Türkiye helikopter üretmek için niçin İtalya'dan lisans almak zorunda

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Helikopter üretmek için değildir o, bir İtalyan firmasının geliştirdiği bir model üzerinden değişiklikler yapılarak seri üretime geçilecekmiş Türkiye'de.

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yani helikopterin dizayni bize ait degil! Alip ozellestiriyormuyuz yani?

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Evet, öyle gibi. Maliyet olarak daha uygun ise niye uğraşalım bunlarla? Gider o parayı örneğin uçak ya da tank geliştirmek için harcarız. Önemli olan dışa bağımlılığın azaltılması.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Yanlış bilmiyor isem zamanında İtalya ile ortak üretmek üzere yola çıktık. Sonra belli bir aşamaya gelince tek başımıza yürümek istedik. Ama burada belli bir yere kadar gelinene kadar alınan patentler lisanslar vs var...

Sıfırdan tekrar başlamak zaman kaybı olacağı için bazı lisans hakları hala İtalya'da...

ama Helikopter tamamen Milli diyebileceğimiz bir helikopter... Zira bizim dışımızda kimse üretemez! Parçalar Türkiye'de üretiliyor... Bunları geçin en önemlisi Bilgisayarı ve yazılımı tamamen bize ait...

Savaşta en önemli şey silaha sahip olmak değil o silahın yazılımlarına sahip olmaktır...

Bu Helikopter için en ufak bir düşünceniz olmasın...

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aslinda hersey parada degil. Pahaliya malolacak diye kacinip hazirini aldiigmiz her teknolojiden aslinda mahrum kalinmiyormu?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşım mesele şu...

Örneğin Sen işi bilen bir adamsın
Ben de işi öğrenmek isteyen biri...

Ben senin yanına geliyorum diyorum ki gel ortak bir iş yapalım...
Maksadım seninle iş yaparken işi de öğrenmek...
Param var ama bilgim tecrübem yok...

Seninle yola çıkıyorum işi bir yere kadar getiriyoruz sonra ben diyorum hadi eyvallah ben artık tek çalışacağım!
Bu senin bilgini tecrübeni çalmak olmuyor mu?

Burada Türkiye'nin İtalyan lisanslarına para ödemesi sorun değil... Sonuçta sen onlardan bunun karşılığında bilgi ve tecrübe satın aldın...

Şöyle diyelim bu adamlar bir yola çıkmış gitmiş gelmişler...
O yolun zorluklarını kolaylıklarını görmüşler
Bir harita(lisansladıkları herşey) çizmişler bu yolda kolay yürümek için...

O haritayı kullanmak varken neden zaman emek harcayıp o yola çıkasın ki? Üstelik o yolda kayıp olma tehlikesi de varken?

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Atak projesi tabiri uygunsa başlangıç ve ülkemizde üretimi yapılacak yazılım bize ait. Bu anlaşma ilk olarak amerika ile yapılmak istendi, amerika yazılımı ve teknolojik destek vermeyeceğini şart koştu. İtalya teknolojik destek dahil yazılımı dahi yerli yapabilmek için teknolojilerini açacağını duyurdu. ihale amerikayla değil italya ile yapıldı. Bir ara italya ile oldukça dost görünüyorduk. Sonuçta italya da dev denilebilecek askeri bir anlaşmanın Türkiyemiz de ise sıfırdan başlamamanın mutluluğu var. Son zamanlar da yapılan en iyi anlaşmalardan biriydi bence.Rekabet sağolsun.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Elbruz hocama katılıyorum. netice olarak, herşeyiyle bizim olan bir helikopter. bir defaya mahsus bir lisans bedeli ödenmiş olabilir. ama bu gerçeği değiştirmez. daha nice yerli teknolojileri kendimiz üretiriz inşallah.