Türkiye'de islamofobi var mı?

Bu konuyu okuyanlar

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
zaten eskiden kılıyordum hocam baskı var kılmak istemedim son aylarda bıraktım bütün duaları orendim kurana gecicektim korona geldi gecemedim...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anladım sonradan anladım bende zaten kusura bakmayınız...
bende de aynı sayılır korona gelmeseydi okulda duaları öğrenip namaza başlayacaktım fakat başlayamadım öğrenemedim. e internetten de öğrenilmiyor. öğrensem bile hemen unutuyorum internetten öğrendiğim şeyleri.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Türkiye sözde Müslüman bir ülke ama İslamafobi baya baya var. Öyle böyle değil hemde.

Namaz kılacaksan Başını kapatacaksan Yallah Arabistan'a diyebilecek kadar hemde...
Türkiye laik bir ülke ve ibadetini yerine getirene değil şeriat isteyene başka inançlara saygısızlık edenlere yallah arabistana deniyor genelde

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Türkiye laik bir ülke ve ibadetini yerine getirene değil şeriat isteyene başka inançlara saygısızlık edenlere yallah arabistana deniyor genelde

Evet Türkiyede Şeriatfobi var. Şeriat istemek müslümanların hakkı kendi inançlarının gerektirdiği bir şey ve laiklik ile uyuşmaz. Bu yüzden sorun oluyor zaten.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Evet Türkiyede Şeriatfobi var. Şeriat istemek müslümanların hakkı kendi inançlarının gerektirdiği bir şey ve laiklik ile uyuşmaz. Bu yüzden sorun oluyor zaten.
Özgürce inançlarını yaşadıkları bir ülkede başka insanların inançlarını ve hayatını kısıtlamayı istemek bana göre haklı bir durum değil

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060

Aynı ülkede yaşadığımıza eminmiyiz =?

Şurda 10 yıl öncesine kadar başın kapalı okumak mı istiyorsun Yallah Arabistane denmiyormuydu. Yanlış mı hatırlıyorum. Kamuya girmek istesen Yallah denmiyormuydu. Meclise vekil bile seçilsen atın bunu dışarı denmiyormuydu. Müslüman ve dindar isen direk Yallah deniyordu.

Yapmayın lütfen şeriat isteyen istemeyen bütün müslümanlara aynı zülüm yapıldı. ( Ayrıca burası özgür bir ülke değil mi? Şeriaat istiyorum diyeni ülkeden kovma yetkisi mi var insanlarda. ) Nasıl insanlar sosyalizm kominizm diktatörlük başkanlık sistemi isteyebiliyorsa Şeriatta ister kendi çapında. Destekçisi yoksa zaten olmaz ama isteme özgürlüğü var. ( Tabii Yürürlükteki anayasaya aykırı davranmadıkça veya silahlı kanlı eylemlere bulaşmadıkça . )

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
zaten eskiden kılıyordum hocam baskı var kılmak istemedim son aylarda bıraktım bütün duaları orendim kurana gecicektim korona geldi gecemedim...

Keşke nasibin olaydı da bu ucuz bahanelere hiç sığınma gereği duymayaydın. :(
Bu dini sana baskı yapanlar göndermedi, Allah gönderdi!
Secdeyi sana baskı yaptıklarını iddia ettiğin kişilere değil, seni yaratan, yoktan var eden, sahip olduğun uzuvlarını sana eksiksiz ve kusursuz olarak bahşeden Allah'a yapıyorsun.

Kaldı ki baskı yaptığını iddia ettiğin kişiler de, kendi çıkarları için mi sana baskı yapıyorlar. Senin kılacağın namaza ne onların, ne de Allah'ın ihtiyacı yok delikanlı... Yeryüzünde 8 milyar insan yaşar, takriben 7 milyarı namaz kılmaz ama, Allah yine aynı Allah. Bir eksikliği kusuru falan söz konusu olmuyor.

Özetle, namaza ne senin baskı yaptığını iddia ettiğin kişilerin, ne de Allah'ın ihtiyacı yok. Ama senin çok ihtiyacın var. Senin kılacağın namaz ne Allah'a ne de sana baskı yaptığını iddia edenlerin hayatına birşey katmaz. Ama senin için bir nevi cennet'in anahtarıdır, dünya hayatında mutlu olmanın, huzurlu olmanın vasıtasıdır. Bilmem anlatabildim mi?

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
Keşke nasibin olaydı da bu ucuz bahanelere hiç sığınma gereği duymayaydın. :(
Bu dini sana baskı yapanlar göndermedi, Allah gönderdi!
Secdeyi sana baskı yaptıklarını iddia ettiğin kişilere değil, seni yaratan, yoktan var eden, sahip olduğun uzuvlarını sana eksiksiz ve kusursuz olarak bahşeden Allah'a yapıyorsun.

Kaldı ki baskı yaptığını iddia ettiğin kişiler de, kendi çıkarları için mi sana baskı yapıyorlar. Senin kılacağın namaza ne onların, ne de Allah'ın ihtiyacı yok delikanlı... Yeryüzünde 8 milyar insan yaşar, takriben 7 milyarı namaz kılmaz ama, Allah yine aynı Allah. Bir eksikliği kusuru falan söz konusu olmuyor.

Özetle, namaza ne senin baskı yaptığını iddia ettiğin kişilerin, ne de Allah'ın ihtiyacı yok. Ama senin çok ihtiyacın var. Senin kılacağın namaz ne Allah'a ne de sana baskı yaptığını iddia edenlerin hayatına birşey katmaz. Ama senin için bir nevi cennet'in anahtarıdır, dünya hayatında mutlu olmanın, huzurlu olmanın vasıtasıdır. Bilmem anlatabildim mi?
Hocam Birşey Soracağım, Dünyadaki İnsanların Neredeyse %10'u Namaz Kılıyor Dediğiniz Gibi, Geri Kalanın Tamamı Cehenneme mi Gidecek?

ChaosBoost

Müdavim
Reaksiyon puanı
696
Vallahi ben namazımı kılmaya çalışıyorum sabah namazını bazen kıl(a)mıyorum.
Ama cidden bizi zorluyorlar bir söz vardı hatırlayamadım.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Şeriat gelse diğer şeriat ülkelerinden ne farkımız kalır.
Kendinden olmayanların idam edildiği kırbaçlandığı ortam görmek mi istiyorsunuz. Hatta sonrasında kandırıldık Özür dileriz mesajlarımı görmek istiyorsunuz. Artık mezarının başında Özür dilerler.

Her sistemde kusur var şeriatta yok dersiniz ama şeriatla yönetilenlere sözde şeriat dersiniz. Sanki o sözde şeriatçılardan farkımız kalacak. Gücü eline alan kafasına göre is yapacak bariz belli. Asıl ozaman görün islamfobiyi.
Ütopik düşünmeye devam edin. Süper güç olacağız.

Dünya dindarların değil Dincilerin yönettiği bir gezegen. Dinciler bir şekilde başa geçer. Boşuna güvenmeyin hacılarınıza, hocalarınıza.

Erkenekli

Asistan
Reaksiyon puanı
277
Bas belası bir kesim var herseyi dine bağlamayın diyen onlar olmasa daha rahat olacak. Onların da bilmediği bir şey var bu ülke Müslüman bir ülke ve İslama göre yönetilmesi gerekiyor bizde bunu savunuyoruz kendilerini üst düzey gören fakat kafaları ayık gezmeyen ülkeye zerre katkısı dokunmayan laik kesim olmasa bunları konuşmazdik bile

Hocam Birşey Soracağım, Dünyadaki İnsanların Neredeyse %10'u Namaz Kılıyor Dediğiniz Gibi, Geri Kalanın Tamamı Cehenneme mi Gidecek?
Bi
Vallahi ben namazımı kılmaya çalışıyorum sabah namazını bazen kıl(a)mıyorum.
Ama cidden bizi zorluyorlar bir söz vardı hatırlayamadım.
Bir müddet ailen seni zorlar fakat sen artık onlar söylemeden yaparsan onlarda senin kendi başına namazını kıldığını görürse hiç zorlamaz lar ve sende zorlanmazsin

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,379
İslamın ne olduğunu araştırmayıp müslümanlığın nasıl olması gerektiğini görmeyenler ahlakı bozuk müslümanlar yüzünden islamı karalıyorlar. Şerefsiz,pis,adi insanın dini,dili,ırkı mı olur ki. Bir kişi yüzünden tüm müslümanlara cahil,bağnaz geri kalmış diyenler var. Daha araştırma yapmamış kafası boş insanlar birbirlerine yafta takmak peşindeler. O yüzden islamafobi var bu ülkede hem de Avrupadan daha çok var.

Erkenekli

Asistan
Reaksiyon puanı
277
bi tanesi mi gidicek? hangisi acaba? :D
Yok yanlış olmuş bir tane değil ? eğer imanli bir şekilde ölmüşse yani Müslüman fakat namaz kılmamis yani gunahkarsa cezasını cehennemde çekip tekrar cennete gidecek ama imansız ölmüşse cehenneme gidecek tabi hiç kimsenin de imanlımi gitti imansız mi gittigini biz bilemeyiz orasida Allah la kul arasında

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Türkiye sözde Müslüman bir ülke ama İslamafobi baya baya var. Öyle böyle değil hemde.

Namaz kılacaksan Başını kapatacaksan Yallah Arabistan'a diyebilecek kadar hemde...
Çünkü bunlar zorla dayatıldığı için. Ben oruç tutmam namaz kılmam ama kimseye de karışmam. Küçüklüğümde arkadaşlarımdan linç yiyordum bunları yapmadığım için. Çünkü kendini müslüman sanan aileler bunları yapmayanı öcü gibi anlatmıştı çocuklarına...

Reaksiyon puanı
3,027
Toplumun büyük bölümü Müslüman olduğu için İslamafobi var demek yanlış olur. Müslümanların ibadetini engelleyecek bir eylem göremedim ben. Hatta diğer dinlere inananlar daha zor şartlarda ibadet ediyor diyebilirim.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,379
Toplumun şu an yüzde 75 ile 80i müslümandır bence. Agnostisizm,ateizm,deizm büyük bir hızla artıyor. Ve bu inançları seçen insanların araştırmaması,incelememesi ve sırf bazı insanlar yüzünden müslümanlığı islamı kötü görmelerinden kaynaklanıyor. Hani Cem Yılmaz diyor ya bu adamda benle aynı oksijeni yakıyor ama vücuttaki etkisi aynı değil.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
Herkesin dini kendine diyerek birisini dine zorlamakta başka olay. Başkasına neyiyse kanıtlamaya çalışanlar bence boşuna çaba sarfediyor. En iyisi kendileri ibadetlerini sık sık başkasına örnek olarak devam ettirseler ona bakanda bu dine doğru dahada yaklaşır.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Çünkü bunlar zorla dayatıldığı için. Ben oruç tutmam namaz kılmam ama kimseye de karışmam. Küçüklüğümde arkadaşlarımdan linç yiyordum bunları yapmadığım için. Çünkü kendini müslüman sanan aileler bunları yapmayanı öcü gibi anlatmıştı çocuklarına...

Zorla dayatma derken =?
Sen kimi gördün zorla dini bir şey dayatırken. ( Siyasetçi veya yetki görev sahibi birisi cami hocası imam flan olarak. Yoksa ailelere birşey diyemem onların bileceği iş şunu yap yapma demek veya evladından bazı istekleri olması hakkıdır diye düşünüyorum. )
Ama İslami konularda çok büyük dayatmalar oldu bu ülkede. Bunu yok saymak veya görmezden gelmek olmaz. İslamı ARAP işi sanan ve Türk- Müslüman olunamaz gibi saçma sapan düşünen insanlar ne yazı ki aramızda vardı ve halende var. Laik'lik arkasına sığınarak her türlü hareketi yapamyıda kendilerine hak görüyorlar.

Ben kimseye şunu giy şunu giyme şu ibadeti yap yapma şuraya git gitme veya şunu düşün düşünme diyemem. Gerçek bir Müslümanda dememeli diyemezde zaten İnsanların Günah işleme özgürlüğüde vardır. ( Ama zamanında bunları yapan ve dayatan insanlar oldu. Ve halen bu zihniyette olanlar var aramızda. Şunu giyemezsin şuraya giremezsin şunu yapamazsın tarzı. )

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Bazı kişilerin zihniyetinde yer etmiş.Hala var karşılaşmayan olabilir ama olmadıklarını göstermiyor maalesef.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
İlk evvela, İslam'ın giriş kapısı Kelime-i Şehadettir kıymetli kardeşim. Buradan içeri girince ibadetler karşılar sizi. Evvela şunun çok iyi bilinmesi elzemdir. Dediğim gibi Allah'ın bizim namaz ve sair ibadetlerimize ihtiyacı yoktur. İhtiyacı olan bizleriz.

İkinci bir husus: Namazı eğer belli dua ve fiziki hareketler olarak zannediyorsanız yanılıyorsunuzdur. Çünkü namaz ile namaz dışındaki hayatın mutlak surette tetabuk etmesi istenir. Yani namaz dışında yalan konuşuyor, doğruluk ve dürüstlük üzerine bir hayat inşa edememişseniz sen zaten namaz kılmıyorsundur demektir. Yaptığın eylem sadece beden eğitimi hareketlerinden öte bir mana ifade etmez. İşte tam da bu yüzden, "Namaz insanı cennete götürür, ama insanı cehenneme de götüren namazdır" denilmiştir. Çünkü namaz dışında yaşadığın hayat kıldığın namazın ruhu ile örtüşmüyorsa insanı cehenneme götüren bir eylem yapmış olur. Çünkü o namaza iftira etmiş, namazın nezahetini kirletmiştir.

Sualine gelince, gerek dinler tarihinden, gerek İslami metinlerden öğrendiğimiz kadarıyla cennete giden herkes ille de namazı sebebiyle gitmemiştir. Lakin cennete gidenlerin kahir ekseriyetinin yaşadığı tertemiz hayatla beraber büyük bir zevkle kıldığı namazlar olduğu muhakkaktır. Çünkü namazın ruhuna uygun yaşamayanların, haram yiyicilerin ve dürüstlükten uzak olanların kıldıkları namazlarında çok büyük işkence çektikleri, o namazı kılarken sırtlarında koca bir dağ taşıyormuş gibi zorlandıklarını görürsün.

Hatta diğer dinlere inananlar daha zor şartlarda ibadet ediyor diyebilirim.
Emre Özdoğan, çok yanlış biliyorsun kardeşim. Bu ülkede en büyük özgürlük gayri müslimlerindir. Ne bir Hristiyana, ne bir Museviye ibadet ve sair faaliyetleri hususunda tek bir laf eden, zorluk çıkaran ne bir insan, ne bir kurum, ne yasa, ne de başka bir şey var. Ama Müslümanların çektiği zorlukları -özellikle 2010 yılına kadar- cümle alem biliyor. Bunları zaten @ÖzkanK. belirtmiş, benim ayrıca yazmama gerek yok.

Son düzenleyen moderatör:

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
İlk evvela, İslam'ın giriş kapısı Kelime-i Şehadettir kıymetli kardeşim. Buradan içeri girince ibadetler karşılar sizi. Evvela şunun çok iyi bilinmesi elzemdir. Dediğim gibi Allah'ın bizim namaz ve sair ibadetlerimize ihtiyacı yoktur. İhtiyacı olan bizleriz.

İkinci bir husus: Namazı eğer belli dua ve fiziki hareketler olarak zannediyorsanız yanılıyorsunuzdur. Çünkü namaz ile namaz dışındaki hayatın mutlak surette tetabuk etmesi istenir. Yani namaz dışında yalan konuşuyor, doğruluk ve dürüstlük üzerine bir hayat inşa edememişseniz sen zaten namaz kılmıyorsundur demektir. Yaptığın eylem sadece beden eğitimi hareketlerinden öte bir mana ifade etmez. İşte tam da bu yüzden, "Namaz insanı cennete götürür, ama insanı cehenneme de götüren namazdır" denilmiştir. Çünkü namaz dışında yaşadığın hayat kıldığın namazın ruhu ile örtüşmüyorsa insanı cehenneme götüren bir eylem yapmış olur. Çünkü o namaza iftira etmiş, namazın nezahetini kirletmiştir.

Sualine gelince, gerek dinler tarihinden, gerek İslami metinlerden öğrendiğimiz kadarıyla cennete giden herkes ille de namazı sebebiyle gitmemiştir. Lakin cennete gidenlerin kahir ekseriyetinin yaşadığı tertemiz hayatla beraber büyük bir zevkle kıldığı namazlar olduğu muhakkaktır. Çünkü namazın ruhuna uygun yaşamayanların, haram yiyicilerin ve dürüstlükten uzak olanların kıldıkları namazlarında çok büyük işkence çektikleri, o namazı kılarken sırtlarında koca bir dağ taşıyormuş gibi zorlandıklarını görürsün.
Çok sağolun hocam, duaları inşallah en kısa zamanda öğrenip ben de namaz kılacağım.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Şeriat gelse diğer şeriat ülkelerinden ne farkımız kalır.
Sen bu yeryüzünde tek bir tane şeriatla yönetilen ülke adı söyle eyvallah diyeceğim, bütün sözlerine....
Suudi Arabistan'dan mı bahsediyorsun? Orası şeriat ülkesi falan değil güzel kardeşim. Orası ABD güdümünde, dünyanın İslam'dan, şeriattan en uzak ülkelerinin başında gelir. Oranın İslam ile tek alakası Hicaz bölgesinde bulunan Mekke ve Medine şehirleridir. Birinde kâbe, diğerinde İslam'ın aziz peygamberi vardır. Bu zorunlu ilinti dışında başka bir şey bulamazsın.

Her sistemde kusur var şeriatta yok dersiniz ama şeriatla yönetilenlere sözde şeriat dersiniz. Sanki o sözde şeriatçılardan farkımız kalacak. Gücü eline alan kafasına göre is yapacak bariz belli.
Herşeyden evvel Şeriat'ın ne olduğu ile alakalı en küçük bir bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. Çünkü size öcü gibi yedirilmiş bir kavram. Halbuki Şeriat Allah'ın nizamıdır. Orada hak ve hukuktan başka bir şey bulamazsın. Orada Peygamber hayatı vardır sadece. Tek bir insana dahi zulüm edilmediği, kimsenin hakkı yenmediği, ni'metin eşit paylaşıldığı, eşit fırsatların söz konusu olduğu bir sistemdir. Orası Kur'an'ın hakim olduğu adalet nizamıdır. Lakin sen adı müslüman olan, batılı vampirlerin petrol ve doğal kaynaklar için kan gölüne çevirdiği, insanların bu sebeple terör ve yoksulluk girdabında heder olduğu coğrafyaları görünce aklına ilk gelen şeriat oluyor. O ülkeler sadece içinde müslümanların da yaşadığı zulüm ve küfrün hakim olduğu yerlerdir.

Dünya dindarların değil Dincilerin yönettiği bir gezegen. Dinciler bir şekilde başa geçer. Boşuna güvenmeyin hacılarınıza, hocalarınıza.

Bunu söylerken müslümanın dincisi, batılının dindarı dersen daha isabetli olur. Bu kadar haksız bir genelleme yaparken insanın azıcık yüzü kızarır yahu!

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
Sen bu yeryüzünde tek bir tane şeriatla yönetilen ülke adı söyle eyvallah diyeceğim, bütün sözlerine....
Suudi Arabistan'dan mı bahsediyorsun? Orası şeriat ülkesi falan değil güzel kardeşim. Orası ABD güdümünde, dünyanın İslam'dan, şeriattan en uzak ülkelerinin başında gelir. Oranın İslam ile tek alakası Hicaz bölgesinde bulunan Mekke ve Medine şehirleridir. Birinde kâbe, diğerinde İslam'ın aziz peygamberi vardır. Bu zorunlu ilinti dışında başka bir şey bulamazsın.

Herşeyden evvel Şeriat'ın ne olduğu ile alakalı en küçük bir bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor. Çünkü size öcü gibi yedirilmiş bir kavram. Halbuki Şeriat Allah'ın nizamıdır. Orada hak ve hukuktan başka bir şey bulamazsın. Orada Peygamber hayatı vardır sadece. Tek bir insana dahi zulüm edilmediği, kimsenin hakkı yenmediği, ni'metin eşit paylaşıldığı, eşit fırsatların söz konusu olduğu bir sistemdir. Orası Kur'an'ın hakim olduğu adalet nizamıdır. Lakin sen adı müslüman olan, batılı vampirlerin petrol ve doğal kaynaklar için kan gölüne çevirdiği, insanların bu sebeple terör ve yoksulluk girdabında heder olduğu coğrafyaları görünce aklına ilk gelen şeriat oluyor. O ülkeler sadece içinde müslümanların da yaşadığı zulüm ve küfrün hakim olduğu yerlerdir.

Bunu söylerken müslümanın dincisi, batılının dindarı dersen daha isabetli olur. Bu kadar haksız bir genelleme yaparken insanın azıcık yüzü kızarır yahu!
Abi o hakaret etme...

O zaman Senin söylediklerine göre Katı müslüman ülkeler bile müslüman değil.

boraK

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Evet çünkü insanları bazı şeylere çok zorluyor kendinin en iyi müslüman olduğunu süşünenler.Hatta öyleki kulla allah arasına girmekten bile çekinmiyorlar.