Türkiyenin Oruç Haritası

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
18596.jpg

[h=1]En çok oruç tutan il..[/h]
Türkiye'de oruç tutanların haritası!

Wall Street Journal Türkiye'nin işyerlerine yemek hizmeti veren şirketlerle görüştü, Türkiye'nin oruç haritasını çıkardı.

Wall Street Journal, Türkiye'nin işyerlerine yemek hizmeti veren (catering) şirketlerinden edindiği bilgilere göre, Ramazan ayında oruç tutan çalışan oranı yüzde 40'dan yüzde 32'ye düştü. En fazla oruç tutulan bölge yüzde 37 ile Marmara bölgesi oldu. Ege bölgesinin oranı ise yüzde 20'de kaldı. İstanbul yüzde 40 ile en fazla oruç tutulan şehir oldu. İzmir'in payı ise yüzde 15'e yakın.

İç Anadolu'da oruç tutan çalışan oranı yüzde 35. Karadeniz'de yüz çalışanın 30'u oruç tuttu. Akdeniz, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu'daki oran da yüzde 30'larda kaldı.

Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Bozdağ değişimin bu yıl geçen yıla oranla uzayan iftar saatlerine ve havanın daha sıcak olmasına bağlı olabileceğini ifade etti.

Bu yıl düşüşü kendilerinin de hissettiğini dile getiren Bozdağ, "Daha fazla göç alan şehirlerde oruç tutanların oranı artış gösteriyor" diye konuştu. Bu yıl Ramazan ayında orucun süresi 17 saati buluyor. Bu süre geçen yıl 16.5 saatti. 2009 yılında İstanbul ilk gün 15 saat 28 dakika oruç tutmuştu.

Muhafazakar patron kesmedi

Muhafazakar işyerlerinde Ramazan ayında öğlen yemeğini tamamen kesmek gibi bir eğilim olup olmadığını araştıran Wall Street Journal Türkiye'ye göre böyle bir eğilim yok.

Patronlar, ne kadar muhafazakar olursa olsun oruç tutmayana öğlen yemek hizmeti vermeye devam ediyor. Ancak, çok az kişinin çalıştığı işyerlerinde çalışanların büyük çoğunluğu oruç tutuyorsa, tutmayanlar dışarıda yemek yemeye yönlendirilebiliyor. Bu durum da çok yaygın değil.

Patron ne kadar muhafazakar olursa olsun çalışanın oruç tutmasıyla birlikte meydana gelen konsantrasyon kaybından etkilendiğini ifade Bozdağ, "Çalışanın verimi düşüyor. O yüzden muhafazakar patron da çalışana 'Oruç tut' diye bir baskı yapmaz. 'Yemek çıkarmıyorum' da demez. Ben de bu işi yapıyorum. Çok muhafazakar müşterilerim de var. Ancak, bu şekilde bir taleple gelen olmadı. Başkalarına gelen olduysa da bu gerçekten çok çok küçük bir orandır" diye konuşuyor.

Bozdağ'ın verdiği bilgilere göre Türkiye'de bir çalışanın öğlen yemeği için patron tarafından harcanan bedel günlük 5 TL. Bu bir aylık süreçte çalışan başına aylık 110 TL anlamına geliyor. Ancak, patronlar, çalışanın yemediği bu yemeğin ücretini çoğunlukla yine çalışana harcıyor. Değeri 110 TL'lik kumanya hazırlatıp çalışanlarına dağıtan patronların oranı büyük bir hızla artıyor.

2 milyon kişi çadırlarda oruç açıyor

Bozdağ, Ramazan çadırlarında verilen iftarlar ve bu kumanyalar ile hareketlenen yemek hizmet ve ikram sektörünün bu dönemde 2 milyar dolarlık bir iş hacmi oluştuğunu söylüyor. Bunun 900 milyon dolarlık kısmı kumanyalardan, kalan bölüm ise ramazan çadırlarından geliyor.

Ramazan çadırlarında verilen iftarların, ortalama kişi başı 14-15 TL'lik mönülerden oluştuğunu ifade eden Bozdağ, "Artık beş yıldızlı otellere çok talep yok. Daha çok çadırlarda, bizler tarafından hazırlanan ambalajlı yemekler ikram ediliyor. En çok verilen yemek ise tas kebabı ve kuzu tandır. Bu iftarı belediyeler de verse, aslında işadamları sponsor oluyor. Her yıl bu iftarlarda 2 milyon kişi yemek yiyor."

İftar menülerindeki menüde tas kebabı ve kuzu tandır önde gelirken kumanyalarda yer alan başlıca ürünler ise pirinç, un, yağ, şeker, helva, reçel oluyor. Bu arada, isteyen, gerçekten ihtiyacı olan ürünü alsın diye marketlerin hediye çeklerine olan ilgide de büyük artış var."

kaynak: http://www.siyahgazete.com/en-cok-oruc-tutan-il..-12123h.htm

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
izmire şaşırdım valla

Snipertr

Profesör
Reaksiyon puanı
6
ben izmire degilde turkiye geneline sasirdim.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
şaşırmanız normal çünkü; bu araştırma sadece yemek veren şirketlerden bilgi alarak yapılmış.
emin olun oruç tutma oranı burda beliritilen den çok daha farklı.
tabi inşaat ta çalışıp tutan da var, klimalı ofiste pc başında çalışıp yoruluyorum deyip tutmayanda var.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Milletin tuttuğu orucun hesabını tutmak size kalmıştı, ne o iman haritası mı? :)

Platon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu ne biçim harita. Yukarıya rapor mu veriyorlar yarım akıllılar.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
islamiyeti yok etmekte ne kadar başarılıyız diye bir test mi ediyorlar acaba aklıma bu geldi şimdi :D

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Kimin Oruç tutup tutmadığı kimseyi ilgilendirmez.ALLAH için tutulan Orucun mükafatını bizzat ALLAH-U TEALA Bizzat kendisi verecektir.Lakin şu yaşıma kadar Gözlemlediğim kadarı ile Oruç tutanların sayısı çok azaldı.Önceden işyerimde bile Tutanlar tutmayanlardan fazla idi.Şimdi tam tersi.O hale geldik ki Oruç tutanlar parmakla gösterilir oldu maalesef.Artık bunun sebebi saatlerin uzunluğumu,sıcaklarmı ne derseniz deyin. Böyle bir durum var.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Valla kim tutuyor kim tutmuyor bilmiyorum ama cümle müslümanının içindede benim orucumu Allah kabul etsin...

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Kimin Oruç tutup tutmadığı kimseyi ilgilendirmez.ALLAH için tutulan Orucun mükafatını bizzat ALLAH-U TEALA Bizzat kendisi verecektir.Lakin şu yaşıma kadar Gözlemlediğim kadarı ile Oruç tutanların sayısı çok azaldı.Önceden işyerimde bile Tutanlar tutmayanlardan fazla idi.Şimdi tam tersi.O hale geldik ki Oruç tutanlar parmakla gösterilir oldu maalesef.Artık bunun sebebi saatlerin uzunluğumu,sıcaklarmı ne derseniz deyin. Böyle bir durum var.

bunun sebebi kimsenin orucu kimseyi ilgilendirmez düşüncesi böylelikle millet buluyor rahatlığı ne namaz kılıyor ne oruç tutuyor mesela arabistanda öyle bir düşünce olmadığı için yada bu düşünceyi öne sürenlerin baskı altında kaldığı için namaz kılıp oruç tutanlar ezici çoğunlukta günlerin uzunluğuyla alakası yok yani sabahtan akşama kadar inşaatta çalışan eleman oruç tutabiliyorda klimalı odada telefonlara bakan şahsiyet neden tutamıyor

KaGe LoRd

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İnsanların inanışları ve yaşam tarzları size mi dert oldu? İsteyen istediği gibi yaşar. Suudi Arabistan'ı bu şekilde savunuyorsanız yazık gerçekten.

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
birilerinin uyarıda bulunması gerek biz söyleyelimde kim ne yaparsa yapsın her koyun kendi bacağından asılır
Doğru Her Koyun kendi bacagından asılır Amma Velakin Kokusu Bütün Mahalleyi Rahatsız Eder...
bilmem anlatabildimmi:)

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
birilerinin uyarıda bulunması gerek biz söyleyelimde kim ne yaparsa yapsın her koyun kendi bacağından asılır

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ister inanın ister inanmayın ahiret hayatı gerçektir dünya tesadüf üzere kurulmadı kurulması mümkün değil dünyayı yaratan Allah kullarına kendini açıklamış sizin rabbiniz benim demiş kitaplar peygamberler göndermiş kendisine kulluk etmemizi istemiş

NightOfShade

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arabistanla kıyaslıyor la sanane arkadaş kim nasıl yaşarsa yaşasın sevabı günahı sana mı yazılıyorda oruç tutulmuyor diye sitemlisin

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
kıyaslarım tabiki burası yahudi ülkesimi nerede kaldı %99 müslümanlık bize dinimizi aslımızı unutturuyorlar haberiniz yok

KaGe LoRd

Asistan
Reaksiyon puanı
1
%99 Müslüman dediğiniz nüfus cüzdanında İnancı bölümünde İslam yazan kişilerden oluşuyor. Kim dinine ne kadar bağlı bilinmez, sizi de hiç ilgilendirmez. Anayasada Türkiye Cumhuriyeti Laik bir devlet olarak tanımlanıyor. İstediğin gibi inan, ibadet et ama hiç kimseye de karışma. Herkes Müslüman olmak zorunda da değil, inanmak zorunda da.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
şunu aklınız dan çıkarmayın kötülüğe ve yanlışa sesiz kalmak dilsiz şeytanlıktır. "tutmuyorsa tutmasın" bana ne demek son derece yanlış bir şey.
müslüman müslümanın kardeşidir. şimdi sen kardeşinin(yada yoldan geçen herhangi birinin fark yok) bilerek kendine zarar vermesini ister ona izin verir misin?
birisi birisi intihar etmek için çatıya çıksa atlarsa atlasın bana ne mi diyeceksin? birisi bir günah işlerse bana ne mi diyeceksiniz? elimizden geldiğince tutmayanlara durumu kırmadan anlatmalıyız. anlamıyorsa o zaman bana ne diyebiliriz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
haritası çıkarılacak başka bişi kalmadı mı? Ne anlamı var bu haritanın?? bi insanları rahat bırakın ya.....

yakında birileride çıkar bekaret haritası çıkardık derse hiççç şaşmam...!

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
ben oruç tutmuyorum. bana "neden tutmuyorsun?" diye sürekli soruyorlar. bende bıkmadan usanmadan "sizin ne haddinize benim allaha olan borcumun hesabını sormak, siz kendinizi allah ile bir mi tutuyorsunuz ki bunu bana soruyorsunuz" diyorum. elbette oruç tutmamam için bir sebebim var ama bunun hesabını hiçbir kula vermek zorunda ddeğilim. ahirette yaradan hesabını sorar ve bende hesabımı veririm.

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Senin adına üzücü söylediğin kadar kolay olmayacak hesap.. Senin adına üzücü...

JonMr

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ortada oruçlu olmayanları tesbit etmek gibi bir amaç olmadığı gibi yapılan araştırma memleketin oruçlu sayısını da göstermiyor.

şu bi gerçek ki namaz kılmayan insanların oruç tutabildikleri gerçeği, çevremizde böyle pekçok insan görmüşsünüzdür.
bu da ramazanın bi hikmeti olsa gerek.

insan çocuğunu göz göre göre atamak ister mi ?
müslüman hem çocuğu, akrabası komşusu ve yurttaşı için de aynı his ve duygularlar düşünür yaklaşır kurtulmasına vesile olmak ister.

ama kul red ederse zorlama yoktur.

ortalama (o da kesin değil) 60 yılın, 15 yılılı uykuda 15 yılını çalışarak, bi o kadar zaman da hastalık ve diğer ihtiyaçları(bakım vs..) için geçirse kalıyor 15 yıl.

kendisine kalan 15 yılı, sonsuz bir ahirete tercih eden insanı rahatsız etmek pek de uygun bir davranış olmaz. çünkü zamanı sınırlı. cennetini de dünya yapmıştır.

Allah bizleri doğru yoluna erdirsin inşallah.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
her şeye muhalefet olunmasa şaşarım.
çıkarılda da ne oldu bu harita ?
tutan tutar tutmayan tutmaz.hesabını sana bana mı verecek ?
bu tarz anketler ölçümler de dünya da hiçbir zaman doğruyu göstermez.

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
bunun sebebi kimsenin orucu kimseyi ilgilendirmez düşüncesi böylelikle millet buluyor rahatlığı ne namaz kılıyor ne oruç tutuyor mesela arabistanda öyle bir düşünce olmadığı için yada bu düşünceyi öne sürenlerin baskı altında kaldığı için namaz kılıp oruç tutanlar ezici çoğunlukta günlerin uzunluğuyla alakası yok yani sabahtan akşama kadar inşaatta çalışan eleman oruç tutabiliyorda klimalı odada telefonlara bakan şahsiyet neden tutamıyor

Yazdıklarına bakınca eline sopa alıp oruç namaz hesabı için sokağa düşecek gibi algıladım seni. Sence baskıyla ve başka şekillerde zorla oruç tutturulup namaz kılınmasını sağlamak mı gerekir?

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
ben milleti zorla ibadete çağırmıyorum benim öfkem size ne lan millet ne yaparsa yapsın diyenlere bu gibi düşünceler milletin bilinç altına yerleşiyor ve millet oruç tutmasam ne olacak demeye başlıyor ben özgürüm diyor bu şekilde toplum dinsizliğe sürükleniyor kültürümüzü unutuyoruz fazla özgürlük iyi değildir gene bizim zararımıza olur.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

dinsiz toplumlar batmaya mahkumdur

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Herkes kendi hesabını kendi verecektir.
Tutuyorsa kendine.
Tutmuyorsa yine kendine.
Kimseye zorla tut yada tutma denilemez, akıl var.
Kimseyi de ilgilendirmez.
Ben 11 ayın diyetini veriyorum yani tutuyorum.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Yorumlar çok acayip.
Biri çoktan Allah'a hesap vermiş gibi konuşuyor.
Biri sanki Allah'tan doğrudan emir almış gibi konuşuyor.

İki arkadaş da genç, bu ülkenin ve İslamiyetin geleceği bu arkadaşlar.
Bizim için üzücü,bizim adımıza üzücü....