Termal Macun Değişimi Sonrası Performans Düşüklüğü

ZaLiii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sistemim:

Windows 7 Ultimate SP1 64 bit
Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz
ATi Radeon HD4850 512 MB
Kingston 4 GB (2x2) RAM
Seagate 500 GB HDD

Antivirüs: Microsoft Security Essentials

Başlık biraz uzun oldu sanırım ama elimden geldiğince konu açma kurallarına uymaya çalıştım. :)

Bu arada sorunuma gelirsek. Geçenlerde kasanın içini temizleyeyim dedim. Arada bir yaparım bunu toz biriktiği için. Temizlerken ilk defa işlemcinin fanını söküp iyice temizleyeyim dedim (Yapmaz olaydım. Hayatım kaydı.). Neyse temizledim, yerine taktım falan. PC'yi açtım her şey normal. Ama oyunlar kasmaya başladı. Bir baktım işlemcinin ısısı 90'larda geziyor. Dedim aman Allah'ım yakacağım işlemciyi. Anladım ki termal macunu bozmuşum. Hemen gittim ertesi gün bir termal macun alıp yeniledim macunu. El atmışken ekran kartının macununu da değiştirdim. Isı 70'lere kadar düştü yük altındayken ama hala oyunlarda daha önce olmayan kasmalar mevcuttu. Sinirlerim bozuldu. Tekrar yeniledim yine aynı. En az 3 kere uğraştım macun işiyle ve sonuncusunda yük altında 50-55 dereceye kadar düşürdüm. Ama hala önceden oyunlarda olmayan kasmalar mevcut. Left 4 Dead 2, Mass Effect 2 ve hatta Portal 2'de bile yer yer kasmalar mevcut. Format bile attım en son çare olarak belki yazılımsal bir şeydir diye ama yok. Hala aynı. Bilgisayarımın eski performansını bir türlü yakalayamadım.

Bu arada macunu değiştirme işlemleri sırasında işlemciyi çıkarıp takmak zorunda kaldığımı da belirteyim.

Moralim bozuldu iyice. Ne yaptıysam çare olmadı. Umarım bu konu hakkında bir bilginiz ve tavsiyeniz vardır da çare olursunuz derdime. :(

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Dostum senin için araştırırken şuna rastladım.

"Unutmamak gerekir ki bu uygulama tam performansa macun içindeki farklı boyutlardaki gümüş parçacıkların tam olarak içkinleşmesi ile ulaşıyor. Yani 100,120 saat sonra. Tabi bu demek değil ki o kadar bekleyceğiz Hayır zamanla ısı değerleriniz düşmaya devam edecek. Zaten ilk açılışta bile normal macunlardan 2-15 C arası ısı farkları meydana geliyor. Tam performansa ulaştığında ise 7-8 derece daha düşme oluyor ki bu iyi bir uygulama sonuda 22-23 deredce fark demek. Tabii 22,23 derce fark en dandik macunlar için geçerli ama çoğu macu n en az 5 dereceyi garanti ediyor ki overclock yapıyorsanız kesinlikle değer.
alıntıdır--->kaynak…

ZaLiii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ama benim sorunum ısıyla değil de daha çok oyun içi performansla ilgili. Mesela az önce Cinebench programı ile işlemciyi kastırdım ve çekirdeklerden biri 57, diğeri 53'ü geçmedi. E8400 için gayet iyi değerler bunlar bence. Ama oyunlarda performans düşüklüğü yaşıyorum. İşlemciden olduğundan da emin değilim. Belki ekran kartı veya başka bir donanım. Hangisi olduğundan ve neden olduğundan bir emin olsam belki de çözeceğim ama yok...

lianxing

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Valla arkadaşım aklıma gelenlerden biriside benzerini duymuştum termal macunu öyle ekmeğe şokella sürer gibi sürmememiz gerektiği sonuçta ısı transferi prensiplerine bakarsak macunun optimal bi kalınlıkta olması gerektiğidir.Bence fazla sürmüş olabilirsin daha iyi soğutsun diye ama sonuç yalıtım olmuş olabilir.Standart değerlerine bakmadım ama çok çok ince bi tabaka olması bile yeterli demişti bir bilgisayarcı bana.

ZaLiii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3-4 defa daha değiştirdim zaten bu olaydan sonra belki dediğiniz gibi ayarını tutturamamışımdır diye. O konuda da bir sıkıntım olduğunu sanmıyorum. Ne yaptıysam eski performansını yakalayamadım bilgisayarımın.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ekran kartının soğutucusunu sök büyük ihtimal mosfet soğutucusunu oturtamadın ondan kaynaklanıyor.Mosfetlerin üstünde bantlar olur onların düşmediğini kontrol et.

i.php

GPU-Z programını indir.Sensörler sekmesinde en altlardan mosfetlerin sıcaklık değerlerine bak..

ZaLiii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mosfet dediğiniz hangisi oluyor tam anlamadım ve GPU-Z programında da öyle bir şey görmedim. Ama yine de siz cevap verene kadar GPU-Z programından bir görüntü alıp koyuyorum buraya. Bir anormallik yok gibi geliyor bana bir de siz bakın isterseniz.

f7p.png

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Sorun gözükmüyor.Parçaları tam oturtduğunu düşünüyorum.Oyunlarda ki AA AF yi çakışması olabilir ? Catalyst oyun ayarlarından '' use application settings '' tıklayıp bir deneyebilir misin ?

ZaLiii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zaten hep öyleydi. Bence sorun ekran kartından değil de işlemciden. Oyunlardaki poligon sayılarını işlemci hesaplıyormuş bildiğim kadarıyla. Bende de genelde karmaşık ve fazla objenin olduğu alanlarda kasıyor. Mesela AC: Brotherhood'da Kolezyum'un tepesinden içine bakarken kasması gibi (ki çok girintili çıkıntılı bir yapısı vardır) veya Portal 2'de şu renkli boyaların olduğu yerlerde kasması gibi. Gerçi siz daha iyi biliyorsunuzdur.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Konu bilgisayar olunca göremeden denemeden herşey çözülmüyor ne yazık ki.İşlemci gayet yeterli ısınma gibi bir sorunu da yok.İşlemci hesaplama mekanizması oyuna ve çözünürlüğe göre fark yaratıyor.Mesela çözünürlük yükseldikçe işlemcinin işi düşüyor ekran kartına yük biniyor.

Acaba bios la ilgili olabilir mi ? Kasayı söktüğünde belki bios ayarları değişmiştir.Bios ayarlarını bir kontrol et.

Vsyc hem oyunda hemde catalsytl de kapalı mı birde bunları kontrol et.

2 side olmazsa işlemciye biraz overclock yap 3,2 ye çıkart birde öyle dene

ZaLiii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios'a reset attım geçenlerde. Biraz daha düzeldi gibi. Bilmiyorum belki de psikolojik. Vsync konusunda bir problem olduğunu sanmıyorum. Ayrıca PC'yi 2.5-3 yıldır OC'siz kullanıyorum. Nereden de temizledim şu fanı ya elim kırılaydı. :/