Trojanlı Diskler Çıktı!

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Tabii bu bir özellik değil; hata. Uzak Doğu'daki fabrikalardan çıkan bazı diskler içlerindeki kötücül yazılım sayesinde bilgileri başkalarıyla paylaşıyor.

Maxtor markasının da sahibi olan Seagate'in Uzak Doğu'daki fabrikalarından çıkan bazı diskler içlerinde bulunan kötü amaçlı yazılımlar sebebiyle küçük çapta uluslararası krize sebep oldu. Kaynağın bildirdiğine göre, bu diskler Maxtor Basics 500G modeli ve beher diskte ikişer tane kötü amaçlı yazılım bulunuyor. Bu yazılımlar diske kaydedilen her veriyi iki tane internet sitesine göndermeye çalışıyor. Tabii kaydedilen her veriyi göndermek zor bir iş; zira insana "o nasıl internet bağlantısı öyle" derler.

SDN - http://shiftdelete.net

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Peki o yazılmı o diske nasıl sokuşturmuşlar :D

formanoglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
günümüzde bilgi artık çok önemli bu yüzden çok büyük firmalarda casusluk yapabiliyor microsoft'un da windows® işletim sistemi ile harddisklerden bilgi alıp FBI ya ajanlık yaptığını duymuştum

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Daha önce de buna benzer durumlar olmuştu. (Epey uzun yıllar önce.) Olay aslında yeni değil ama uzun zamandır kimse yapmıyordu bu hainliği. Ya da en azından biz öyle sanıyorduk.

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Elmacik dedi ki:
Daha önce de buna benzer durumlar olmuştu. (Epey uzun yıllar önce.) Olay aslında yeni değil ama uzun zamandır kimse yapmıyordu bu hainliği. Ya da en azından biz öyle sanıyorduk.

Hainlik yeniden hortladı diyorsun yani.

cmex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende 1 terabytelık var henüz bir sorun yaşamadım, ama sanırım benim harddikte olduğu gibi (external) içerisinde bir takım boot klasörleri ve yazılımları var (backup falan) olabilir.... trojanı oraya yerleştirmiş olabilirler..

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hımm şimdi merak ettiğim diski komple biçimlendirsek silinir mi bu yazılımlar ben şahsen aldığım her pcde harddiski tamamen biçimlendirim çünkü içinde bence gereksiz olan sadece yer kaplayan hiç kullanmadığım backup alanları var

Son mesajlar