TÜBİTAK Reddetti Almanya Burs Verdi!

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
[h=2]İstanbul Erkek Lisesi öğrencisi Barış Paksoy, 2011’de Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) liseler arasında düzenlediği matematik projesi yarışmasına katılmıştı. "Ramanujan Asallarının Genelleştirilmesi" projesiyle katılan Paksoy, birincilik hedefiyle başvurduğu yarışmadan beklenmedik bir sonuç çıkmıştı. TÜBİTAK'ın yaptığı projeyi 'seviye üstü' bularak reddettiği Paksoy'a, Almanya burs verdi.[/h]
TÜBİTAK, "o yapmamıştır" deyip reddetti, ama Almanya burs verip öğretmen yaptı! Bu bahsettiğimiz kişi aslında bir dahi ama şanssız dahi diyebiliriz ona. Barış Paksoy, 2011 de TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmaya katılmış fakat yaptığı projeyi TÜBİTAK, seviye üstü olduğu için ve tek başına yapamayacağı düşünüldüğü için Barış Paksoy'un projesini reddetmişlerdi.

bar%C4%B1%C5%9F_paksoy1.jpg

8. sınıfta TÜBİTAK’ın ilköğretim okulları için düzenlediği Ulusal Matematik Olimpiyatları’nda bronz madalyası da olan Paksoy “seviye üstü çalışmasını” nasıl hazırladığını şöyle anlattı: “Proje konumu ararken Amerika’nın meşhur matematik dergilerinden American Mathematical Monthly’de Ramanujan asalları ile ilgili bir makaleye rastladım. Ramanujan asallarına dair literatürde yazılan ilk makaleydi. Konu oldukça ilginç geldi, oturdum kendi problemlerimi ürettim, kimisini çözdüm, kimisini hâlâ çözemedim. Uğraşılmamış problemlerle uğraştığım için özgün, yeni bazı sonuçlara ulaşabildim. TÜBİTAK’ın jürileri haricinde hiçbir profesör veya araştırmacıdan olumsuz tepki almadım. Yarışma kurallarına ve proje rehberinde belirtilen kurallara uygun bir şekilde başvurumu yaptım. ”

Ünlü matematikçi ve Barış’ın da Nesin Matematik Köyü’nden öğretmeni Ali Nesin, asıl olarak TÜBİTAK’ın raporunun seviye altı olduğunu söylüyor. ‘Seviye üstü çalışma’ ibaresinin çalıntı anlamına geldiğini ifade eden Nesin, “Herhangi bir açıklama yapmadan, sadece çalışmanın seviye üstü olduğunu söylemek insana kara çalmaktan başka bir şey değildir. Asıl TÜBİTAK’ın raporu seviye altıdır. Bir bilim kurumu, genç yaştaki parlak bir çocuğun moralini bozuyor, mahkeme kapılarında uğraşmasına neden oluyor. Bir öldürmedikleri kalmış” diyor.

bar%C4%B1%C5%9F-paksoy.jpg

Paksoy, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra geçen yıl bursla Berlin Humbold Üniversitesi’ne kabul edildi. Paksoy, ilköğretim ve lise öğrencilerine de ücretsiz matematik dersleri veriyor.

Barış Paksoy'un 2011 de reddedilen projesinin ardından yaptığı konuşma
Ramanujan Sayısı Nedir?

İki sayının küplerinin toplamı şeklinde 2 farklı sayı çiftiyle ifade edilen sayılara Ramanujan sayılar denir.

Örneğin 1729 = 12[SUP]3[/SUP]+1[SUP]3[/SUP] = 10[SUP]3[/SUP]+9[SUP]3[/SUP] , 1729 sayısı bir Ramanujan sayısıdır.

Kaynak : http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/tubitak-reddetti-almanya-burs-verdi!/11400#ad-image-0

vfor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tübitakın saçma sapan boş beleş projelere nasıl trilyonlar verdiğini bir bilseniz sinirinizden ölürdünüz.

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
zaten bizim ülkeyi anlamak zor nasıl kadınları anlamak zor ise aynen öyle,zeka küpü insanlar bizde çöpe atılırken elin yavurları gel yavrum bizde çalış diyor ve olanak veriyorlar.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Tübitaktakilerin seviyesinin üstündeymiş heralde ondan anlamadılar projeyi bence.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
yok abi bu ülke de bilim sittin sene gelişmez.yaşın yetmez olayı 2011 de sen küçüksün.yapamazsın demişler.

bvqyQFN.png

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Tübitak'ı çözmek için formül var mı?

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Çocuk yanlış yapmış. Sayılarla falan o kadar uğraşacağına, eline bi kafatası alıp insan maymundan gelmiştir, evrimin eksik parçalarını buldum diye gelseydi çoktan ödülünüde bursuda kapmıştı. Neyse O'nun şansı varmış Almanlar fark etmiş. Bizimse hiç şansımız yok. Türkiye'den bir beyin daha gitti.:(

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Bilimsel yanıt: "Yaşın Yetmez!"

Gerçekten denecek çok şey var galiba ama işte....

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
Ondan sonra niye beyin göçü oluyo diyorlar. Sebebini uzaklarda aramamak lazım.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Tübitak seviye üstü demiş. Projeyi beğenmedim dememişki ya. Kapsamları farklı değişik proje destekleri var. Yanlış destek için başvuru yapmışlar demekki.

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Türbitak'ın olayı bir yana Almanya'dan burs aldığı yalan haber aynı şekilde ücretsiz ders verme olayı da yalan. Arkadaşımın arkadaşı kendisinden dinlemiş öyle bir şey olmadığını...

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tübitakın eden geçirilmesinin vakti çoktan bile geldi geçiyor, tanıdığım bir kaç tane adam var kendilerini tanıdıkları vasıtasıyla tübitak kadrosuna sokmuşlardı ve bu adamları gerçekten yakından tanıyorum hiçbirisinin bilimle alakası yok. Sadece bildiklerini uygulayarak para kazanma derdine düşmüş adamlar.

Reaksiyon puanı
16,118
bende tubitak bende niye hic iyi cagrisim yapmiyor derdim bunlar pardus'u cope atn zihniyetti? once kendi projelerine saygilari olsaydi ki yok genc bilim insanlarina saygilari olacak? sonra bizim niye bilim insanlarimiz yok? derler.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bilim çökerten kurum mu desek ne desek