Türkiye'de islamofobi var mı?

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Nasrettin Hocanın bir hikayesi geldi aklıma.

nasrettin hoca bir gün eşekten düşmüş.
hocanın başına herkes toplanmış hocaya demişlerki:
+hocam bir doktor çağıralım mı? demişler.
hoca:
- yok yok benim halimden doktor değil eşekten düşen anlar siz bana eşekten düşen birisini getirin demiş.

Konu başlığı ülkede İslamofobi var mı. Ama yorum yapanların çoğu ben ateisttim diyor veya dine uzak insanlar :D Onun için islam kaldırılsa veya yasaklansada hayatında bir şey değişmeyecek ama İslamofobi yok diyebiliyor :D ( Bunu İslama inananlar veya bu zülme uğrayanların cevaplaması lazım )

Bu konuda yorum yapanların görünce Nişantaşında gezen insanlara kamyoncuların sorunları sorulmuş ve hepsininde onların ne sorunu olacak sorunları yok çok iyi işleri var çok rahat geziyorlar ekmek elden su gölden yaşıyorlar demiş gibi geliyor...

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Evet var muslumanım ama zorla namaz kıldırtmaya calısıyolar kılmıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

icimden gelmiyor kılmak bir cumaya giderim birde bayram namazı okadar bütün duaları da bılıyorum
Zorla namaz kıldırmak olmaz çünkü böyle bir durumda yapılan iş Allah rızası için değil birisi zorladığı için yapılmış olur. Bunun yerine namazın ne olduğu ve neden kılınması gerektiğini anlatmak ve sonucu kişinin rızasına bırakmak ve yine de zorlamadan davette bulunmak daha doğru olur.

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
İnşallah Bu Konu Birilerinin Tartışması İle Bitmez

Hangi Dini Yaşıyorsak Yaşayalım Hangi Dile Irka Meshepten Olursak Olalım 1453'te Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u Fethettikten Sonra Yaptığı Gibi Herkes Kendi Dinini Yaşayacak İşinin Ehli Kim Olursa Olsun Hangi Dine İnanıyorsa İnansın Yine İşini Yapacak Kimsenin Başkasının Dinini Kötülemeye Aşağılamaya Vb... Hakkı Olmaz Olamaz Eğer Müslüman Çoğunluğunun Bulunduğu Bir Ülkede Yaşıyorsan KESİNLİKLE O Dine Saygı Duyacaksın. (Sadece Müslüman Ülkeler İçin Geçerli Değil Örnek Verdim) İslam'ı Sevmiyorsan Susacaksın Yahudiliği Sevmiyorsan Susacaksın O Dine İnanan İnsanların Senden Hiçbir Farkı Yok. Ayrıca İbadet Etmek Kişinin Hür İradesi Altında Gerçekleşir Müslüman Namaz Kılmıyor Diye Bak Müslümanlar İbadet Etmiyor Diyemezsin O Adamın Namazı Kendi İle İnancı Arasındaki Bağdır Kimse O Bağı Zedeleyecek Parçalayacak Laf Edemez

@Fakehero Oldu mu Hocam :)

Son düzenleme:

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
@dilara,
Tartışmaya veya ayrımcılığa yönelik olarak sormuyorum, 4 hak mezhepten hangisine mensuptunuz acaba ? veya Atalarınız kökeni nerelere dayanmaktadır ?
Buna göre geri cevap yazacağım. Ciddi ciddi soruyorum lütfen gerçekten uzak bir cevap vermeyin.

Konu başlığı ülkede İslamofobi var mı. Ama yorum yapanların çoğu ben ateisttim diyor veya dine uzak insanlar :D Onun için islam kaldırılsa veya yasaklansada hayatında bir şey değişmeyecek ama İslamofobi yok diyebiliyor :D ( Bunu İslama inananlar veya bu zülme uğrayanların cevaplaması lazım )
Bende benzer görüşteyim. Korkanların genel çoğunluğu o tarz kişiler.

Alevi düşmanısın diye bir imada bile bulunmadım öncelikle bunu bil istedim.
Yok forumda bir kaç kişi varda başarısız siyaset ile fitne fesat peşinde olan. Şimdi gelip bu tarz bir şeye girişmesinler diye yazdım. Size ithafen değil.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Konular için şunlar şunlar cevap versin diye bir kısıtlama yapılamaz herkes fikrini özgürce paylaşabilir.

@dilara,
Tartışmaya veya ayrımcılığa yönelik olarak sormuyorum, 4 hak mezhepten hangisine mensuptunuz acaba ? veya Atalarınız kökeni nerelere dayanmaktadır ?
Buna göre geri cevap yazacağım. Ciddi ciddi soruyorum lütfen gerçekten uzak bir cevap vermeyin.
Bunu niye merak ettiniz? Cevabınızı bu ayrımlar etkiliyorsa zaten bu zihniyetten cevap almak istemem. Bunun dışında sizi ilgilendiren bir şey de değil.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Konular için şunlar şunlar cevap versin diye bir kısıtlama yapılamaz herkes fikrini özgürce paylaşabilir.
IMG_20200811_234331.jpg

:D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

Altta yazan hikayeyi ve verdiğim örneği okuyarak mı verdiniz bu cevabı =? Sadece o kişilerin verdiği cevap doğru ve mantıklı olmuyor.
Et yemeyen insanlara kavurmanın tadını soruyorsun. Onlarda çok güzeldi çok beğendik diyor :D ( Ama eti yemiyorlar. )

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bir insan insansa böyle bir sey yapmamali.
Acizligin karaktersizligin dini dili ırkı yok ne yazik ki.

Edit: uzgun veya kizgin atmam sana karsi olabilir anlaminda begeni attim. Olayi begendigimden degil

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Evet var muslumanım ama zorla namaz kıldırtmaya calısıyolar kılmıyorum

icimden gelmiyor kılmak bir cumaya giderim birde bayram namazı okadar bütün duaları da bılıyorum
İslamofobi ne demek onu öğren kardesim bi

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bir insan insansa böyle bir sey yapmamali.
Acizligin karaktersizligin dini dili ırkı yok ne yazik ki.
Bu ülkedeki büyük bir kesim ne feminist olmayı becerebiliyor ne de ateist olmayı :) Feministe bakıyorsun kadını yüceltiyor ateiste bakıyorsun İslam'a saldırıyor. Bunu yapanların kafası güzeldir çünkü bu ülkenin askeri, bakanları ve milleti her fırsatta camilerdeki ezanı dile getiriyor :)

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bunları tüm kesime mal edemezsiniz. Aynı şekilde ateistlere ve feministlere de saldırılıyor. Bizim hepsinin karşısında olmamız lazım.
Ben durduk yere müslüman birisinin ateistlere veya feministlere saldırdığını görmedim, sözde feminizm yürüyüşü diye çıkıp ezanı ıslıklayanlar da müslümanlar değildi. Kaldı ki İslam'da ortalığı birbirine karıştırmak diye bir şey yok, ben sözümün arkasındayım bu ülkede solcu kesim ne bulursa kullanıyor. Bu ülkede Suriye sınırına "Hedef kızılelma" diyerek giden bir ordu var, solcu kesime bakıyorum "Bizim ne işimiz var" diyerek siyasal muhalefetlik yürütüyor :D Şu ülkedeki ateistleri toplasan ateistliği becerebilen kişi sayısı parmakla sayılır. Birde diğer dinlerden çok İslam dini ile uğraşmaları da cabası, hristiyana gelince saygıyla bakarlar müslümana gelince Allah Kitap saydırırlar. Feministler desen görüyoruz ezan duymayı kendilerine yediremiyorlar :D Bu ülkenin polisine saldıran da dini değerlere saygısızlık eden de hep aynı kesim çıkıyor acaba neden? :D Taşkınlık yapıyorlar sonra da "Polis bize saldırdı biz de karşılık verdik" oluyor :) Siz kimi kandırıyorsunuz ya bırakın şu işleri :)

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Ben durduk yere müslüman birisinin ateistlere veya feministlere saldırdığını görmedim, sözde feminizm yürüyüşü diye çıkıp ezanı ıslıklayanlar da müslümanlar değildi. Kaldı ki İslam'da ortalığı birbirine karıştırmak diye bir şey yok, ben sözümün arkasındayım bu ülkede solcu kesim ne bulursa kullanıyor. Bu ülkede Suriye sınırına "Hedef kızılelma" diyerek giden bir ordu var, solcu kesime bakıyorum "Bizim ne işimiz var" diyerek siyasal muhalefetlik yürütüyor :D Şu ülkedeki ateistleri toplasan ateistliği becerebilen kişi sayısı parmakla sayılır. Birde diğer dinlerden çok İslam dini ile uğraşmaları da cabası, hristiyana gelince saygıyla bakarlar müslümana gelince Allah Kitap saydırırlar. Feministler desen görüyoruz ezan duymayı kendilerine yediremiyorlar :D Bu ülkenin polisine saldıran da dini değerlere saygısızlık eden de hep aynı kesim çıkıyor acaba neden? :D Taşkınlık yapıyorlar sonra da "Polis bize saldırdı biz de karşılık verdik" oluyor :) Siz kimi kandırıyorsunuz ya bırakın şu işleri :)
Bu ülkede her sene ramazanda oruç tutmuyor diye dayak yedi haberleri görüyoruz biz ???

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Mantıklı bir cevap bulamayınca öyle gülersin işte :D

Bu ülkede her sene ramazanda oruç tutmuyor diye dayak yedi haberleri görüyoruz biz ???
At bakalım haberlerin içeriğini okuyalım, herkes senin gibi başlık okuyup postlamıyor :D

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Kışkırtıp kışkırtmadığını nereden bilelim? Her zaman yaptığınız gibi yarım yamalak video atıp konuşuyorsunuz :D Kaldı ki kadının yaptığı zaten saygısızlık :)
Adamlar da sigara içmesinden bahsediyor siz işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz. Adamlar da kadına saygı göstersin. Hadi çok rahatsız oldular düzgün bir dille uyarsınlar, hakaret etmek kimsenin haddi değil.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Adamlar da sigara içmesinden bahsediyor siz işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz. Adamlar da kadına saygı göstersin.
Size "İçerik Ekibi" tagını hiç yakıştıramıyorum... Öyle üç beş muhalefet haber atıp altına da haber linkini koyarak içerik mi girmiş oluyorsunuz :D Ben neredeyse hiç trafiği olmayan blog sitesine içerik girerken sizin gösterdiğiniz değerin 20 katını gösteriyorum ? Neyse daha fazla uzatmadan engeli basıyorum,iyi çalış.. iyi forumlar :D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Mantıklı bir cevap bulamayınca öyle gülersin işte :D

At bakalım haberlerin içeriğini okuyalım, herkes senin gibi başlık okuyup postlamıyor :D
Açık konuşmaktan kastınız kuralları aşmak sanırım

Bunu gerçekten yazmış olamazsın :D Türkiyede Kurban bayramında kaçan kurbanlıklar neyse veya kışın karda kayıp düşen insanlar neyse bu dediğinde aynı.

Son 3-5 senedir pek gündeme gelmiyor ama ondan önceleri çok oluyordu Ramazanda içki içti sigara içti veya halka açık yerde yemek yedi diye kavga dövüş olayları.
Artık yemek yemeyeni içmeyeni dövüyorlar neredeyse :D Bunlara bakarak bir yere varılmaz ki. Uç örnekler örnek sayılmaz ortalamaya bakmak lazım.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Nasrettin Hocanın bir hikayesi geldi aklıma.

nasrettin hoca bir gün eşekten düşmüş.
hocanın başına herkes toplanmış hocaya demişlerki:
+hocam bir doktor çağıralım mı? demişler.
hoca:
- yok yok benim halimden doktor değil eşekten düşen anlar siz bana eşekten düşen birisini getirin demiş.

Bu konuda yorum yapanların görünce Nişantaşında gezen insanlara kamyoncuların sorunları sorulmuş ve hepsininde onların ne sorunu olacak sorunları yok çok iyi işleri var çok rahat geziyorlar ekmek elden su gölden yaşıyorlar demiş gibi geliyor...
Buna katılmamak elde değil.Yaşım çok olmamasına rağmen lisede de.Üniversitede de böyle sorunları yaşadım.Ha öyle uzak seneler değil yani...Yaşamayanların yok demesi de ironi.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Bunlara bakarak bir yere varılmaz ki. Uç örnekler örnek sayılmaz ortalamaya bakmak lazım.
Benim anlatmak istediğim bu zaten. Arkadaş anlamak istemediği için onun anlayacağı şekilde anlatmaya çalıştım. Birkaç şeye bakarak feministler, ateistler böyle diye konuşuyor. Ona da aynı şekilde anlatırsınız artık...

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Varıdır ama kolay kolay kendilerini belli etmez onlar kendilerini gerçek hayatta. Bu konuda internet trolleri çok oluyor, misal bir instagram hesabı açıp onunla ilgili paylaşımlar yapıyor ama onunda başlıca sebepleri, sayfasının tutması, göz önünde olan bir yer olması. Yani olay çıkarıp, popüler olacağını sanma durumu, internette bu yönden trollük yapan çok oluyor.

Bu konuda en çok ruslarda denk geldim, eskiden kullandığım telefonun yazılımıyla ilgili rus forum sitelerinde yazılımını bulurdum, yazılım ile ilgisiz paylaşımlarda bulunurlardı. Yunanlılarda da çok oluyor bu