürlük darbe aldı...

sizin özgürlük kavramınız beleşle kesişiyor galiba ama yazılı konusunda öyle değil bu durum.. :)

özgürlük kavramı kaynak kodlarının açık dağıtılmasıdır ki öyle dağıtılmayan yazılımı yükleyip yüklememek yine sizin özgürlüğünüzdedir...

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Dun guncelleme yoluyla surum yukseltmesi yaptim. Cok uzun surdu. Bir de program guncellemelerinin haricinde cok fazla fark goremedim ben. Profesyonel bir Ubuntu kullanicisi degilim, belki de o yuzden goremedim, bilemiyorum.

serkan94

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
22
yükseltme yaptım açılışta küçük bi hızlanma var ayrıca bellek kullanımı gördüğüm kadarı ile azalmış :) bir ik eksik var ama yinede güzel olmuş :D

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
ubuntu 10.04 bende boşta 400 mb ram kullnaıyo

ubuntu10.04

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yükseltmeleri beta'ya nasıl açabiliriz açaba ?
bütün güncellemelerini yaptım fakat hala 10.04 olarak görünüyor