Türkiyenin İkinci Büyük Başarısı

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
518801_detay.jpg

Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nı Almanya 246 puanla kazanırken, Türkiye, 170 puanla ikinci oldu. Türkiye, ülkelerin verdiği oylamalar sırasında uzun süre ikinci sıradaki yerini korudu ve oylamayı ikinci sırada tamamladı.

Norveç'in başkenti Oslo'da yapılan ve 3 saat süren 55. Eurovision Şarkı Yarışması finalinde 14. sırada Türkiye'yi temsilen sahneye çıkan Manga grubu, "We Could Be The Same" adlı parçasıyla başarılı olarak salonda bulunan 18 bin kişiden büyük alkış topladı.

Sahneye stilist Mehmet Acar tarafından hazırlanan "Que" firmasının kostümleri ile çıkan Manga, koreograf Genevieve Cleary'in koreografisi ile diğer ülkelerden değişik gösteri sundu.

Yarışmadaki tek rock grubu Manga, geleneksel Türk müziği ile modern Batı müziğini karıştırarak sunduğu sahne gösterisiyle çok başarılı şov yaptı.

Sahnede robot olarak insana dönen ve vokalist Ferman'a sarılan Natalie Marrable'ın, lazer ışıkları ile donanmış giydiği 70 kiloluk kostümü, büyük ilgiyle izlendi. 55 kilo ağırlığında olan Mararable'nin, 70 kiloluk kostümünü sahnede çıkarmakta zorlanmaması da dikkat çekti.

Manga finalde, "We could Be The Same" (Aynı Olabiliriz) parçasının Belçikalı prodüktör Hans Vrancken tarafından yapılan düzenlemesi ile sahne aldı.

Bas gitarda Cem Bahtiyar, bateride Özgür Öney ve DJ Efe Yılmaz tam rock grubuna yakışan tarzlarıyla salonda coşku yarattı.

MTV müzik kanlında kullanılan büyük şovlarına özgü görüntü, sahne ve estetik anlayışı Eurovision prodüktörleri tarafından Manga'nın Eurovision sahne şovunda kullanıldı.

Oslo'nun Telenor Arena salonunda, Norveç'in resmi televizyonu NRK'nin yönetimi altında yürütülen dev televizyon şovu, dünyanın her bir yanında yaklaşık 150 milyon kişi tarafından izlendi.

23 kamera ile canlı takip edilen yarışmada, gitarda Yağmur Sarıgül'ün sıçrama hareketleri ve sol gözündeki göz yaşını andıran boya gözden kaçmadı.

Finalde 4500 adet ışık, 23 naklen yayın kamerası, 134 dev hoparlör kullanıldı. Norveç Prensesi ve Norveç'in gelecek Kraliçesi Mette Maret, yarışmayı salonda izledi.

Yarı finalin başlangıcından önce şovlarıyla programı renklendiren Fra Wallmans Saconoor grubu, ABBA gösterisinin ardından Türkiye'ye 2003'te Riga'da birincilik kazandıran "Everyway That I Can" adlı parçasıyla salonu coşturdu.

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/518801-turkiyenin-ikinci-buyuk-basarisi

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Tebrikler Manga..:)

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
düzgün şarkı yoktu zaten
1. olmalıydık

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
en güzel şarkı bizdeydi ama ikincilikte güzel

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
Almanya yok yere kazandı o kadar da guzel degıldıler

Manga ya da helal olsun..

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
1.lik hakkımızdı ama 2.likte süper sonuç :)

alabula

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Bir Eurovision geleneği: Aylarca eleştiridiğimiz şarkımızı yarışma gecesi çok beğenmek ve akabinde, hakının yendiğini düşünmek. :)

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Alamanya hatunun hatrına aldı :)

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Bir Eurovision geleneği: Aylarca eleştiridiğimiz şarkımızı yarışma gecesi çok beğenmek ve akabinde, hakının yendiğini düşünmek. :)

Katılıyorum. :)

Halbuki en baştan benim gibi kabullenip, ilk 3e girebileceğini tahmin etsek az sesimizi duyursak 1. olurduk. :)

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
şarkı iyi değil ki
ama diğer şarkılar kötüydü..
kötüler içinde iyiydi :wink:

origami__1988

Profesör
Reaksiyon puanı
17
herkes manganın derece yapmayacağını ve ilk 5 giremeyeciğini söylüyordu. hatta sdn de bir şahıs linking park özentisi diyip atıp tutuyordu. Ben de dedim ki il 3 e rahat gireriz diye.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Keşke şu Alman kız bu kadar tatlı olmasaydı. :D Hep çaldı oyları. Bizim şarkı zaten iyiydi ve kareografi de cuk oturmuştu.

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Tebrikler MaNga Türkiye Adına Alınmış 2. En İyi Sonuç En Azından Herkes 1. Liği Hakettiğini Biliyor... Politik Oylar Fazla Konuşmadı Diyebilirim.. (Belirgin Olanlar Hariç) Ve Sanıyorum Ki Türkiye'de, Türkiye'yi Böyle Yükseklere Taşıyacak Sanatçı Tanımıyorum Daha Seneye Athena Gelsin... :D (Bu Gün Uyuyamayacağım)

cenk_kusje

Asistan
Reaksiyon puanı
2
yarışmayı başından sonuna kadar izledim.bizimki gerçekten aradan kabak gibi belliydi.bu sonuca çok şaşırdım çünkü 1. olacaktık gittik ikinci olduk.almanyanın ahım şahım bir şarkısı yoktu.ama napalım şans.

Yinede tebrikler mangaya

tarkankarabas

Asistan
Reaksiyon puanı
2
manganın yarıştığı yarı final gecesi hayatım izlediğim en fazla güzel şarkının olduğu yrışmaydı. almanya o gece olsaydı büyük ihtimal seçilemezdi ama bu gece birinci oldu. sertabın birinciliğinin verdiği dersle yapılan oy düzenlemeleri sonucu zaten türkiye için 2. lik birincilik kadar değerlidir. oylamanın yarısında alman kız için genç şarkıcı falan derken manga için avrupada yılın sanatçısı oldular falan dedi. bu bile bence değerlidir. mtvnin oylaması bu gecekinden daha dürüsttü. ayrıca iki gece öncesi sahneye çıkan şarkıcıların bir kısmı mangadan imza almak ve resim çektirmek için uğraşıyorlardı :)

not: dünyanın en gereksiz yarışmaları şarkı yarışmalarıdır. zevkler ve renkler tartışılamaz ve yarıştırılamaz :)

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Nedir bu alamanlardan çektiğimiz yarı finaldede bu dımbıklar elemişti bizi :D