Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk oruç ne zaman tutulacak?

Bu konuyu okuyanlar

ShiftBoss

Asistan
Katılım
15 Mart 2017
Mesajlar
416
Reaksiyon puanı
289
Puanları
63
İslam alemi için çok önemli bir yere sahip olan Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı. Mübarek üç ayların sonuncusu olan Recep ve Şaban aylarından sonra gelen Ramazan ayının ne zaman başlayacağı herkes tarafından merak ediliyor. Ramazan ayı ne zaman başlayacak ve tatil kaç gün olacak?

ramazan-ayi-ne-zaman-basliyor-ilk-oruc-ne-zaman-t-2868356.Jpeg


Ramazan ayı bu yıl 27 Mayıs tarihinden başlayacak. 27 Mayıs Cumartesi ilk oruçlar tutulacak. Ramazan bayramı da 25 Haziran Pazar günü kutlanacak.

RAMAZAN AYININ ANLAM VE ÖNEMİ

Ramazan ayı, Hicri takvime göre 9. ayın adıdır. Ramazan ayının İslam dininde büyük bir önemi vardır. Kur’an-ı Kerim’in de indirilmeye başlandığı bu kutsal ay içinde, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’de bulunur. İslam’ın 5 şartından bir tanesi olan oruç bu ayda tutulur. Bu nedenle de Müslümanlar için kutsal kabul edilir ve on bir ayın sultanı olarak adlandırılır. Ramazan ayında rahmet kapıları ardına dek açılır. Bereket ve hayrı barındıran bu ayda insanlar manevi ve maddi olarak kirlerinden arınma fırsatını yakalar.

Ramazan ayında tutulan oruç sadece bedenin aç bırakılması olarak görülmemelidir. Oruç tutmak insana sabırlı olmayı öğretir. Kanaat ve metanet gibi ahlaki güzelliklerin kazanılmasını sağlar. Oruç tutan insanlar, yaşadıkları açlık ile Alllah’ın kendilerine sunmuş olduğu nimetlerin kıymetini daha fazla anlar. Buna bağlı olarak yoksul insanlar daha fazla düşünülür ve onlara karşı merhamet ve şefkat duyguları artar. İftar sofraları ve sahur sofraları kurularak komşular, akrabalar, dostlar davet edilir. Böylece insanlar arasındaki bağlar kuvvetlenir ve ilişkiler gelişme gösterir. Ramazan ayında Müslümanlara gündüz vakitleri oruç tutmak farz kılınmıştır. Geceleri ise ibadet edilmesi nafile kılınmıştır. Bu ayın başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennemin ateşinden kurtuluştur.
Bakara Suresi 184. Ayette ‘’ Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. ‘’ denilerek orucun önemi vurgulanmıştır. Yine Ramazan ayının içinde bulunan Kadir Gecesi ile ilgili olarak da ‘’ Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir.’’ denilmektedir.

2017 BAYRAM TARİHLERİ

Ramazan Bayramı 1. Gün – 25 Haziran Pazar
Ramazan Bayramı 2. Gün – 26 Haziran Pazartesi
Ramazan Bayramı 3. Gün – 27 Haziran Salı
Kurban Bayramı 1. Gün – 1 Eylül Cuma
Kurban Bayramı 2. Gün – 2 Eylül Cumartesi
Kurban Bayramı 3. Gün – 3 Eylül Pazar
Kurban Bayramı 4. Gün – 4 Eylül Pazartesi


 
Üst